Bagan w prowincji Manadalay w Birmie jest największym na świecie skupiskiem buddyjskich świątyń, stup, oraz ruin, z których wiele sięga XI i XII wieku.
Za czasów swojej świetności, między XI a XIII wiekiem w Baganie zbudowano ponad 10 000 świątyń, z których 2000 zachowało się do dzisiaj, w lepszym lub gorszym stanie. Bagan był wówczas stolicą Królestwa Pagan, którego kultura była zdominowana przez religię – głównie buddyzm w różnych odmianach, ale były tam również wpływy hinduistyczne. Miasto przyciągało mnichów z Cejlonu, Indii oraz khmerskiego imperium, stając się kosmopolitycznym centrum nauki, gdzie studiowano nie tylko buddyzm, ale też świeckie dziedziny nauki – między innymi prawo, alchemię, medycynę, astronomię czy filozofię.
Imperium Pagan upadło przez powtarzające się najazdy mongolskie w XIII. Mongołowie nie dotarli co prawda do samej stolicy, ale ponad 100 000 miasto zostało zredukowane do rozmiarów wioski, po tym, jak stolica została przeniesiona do innego regionu dzisiejszej Birmy.
Poniżej zdjęcie pagody Schwezigon z początków XII wieku, ozdobionej złotą folią. Ponoć w środku jako relikwie przechowuje się kość i ząb Buddy Gautamy.
Bagan często porównuje się o kambodżańskiego Angkoru, ale wiele osób twierdzi, że Bagan o świcie jest najpiękniejszym widokiem, jaki widzieli w życiu.
Planujesz wyjazd do Birmy? Skontaktuj się z nami! Zaoszczędzimy Ci duużo pracy! Zobacz, jak możemy Ci pomóc!