Granitowe ściany Wież Paine na wysokości 2800 m n.p.m., nad patagońskim stepem zdominowały krajobraz Parku Narodowego Torres del Paine w Chile. Obok z ziemi wyrastają czarne kły – Cuernos del Paine, i szczyt Paine Grande o wysokości 3050 m. n.p.m.
Na terenie Parku znajdują się nie tylko góry – podziwiać tu można, a w zasadzie trzeba, błękitne lodowce, lazurowe jeziora i szmaragdowe lasy, przez które z hukiem przetaczają się rzeki o silnym nurcie. Godzinami można przemierzać patagońskie stepy mijając jeziora i lodowce, i patrząc na odległe góry, o ile częsta w tym rejonie mgła akurat nie przesłania widoku. W stepie żyją dzikie guanako i polujące na nie pumy, wiele gatunków ptaków drapieżnych, wielkie nandu, flamingi i wiele innych zwierząt.
Widok Torres del Paine, który część osób uważa za piękniejszy i bardziej działający na wyobraźnię niż słynny Wielki Kanion w Kolorado sprawia, że odwiedzenie chilijskiej Patagonii jest jednym z kluczowych punktów dla miłośników gór odwiedzających Amerykę Południową.

Trekking w Torres Del Paine

Torres del Paine

Torres del Paine

Trekking w Parku Torres Del Paine jest idealny dla miłośników pieszych podróży, ale należy pamiętać, że jest on dość wymagający kondycyjnie i należy „zaprawić się” przed wyruszeniem w trasę.
Nie są wymagane pozwolenia, ale wstęp do Parku Narodowego kosztuje około $17. Nie trzeba, ale można, korzystać z usług firm oferujących zorganizowaną wędrówkę, chociaż jest to bardzo droga usługa, a przy tym trasa i czas jej pokonania jest narzucony. Można też pokonać trasę samemu, we własnym tempie, zatrzymując się dłużej w miejscach, które najbardziej chce się zobaczyć. Będąc w Parku Narodowym można również udać się na jednodniowy, organizowany trekking po lodowcu.
Przed wyruszeniem w drogę dobrze jest zrobić sobie dwudniową zaprawę i aklimatyzację w Puerto Natales – punkcje startowym. W dobrze znanym Erratic Rock Hostel codziennie odbywa się bezpłatne spotkanie informacyjne, w którym warto wziąć udział.
Najlepsza pogoda na trekking jest od grudnia do marca, chociaż wtedy również należy spodziewać się zimnych wiatrów.
Pokonanie całej 83-kilometrowej pętli dookoła Torres del Maine trwa 6 – 9 dni, a zrobienie tzw. Trasy W jest krótsze – zbierze około 4 -5 dni. Trasa prowadzi na wysokości 2400 – 3000 m. n.p.m. Po drodze mija się jeziora, lodowce i przede wszystkim ma się widok na niesamowite szczyty Torres del Paine. Pełna pętla jest mniej zatłoczona i spokojniejsza, trasa W obejmuje najbardziej znane punkty, ale przez większość czasu ktoś będzie nam towarzyszył po drodze.
Niezależnie, którą trasę się wybierze, miłośnicy gór i dzikiej przyrody nie będą rozczarowani.
Planujesz jechać do Patagonii? Skontaktuj się z nami! Zaoszczędzimy Ci duużo pracy! Zobacz, jak możemy Ci pomóc!

Torres del Paine - szlak trekkingowy

Martyna Jankowska

Author Martyna Jankowska

More posts by Martyna Jankowska