Wyjazd do Malawi – jezioro (Malawi)

[dropcap]W[/dropcap]yobraźcie sobie olbrzymie akwarium z kryształowo czystą wodą, pełne unikalnych gatunków ryb. To akwarium, o którym piszę, ma pojemność 8,400 km3 wody i mieszka w nim około 1000 endemicznych gatunków pielęgnic. W dodatku można nurkować w jego wodach i pływać razem z rybami, a nawet obserwować je z kajaka – woda jest tak czysta, że niemal sprawia wrażenie, jakby była powietrzem.
Jezioro Malawi, nazywane też kalendarzowym ze względu na specyficzne wymiary – 365 mil na 52 mile, jest domem dla największej ilości gatunków ryb na świecie. Jest to jeden z największych i najbardziej zróżnicowanych biologicznie słodkowodnych zbiorników na świecie. Zalicza się do Wielkich Jezior Afrykańskich leżących na Wielkim Rowie Wschodnim.

Znajdujący się na liście Światowego Dziedzictwa UNESCO Park Narodowy Malawi ma podobne znaczenie dla zrozumienia ewolucji życia na naszej planecie jak Wyspy Galapagos. W wodach jeziora żyje kilkaset gatunków ryb – niemal wszystkie są endemiczne. Sama tylko rodzina pielęgnicowatych, zwanych lokalnie mbuna, ma ponad tysiąc gatunków żyjących w jeziorze Malawi i świetnie pokazujących biologiczną ewolucję i radiację ewolucyjną.

[dropcap]N[/dropcap]ie ma tu jeszcze wielkiej turystyki, woda jest krystalicznie czysta, idealna do nurkowania i pływania kajakiem. Można jeździć konno po okolicznych lasach, żeglować i oczywiście opalać się i podziwiać spektakularne zachody Słońca nad jeziorem. Kajakiem albo turystyczną łodzią można udać się do pobliskich wysp rozsianych po jeziorze, takich jak Ptasia Wyspa, stanowiąca rezerwat ptaków i ryb.
Wzdłuż brzegu rozsiane są tradycyjne wioski rybackie, jako że przez wieki jezioro stanowiło główne źródło utrzymania dla okolicznych mieszkańców.

Planujesz wyjazd do Malawi? Skontaktuj się z nami! Zaoszczędzimy Ci duużo pracy! Zobacz, jak możemy Ci pomóc!

Martyna Jankowska

Author Martyna Jankowska

More posts by Martyna Jankowska