Hongkong, Specjalny Chiński Obszar Administracyjny, jest podzielony na trzy główne obszary: Wyspę Hongkong, często utożsamianą z całym terytorium, Kowloon – kontynentalną część Hongkongu, oraz Nowe Terytoria – obejmujące zarówno wyspy, jak i część kontynentu. Wyspa Hongkong i Kowloon są oddzielone wąską Zatoką Wiktorii i z obu stron wody można oglądać fenomenalną zabudowę miasta – wieżowce strzelające wysoko w niebo, jasno rozświetlane w nocy.
Panorama Hongkongu została uznana w 2010 roku przez CNN za najpiękniejszą panoramę miejską na świecie, przebijając Nowy Jork.

Noclegi w Hogkongu

Jadąc do Hongkongu trzeba mieć świadomość, że noclegi są dość drogie – zdecydowanie droższe niż w państwach Azji Południowo – Wschodniej.
W miarę tanie noclegi da się znaleźć, ale warunki będą pozostawiały wiele do życzenia.
Najwięcej hoteli jest ulokowanych na Hong Kong Island w dzielnicach Central, Wan Chai, Causeway Bay i North Point
Na Kowloon na kontynentalnej części Hongkongu w Tsim Sha Tsui, Tsim Sha Tsui East i Hung Hom również jest sporo hoteli, podobnie jak w zatłocznych dzielnicach Yau Ma Tei i Mong Kok. Tsim Sha Tsui jest najczęściej wybieranym przez turystów miejscem na nocleg.
Wiele pięciogwiazdkowych hoteli oferuje pokoje z niesamowitym widokiem na wieżowce i Zatokę Wiktorii. Bardzo wiele hoteli i pensjonatów można znaleźć w regionie Causeway Bay – tutaj znajduje się także olbrzymia ilość sklepów i centrów handlowych.
Cały region jest świetnie połączony metrem, autobusami oraz siecią promów, więc dojazd nie jest problemem nie zależnie od lokalizacji hotelu.

Resorty w Hongkongu

Dla osób ceniących sobie spokój i przyrodę idealną opcją jest wyspa Lantau, połączona z Wyspą Centralną zarówno promem, który płynie 30 – 50 min, oraz autobusami.
Lantau, z pięknymi plażami, miejscami do grillowania oraz restauracjami z owocami morza, z zielenią i palmami, a także tradycyjną wioską rybacką i wielkim Buddą jest świetna także dla rodzin z dziećmi.
Ceny tamtejszych resortów są relatywnie wysokie, ale położenie jest idealne. Nie ma też typowych, wielkich sieciowych hoteli, ale typowe nadmorskie ośrodki wysokiej klasy.
Promy kursują także w nocy, więc późny powrót na wyspę nie stanowi problemu.

Widok na plażę na Lantau, Hongkong

Zwiedzanie Hongkongu

Zwiedzanie opiera się w dużej mierze na spacerach po mieście i jego różnych dzielnicach, zarówno w dzień jak i w nocy.
Słynną panoramę można oglądać z obu stron miasta – zarówno z Hong Kong Island jak i z Kowloon, a także z pokładu promów kursujących pomiędzy nimi. Na górnych piętrach wielu wieżowców są bary, gdzie można wypić bardzo drogie piwo z niesamowitym widokiem na nocne miasto gratis.
Obowiązkowym punktem jest Victoria’s Peak, góra na którą można podjechać zabytkowym tramwajem, wolno wjeżdżającym stromą drogą. Jadąc na szczyt warto wziąć pod uwagę, że w przypadku mgły (częstej w Hongkongu), lub smogu (równie częstego) widok pozostawi wiele do życzenia i nie będzie taki, jak na większości widokówek.

Hongkong nocą

Osoby, które chcą zobaczyć coś więcej, niż tylko wielkie miasto, powinny udać się na wspomnianą wyspę Lantau, odległą o 30 minut drogi promem z Tsim Sha Tsui. Na Lantau nie dość, że jest spokój, cisza i lasy palmowe, to są jeszcze plaże, góry, oraz ostatnia z zachowanych w Hongkongu tradycyjnych wiosek rybackich – Tai-O, zawieszona na palach nad wodą. Na Lantau jest też klasztor buddyjski oraz olbrzymia, imponująca statua Buddy. Lantau jest świetnym oderwaniem się od zgiełku i chaosu wielkiego miasta.

Wioska Tai - O na Lantau

Hongkong jest dobrym miejscem na krótkie wakacje, ale jest też przede wszystkim świetną bazą wypadową do krajów regionu Azji Południowo – Wschodniej ze względu na dobrą lokalizację geograficzną oraz wiele tanich połączeń lotniczych do sąsiednich krajów.

Martyna Jankowska

Author Martyna Jankowska

More posts by Martyna Jankowska