Karnawał = Brazylia!
Szalone występy, Brazylijki w bikini ozdobionym piórami tańczące gorącą sambę, ogniste rytmy. Jednym słowem – niekończąca się impreza. To pierwsze skojarzenie z Brazylią dla większości osób. Jest to zresztą skojarzenie jak najbardziej słuszne, bo w okresie Karnawału do Brazylii przyjeżdża 70% turystów odwiedzających ten kraj w ciągu roku i przy okazji zostaje wypite 80% piwa konsumowanego w ciągu roku. Całkiem imponujące wyniki, zważywszy, że Karnawał trwa 40 dni, a jego kulminacja trwa zaledwie tydzień. W 2011 roku do samego tylko Rio de Janeiro na karnawał przyjechało 4,9 mln ludzi, z czego 400 000 stanowili cudzoziemcy.

Karnawał w Rio i Sao Paulo

W Europie brazylijski karnawał kojarzy się głównie z szkołami samby rywalizującymi na wielkim stadionie zwanym Sambodromem. Na wielkich, przenośnych scenach zwanych Trio Eletrico, z których dobiega ogłuszająca muzyka, poprzebierani w skąpe stroje tancerki i tancerze prezentują swoje umiejętności taneczne, podziwiani przez tysiące widzów. Parada odbywa się na Sambodromie, blisko centrum miasta, i trwa od około 20 do 5 nad ranem, kiedy to zostaje wyłoniona zwycięska szkoła.
Podczas Karnawału w Rio codziennie bawią się dwa miliony ludzi – z oczywistych względów nie wszyscy wejdą na Sambodrom, więc impreza trwa na plaży oraz na ulicach, po których paradują mniejsze grupy rozentuzjazmowanych muzyków oraz tancerzy, do których przyłączają się goście. Nawet 400 występów może odbywać się jednocześnie na ulicach Rio de Janeiro, ale największa impreza jest w bezpośredniej okolicy Sambodromu. Najpopularniejsza muzyka to oczywiście samba.

Ma się wrażenie, że całe miasto istnieje tylko po to, aby grać na bębnach i tańczyć, nie chcąc przestać ani na chwilę. Ciężko jest wyrwać się z ekstatycznego wiru zabawy, jak już raz wejdzie się w tłum roztańczonych Brazylijczyków, a pamięć o codziennym życiu znika gdzieś daleko.

Jak jest zorganizowany karnawał w Rio?

W Rio de Janeiro jest ponad 200 tzw. szkół samby, zwykle związanych z określonymi dzielnicami lub rejonami miasta, podzielonych na pięć dywizji. Z okazji karnawału każda ze szkół wybiera sobie określony motyw przewodni, który następnie prezentuje choreografią, muzyką, graną przez grupę bębniarzy zwaną bateria, i wyglądem przenośnych scen, których może być nawet 6-8. Do tego dochodzą grupy tancerzy przemieszczających się pieszo po stadionie. Często do parady przyłączają się celebryci oraz specjalni goście – wszyscy w odpowiednich, tematycznych kostiumach, które nierzadko kosztują majątek.

Tradycja rywalizacji szkół samby jest typowa dla Rio oraz Sao Paulo, ale nie dla innych brazylijskich miast.

Karnawał w Pernambuco

W Recife czy Olindzie w stanie Pernambuco, parady odbywają się z udziałem publiczności i może w nich wziąć udział każdy. W Recife odbywa się największa według księgi Guinessa karnawałowa parada na świecie – Galo de Madrugata, czyli Parada porannego kura, która, jak nazwa wskazuje, odbywa się rano, w karnawałową sobotę, w rytm żywiołowej, szybkiej muzyki o pochodzeniu afrykańskim z elementami akrobatyki. To już nie jest samba – to lokalna muzyka frevo, której towarzyszą głównie instrumenty dęte. Taniec, który tańczy się do frevo wywodzi się z capoeiry i często używa się kolorowych parasolek jako akcesoriów.
Podczas parady gigantyczny, kolorowy tańczący kurczak, w otoczeniu nieco mniejszych, ale i tak kilkumetrowych postaci toruje sobie drogę przez miasto.
W przeciwieństwie do Rio i Sao Paulo, gdzie szkoły samby rywalizują o palmę pierwszeństwa, w Pernambuco nie ma żadnego konkursu. Grupy śpiewają i tańczą ramię w ramię, a publiczność się do nich przyłącza. Nie ma tu lepszych ani gorszych – ten karnawał jest w pełni demokratyczny.
W Recife w historycznym centrum miasta odbywa się ponad 3000 przedstawień prezentowanych przez ponad 200 grup taneczno-muzycznych.

Niezależnie, do jakiego miejsca się pojedzie na karnawał, Polaków musi zaskoczyć żywiołowość, spontaniczność i radość, którą przepełnieni są Brazylijczycy – tak różna od naszej lokalnej tendencji do narzekania i braku skłonności do okazywania radości życia.

Planujesz wyjazd do Brazylii? Skontaktuj się z nami! Zaoszczędzimy Ci duużo pracy! Zobacz, jak możemy Ci pomóc!

Martyna Jankowska

Author Martyna Jankowska

More posts by Martyna Jankowska