Meksyk – dawne cywilizacje Majów, Tolteków czy Azteków – jedne z najbardziej fascynujących stanowisk archeologicznych świata, do tego przyroda – wulkany, dżungla, parki narodowe oraz rajskie plaże Jukatanu.
Do tego oczywiście wyrazista, pikantna kuchnia meksykańska, żywiołowa muzyka i fantastyczna sztuka
Wyjazd do Meksyku jest idealny dla miłośników przygód, fanów dawnych cywilizacji i wielbicieli pięknej przyrody.
Kiedy jechać do Meksyku?
Najlepsza pora na wyjazd do Meksyku to pora sucha, która trwa od grudnia do kwietnia.
Pora deszczowa trwa od maja do października, a w okresie od sierpnia do października pada najwięcej i jest to też okres huraganów, którego lepiej unikać.
Dobrym pomysłem na wyjazd jest sezon przejściowy – kwiecień/maj na wiosnę oraz listopad. Wtedy pogoda w Meksyku jest niezła, pada relatywnie mało, nie jest bardzo gorąco i jest nieco mniej turystów.
Jaki planować budżet na podróż do Meksyku?
Jeśli Twój Budżet na podróż do Meksyku jest ograniczony, to $50 na osobę na dzień będzie wystarczającą kwotą, jeśli chcesz wynająć samochód, spać w lepszych hotelach i nie oszczędzać na restauracjach, to zaplanuj dzienną kwotę w wysokości $80 – $100 na osobę.
Wiza do Meksyku na okres do 180 dni nie jest wymagana.
Czy wyjazd do Meksyku jest dla mnie?
Wakacje w centralnym Meksyku są świetne dla miłośników przygód, pasjonatów historii i archeologii oraz odkrywców dawnych kultur. Szczególnie jeśli będziesz przemieszczać się lokalną komunikacją, to wyjazd będzie świetną przygodą. Po drodze odwiedzisz też parki narodowe i zdobędziesz jeden lub dwa wulkany.
Jeśli na koniec wyjazdu będziesz mieć ochotę na relaks, to spędzisz kilka dni na plaży na półwyspie Jukatan.
Planujesz wakacje w Meksyku? Jeśli masz trzy tygodnie lub więcej czasu, to możesz przyleć do Mexico City. Po zwiedzaniu stolicy kraju i okolic możesz autem lub samolotami przemieszczać się w kierunku Jukatanu, po drodze zwiedzając ciekawe miasta i parki narodowe. Na Jukatanie spędzisz ostatni tydzień wyjazdu, zwiedzając dawne miasta Majów i odpoczywając na plaży.
Wycieczkę do Meksyku można połączyć z wyjazdem na Karaiby możesz także kontynuować podróż dalej, do Nikaragui.
Mexico City w tydzień
Poruszanie się po Mexico City
Komunikacja miejska w Mexico City działa świetnie – jest metro oraz tzw metro-busy, które mają swój osobny pas na jezdni – przemieszczanie się nie będzie trudne, chociaż szczególnie w godzinach szczytu tłok jest straszliwy.
Uber także działa bardzo dobrze i jest niedrogi. Szczególnie wieczorami warto poruszać się uberem lub taksówką ale dzielnice turystyczne generalnie są bezpieczne.
Zwiedzanie Mexico City
- Dzień w Centro Historico – w jeden dzień zobaczysz główne atrakcje stolicy Meksyku, zgrupowane w centrum miasta.
- Zócalo i Plaza de la Constitución – samo serce Mexico City.
- Katedra
- Templo Mayor i piramida Tenochtitlán – azteckie ruiny w centrum miasta, obok katedry.
- Palacio Nacional
- Palacio de Bellas Artes – jeśli chcesz zwiedzać wnętrze, to trzeba nastawić się na stanie w kolejce.
- Palacio Postal – najpiękniejsza poczta, jaką zobaczysz w życiu 🙂
- La Casa de Los Azulejos – słynny „dom kafelek” z XIX wieku; obecnie restauracja.
- Widok na miasto z Torre Latinoamericana
W następnych dniach możesz zwiedzać ciekawe dzielnice poza ścisłym centrum:
- Spacer po Coyoacán i muzeum Fridy Kahlo – z jednej strony pułapka turystyczna, z drugiej strony – szkoda nie pójść. Rezerwacja biletów z bardzo dużym wyprzedzenie,
- Coyoacan Market -tradycyjny rynek z wszelkiego rodzaju towarami
- Spacer po Condesa i Roma Norte i kolacja na Mercado Roma – rynek na wolnym powietrzu, mnóstwo opcji na kolację i deser. Miejsce modne wśród meksykańskich hipsterów 🙂
- Wycieczka do Xochimilco – azteckie kanały na przedmieściach Mexico City. Porusza się po nich łodziami. Łódź kosztuje ok 500 pesos za godzinę (za łódź, nie za osobę) ale trzeba się targować.
- Park Chapultepec – piękny, wielki park z muzeami
- Muzeum antropologiczne – warto; najlepsze muzeum Meksyku, tu warto pójść na początku wyjazdu – da dobry wgląd w kulturę i odwiedzane miejsca (zamknięte w poniedziałki!).
- Zamek Chapultepec – również w parku – jedyna królewska rezydencja w Meksyku
Zwiedzanie okolic Mexico City – Teotihuacan i Tula
- Nevado de Toluca – wygasły wulkna 80 km od Mexico City – możesz wejść do jego krateru! Jednodniowa lub dwudniowa wycieczka z Mexico City.
- Basaltic Prisms of Santa María Regla – wielkie, bazaltowe kolumny tworzące wąwóz, przez który przepływa woda z pobliskiej tamy San Antonio. Dojazd samochodem – ok 90 min, lub autobusem, ok 2,5 godziny. Wycieczka na jeden dzień
- Popocatépetl – wspinaczka na czynny wulkan 70 km od miasta – tutaj chyba najlepiej będzie wykupić całodniową wycieczkę – start ok. 06, powrót po południu – nie dochodzi się do szczytu wulkanu. Można dojechać autobusem i samemu się wspinać ale wtedy raczej wycieczka na dwa dni – to będę jeszcze sprawdzać. Przy opcji z własnym samochodem do zrobienia w jeden dzień, ale powrót do miasta po zmroku (prowadzenie auta) może nie być dobrym pomysłem.
- Teotihuacán – stanowisko archeologiczne będące dziedzictwem Azteków, niedaleko Mexico City. Można dojechać komunikacją miejską; ok. godziny drogi autobusem ale dojazd do stacji też może zająć sporo czasu. Na miejscu kilka godzin zwiedzania.
- Tula – ruiny dawnego miasta Tolteków Wycieczka na cały dzień – poza Zona Arquelogica i figurami Tolteków – ok. 2 godziny – zwiedzanie centrum miasteczka.
- Franciszkański klasztor z XVI wieku Catedral De San José De Tula
- Quetzalcóatl Historical Museum – warto wejść, wystawa sztuki oraz sporo informacji o kulturze Tolteków.
Przejazd w stronę Jutakanu – tydzień
Puebla – zwiedzanie
Puebla to miasteczko w pobliżu Mexico City, słynne z fenomenalnej kuchni, w tym także słodyczy! Z Puebla jest mole poblano, gęsty sos na bazie czekolady z chilli, podawany do mięs – narodowe danie Meksykanów.
Puebla jest także znane w pięknej, kolonialnej architektury, często o nietypowych fasadach. Znajdziesz tu piękną katedrę, kościoły, oraz… bibliotekę, jedną z ładniejszych na świecie, a także kilka bardzo dobrych muzeów sztuki.
Warto odwiedzić dzielnicę Xanenetla, pełną wielobarwnych murali.
W okolicy Puebla odwiedź piramidę Cholula (UNESCO) z IX wieku, największą objętościowo piramidę na świece, a także wulkany – Iztaccíhuatl, na który można się wspinać, oraz Popocatépetl i pobliski nieaktywny gejzer Cuexcomate
Oaxaca i Monte Alban
Oaxaca, położona w górach Sierra Madre, uznawana ze jedno z najpiękniejszych meksykańskich miasteczek, szczyci się przede wszystkim Zona Arqueológica de Monte Albán z VI w p.n.e., jednym z najciekawszych stanowisk archeologicznych ery pre-kolumbijskiej.
Na zwiedzanie Monte Alban razem z lokalnym muzeum archeologicznym oraz pobliskim stanowiskiem San José Mogote poświęć cały dzień.
Następnego dnia zobacz Hierve el Agua, „najdziwniejszy wodospad świata” – formacja skalna w kształcie wodospadu. Na jej szczycie są lazurowe oczka wodne z wodą mineralną – można się w nich zanurzyć.
W samym mieście Oaxaca jest świetny ogród botaniczny, fantastyczne rynki i ładna starówka.
Park Narodowy Kanionu Sumidero
Przepiękny kanion rzeki Grijalva, ze ścianami o wysokości sięgającej 1000 metrów.
Na miejscu udaj się w rejs łodzią po kanionie z nabrzeża Cahuar aż do tamy Chicoasén. Następnie pokonaj trasę przez Parque Nacional Cañón del Sumidero (Cañón del Sumidero National Park). Zobaczysz punkty widokowe – miradores – Tepehuaje, Roblar, Coyota, Ceiba i Chiapas.
Na ścianach znajdziesz także formacje skalne, np. „choinkę” z piaskowca o wysokości 750 m.
Bazą wypadową do Kanionu Sumidero jest miasto Tuxtla Guttierez – stolica stanu Chiapas, gdzie możesz spędzić dodatkowy dzień.
Palenque
Park narodowy Palenque w stanie Chiapas to dawne miasto Majów w ostępach dzikiej dżungli. Zwiedzanie Zona Archelogica zajmie ok. 3 godziny. Jedna z najciekawszych budowli to Świątynia Inskrypcji w kształcie piramidy schodkowej, z wejściem zdobionym setkami hieroglifów. W jej wnętrzu mieścił się grobowiec Pakala Wielkiego, jednego z najważniejszych władców Palenque.
Po zwiedzaniu można pojechać zobaczyć wodospady Agua Azul oraz Misol Ha, szczególnie jeśli jesteś w porze deszczowej lub zaraz po niej.
Dobrą bazą wypadową do Palenque jest miasto Villahermosa.
Tydzień na Jutakanie
Na Jukatanie możesz poświęcić tydzień na przejazd przez półwysep i jego główne atrakcje – stanowiska archeologiczne, cenotes i piękne, kolonialne miasteczka. Na koniec warto spędzić kilka dni na plaży, na przykład w okolicy Tulum, żeby uniknąć najbardziej zatłoczonego i komercyjnego Cancun.
Przejazd przez Półwysep Jukatan
- Chitchen Itza – dziedzictwo Majów i Tolteków ze słynną piramidą z meksykańskich pocztówek.
- Edzna – mniej znany kompleks, gdzie wciąż prowadzone są wykopaliska
- Calakmul – jedno z największych miast Majów, głęboko w dżungli, do dziś ciężko tam dojechać, ale zdecydowanie warto.
- Tulum nad oceanem, z cenotes oraz rezerwatem Sian Ka’an, gdzie możesz kajakować wśród lasów namorzynowych.
- Odwiedź miasteczka Valladolid, Merida i Cempeche – niwielkie, z ładnymi starówkami pełnymi kolorowych domków.
Odpoczynek na plażach Jutakanu
Dobrym pomysłem są okolice Tulum, gdzie oprócz leżenia na plaży zdecydowanie będzie co zwiedzać.
Z Jukatanu możesz wrócić do Polski, albo kontynuować swoją podróż.
Jeśli wybierasz się do Meksyku i chciałbyś, żebyśmy pomogli Ci w przygotowaniu wyjazdu, to skontaktuj się z nami – Twój wyjazd do Panamy zaprojektujemy zgodnie z Twoimi oczekiwaniami!