Jeśli jedziesz do Japonii na dłużej niż 2 tygodnie, albo jeśli nie jest to Twoja pierwsza podróż po Japonii, to rozważ odwiedzenie miejsc, do których dociera mniejsza ilość turystów.
Świetną opcją są Wyspy Oki – nie jest tam się łatwo dostać, miejsc noclegowych jest bardzo mało, więc lepiej jest rezerwować z wyprzedzeniem, ale wyspy są przepiękne i odwiedzane głównie przez japońskich turystów.
Warto także odwiedzić wyspę Kyushu, Fukuokę oraz Nagasaki i mniejsze, urokliwe miasteczka. Kyushu jest słynne z pięknej przyrody, więc jeśli lubisz długie spacery wybrzeżem, po lasach czy trekking po wzgórzach, to będzie to dla Ciebie świetne miejsce
Jeśli na koniec pobytu w Japonii masz ochotę na wypoczynek, poleć na Wyspy Ryukyu – albo na główną wyspę, Okinawę, albo na którąś z mniejszych wysepek, np. Ishigaki czy Miyako-jima.

Jestem japonistką, w Japonii spędziłam naprawdę dużo czasu – będę przeszczęśliwa, jeśli pozwolisz mi zaprojektować Twój wyjazd do Kraju Kwitnącej Wiśni!

Kiedy jechać do Japonii?

Wakacje w Japonii można planować w dowolnym miesiącu, ale w najbardziej polecane okresy to wiosna i jesień. Kwitnące wiśnie można podziwiać na przełomie marca i kwietniu, a czerwone liście klonów – w grudniu. Latem, podczas pory deszczowej, jest gorąco, parno i duszno – zwiedzanie nie jest wtedy najprzyjemniejsze, a przy tym jest to wysoki sezon.
Dobrą porą jest maj oraz październik, kiedy pogoda w Japonii jest dobra i nie ma dużych tłumów.

Jaki planować budżet na podróż do Japonii na własną rękę?

Planując budżet na podróż do Japonii weź pod uwagę poniższe koszty pobytu:

Przykładowe ceny w Japonii: wstępy do świątyń i zabytków mieszczą się w granicach – 300 – 800 jenów.
Obiad w sieciowej restauracji. np. sushi, zupę miso czy ramen, można zjeść za 300 – 1000 jenów, tradycyjna kuchnia japońska – głównie ryby i owoce morza – w lepszej restauracji kosztuje od ok. 3000 – 4000 jenów wzwyż
Całodniowy bilet na metro kosztuje 710 jenów, bilety na jeden przejazd od 150 do 300 jenów.
Noclegi, szczególnie w szczycie sezonu są dość drogie, dobrze jest liczyć od 100 USD za noc za pokój dwuosobowy.
Ceny lotów do Japonii w związku z wojną na Ukrainie znacznie wzrosły, wydłużyły się też czasu lotów, także chcąc jechać na wakacje do Japonii warto najpierw sprawdzić ceny lotów.

Obecnie wiza turystyczna do Japonii nie jest wymagana na okres do 90 dni – ruch bezwizowy został przywrócony w październiku 2022 r.  Paszport musi być ważny do końca pobytu w Japonii.

Czy ta trasa po Japonii jest dla mnie?

Wyjazd do Japonii w nieco mniej popularne miejsca jest świetny dla osób, które już kiedyś zwiedzały Kraj Kwitnącej Wiśni, oraz dla osób które mają więcej czasu na pobyt tam – trzy tygodnie lub nawet więcej.
Jeśli podczas podróży nie lubisz zwiedzać najbardziej turystycznych miejsc, to w tym planie także znajdziesz dla siebie inspirację.
świątynia w Japonii na tle lasu i wodospadu

Poruszanie się po Japonii

Przylot do Tokio, stamtąd przejazd Shinkansenem do Fukuoki albo nawet od razu w okolice Wysp Oki, by tam rozpocząć podróż.

Podróżując po Japonii będziesz poruszać się pociągami – głównie shinkansenami, czyli bardzo szybkimi pociągami. Najbardziej będzie opłacać się zakup JR Passa, który obejmie niemal wszystkie przejazdy międzymiastowe (poza pociągami Nozomi i Mizuho) oraz część przejazdów lokalnych.
JR Pass nie obejmuje promu na Wyspy Oki a także nie obejmuje połączeń lotniczych na Okinawę.
Cena JR Pass to koszt 39,600 jpy za tydzień lub 64,120 jpy za dwa tygodnie. Możesz kupić go online przed wjazdem do Japonii i aktywować w biurze JR na lotnisku.

Fukuoka 4 dni

Japonia, Beppu, dymiące gorące źrósdła

Fukuoka jest idealnym miejscem dla miłośników dobrej kuchni.  Spędzisz sporo czasu odwiedzając różnorakie yatai – stragany z ulicznym jedzeniem. Słynny jest lokalny hakata ramen, zresztą w Fukuokce jest „Ramen Stadium” z kilkudziesięcioma barami z ramenem.

Warto przejść się promenadą nadmorską z widokiem na waterfront oraz zobaczyć dawne stare miasto, teraz zdominowane przez olbrzymi dworzec.

Można pokusić się o odwiedzenie Fukoki w weekend bo życie nocne jest świetne.

Nagasaki – 4 dni

nocna panorama na Nagasaki

Nagasaki kojarzy się głównie z drugą wojną światową, ale historycznie jest to jeden z pierwszych portów Japonii otwartych na kupców z Zachodu, do dziś jest to tętniący życiem i wart eksploracji.

W Nagasaki zobaczysz nie tylko świątynie buddyjskie i shinto, ale też kościoły, których historia sięga XIX wieku, w tym najstarszy zachowany kościół japońskich (Oura), oraz konfucjańskie świątynie.

Warto przejść się też przez Chinatown, dość nietypowe jak na Japonię miejsce – dawna dzielnica chińskich kupców, do dziś wyróżnia się architekturą i klimatem.

Zwiedzanie Nagasaki

  • Będąc w Nagasaki, warto zrobić sobie półdniową wycieczkę na Gunkanjimę, małą wyspę oddaloną o ok. 20 kilometrów od portu. Do 1974 na wyspie działała kopalnia węgla, a wyspę o wymiarach 480m na 150 m (!) zamieszkiwało 5000 ludzi – każdy skrawek lądu był zabudowany do tego stopnia, że wyspa przypominała okręt wojenny – Gunkanjima  znaczy „wyspa – okręt wojenny”. Obecnie wyspa jest opuszczona, ale można udać się na zorganizowaną wycieczkę. Sam rejs trwa 50 min w jedną stronę i oferuje świetne widoki, zwiedzanie wyspy trwa niecałą godzinę.
  • Góra Inasa – Wieczorna wycieczka na górę niedaleko centrum miasta, można wjechać kolejką linową. Japończycy widok z tej góry uważają za jeden z trzech najpiękniejszych nocnych widoków Japonii
  • Nagasaki Peace Park – upamiętnienie zrzucenia bomby atomowej. Park jest blisko centrum, nawet jeśli byłeś w Hiroshimie, to i tak warto poświęcić chwilę czasu na zwiedzanie
  • Na początku października odbywa się tam festiwal Nagasaki Kunchi, o tyle ciekawy, że są w nim bardzo widoczne wpływy zarówno chińskie, jak i holenderskie, co ma oczywiście związek z portową historią miasta.

Shimabara – 2 dni

Z Nagasaki pojedź na wycieczkę z noclegiem do Shimabary – tu jest jeden z najbardziej aktywnych japońskich wulkanów i park termiczny z miasteczkiem Unzen Onsen, słynnym z gorących źródeł, ładnym, ale bardzo popularnym. Na wulkan Unzen można też wejść, jest sporo tras trekkingowych.

Shimabara jest znane z krwawo stłumionego powstania lokalnych chrześcijan, przede wszystkim chłopów z XVII wieku, którego pośrednim efektem były prześladowania chrześcijan w całej Japonii oraz coraz większy izolacjonizm kraju.

Kagoshima – 2 dni

Kagoshima to duże, bardzo przyjazne miasto z niemal tropikalnym klimatem i mnóstwem palm u stóp wulkanu Sakurajima.
Wulkan jest aktywny i wciąż dymi. Tu pobyt na jeden dzień – spacer przez główne atrakcje, m.in. piękny
ogród krajobrazowy.

Beppu – 2 dni

W Beppu, położonym półtorej godziny drogi od Nagasaki są chyba najsłynniejsze japońskie źródła, nazywane piekłem Beppu – kompleks 7 termalnych jezior. Jest tu cały olbrzymi kompleks termalny, a onsenów, czyli japońskich łaźni oraz ryokanów – tradycyjnych pensjonatów – jest tu mnóstwo. Samo miasteczko, położone nad zatoką, jest ładne a górzyste okolice są fantastyczne – można pojechać nad jezioro Shidaka w rewelacyjnym parku narodowym Aso Kuju i zrelaksować się nad wodą, albo udać się na spacer po górach.
Jeśli nie lubisz wspinaczki, to najdłuższą w Japonii kolejką linową można wjechać na szczyt góry Tsurumi, skąd rozpościera się fantastyczny widok na okolicę.

Matsue i Izumo Taisha – 2 dni

Świątynia Izumo, Shimenawa

Matsue będzie Twoją bazą wypadową na wyspy Oki, ale samo miasteczko i jego okolice też są bardzo ciekawe.

  • Zobacz koniecznie Muzeum Sztuki Adachi – jest tu przepiękny ogród oraz ciekawa kolekcja ceramiki i malarstwa
    japońskiego
  • Zamek w Matsue, ewentualnie rejs tradycyjną łodzią po fosie i historycznych kanałach
  • Dzielnica samurajów z zabudową z XVIII wieku w niezmienionym stanie
  • Pójdź na spacer do lokalnego browaru na piwo – Matsue Horikawa Ji Beer Hall
  • Zobacz ogród peonii na pobliskiej wysepce (połączonej mostem z kontynentem) – gatunki roślin są tak dobrane, że kwitną cały rok

Wycieczka do Izumo Taisha

Pojedź pociągiem do Izumo Taisha, jednej z najsłynniejszych i najstarszych świątyń japońskich.
Zobacz latarnię morską Hinomisaki – przepiękne widoki, obok jest także niewielki chram
Odwiedź kanion Tachikue-kyo – godzinny szlak spacerowy, sceneria jest niasamowita.

Wyspy Oki

wyspy Oki - ocean i klify

Dojazd na Wyspy Oki

W Archipelagu Oki są cztery główne wyspy – Okinoshima, Nishinoshima, Nakanoshima i Chiburijima – jeśli masz kilka dni czasu, to warto zwiedzić dwie albo trzy wyspy. Pomiędzy wyspami kursują promy także przemieszczanie się jest łatwe.

Promy na wyspy oki odpływają z nabrzeża Shichirui i płyną 2,5 godziny.
Na miejscu możesz wypożyczyć auto (trzeba mieć międzynarodowe prawo jazdy) albo przemieszczć sięa
taxi, autobusami lub, przynajmniej w części miejsc – np. na niewielkiej wysepce Chiburujima, rowerami
elektrycznymi.

Zwiedzanie Wysp Oki

  • Kajakowanie po morzu i zwiedzanie jaskiń na Okinoshima
  • Jeśli zdecydujesz się na wynajem auta, to można pojechać na zachodnią stronę wyspy Okinoshima i zobaczyć
    wodospady Dangyo no taki oraz rewelacyjny punkt widokowy Yui Maenosu Intertidal Shore Platform
    O 17:30 odpływają rejsy z podziwianiem zachodu słońca nad wyspami i Kannon Rock – skałą w
    kształcie świecy, kiedy zachodzi nad nią słońce wygląda, jakby płonęła.
  • Rejs na wyspę Nishinoshima, do portu Beppu i zwiedzanie wyspy rowerem elektrycznym lub taksówką
  • Trasa spacerowa wybrzeżem Kuniga – jedna z najpiękniejszych w Japonii. Po drodze Kannon Iwa (Candle Rock), Tsutenkyo Arch i klify Matengai. Piękny wiejski krajobraz z pasącymi się krowami i końmi. 2 godziny, dojazd albo autem albo rowerem 40, autem 20 min lub autobusem
  • Punkt widokowy Akao i odpoczynek na plaży Sotohama, jednej z ładniejszych na wyspie
  • Trasa spacerowa do chramu Takuhi w jaskini, 15 minutowa ładna trasa i ciekawa świątynia

Okinawa – 3 dni

wyjazd do japonii, wyspa Iriomote, plaże i skały

Dojazd i poruszanie się po Okinawie

Na Okinawę dolecisz samolotem z wszystkich większych miast Japonii.
Do zwiedzania Okinawy możesz rozważyć wynajem auta; z międzynarodowym prawem jazdy nie powinno być
problemów z wynajmem auta.

Jeśli interesuje Cię głównie plażowanie i sporty wodne, to wybierze którąś z mniejszych wysepek Archipelagu Ryukyu – na Ishigaki i Miyakojimę są również bezpośrednie loty z Tokio czy Osaki. Plaże są tam spektakularne .

Zwiedzanie Okinawy

Jeśli zdecydujesz się na lot na Okinawę, rozważ zwiedzanie poniższych miejsc:
• Shurijo Castle Park – zamek dawnego Królestwa Ryukyu;
• Rykyu Mura – „wioska” prezentująca kulturę wysp Ryukyu i tradycyjny tryb życia; 1200 jenów.
• Zachód słońca na przylądku Manzamo

• Wyspa Sesoko – przepiękna plaża na spacer lub opalanie; parking 1000 jenów
• Okinawa Churaumi Aquarium
• Most Kouri Island Bridge między wyspami – fantastyczne widoki na ocean.
• Przejazd na samo południe wyspy – park Daisekirinzan – krasowy płaskowyż, piękne formacje skalne i
widok; są wytyczone szlaki spacerowe przez las tropikalny z widokiem
na ocean;
• Półwysep Hedo – przepiękny widok, niesamowite kolory wody i pomnik upamiętniający koniec
amerykańskiej okupacji.
• Plaża Okubo – relaks na zakończenie dnia

 

Plan można łatwo dopasować do swoich potrzeb i spersonalizować – każde z opisanych miejsc oferuje bardzo wiele różnorodnych możliwości spędzania czasu w zależności od zainteresowań i budżetu podróżnika.
Nie masz czasu zająć się przygotowaniem takiego wyjazdu? Zrobimy to za Ciebie!
Jeśli wybierasz się do Japonii i chciałbyś, żebyśmy pomogli Ci w przygotowaniu wyjazdu, skontaktuj się z nami 🙂

Wybierasz się do Japonii?

Zobacz naszą ofertę!
Martyna Jankowska

Author Martyna Jankowska

More posts by Martyna Jankowska