Podróżowanie kamperem jest świetnym sposobem na zwiedzanie Europy. Można łatwo zmieniać plany i zatrzymywać się w dowolnym miejscu, na łonie natury, a przede wszystkim nie trzeba się rozpakowywać każdej nocy. Wyjazd kamperem do Skandynawii jest świetną opcją dla rodzin z dziećmi – jest bezpiecznie, bardzo ładnie a temperatury nie są ekstremalne. Skandynawowie uwielbiają dzieci, więc wszędzie jest dla nich mnóstwo atrakcji.
Posiłki w kamperze również są łatwe do przygotowania samemu, co przy skandynawskich cenach jest bardzo korzystne.
Sama wielokrotnie podróżowałam kamperem po Europie, również z bardzo małymi dziećmi, i zawsze to było fantastyczne doświadczenie.
Kiedy jechać na wakacje w Skandynawii?
Podróż kamperem po Skandynawii najlepiej zaplanować między czerwcem a wrześniem – dni są bardzo długie, a temperatury relatywnie wysokie. Poza sezonem letnim większość campingów jest zamknięta i może być ciężko znaleźć miejsca do zatrzymania się z udogodnieniami, ale ponieważ w Szwecji i Finlandii możesz zatrzymać się na noc w dowolnym miejscu, to nie powinien to być problem.
Jaki planować budżet na wyjazd do Skandynawii?
Mimo, że skandynawskie ceny są bardzo wysokie, to budżet na podróż kamperem jest elastyczny – sporą część jedzenia można wziąć z Polski, a zatrzymywać się poza kempingami, jeśli chcesz zoszczędzić.
Kempingi w Skandynawii będą kosztować ok. 25 euro dla 4-osobowej rodziny za noc.
Stawanie „na dziko” jest dozwolone w Szwecji i Finlandii, więc nie trzeba korzystać z kempingów.
Jedzenie – ponieważ w kamperze możesz gotować, to budżet tu jest dość dowolny – od opcji wzięcia większości jedzenia z Polski aż po żywienie się w restauracjach.
Ceny benzyny są bardzo zbliżone do polskich.
Czy podróż kamperem po Skandynawii jest dla mnie?
Przejazd kamperem przez Kraje Nadbałtyckie, Finlandię i Szwecję jest świetną opcją dla miłośników campingów i spokojnych podróży, rodzin z dziećmi i osób lubiących przyrodę.
Zamiast skupiać się na zwiedzaniu miast, zatrzymasz się na campingach nad morzem czy nad jeziorami, pochodzisz po lasach i docenisz skandynawską przyrodę.
Dojazd i poruszanie się po Skandynawii
Na wyjazd kamperem do Skandynawii proponujemy trasę dookoła Morza Bałtyckiego – jeśli masz ok. 3 tygodni lub nieco więcej czasu, to przejedź przez Kraje Nadbałtyckie, następnie popłyń promem z Rygi do Helsinek (2 godziny) i przejedź przez Finlandię do Turku.
W Turku ponownie wsiądź na prom, i tu masz dwie opcje: możesz albo zatrzymać się na dwa dni na wyspach Alandzkich, albo popłynąć bezpośrednio do Sztokholmu.
Po zwiedzaniu Stolicy Szwecji pojedź na południe przez Smalandię, Visby i Olandię do Karlskrony lub Ystad, skąd promem wrócisz do Gdyni. Możesz także pojechać do Danii i spędzić kilka dni w Kopenhadze przed powrotem do Polski.
Przejazd kamperem przez Kraje Nadbałtyckie
Poświęć pierwsze 3 – 4 dni swojej podróży po Skandynawii na przejazd przez Kowno oraz Wilno, Rygę i Tallin.
Poranek w Kownie – zwiedzanie
- Stare Miasto
- Zamek
- Krótka przejażdżka zabytkowym funikularem – dzieciom powinno się podobać
- Opcjonalnie Muzeum Diabłów
Przejazd na Łotwę – Cała trasa ma 300 km mapka
- Przejazd do Góry Krzyży – 2 godziny jazdy, po drodze
- Przejazd do Jurmały nad morzem, przy Rydze – 135 km, 2,5 godziny jazdy
- Zwiedzanie Jurmały – łotewski Sopot – nadmorska miejscowość, można odpocząć, napić się dobrej kawy i przejść deptakiem oglądając kamieniczki.
- Z Jurmały przejazd do pobliskiego parku narodowego Kemeru – głownie bagna, są porobione kładki i trasy spacerowe, warto być rano, jest też mnóstwo ptaków.
- Zwiedzanie Rygi: 2 – 3 godziny na zwiedzanie miasta – fantastyczne Art Noveau oraz rynek (hala targowa)– sporo lokalnego, ciekawego jedzenia
Przejazd do Tallina przez Parnawę – Śliczne nadmorskie miasteczko z bardzo ładną, niewielką starówką – postój na obiad i spacer.
Cała trasa ma 359 km mapka
Niedaleko Tallina jest piękny Park Narodowy Lahemaa (torfowiska, morze, skały, szlaki rowerowe i trekkingowe – świetne miejsce). Można tam spędzić wieczór i poranek, są kempingi, można udać się na spacer/przejażdżkę rowerem,
Zwiedzanie Tallina:
- Spacer przez Stare Miasto – jedno z najlepiej zachowanych centrów miast średniowiecznej Europy
- Świetne mury miejskie,
- Katedra Aleksandra Newskiego,
- punkt widokowy Patkuli
- Rynek
Finlandia 4 – 5 dni
Podróż promem z Tallina do Helsinek zajmie dwie godziny, a promy odpływają kilkanaście razy dziennie.
Po przyjeździe do Helsinek możesz albo wybrać nocleg w pobliżu centrum miasta, albo pojechać od razu na północ, do parku narodowego Nuuksio. Świetną opcją jest spotkanie z reniferami w Reindier Park. Dostępność jest ograniczona, ale nawet bez wizyty u reniferów można spędzić kilka godzin na szlakach parku narodowego. Weź pod uwagę, że nie ma tam campingów dla kamperów.
Następnie pojedź na wschód od Helsinek do ślicznej miejscowości Porvoo w delcie rzeki Porvoonjoki. Porvoo, oddalone od Helsinek o niecałe 50 km, to najstarsza miejscowość w Finlandii z prześliczną starówką – to jedno z najładniejszych miejsc w Finlandii.
Z Helsinek możesz pojechać do Turku, a jeśli jesteś z dziećmi to koniecznie odwiedź Świat Muminków. W Turku wsiądziesz do promu na Wyspy Alandzkie po drodze do Sztokholmu.
Jeśli chcesz jechać dalej na północ Finlandii, napisz do mnie, pomogę Ci przygotować plan.
Helsinki 2 dni
Poza zwiedzaniem centrum Helsinek popłyń na wyspę Suomenlinna – 15 min promem z nabrzeża; na miejscu jest forteca i muzeum marynarki, ale też muzeum dla dzieci i ładne trasy na spacer. Ciekawa jest także wyspa Seurasaari, gdzie znajduje się skansen.
Z dziećmi możesz odwiedzić Park Rozrywki Linnanmaki w Helsinkach. Są roller coastery, place zabaw i automaty do gry,
Turku i okolice 2 dni
Dojazd do Turku zajmie Ci nieco ponad dwie godziny. Jeśli podróżujesz z dziećmi pojedź koniecznie do pobliskiego Świata Muminków – spokojnie możesz tam spędzić cały dzień.
W Turku zobacz koniecznie nabrzeże, średniowieczny zamek, katedrę gotycką oraz skansen Luostarinmäki
Wyspy Alandzkie 2 – 3 dni
Prom z Turku do Mariehamn płynie się 5 godzin – możesz wypłynąć rano lub wieczorem..
Zwiedzanie Alandów:
- Miasteczko Mariehamn – spacer przez miasto, na nabrzeżu jest świetny żaglowiec, który można zwiedzać.
- Średniowieczny zamek Kastelhholm 25 km od Marienham – w kompleksie jest też skansen, więzienie-muzeum oraz sklep i restauracje.
- Forteca Bomarsund – 10 min jazdy od Kastelholm (zostały głownie ruiny fortecy)
- Przejazd do Eckerö – ładna wioska ale przede wszystkim piękna trasa
- Wysepka Lila Holmen z plażą, mini zoo, placem zabaw – świetne miejsce dla dzieci.
- Wycieczka rowerowa po wyspach – genialne tereny na rowery – jest płasko, pięknie, są ścieżki rowerowe, mosty między wyspami i dobrze oznaczone trasy.
- Alandy widziane z wody – kajakowanie lub wycieczka łodzią.
Rejs do Sztokholmu: wypłynięcie 14:25 przypłynięcie 18:55
Zwiedzanie Sztokholmu – 2 dni
W Sztokholmie spędź jeden lub dwa dni, zwiedzając najciekawsze miejsca:
- Muzeum Vasa zbudowane wokół XVII-wiecznego żaglowca wojennego;
- Stare Miasto i Ratusz
- Monteliusvagen – 500m deptak wzdłuż rzeki
- Muzeum Średniowieczne wybudowane wokół ruin dawnego ratusza – świetna sprawa, warto. Wstęp wolny, zamknięte w poniedziałki.
- Jeśli interesuje Cię historia Wikingów to można popłynąć na wyspę Björkö, położonej na jeziorze Mälaren., Tam jest wioska wikingów Birka (UNESCO) uznawana ze pierwsze oficjalne miasto w Szwecji. III w. Płynie się łodzią dwie godziny ze Sztokholmu, na miejscu godzinny guided tour i powrót do miasta link
Sigtuna i Uppsala
Po zwiedzanie Sztokholmu pojedź nieco na północ, do dwóch miejsocowści oddalonych o godzinę drogi od stolicy.
Spędzisz jeden w dzień w Uppsali to bardzo ładne historyczne miasto z jednym z najstarszych uniwersytetów w Szwecji otoczone przez piękne tereny.
Z Uppsali pojedź to Sigtuna – to pierwsze miasto Szwecji, o ponad 1000-letniej historii, zamieszkane przez ok. 7000 osób. To tu uczęszczał do szkoły Karol XVI Gustaw. Przepiękna średniowieczna starówka dla niej warto tu przyjechać.
Smalandia 4 dni
Dalej Twoja trasa kamperem przez Skandynawię prowadzi na północ. Zobaczysz region Smalandia i przepiękne jeziora – podziwiaj fantastyczne szwedzkie krajobrazy i parki narodowe.
Trasa nie jest długa, ale warto podzielić ją na kilka dni, żeby mieć czas na chwilę oddechu i spokojne zwiedzanie.
Zwiedzanie – okolice jeziora Vatten
- Trosa – śliczne małe miasteczko nad kanałami
- Linköping – tu przede wszystkim skansen
- Vadstena – zwiedzanie zamku na wodzie
- Nocleg nad jeziorem Vatten
Eksjo
Kolejnego dnia przejazd do Vimmerby.
Zwiedzanie po drodze:
- Granna – miejscowość słynna z drewnianych domków i pasiastych cukierków 😊
- Huskvarna – mają świetne muzeum, nie tylko piły 😉 link – 400 lat rozwoju przemysłu; dla Syna też będzie super
Dalej przejedź przez Vimmerby i zobacz koniecznie Świat Astrid Lindgren – jest opcja zostania na noc – a następnie pojedź do Vasterviku.
Vastervik to nadmorska miejscowość, można tu odpocząć, ale można też kajakować po archipelagu i jeziorach. Warto także przejechać się szlakiem rowerowym – piękne tereny – albo pójść na spacer – jest także sporo szlaków pieszych.
Visby 2 dni
Wycieczka na Gotlandię na cały dzień – promy odpływają z miejscowości Oskarshamn – można (ale nie trzeba) zostawić kampera i pojechać rowerami.
Zwiedzanie Visby
Visby to jedno z najpiękniejszych średniowiecznych miasteczek Europy, bardzo ładna starówka i świetne trasy na rower lub spacery.
Zwiedzanie to spacer po miasteczku – mury miejskie, zamek, katedra i ruiny – jest ich sporo i robią wrażenie. Dodatkowo ogród botaniczny, bardzo ładne domki, kawiarnie i restauracje.
Rowerami warto pojechać do pobliskiego Högklint Naturreservat – fantastyczne klify ok. 7 km od Visby – jest dobra ścieżka rowerowa.
Visby jest popularną destynacja dla wycieczkowców, więc może być tam tłoczno.
Kalmar i Olandia 2 dni
Trasa na ok. 200 km mapka
Wioska Pataholm – postój na kawę – miała wioska z tradycyjną, drewnianą zabudową.
Zwiedzanie Kalmaru
- Zwiedzanie Zamku – główna atrakcja miasteczka – warto
- Farma/kawiarnia Skalby – świetne miejsce , mnóstwo zwierząt link
- Opcjonalnie: dla dzieci jest naprawdę dobre muzeum dinozaurów,
Zwiedzanie wyspy Olandia
Na Olandię dostaniesz się autem, wyspa jest połączona mostem z kontynentem.
- Stora Alvaret – płaskowyż z piaskowca, unikalny ekosystem – UNESCO.
- Przejazd przez wyspę mapka;
- Trekking: Naturum Trollskogen – koniecznie, są przepiękne trasy od 1 km do 4,5 km Trollskogsstigen;
- Byrum’s raukar – punkt widokowy, fenomenalne formacje skalne;
- Lerkaka Väderkvarnar – trasa wzdłuż której stoją stare wiatraki;
- Neptuni Akrar – świetne formacje skalne.
Z Olandii skieruj się w stronę Karlskrony lub Ystad, aby wrócić promem do Polski
Jeśli wybierasz się w podróż do Skandynawii i chciałbyś, żebyśmy pomogli Ci w przygotowaniu wyjazdu, to skontaktuj się z nami – Twoje wakacje zaprojektujemy zgodnie z Twoimi oczekiwaniami!
Jeśli wybierasz się do Norwegii, poczytaj tutaj!