Planujesz wakacje w Meksyku? Jeśli masz dwa tygodnie na meksykańskie wakacje, to przyleć i wyleć z Canucun, koncentrując się na zwiedzaniu Jukatanu.
Podczas wyprawy do Meksyku będziesz pływać na rafie koralowej, opalać się na rajskiej plaży, rozkoszować się kuchnią meksykańską i podziwiać zabytki z listy UNESCO.

Kiedy jechać ma wycieczkę do Meksyku?

Najlepsza pora na wyjazd do Meksyku to pora sucha, która trwa od grudnia do kwietnia. Szczególnie jeśli chcesz dużo nurkować lub snorklować to jest to najlepszy czas na wczasy w Meksyku.
Pora deszczowa na Jutakanie trwa od czerwca do października, a w okresie od sierpnia do października pada najwięcej i jest to też okres huraganów, którego lepiej unikać.
Dobrym pomysłem na wyjazd jest sezon przejściowy – kwiecień/maj na wiosnę oraz listopad. Wtedy pogoda w Meksyku jest niezła, pada relatywnie mało, nie jest bardzo gorąco i jest nieco mniej turystów.

Jaki planować budżet na podróż do Meksyku?

Ustalając budżet na podróż do Meksyku weź pod uwagę, że prowincja Jukatan jest nieco droższa niż reszta kraju, ale ceny w Meksyku nie są bardzo wysokie. Jeśli masz ograniczony budżet, to $50 na osobę na dzień będzie wystarczającą kwotą, jeśli chcesz wynająć samochód, spać w lepszych hotelach i nie oszczędzać na restauracjach, to zaplanuj dzienną kwotę w wysokości $80 – $100 na osobę.

Wiza do Meksyku do 180 dni nie jest wymagana.

Czy wyjazd do Meksyku na półwysep Jukatan jest dla mnie?

Wakacje w Meksyku, na Półwyspie Jukatan są świetne dla osób lubiących zarówno plaże, jak i zwiedzanie. Półwysep jest niewielki, bezpieczny i łatwo tu przemieszczać się samochodem. W dwa tygodnie możesz zwiedzić pozostałości dawnej kultury Majów, zobaczyć kolonialne, hiszpańskie miasteczka i odpocząć na jednej z niezliczonych plan.

Stolica stanu Jukatan – Cancun – jest bardzo turystyczna i nastawiona na wycieczki all inclusive z biur podróży, ale w okolicy znajdziesz też spokojniejsze, mniej zabetonowane plaże.

Wycieczka do Meksyku – Przejazd przez Jukatan

widok na piramidę w Chitchen Itza, JUkatan

Półwysep Jukatan, u wybrzeży Morza Karaibskiego i Zatoki Meksykańskiej to region gdzie zobaczysz pozostałości starożytnej cywilizacji majów i klimatyczne miasteczka, ale też wielkie resorty i karaibskie plaże.
Poniższy plan zwiedzanie Jukatanu zakłada przemieszczanie się wynajętym samochodem, natomiast ta trasa jest do pokonania także komunikacją miejską – dystanse nie są duże, ale nie wszędzie da się dojechać.

Wycieczkę do Meksyku można połączyć z wyjazdem na Karaiby  możesz także kontynuować podróż dalej, do Nikaragui.

Zwiedzanie Jutakanu samochodem

Dobrą opcją po przylocie do Cancun jest wynajęcie samochodu – daje to dużą swobodę i możliwość pojechania do mniej znanych stanowisk archeologicznych, gdzie ciężko będzie dojechać bez auta.  Najbardziej znane miejsca są też niestety najbardziej turystyczne i zatłoczone, więc przejazd przez mniej popularne regiony jest niezłą opcją.  
Dodatkowo po drodze będzie można zwiedzać małe miasteczka i mniej oblegane plaże.

Na Jutakanie drogi są dość dobre, i nie prowadzi się źle, w przeciwieństwie do Mexico City i okolic. Nie ma tu wielkich miast poza Cancun, więc problem parkowania i korków również odpada.

Po przylocie od razu wynajmij auto i rusz w podróż. Twoja trasa może wyglądać tak, jak na poniższej mapce.

Kolonialne miasteczka Jutakanu

Klasztor Izamal na Jukatanie

Podróżując po Jutakanie zwiedzisz śliczne, małe górskie miasteczka z ładną zabudową i ciekawymi zabytkami – Mérida, portowe Progreso, małe, kolonialne Valladolid, czy Campeche, pod którym leży mniej znane, a ciekawe, stanowisko archeologiczne Edzna.

Valladolid

W Valladolid możesz zatrzymać się na pierwszą noc po przylocie – nie jest to daleko od lotniska, a samo miasteczko jest ładne i turystyczne Cancun nie ma z nim porównania.

Poświęć pół dnia na zwiedzanie starego miasta Valladolid, relaks wśród kolorowych domków i kawiarni i restauracje z lokalną kuchnią.

Ciekawe miejsca w Valladolid:

 • Parque Sisal i kolonialny klasztor – forteca z XVI wieku Convento De Sisal 
 • Calzada De Los Frailes – uliczka pełna kolorowych domów
 •  Cacao Organic Collective – sklep/kawiarnia/muzeum i kopalnie informacji o kakao 
 • Bardzo dobre muzeum archeologiczne
 • Obiad w Bazar Minicipal – mnóstwo małych, lokalnych restauracyjek. 
 • Lokalny rynek Mercado Municipal 
 • Pływanie w Cenote Zaci w centrum Valladolid 
 • Przejażdżka do  Cenote Samula, 15 min od centrum

Merida i Progreso

cenote na Jutakanie

Dojazd do Meridy z Valladolid zajmie Ci około dwóch godzin, ale po drodze jest sporo atrakcji, więc na przejazd warto jest zaplanować cały dzień.

Przede wszystkim zwiedzisz Chichen Itza – najsłynniejsze miasto Majów na Jutakanie, gdzie spędzisz kilka godzin.

Podczas dalszej podróży, lub następnego dnia, odwiedź park narodowy Reserva Estatal Geohidrológica Anillo de Cenotes – rezerwat przyrody utworzony na terenie, gdzie jest dużo studni cenote. Zobacz cenoty Santa Barbara –  Cenote Chaksikin, Cenote Cascabel i Cenote Xoch. W części z nich możesz się wykąpać.
Park znajduje się ok półtorej godziny jazdy z Chitchen Itza

Na kolejny dzień zaplanuj przejazd do nadmorskiego Progreso – pojedziesz trasą wzdłuż oceanu i zobaczysz ptaki w ekosystemie mokradeł Cienega de Progreso. W drodze powrotnej warto również zaplanować zwiedzanie Cenote Xlacah 

Wieczorem pójdź na spacer po centrum Meridy, bulwarem  Paseo de Montejo, i zjedz kolację na „Restaurant Row” między Paseo Montejo a Calle 47 

Biosfera Los Petenes

Biosfera Los Petenes to jeden z niewielu parków narodowych na Twojej trasie podróży po Meksyku.

Spędź 1 -2 dni w parku narodowym Petenes (UNESCO), gdzie będziesz podziwiać lasy namorzynowe, mokradła, tropikalną dżunglę ale też formacje skalne. Zobaczysz mnóstwo zwierząt i ptaków – żyją tu m.in cztery gatunki żółwi morskich, manaty czy flamingi. Można pojechać samemu (dość trudna droga) albo ze zorganizowaną wycieczką. W Los Petenes będziesz poruszać się głównie łodzią.

Stanowiska archeologiczne Jutakanu

Zwiedzanie Chichen Itza i okolic

Chichen Itza to prekolumbijskie miasto z listy dziedzictwa UNESCO, jeden z siedmiu nowych cudów świata, najpopularniejsze miejscu wśród turystów. Spory teren, w sam raz na całodniową wycieczkę.
Część południowa kompleksu zastała zbudowana w VII wieku przez Majów, część centralna w X w przez Tolteków.
To w Chichen Itza znajduje się słynna piramida, którą znasz ze zdjęć Meksyku.
Dobrze będzie wyjechać jak najwcześniej i zacząć od największej piramidy  El Castillo – im później, tym większy tłum się tam gromadzi. 

Dalsza trasa w stronę Meridy wiedzie przez mniej znane miejsca jak Uxmal, gdzie również znajdziesz ruiny świątyni – piramidy Majów.

świątynia w Uxmal, dawnym mieście Majów

Campeche i Edzna

 Wycieczka do Edzna –  kompleks, gdzie wciąż są prowadzone wykopaliska, jest wielki, a mniej znany. Po drodze też są ciekawe stanowiska archeologiczne, m.in. Coba, gdzie stoi najwyższa piramida Majów w Meksyku ze świetnym widokiem ze szczytu. 
Edzna jeszcze nie jest tak zatłoczona jak inne miejsca, poza niedzielami, kiedy jest wstęp wolny dla Meksykanów – tego dnia lepiej unikać. Warto spędzić tu około 4 godzin. 
Z Edzna jedzie się ok.  40 min do Cempeche, gdzie możesz zatrzymać się na nocleg.

Calakmul

Po drodze z Cempeche do Calakmul będziesz początkowo jechać wzdłuż oceanu  – dobrze się będzie zatrzymać na odpoczynek tak, żeby do Calakmul dojechać przed zmrokiem ok 18. 

Calakmul to jedno z największych miast Majów, ukryte głęboko w dżungli. Dojazd tam jest możliwy tylko autem.
Zaplanuj tu nawet dwa dni na zwiedzanie, bo to miejsce jest fascynujące.

Samo dawne miasto z VI wieku ma olbrzymi teren i eksploracja zajmie trochę czasu (naprawdę warto być tam już o wschodzie słońca), ale warto będzie też odwiedzić dżunglę otaczającą to miejsce  – żeby wjechać na teren parku archeologicznego jedzie się 60 km przez dżunglę co może zająć do 3 godzin – w zależności od ilości postojów na podziwianie przyrody. 

Tulum

panorama Tulum, dawnego miasta Majów

Tulum to antyczne miasto Majów w centrum tropikalnej dżungli, z widokiem na  ocean –  są tu bardzo ładne plaże i park archeologiczny w centrum miasteczka.
Po południu, po zwiedzaniu stanowiska możesz wybrać się na kajakowanie wśród namorzynów w rezerwacie Sian Ka’an
Po drodze warto zatrzymać się na postój w Acumal – świetne miejsce na snorkeling – można tam spędzić jedną noc.

Najciekawsze miejsca w Tulum i okolicy:

 • Tulum Archaeological Zone – ruiny na 12-metrowych klifach z widokiem na ocean. 
 • Biosfera Siam Ka’an – całodzienna wycieczka z Tulum. 
 • Popołudnie na plaży – Playa Paraiso 
 • Cenotas w okolicy Tulum
  • Cenotes dos Ojos 
  • Cenotes Sac Actun 
  • Gran Cenote 
  • Cenotes Casa Tortuga Tulum 

Plaże na Jutakanie

plaża na Jutakanie, biały piasek, palmy i bawiący się ludzie.
 Na koniec Twoich meksykański wakacji czas na relaks na plażach Meksyku.

Plaże w okolicach Tulum i Cancun są rewelacyjne, i można znaleźć zarówno budżetowe hotele jak i luksusowe ośrodki, dodatkowo każda z plaż ma swoją atmosferę i grupę docelową, więc łatwo będzie wybrać coś, co Wam będzie najbardziej pasować. 

Jeśli wybierasz się do Meksyku i chciałbyś, żebyśmy pomogli Ci w przygotowaniu wyjazdu, to skontaktuj się z nami – Twój wyjazd do Panamy zaprojektujemy zgodnie z Twoimi oczekiwaniami!

Wybierasz się do Meksyku?

Zobacz naszą ofertę!
Martyna Jankowska

Author Martyna Jankowska

More posts by Martyna Jankowska