Vinh Ha Long to w tłumaczeniu Zatoka Zstępujących smoków. Ponoć dawno temu, w początkach historii Wietnamu, Wietnamczycy zostali zaatakowani przez wrogie wojska. Aby pomóc im obronić swój kraj, bogowie zesłali rodzinę smoków, która miała wesprzeć Wietnamczyków w walce. Smoki zaczęły pluć jadeitem i klejnotami, które zamieniły się w wyspy, oddzielające najeźdźców od lądu. Z wody magicznie wynurzyły się skały, o które rozbiły się statki wroga. Po wygraniu bitwy smoki zdecydowały się zostać na ziemi, a Zatoka Halong jest miejscem, w którym na ziemię zeszła smoczyca.

Dzisiaj na zatoce nie ma smoków, ale pozostało po nich 3000 wapiennych wysepek, stłoczonych jedna obok drugiej, i porośniętych na szczytach tropikalną dżunglą. W wielu z nich znajdują się udostępnione zwiedzającym jaskinie, często pięknie podświetlone.
Wyrastające ze szmaragdowej wody wysepki tworzą magiczny krajobraz, pełen unikalnego piękna. Widać na nich piaszczyste plaże i wyrzeźbione przez wodę groty, a w drzewach, które je pokrywają mieszka wiele śpiewających ptaków. Rejs łodzią lub kajakiem po zatoce będzie z pewnością niezapomnianym doświadczeniem.
Kajakiem można się dostać do pobliskich wiosek rybackich, dryfujących na wodzie. Można spróbować się nauczyć Wietnamskiej sztuki łowienia ryb i samemu zdobyć własny obiad.

Od 1994 roku Zatoka Halong znajduje się na liście dziedzictwa UNESCO, i jest bardzo popularnym wśród turystów miejscem. Ma to niestety swoje wady: rzadkie koralowce oraz skorupiaki często są odrywane od skał i sprzedawane zwiedzającym w postaci breloczków czy zawieszek.

Zatokę Halong, która mieści się w północnej części Wietnamu, można zwiedzać cały rok. Od lutego do kwietnia jest tam dość chłodno, temperatura może spaść do 10 stopni, i często występują mgły, które co prawda ograniczają widoczność, ale dodają miejscu jeszcze więcej uroku i tajemniczości.
Latem występują tropikalne sztormy, które mogą zmusić do przełożenia godzin rejsów po zatoce.

Planujesz wyjazd do Wietnamu? Skontaktuj się z nami! Zaoszczędzimy Ci duużo pracy! Zobacz, jak możemy Ci pomóc!

Martyna Jankowska

Author Martyna Jankowska

More posts by Martyna Jankowska