Patagonia, podzielona między Argentynę i Chile, leży na północnym krańcu Ameryki Południowej. Do regionu należą południowe części Andów o granitowych szczytach, schodzące do Pacyfiku, oraz południowe lądolody, w tym zjawiskowy lodowiec Perito Moreno. Część wschodnia jest ograniczona przez surowe wybrzeża Atlantyku. Do chilijskiej Patagonii należy słynny przylądek Horn – wyzwanie dla żeglarzy.

Patagonia - Cuernos del Paine

Przyroda Patagonii

Patagonia jest rajem dla miłośników przyrody i otwartych przestrzeni – przyjeżdża się tutaj podziwiać jedne z najpiękniejszych krajobrazów na Ziemi. Tereny są dzikie i w dużej mierze nie zamieszkane przez ludzi – w niektórych regionach gęstość zaludnienia to jedna osoba na 2,5 km2. Olbrzymie przestrzenie pokryte lasami, pampami, górami, bagnami i lodowcami uświadamiają, że człowiek nie wszędzie jest władcą.
Parki narodowe obejmują jeziora polodowcowe, w których odbijają się strzeliste granitowe góry, pampy połyskują złotawo o zachodzi słońca, a lodowce manifestują swoją potęgę na przestrzeni 260 km2. W argentyńskim Copahue Provincial Park stoją tysiącletnie, wiecznie zielone drzewa araukaria, których wysokość dochodzi do 30 m.

Zwierzęta Patagonii

Ludzi w Patagonii jest mało, ale zupełnie inaczej wygląda kwestia populacji jeśli chodzi o zwierzęta: na półwyspie Punta Tombo są olbrzymie kolonie pingwinów Magellana, a w czasie wykluwania się młodych można zobaczyć tu kilkaset tysięcy zwierząt. Po równinach Patagonii galopują dzikie konie, które, sprowadzone przez hiszpańskich osadników, świetnie się zaaklimatyzowały i stały się taką samą częścią krajobrazu jak Andy i pampy.
Przy wyspach na południowej Patagonii pływają słonie morskie, osiągające wagę do 4 ton i długość do 6 metrów. Do niedawna były zagrożonym gatunkiem ze względu na polowania dla ich tranu, ale obecnie dzięki podjętym akcjom ochronnym ich populacja się zwiększa. W argentyńskich wodach Patagonii można zaobserwować zagrożone wieloryby biskajskie południowe, osiągające długość do 17 metrów i ważące do 19 ton. Niegdyś zapamiętale na nie polowano, dziś też ciężko wyeliminować kłusownictwo, ale ich populacja rośnie i wynosi ok. 7000 osobników.
Podobnie wygląda sytuacja pum patagońskich ukrywających się w wysokiej trawie na pampach. Niegdyś liczne, potem niemal zupełnie wytępione przez ranczerów, którym porywały owce, dzisiaj ich liczba się zwiększa.
Na równinach można spotkać guanako, krewnych udomowionych dzisiaj lam, i setki innych gatunków zwierząt, których części nie da się zobaczyć nigdzie indziej.

Flora i fauna Patagonii zniewalają turystów i i dla większości z nich odkrywają świat niesamowicie różny od rzeczy, które widzieli do tej pory. Warto zobaczyć to na własne oczy.

Planujesz wyjazd do Patagonii? Przeczytaj przykładowy plan wyjazdu! Zaoszczędzimy Ci duużo pracy! Zobacz, jak możemy Ci pomóc!

Martyna Jankowska

Author Martyna Jankowska

More posts by Martyna Jankowska