Trekking dookoła Manaslu w Nepalu oferuje wspaniałe widoki i zróżnicowaną przyrodę. Wyprawa rozpoczyna się w subtropikalnym lesie i dochodzi na wysokość ponad 5000 m n.p.m. Górska sceneria po drodze zapierają dech w piersiach, a ludzie są przyjaźni i serdeczni. Jest to wspaniałe doświadczenie dla osób pragnących kontaktu z naturą i oderwania się od świata na krótki czas.

Manaslu – poziom trudności

Trekking dookoła Manaslu jest trasą relatywnie łatwą do przejścia i nie wymagającą szczególnego przygotowania. Oczywiście trzeba mieć dość dobrą kondycję i być gotowym na chodzenie po górach ok. 5 godzin dziennie, niemniej nie trzeba być doświadczonym himalaistą. Zdrowy człowiek bez większego problemu pokona tę trasę.
Aklimatyzacji dokonuje się po drodze – najwyższy punkt to przełęcz Larkya La (5213 m.n.p.m.) Zaletą Manaslu jest niewielka ilość turystów w przeciwieństwie do Annapurny. Najbardziej tłoczno jest w październiku.

Zakwaterowanie podczas trekkingu dookoła Manaslu

Zakwaterowanie nie jest na takim standardzie jak we wspomnianej wyżej Annapurnie, ale w tej chwili (od niedawna) namiot już nie jest potrzebny i można zatrzymać się w jednym z wielu „tea house’ów” po drodze. Noclegownie nie koniecznie są bardzo czyste i można zostać ugryzionym przez robaczka, ale jest gdzie spać, jedzenie jest smaczne. W ogólnym rozrachunku jest to lepsze dla lokalnych mieszkańców i dla środowiska niż spanie we własnym namiocie.
Mapka noclegów na trasie dookoła Manaslu

Pozwolenia niezbędne do odbycia trekkingu dookoła Manaslu:

1. Przepustka Restricted Area Permit, która kosztuje 70 US$ (2012) za tydzień plus 10US$ za każdy dodatkowy dzień. Tydzień raczej nie wystarczy na pokonanie trasy. Przepustkę można uzyskać od autoryzowanej agencji turystycznej.

2. Pozwolenie Manaslu Conservation Area Project (MCAP) – NRs. 2,000 – około 20US$

3. Pozwolenie Annapurna Conservation Area Project – NRs. 2,000 – około 20US$

Pozwolenia 2. i 3. można uzyskać samemu w Katmandu albo za pośrednictwem agencji.

Aby uzyskać pozwolenie na trekking trzeba mieć autoryzowanego przewodnika oraz być w grupie minimum dwuosobowej. Osoby pragnące chodzić samotnie często wykupują dodatkowe pozwolenie na drugą (realnie istniejącą) osobę na podstawie jej paszportu – tzw. trekker – widmo, i podróżują tylko z przewodnikiem.

Kiedy jechać do Manaslu

Najlepszy okres na trekking to październik – grudzień, chociaż w innych miesiącach też można tam się udać.

Ile trwa trekking dookoła Manaslu

W zależności od posiadanego czasu oraz chęci trekking może trwać od około 6 do 22 dni, zależnie jaką trasę się wybierze.

Planujesz wyjazd do Nepalu? Skontaktuj się z nami! Zaoszczędzimy Ci duużo pracy! Zobacz, jak możemy Ci pomóc!

Martyna Jankowska

Author Martyna Jankowska

More posts by Martyna Jankowska
  • Shaurab Sharma

    Beautifully written blog! I had to translate and understand the contents

    Shaurab
    Manaslu Circuit Trek