Podróżowanie kamperem jest świetnym sposobem na zwiedzanie Europy. Można łatwo zmieniać plany i zatrzymywać się w dowolnym miejscu, na łonie natury, a przede wszystkim nie trzeba się rozpakowywać każdej nocy. Wyjazd kamperem do Skandynawii jest świetną opcją dla rodzin z dziećmi – jest bezpiecznie, bardzo ładnie a temperatury nie są ekstremalne. Skandynawowie uwielbiają dzieci, więc wszędzie jest dla nich mnóstwo atrakcji.
Posiłki w kamperze również są łatwe do przygotowania samemu, co przy skandynawskich cenach jest bardzo korzystne.
Sama wielokrotnie podróżowałam kamperem po Europie, również z bardzo małymi dziećmi, i zawsze to było fantastyczne doświadczenie.

Kiedy jechać na wakacje w Skandynawii?

Podróż kamperem po Skandynawii najlepiej zaplanować między czerwcem a wrześniem – dni są bardzo długie, a temperatury relatywnie wysokie. Poza sezonem letnim większość campingów jest zamknięta i może być ciężko znaleźć miejsca do zatrzymania się z udogodnieniami, ale ponieważ w Szwecji i Finlandii możesz zatrzymać się na noc w dowolnym miejscu, to nie powinien to być problem.

Jaki planować budżet na wyjazd do Skandynawii?

Mimo, że skandynawskie ceny są bardzo wysokie, to budżet na podróż kamperem jest elastyczny – sporą część jedzenia można wziąć z Polski, a zatrzymywać się poza kempingami, jeśli chcesz zoszczędzić.

Kempingi w Skandynawii będą kosztować ok. 25 euro dla 4-osobowej rodziny za noc.

Stawanie „na dziko” jest dozwolone w Szwecji i Finlandii, więc nie trzeba korzystać z kempingów.

Jedzenie – ponieważ w kamperze możesz gotować, to budżet tu jest dość dowolny – od opcji wzięcia większości jedzenia z Polski aż po żywienie się w restauracjach.

Ceny benzyny są bardzo zbliżone do polskich.

Czy podróż kamperem po Skandynawii jest dla mnie?

Przejazd kamperem przez Kraje Nadbałtyckie, Finlandię i Szwecję jest świetną opcją dla miłośników campingów i spokojnych podróży, rodzin z dziećmi i osób lubiących przyrodę.

Zamiast skupiać się na zwiedzaniu miast, zatrzymasz się na campingach nad morzem czy nad jeziorami, pochodzisz po lasach i docenisz skandynawską przyrodę.

Szwedzka wioska Alno

Dojazd i poruszanie się po Skandynawii

Na wyjazd kamperem do Skandynawii proponujemy trasę dookoła Morza Bałtyckiego – jeśli masz ok. 3 tygodni lub nieco więcej czasu, to przejedź przez Kraje Nadbałtyckie, następnie popłyń promem z Rygi do Helsinek (2 godziny) i przejedź przez Finlandię do Turku.

W Turku ponownie wsiądź na prom, i tu masz dwie opcje: możesz albo zatrzymać się na dwa dni na wyspach Alandzkich, albo popłynąć bezpośrednio do Sztokholmu.

Po zwiedzaniu Stolicy Szwecji pojedź na południe przez Smalandię, Visby i Olandię do Karlskrony lub Ystad, skąd promem wrócisz do Gdyni. Możesz także pojechać do Danii i spędzić kilka dni w Kopenhadze przed powrotem do Polski.

Przejazd kamperem przez Kraje Nadbałtyckie

Tallin - Stare Miasto

Poświęć pierwsze 3 – 4 dni swojej podróży po Skandynawii na przejazd przez Kowno oraz Wilno, Rygę i Tallin.

Poranek w Kownie – zwiedzanie

 • Stare Miasto
 • Zamek
 • Krótka przejażdżka zabytkowym funikularem – dzieciom powinno się podobać
 • Opcjonalnie Muzeum Diabłów

Przejazd na Łotwę – Cała trasa ma 300 km mapka

 • Przejazd do Góry Krzyży – 2 godziny jazdy, po drodze
 • Przejazd do Jurmały nad morzem, przy Rydze – 135 km, 2,5 godziny jazdy
 • Zwiedzanie Jurmały – łotewski Sopot – nadmorska miejscowość, można odpocząć, napić się dobrej kawy i przejść deptakiem oglądając kamieniczki.
 • Z Jurmały przejazd do pobliskiego parku narodowego Kemeru – głownie bagna, są porobione kładki i trasy spacerowe, warto być rano, jest też mnóstwo ptaków.
 • Zwiedzanie Rygi: 2 – 3 godziny na zwiedzanie miasta – fantastyczne Art Noveau oraz rynek (hala targowa)– sporo  lokalnego, ciekawego jedzenia

Przejazd do Tallina przez Parnawę – Śliczne nadmorskie miasteczko z bardzo ładną, niewielką starówką – postój na obiad i spacer.
Cała trasa ma 359 km mapka

Niedaleko Tallina jest piękny Park Narodowy Lahemaa (torfowiska, morze, skały, szlaki rowerowe i trekkingowe – świetne miejsce). Można tam spędzić wieczór i poranek, są kempingi, można udać się na spacer/przejażdżkę rowerem,

Zwiedzanie Tallina:

 • Spacer przez Stare Miasto – jedno z najlepiej zachowanych centrów miast średniowiecznej Europy
 • Świetne mury miejskie,
 • Katedra Aleksandra Newskiego,
 • punkt widokowy Patkuli
 • Rynek

Finlandia 4 – 5 dni

Podróż promem z Tallina do Helsinek zajmie dwie godziny, a promy odpływają kilkanaście razy dziennie.

Po przyjeździe do Helsinek możesz albo wybrać nocleg w pobliżu centrum miasta, albo pojechać od razu na północ, do parku narodowego Nuuksio. Świetną opcją jest spotkanie z reniferami w Reindier Park. Dostępność jest ograniczona, ale nawet bez wizyty u reniferów można spędzić kilka godzin na szlakach parku narodowego. Weź pod uwagę, że nie ma tam campingów dla kamperów.

Następnie pojedź na wschód od Helsinek do ślicznej miejscowości Porvoo w delcie rzeki Porvoonjoki. Porvoo, oddalone od Helsinek o niecałe 50 km, to najstarsza miejscowość w Finlandii z prześliczną starówką – to jedno z najładniejszych miejsc w Finlandii.

Z Helsinek możesz pojechać do Turku, a jeśli jesteś z dziećmi to koniecznie odwiedź Świat Muminków. W Turku wsiądziesz do promu na Wyspy Alandzkie po drodze do Sztokholmu.
Jeśli chcesz jechać dalej na północ Finlandii, napisz do mnie, pomogę Ci przygotować plan.

Helsinki 2 dni

helsinki - katedra - kamperem po Skandynawii

Poza zwiedzaniem centrum Helsinek popłyń na wyspę Suomenlinna – 15 min promem z nabrzeża; na miejscu jest forteca i muzeum marynarki, ale też muzeum dla dzieci i ładne trasy na spacer. Ciekawa jest także wyspa  Seurasaari, gdzie znajduje się skansen.

Z dziećmi możesz odwiedzić Park Rozrywki Linnanmaki w Helsinkach. Są roller coastery, place zabaw i automaty do gry,

Turku i okolice 2 dni

Dojazd do Turku zajmie Ci nieco ponad dwie godziny. Jeśli podróżujesz z dziećmi pojedź koniecznie do pobliskiego Świata Muminków – spokojnie możesz tam spędzić cały dzień.

W  Turku zobacz koniecznie nabrzeże, średniowieczny zamek, katedrę gotycką oraz skansen Luostarinmäki

Wyspy Alandzkie 2 – 3 dni

widok na kościółek w Mariehamn na Alandach

Prom z Turku do Mariehamn płynie się 5 godzin – możesz wypłynąć rano lub wieczorem..

Zwiedzanie Alandów:

 • Miasteczko Mariehamn – spacer przez miasto, na nabrzeżu jest świetny żaglowiec, który można zwiedzać.
 • Średniowieczny zamek Kastelhholm 25 km od Marienham – w kompleksie jest też skansen, więzienie-muzeum oraz sklep i restauracje.
 • Forteca Bomarsund – 10 min jazdy od Kastelholm  (zostały głownie ruiny fortecy)
 • Przejazd do Eckerö – ładna wioska ale przede wszystkim piękna trasa
 • Wysepka Lila Holmen z plażą, mini zoo, placem zabaw – świetne miejsce dla dzieci.
 • Wycieczka rowerowa po wyspach – genialne tereny na rowery – jest płasko, pięknie, są ścieżki rowerowe, mosty między wyspami i dobrze oznaczone trasy.
 • Alandy widziane z wody – kajakowanie lub wycieczka łodzią.

Rejs do Sztokholmu: wypłynięcie 14:25 przypłynięcie 18:55

Zwiedzanie Sztokholmu – 2 dni

Sztokholm - kamperem po Skandynawii

W Sztokholmie spędź jeden lub dwa dni, zwiedzając najciekawsze miejsca:

 • Muzeum Vasa zbudowane wokół XVII-wiecznego żaglowca wojennego;
 • Stare Miasto i Ratusz
 • Monteliusvagen – 500m deptak wzdłuż rzeki
 • Muzeum Średniowieczne wybudowane wokół ruin dawnego ratusza – świetna sprawa, warto. Wstęp wolny, zamknięte w poniedziałki.
 • Jeśli interesuje Cię historia Wikingów to można popłynąć na wyspę Björkö, położonej na jeziorze Mälaren., Tam jest wioska wikingów Birka (UNESCO) uznawana ze pierwsze oficjalne miasto w Szwecji. III w. Płynie się łodzią dwie godziny ze Sztokholmu, na miejscu godzinny guided tour i powrót do miasta link

Sigtuna i Uppsala

Po zwiedzanie Sztokholmu pojedź nieco na północ, do dwóch miejsocowści oddalonych o godzinę drogi od stolicy.

Spędzisz jeden w dzień w Uppsali  to bardzo ładne historyczne miasto z jednym z najstarszych uniwersytetów w Szwecji otoczone przez piękne tereny.
Z Uppsali pojedź to Sigtuna – to pierwsze miasto Szwecji, o ponad 1000-letniej historii, zamieszkane przez ok. 7000 osób. To tu uczęszczał do szkoły Karol XVI Gustaw. Przepiękna średniowieczna starówka dla niej warto tu przyjechać.

Smalandia 4 dni

kamperem po Skandynawii - Smalandia

Dalej Twoja trasa kamperem przez Skandynawię prowadzi na północ. Zobaczysz region Smalandia i przepiękne jeziora – podziwiaj fantastyczne szwedzkie krajobrazy i parki narodowe.

Trasa nie jest długa, ale warto podzielić ją na kilka dni, żeby mieć czas na chwilę oddechu i spokojne zwiedzanie.

Zwiedzanie – okolice jeziora Vatten

 • Trosa – śliczne małe miasteczko nad kanałami
 • Linköping – tu przede wszystkim skansen
 • Vadstena – zwiedzanie zamku na wodzie
 • Nocleg nad jeziorem Vatten

Eksjo

Kolejnego dnia przejazd do Vimmerby.

Zwiedzanie po drodze:

 • Granna – miejscowość słynna z drewnianych domków i pasiastych cukierków 😊
 • Huskvarna – mają świetne muzeum, nie tylko piły 😉 link – 400 lat rozwoju przemysłu; dla Syna też będzie super

Dalej przejedź przez Vimmerby i zobacz koniecznie Świat Astrid Lindgren – jest opcja zostania na noc – a następnie pojedź do Vasterviku.

 Vastervik  to nadmorska miejscowość, można tu odpocząć, ale można też kajakować po archipelagu i jeziorach. Warto także przejechać się szlakiem rowerowym – piękne tereny – albo pójść na spacer – jest także sporo szlaków pieszych.

Visby 2 dni

widok na miasteczko Visby w Szwecji

Wycieczka na Gotlandię na cały dzień – promy odpływają z miejscowości Oskarshamn – można (ale nie trzeba) zostawić kampera i pojechać rowerami.

Zwiedzanie Visby

Visby to jedno z najpiękniejszych średniowiecznych miasteczek Europy, bardzo ładna starówka i świetne trasy na rower lub spacery.

Zwiedzanie to spacer po miasteczku – mury miejskie, zamek, katedra i ruiny – jest ich sporo i robią wrażenie. Dodatkowo ogród botaniczny, bardzo ładne domki, kawiarnie i restauracje.

Rowerami warto pojechać do pobliskiego Högklint Naturreservat – fantastyczne klify ok. 7 km od Visby – jest dobra ścieżka rowerowa.

Visby jest popularną destynacja dla wycieczkowców, więc może być tam tłoczno.

Kalmar i Olandia 2 dni

Trasa na ok. 200 km mapka

Wioska Pataholm – postój na kawę – miała wioska z tradycyjną, drewnianą zabudową.

Zwiedzanie Kalmaru

 • Zwiedzanie Zamku – główna atrakcja miasteczka – warto
 • Farma/kawiarnia Skalby –  świetne miejsce , mnóstwo zwierząt link
 • Opcjonalnie: dla dzieci jest naprawdę dobre muzeum dinozaurów,

Zwiedzanie wyspy Olandia
Na Olandię dostaniesz się autem, wyspa jest połączona mostem z kontynentem.

 • Stora Alvaret – płaskowyż z piaskowca, unikalny ekosystem – UNESCO.
 • Przejazd przez wyspę mapka;
 • Trekking: Naturum Trollskogen – koniecznie, są przepiękne trasy od 1 km do 4,5 km Trollskogsstigen;
 • Byrum’s raukar – punkt widokowy, fenomenalne formacje skalne;
 • Lerkaka Väderkvarnar – trasa wzdłuż której stoją stare wiatraki;
 • Neptuni Akrar – świetne formacje skalne.

Z Olandii skieruj się w stronę Karlskrony lub Ystad, aby wrócić promem do Polski

Jeśli wybierasz się w podróż do Skandynawii i chciałbyś, żebyśmy pomogli Ci w przygotowaniu wyjazdu, to skontaktuj się z nami – Twoje wakacje  zaprojektujemy zgodnie z Twoimi oczekiwaniami!

Jeśli wybierasz się do Norwegii, poczytaj tutaj!

Wybierasz się do Skandynawii?

Zobacz naszą ofertę!
Martyna Jankowska

Author Martyna Jankowska

More posts by Martyna Jankowska