Zarządzanie pieniędzmi w podróży

Kwestia płacenia za granicą jest bardzo istotna, więc warto się zastanowić, jak będziemy się rozliczać w obcej walucie.

Kartą płatniczą można wypłacać pieniądze w dowolnym kraju na świecie, jeśli tylko mam dostęp do bankomatu, ale oczywiście bank pobiera prowizję.
Mechanizm wygląda następująco: w przypadku wypłaty pieniędzy w walucie obcej najpierw następuje konwersja wypłaconej waluty na walutę rozliczeniową karty (euro lub dolar amerykański – Visa zazwyczaj rozliczana jest w euro a Master Card w dolarach). Konwersji dokonuje się według kursu wymiany Visa lub Master Card. Kurs wymiany Visa można sprawdzić tutaj, a Master Card – tutaj.
Od powstałej kwoty bank pobiera ustaloną prowizję. Przykładowo: mBank max 2%, BZWBK 5zł + 2,8%, PKO BP 3%, nie mniej niż 10 zł. Następnie następuje przewalutowanie z waluty rozliczeniowej karty na złotówki, po kursie sprzedaży banku.
Większość banków pobiera bardzo zróżnicowaną prowizję od wypłaty gotówki z zagranicznego bankomatu, więc przed wyjazdem należy to sprawdzić. mBank oraz Alior Bank oraz Deutsche Bank nie pobierają prowizji (stan na 06.2012) Należy pamiętać, że to dotyczy karty debetowej. Opłaty za wypłatę gotówki z karty kredytowej są dużo wyższe.

Wypłata potrzebnej kwoty z bankomatu jest opcją dużo wygodniejszą i bezpieczniejszą, niż wożenie ze sobą całej gotówki, tym bardziej, że kurs, po jakim kantory oferują zamianę waluty jest często mniej korzystny, niż kurs banku.
Jeśli jednak ktoś woli wziąć ze sobą gotówkę, należy sprawdzić, czy bardziej opłaca się kupić walutę w Polsce, czy lepiej jest zakupić euro, i wymienić na walutę lokalną w kraju docelowym. W przypadku mniej popularnych walut może to być opcja bardziej opłacalna.

Dokonaliśmy przykładowej symulacji wymiany 1000 złotych na lewa bułarskiego (BGN) według kursów akualnyh na dzień 28.062012. Według oficjalnego kursu NBP 1 lew = 2,19 złotego. Oto wyniki:

1. Wypłata kartą z bankomatu w Bułgarii z opłatą za przewalutowanie w wysokości 5% – 422,97 BGN
2. Kupno lewów w kantorze w Polsce – za 1000 zł dostalibyśmy 430, 62 lewa
3. Wypłata kartą z bankomatu w Bułgarii z opłatą za przewalutowanie w wysokości 2% – 435,41 lewa
4. Kupno euro w kantorze w Polsce oraz wymiana euro na lewy w Bułgarii – 453, 38.

Jak widać, różnice między najlepszą a najgorszą opcją wynoszą 80 zł, czyli 7,2% więc warto sprawdzić, jaką opłatę za przewalutowanie pobiera nasz bank. Najkorzystniejsze jest zabranie ze sobą euro, niemniej jednak najbezpieczniejszą opcją pozostaje wypłata gotówki na miejscu.

W przypadku płacenia za granicą kartą debetową lub kredytową przewalutowanie przebiega tak samo, ale nie trzeba płacić prowizji, jaką część banków pobiera za wypłatę z bankomatu.

Jeśli jednak ktoś woli wziąć ze sobą gotówkę, należy sprawdzić, czy bardziej opłaca się kupić walutę w Polsce, czy lepiej jest zakupić euro, i wymienić na walutę lokalną w kraju docelowym. W przypadku mniej popularnych walut może to być opcja bardziej opłacalna.

Należy również pamiętać, że Polska jest krajem świetnie rozwiniętym jeśli chodzi o bankowość elektroniczną, i warto z tego korzystać, szczególnie podczas wyjazdu.
Praktycznie wszystkie banki oferują zarządzanie kontem przez internet, dzięki czemu można dokonywać przelewów oraz sprawdzać stan konta niezależnie od miejsca pobytu.

Mateusz Paprocki

Author Mateusz Paprocki

More posts by Mateusz Paprocki