Wielki Kanion w amerykańskim stanie Arizona jest jednym z miejsc, o których napisano już chyba absolutnie wszystko, ale nie mogłam się oprzeć, żeby nie napisać o nim jeszcze raz. Z wytworów natury, które widziałam do tej pory Wielki Kanion z pewnością jest najbardziej monumentalny i robi największe wrażenie, mimo że ja jestem wielbicielką raczej dyskretnego piękna, a Wielki Kanion… no cóż… pasuje do kraju, w którym się znajduje.

Wielki Kanion przepełnia mnie podziwem. Jest poza porównaniem, poza opisem, nie ma sobie równych w szerokim świecie

T. Roosevelt

Długi na 446 km, miejscami szeroki na 27 km i osiągający głębokość do 1800 metrów kanion, który 17 milionów lat temu zaczęła rzeźbić rzeka Kolorado, odsłaniając skały liczące sobie dwa miliardy lat – połowę wieku naszej planety, przytłacza i wzbudza zachwyt niemal każdego, kto stanie nad jego brzegiem.
Większość odwiedzających udaje się na Południowy Kraniec Kanionu, który jest łatwiej dostępny od strony miast i główna infrastruktura, w tym wielkie platformy widokowe, znajduje się właśnie tutaj. Latem tłumy są nieprzebrane, ale większość osób zostaje tylko tak długo, aby rzucić okiem na bezmiar Kanionu.
Do atrakcji zaliczają się przejażdżki helikopterem oraz awionetkami nad Wielkim Kanionem a także przejażdżki busikami oraz piesze wycieczki po określonych szlakach. Piesza wycieczka może trwać od 15 minut do wielu dni, wzdłuż jednej z kilku oznaczonych tras. Należy liczyć się z bardzo wysoką temperaturą, przekraczającą 40 stopni.
Latem możliwy jest rafting, ale trzeba zarezerwować miejsce z rocznym wyprzedzeniem.

 


Północny Kraniec, położony ponad 300 m wyżej od Krańca Południowego, na wysokości 2440 m n.p.m., i przez to nieco chłodniejszy, jest zdecydowanie spokojniejszy i nie tak oblegany – tylko 10% z pięciu milionów turystów odwiedzających rocznieKanion wybiera tę stronę. Warto pamiętać, że od połowy października do połowy maja udogodnienia turystyczne nie działają, ale aż do pierwszego śniegu można wjechać na teren parku i zostawić tu samochód.
W 2007 w zachodniej części Kanionu otwarto Skywalk – przezroczysty most na wspornikach, będący własnością Indian Hualapai i leżący na ich świętych terenach. Zyski z turystyki mają pomóc społeczności Indian, walczącej z 50% bezrobociem, alkoholizmem i ubóstwem.
Skywalk znajduje się 190 km od Las Vegas, a wstęp kosztuje około 86 USD wraz z lunchem. Dodatkowo trzeba uiścić do 100 USD za zdjęcia.

Nie można pojechać do USA i nie odwiedzić Wielkiego Kanionu, szczególnie, że w pobliżu znajduje się Las Vegas, i to stamtąd właśnie przybywa większość turystów. Niedaleko znajduje się Sedona z monumentalnymi formacjami czerwonych skał, które również warto obejrzeć przy okazji zwiedzania Zachodniego Wybrzeża.
Planujesz wyjazd do USA? Skontaktuj się z nami! Zaoszczędzimy Ci duużo pracy! Zobacz, jak możemy Ci pomóc!

Martyna Jankowska

Author Martyna Jankowska

More posts by Martyna Jankowska