Chiny to nie tylko Wielki Mur, Armia Terakotowa i Zakazane Miasto. Oto lista trochę mniej znanych, a równie porywających, miejsc w Chinach. Nie tych stworzonych przez człowieka, ale przez naturę.
Trzy równoległe rzeki prowincji Yunan
Trzy największe rzeki Azji, Jangcy, Yunan i Saluin, płyną równolegle, rozdzielone sześciotysięcznymi szczytami górskimi przez park krajobrazowy wpisany na listę UNESCO.
Można tu spędzić czas na trekkingu po okolicznych górach, oferujących zarówno dłuższe jak i krótsze trasy wzdłuż turkusowych rzek. Po drodze można znaleźć jeszcze nie tknięte cywilizacją wioski górskie i osadzone na klifach drewniane domki.
Park Narodowy Zhangjiajie
W mglistym, subtropikalnym klimacie prowincji Hunan w niebo wystrzeliwuje ponad 3000 krasowych formacji, jedyne tak wielkie skupisko na świecie. Do tego dochodzą wodospady, jaskinie, i rzeki idealne do raftingu. Miejsce to jest domem dla ponad 3000 gatunków roślin, w tym wielu rzadkich, co czyni Park Narodowy Zhangjiajie rajem dla botaników, chociaż nawet osoby niezainteresowane klasyfikacją roślin będą pod wrażeniem bogactwa lokalnej przyrody.
Jezioro Karakul w górach Pamiru
„Czarne Jezioro” na granicy chińsko-pakistańskiej, na wysokości 3600 m n.p.m., gdzie można spotkać przechadzające się wielbłądy, jaki, opiekujących się nimi kirgizkich pasterzy i… niewiele więcej. Można spędzić noc w jurcie z kirgiską rodziną, jedząc na obiad ser i mięso z jaka. Można też udać się na spacer wokół jeziora – zajmie około trzech godzin, i na pewno nie da się go zapomnieć. Woda jest przejrzysta i pobliska 7,500 tysięczna góra Muztagh Ata niesamowicie się w niej odbija.
Guilin nad rzeką Li
Guilin jest nazwą miasta znanego z niezwykłej scenerii, wśród której jest położone. Wzgórza, skałki, jaskinie i niesamowite formacje skalne, z których najsłynniejsza jest skała w kształcie trąby słonia, zapierają dech w piersiach. Dodatkowo w mieście mieszają się różne chińskie grupy etniczne, których zróżnicowana kultura dodaje miastu kolorytu. Miasto jest znaną atrakcją turystyczną, co ma tę zaletę, że jest czystsze od większości chińskich miast.
Niebiańskie Jezioro Tianchi
Niebiańskie Jezioro położone w północno-wschodnich Chinach, w prowincji Xinjiang, jest domem chińskiego kuzyna potwora z Loch Ness.
Potwora można zobaczyć rzadko, ale w ramach rekompensaty osoby, które wejdą na 2000 m n.p.m. na których znajduje się jezioro będą mogły stamtąd dostrzec tereny Korei Północnej.
Niezależnie od takich „atrakcji”, wulkaniczne jezioro Tianchi, rozpościerające się na przestrzeni niemal 10 000m2, od października do czerwca pokryte lodem, porywa swoim pięknem i położeniem w górzystej okolicy. Niegdyś było uważane za święte, i nic dziwnego.
Planujesz wyjazd do Chin? Skontaktuj się z nami! Zaoszczędzimy Ci duużo pracy! Zobacz, jak możemy Ci pomóc!