Wyjazd na Filipiny – nurkowanie wśród rekinów wielorybich

[dropcap]N[/dropcap]a Filipinach, na południowym krańcu wyspy Luzon leży mała miejscowość Donsol, której mieszkańcy utrzymywali się z rybołówstwa, uprawy ryżu i copry – suszonego mleka kokosowego. W okolicznych wodach od ponad 100 lat pojawiały się olbrzymie rekiny wielorybie, uważane przez mieszkańców za niebezpieczne stworzenia, do których nie należy się zbliżać. Wioska żyła swoim spokojnym rytmem.
[dropcap]W[/dropcap]szystko się zmieniło w 1998 roku, kiedy grupa nurków pod przewodnictwem instruktora weszła do wody i zaczęła pływać wśród zwierząt, jednocześnie filmując swoje poczynania. Od tamtego czasu Donsol zyskał przydomek „Stolicy Rekinów Wielorybich” i każdego roku pojawiają się tu tysiące turystów, pragnących popływać wśród olbrzymich rekinów. Ich długość dochodzi do 12 metrów, ale olbrzymy, mimo posiadania wielkiej paszczy, żywią się wyłącznie planktonem i są bardzo spokojne, zupełnie nie zwracając uwagi na pływające wśród nich małe istotki z rurkami.
Zdecydowana większość osób wychodząc z wody określa przeżycie pływania wśród rekinów jako najbardziej niesamowitą rzecz, jakiej doświadczyli w życiu.

Pływanie wśród rekinów wielorybich w Donsol

Sezon na podziwianie rekinów trwa od listopada do czerwca, a największe prawdopodobieństwo na spotkanie tych zwierząt jest od lutego do początku maja.
Do Donsolu najlepiej dostać się lecąc z Manili do Legaspi jedną z trzech filipińskich tanich linii lotniczych, a następnie z lotniska dostać się jeepem lub busem do Donsolu (jazda trwa mniej niż dwie godziny).
Aby wypłynąć na rejs należy zgłosić się do Visitor’s Center znajdującego się w Barangay Dancalan, odpowiedzialnego za zezwolenia i organizację wycieczek. Na pokładzie wszystkich łodzi wypływających w morze musi znajdować się zapewniony przez Visitor’s Center Butanding Interaction Officer, który pilnuje, aby wszystko odbyło się zgodnie z przepisami. Cena to PHP 300 za osobę i PHP 3500 za łódź, na którą może wsiąść do 6 osób.

Nurkowanie w Donsol

[dropcap]N[/dropcap]urkowanie w Donsol nie jest dozwolone, można jedynie pływać z rurką, co ma na celu zapewnienie zwierzętom bezpieczeństwa.
Aby nurkować można zrobić sobie wycieczkę do pobliskiego Manta Bowl, gdzie można spotkać płaszczki olbrzymie, lub do San Miguel Island w Ticao.

Wieczorne rozrywki w Donsol to przede wszystkim nocne wycieczki po rzece Donsol i Ogod, gdzie żyją olbrzymie stada świetlików, rozświetlające całe drzewa. Kolejną atrakcją są nocne rejsy na połów krewetek. Obie rzeczy można zarezerwować na miejscu.

Będąc na Filipinach w okresie, kiedy można spotkać się z rekinem wielorybim oko w oko zdecydowanie warto wykorzystać tę możliwość i udać się na kilka dni do Donsolu.

Wyjazd na Filipiny - Donsol - nurkowanie z rekinem

Donsol – nurkowanie z rekinem

Martyna Jankowska

Author Martyna Jankowska

More posts by Martyna Jankowska