Jaskinia Phong Nha, najpiękniejsza z Wietnamskich jaskiń jest częścią olbrzymiej formacji krasowej, liczącej sobie 400 milionów lat.
Miejsce to znajduje się w centralnej części Wietnamu, około 300 km od Hue. W 2003 roku jaskinia, razem z parkiem narodowym na terenie którego się znajduje, została wpisana na listę UNESCO. Na terenie parku i jego formacji krasowych znajduje się około 300 jaskiń i grot, o łącznej długości ponad 125 km, i ciągle są odkrywane nowe korytarze.
Długość jaskini to ponad 7700 metrów, i przepływa przez nią rzeka Son, która wyżłobiła oba wejścia do jaskini. Sama jaskinia ma 14 grot, i do tj pory zbadano ponad 44 km korytarzy, jednak turyści mogą zwiedzać odcinek o długości 1500 m.

Nad jaskinią Phong Nha, powyżej koryta rzeki znajduje się jaskinia Tien Son, w której od X wieku znajdowały się świątynie i ołtarze hinduistyczne. Ich pozostałości można obejrzeć do dzisiaj. W czasie Wojny Wietnamskiej jaskinia była używana przez wojska Południa jako składnica amunicji oraz szpital polowy, przez co cały obszar był mocno bombardowany przez wojska amerykańskie.
Jaskinię można zwiedzać cały rok, chociaż istnieje ryzyko, że w listopadzie i grudniu będzie zalana przez wezbraną rzekę, więc lepiej wybrać inny termin odwiedzin.
Najlepiej udać się tam rano, bo jaskinia jest bardzo popularna wśród wietnamskich turystów, przez co jest bardzo zatłoczona i zwiedzanie jej nie koniecznie musi być przyjemne.
Do jaskini dopływa się z łodzią z wioski Son Trach, gdzie znajduje się centrum obsługi turystów.

Planujesz wyjazd do Wietnamu? Skontaktuj się z nami! Zaoszczędzimy Ci duużo pracy! Zobacz, jak możemy Ci pomóc!

Martyna Jankowska

Author Martyna Jankowska

More posts by Martyna Jankowska