Tanzania jest jednym z najlepszych miejsc na świecie aby udać się na safari i zobaczyć z okien jeepa dziką afrykańską przyrodę oraz obserwować zwierzęta w naturalnym środowisku.

W Tanzanii, podobnie jak w Kenii, można podziwiać olbrzymie migracje gnu, antylop oraz zebr. W lutym i marcu prawie dwa miliony zwierząt wraz z młodymi oraz czyhające na nie drapieżniki ruszają w poszukiwaniu wody i pożywienia. Szacuje się, że około 250 000 zwierząt nie jest w stanie przeżyć wędrówki.
Droga zaczyna się na równinach Serengeti w Tanzanii skąd zwierzęta przemieszczają się na północ, kończąc swój szlak w Kenii, w parku Masai Mara w Kenii.


Okres między styczniem a marcem jest najlepszy aby zobaczyć gnu z młodymi w parku Serengeti oraz Kraterze Ngorongoro. Najwięcej młodych rodzi się w okresie trzech tygodni, zwykle na początku lutego. Pół miliona cieląt biega wokół matek, przyciągając stada głodnych lwów.
Najlepsze miejsce do oglądania niesamowitego spektaklu to południowe równiny Ndutu i Salei w parku Serengeti.
Kolejne spektakularne momenty to przekraczanie rzek Grumeti w Tanzanii oraz Mara w Kenii od lipca do sierpnia. U brzegów rzek krokodyle czekają na słabsze i młode osobniki, które nie są w stanie poradzić sobie z silnym nurtem rzeki.

Od sierpnia do listopada jest najlepszy okres na safari w Kenii – stada zdążyły przemieścić się na równinę Mara, gdzie przebywają do przełomu listopada i grudnia. Wtedy na południu, w Serengeti, zaczynają się deszcze i antylopy wracają, aby tam urodzić młode.

Migracje gnu nie są jedynym fascynującym zjawiskiem, jakiego można być świadkiem w Afryce. Kolejnym świetnym doświadczeniem może być obserwowanie flamingów. Świetnym miejscem jest Park Narodowy Jeziora Manyara. Podczas pory mokrej tysiące ptaków zbierają się u brzegów jeziora.
Oprócz flamingów park zamieszkuje jeszcze 400 innych gatunków ptaków, a w ciągu jednego dnia obserwacji można zobaczyć około stu gatunków.
Oprócz ptaków park zamieszkują słonie, żyrafy, zebry, hipopotamy a także drapieżniki – lwy i gepardy.
Park oferuje safari dzienne i nocne, a także wyprawy kajakowe kiedy stan wody na to pozwala.

Afryka oferuje jeszcze wiele innych parków z dziką zwierzyną, jeden z największych to tanzański Selous. W tym jednym z największych rezerwatów dzikiej fauny na świecie można poruszać się nie tylko samochodem, ale też chodzić pieszo i pływać łodzią. Parki Narodowe w Afryce są zróżnicowane pod względem roślinności, występują tam zarówno sawanny, jak i lasy oraz dżungle i tereny podmokłe.

Nie ma co ukrywać – afrykańskie safari to nie są najtańsze wakacje, jakie można sobie wyobrazić, wręcz przeciwnie, trzeba się liczyć ze znacznymi kosztami, ale jeśli ktoś może sobie na to pozwolić, to z pewnością będzie miał fantastyczne wakacje.
Planujesz wyjazd na safari? Skontaktuj się z nami! Zaoszczędzimy Ci duużo pracy! Zobacz, jak możemy Ci pomóc!

Martyna Jankowska

Author Martyna Jankowska

More posts by Martyna Jankowska