Wietnam to słynne tarasy ryżowe i górskie plemiona na północy kraju, formacje krasowe zatoki Ha Long i Ninh Binh w okolicach Hanoi, przepiękne plaże i historyczne miasta w centrum i wyspy oraz Delta Mekongu na południu.
Nie można zapomnieć także historii najnowszej – pozostałości po wojnie spotyka się na każdym kroku w kraju Wujka Ho.
Mając trzy tygodnie na wakacje w Wietnamie można pokusić się o przemierzenie kraju z północy na południe, odwiedzając jego największe atrakcje.
Wycieczkę po Wietnamie można zacząć albo w Hanoi, albo w Bangkoku i ze stolicy Tajlandii pojechać dalej.

Kiedy jechać do Wietnamu?

Pogoda w Wietnamie jest zróżnicowana ze względu na dużą rozciągłość geograficzną, ale w okresie od grudnia do maja niemal wszędzie można liczyć na słońce, a w okresie październik – listopad ewentualnie należy liczyć się z opadami deszczu w centrum.
Okres przed głównym sezonem jest dobry na wyjazd do Wietnamu ze względu na mniejszą ilość turystów – w październiku ilość łodzi na Ha Long Bay jest kilkukrotnie mniejsza niż np. w styczniu, kiedy z kolei na północy Wietnamu jest dość chłodno.

Jaki planować budżet na podróż do Wietnamu?

Ceny zarówno hoteli jak i jedzenia są niskie, więc można zamknąć się w niewysokim budżecie – dzienna kwota na osobę to od ok. $30.
Hotel: Za $20 – 40 za dobę można zarezerwować bardzo dobry nocleg dla 2 osób. Posiłek to wydatek od ok. $2 do $10.
Wycieczka na Zatokę Ha Long jest najdroższa – ok.$150 – $250 na osobę.
Loty wewnętrzne: Hanoi – Danang i lub Hue – Ho Chi Minh lub Dalat oraz loty na wyspę to $30 – $60 za osobę za lot.

Czy wyjazd do Wietnamu jest dla mnie?

Wakacje w Wietnamie będą świetne zarówno dla rodzin z dziećmi ze względu na duże bezpieczeństwo podróżowania, tanie loty wewnętrzne i dobry standard kolei, jak i na romantyczny wyjazd czy wakacje w gronie przyjaciół.
W Wietnamie można zarówno leżeć na plażach, jak i bardzo aktywnie spędzać czas – możliwości trekkingu, jeżdżenia na rowerze, wspinaczki, nurkowania czy przemieszczania się motocyklem są nieograniczone.

ulica pham-ngu-lao w mieście ho Chi Minha

Mając trzy tygodnie na podróż po Wietnamie możesz przejechać kraj z północy na południe. Najlepiej kupić bilet multicity i przylecieć do Hanoi, a wylecieć z Ho Chi Minh.
Po Wietnamie możesz poruszać się samolotami – loty wewnętrzne nie są drogie, albo nocnymi pociągami i autobusami, którymi również da się przejechać cały kraj.
Wyjazd możesz zakończyć relaksem na plaży na wyspie Phu Quoc na samym południu Wietnamu.

Tydzień na północy Wietnamu

Wietnam, formacje skalne zatoki Ha Long

Po przylocie do Hanoi spędź jeden dzień na zwiedzaniu stolicy kraju – spacer po Old Quarter wystarczy, można także zdecydować się na popularne w Wietnamie zwiedzanie z tylnego siodełka skutera, co z pewnością dostarczy ekstremalnych wrażeń. Wieczorem udaj się na spacer po lokalnych rynkach, aby spróbować szeregu różnych interesujących dań.
Następnego rana rozpoczniesz wycieczkę na Zatokę Ha Long– najlepszą opcją jest spędzenie tam dwóch nocy – jedną można spędzić na łodzi, a drugą albo na plaży, albo w miasteczku na wyspie. Zatoka Ha Long przy każdej pogodzie robi niesamowite wrażenie, przede wszystkim ze względu na swoją wielkość – zdaje się nie mieć końca, za każdą skałą wyrasta z wody następna, jest tu niesamowite poczucie przestrzeni.

Kolejne kilka dni w Wietnamie warto spędzić aktywnie – albo na samej północy, w górskiej części Wietnamu, albo w okolicach Ninh Binh, gdzie niesamowite krasowe formacje w dolinie rzeki i małe wioski świetnie można podziwiać z siodełka roweru.
Jeśli chcesz jechać na dalszą północ, w okolice Sapa, to weź pod uwagę, że jest ona przepiękna, ale jest też bardzo skomercjalizowana – aby znaleźć zakątek, do którego nie dotarła jeszcze wielka turystyka, trzeba pojechać w bardzo odległe regiony. Okolice najpopularniejszej miejscowości Sapa są pełne zapierających dech w piersiach widoków, ale obecnie utrzymują się niemal całkowicie z turystyki. Widać to na przykładzie mniejszości etnicznych, zamieszkujących region – stali się turystyczną atrakcją, ale ze względu na dyskryminację przez rząd centralny standard ich życia niewiele się poprawił mimo napływu turystyki.

Zwiedzanie Sapa – 3 dni

Dojazd nocnym pociągiem (wygodnie ale dość drogo – $40 – $100 w jedną stronę) lub autobusem (zdecydowanie mniej wygodnie) z Hanoi; W Sapa największą atrakcją jest trekking wśród pól ryżowych i małych wiosek.
Górskie okolice Sapa są dzięki mniejszościom etnicznym, chociaż rząd Wietnamu bardzo mocno wykorzystuje tamtejszych mieszkańców, i region jest bardzo skomercjalizowany.
Zamiast samej Sapa można też pomyśleć o którejś z okolicznych miejscowości, gdzie będzie nieco mniej turystów.
Krajobrazy są przepiękne, jeśli nie widziałeś jeszcze tarasów ryżowych, to zdecydowanie warto pojechać. Można chodzić samemu albo wykupić wycieczkę na 2 – 3 dni – polecimy Ci firmy organizujące to naprawdę ciekawie, z korzyścią i dla turystów, i dla lokalnej społeczności.
Z Sapa wrócisz do Hanoi by kontynuować podróż na południe Wietnamu.

Zwiedzanie Ninh Binh 2 – 3 dni

Z Hanoi pojedź na parę dni do Ninh Binh – dojazd pociągiem z Hanoi zajmie kilka godzin. Zobaczysz formacje krasowe na lądzie, ciekawe jaskinie i pola ryżowe – tutejsza przyroda jest fenomenalna.
Jeśli lubisz jeździć rowerem, to zdecydowanie powinieneś przyjechać do Ninh Ninh – jeździ się świetnie, jest w miarę płasko, drogi są dobre a odległości nie będą przekraczać 30 – 40 kilometrów dziennie.

Atrakcje w Ninh Binh:

 • Jaskinia Tam Coc – najbardziej znane miejsce w okolicy;
 • Groty Trang An do których dojazd jest tylko łodzią;
 • Przejażdżka rowerem po okolicy, przez pola ryżowe, pośród gór krasowych – niezapomniane widoki;
 • Park Narodowy Cuc Phuong – wycieczka na cały dzień, znajdziesz tu piękne trasy trekkingowe.
  40 km od Ninh Binh, dojazd taksówką lub vanem, ale można też wykupić wycieczkę;
 • Mua Caves – same jaskinie nie są nadzwyczajne, ale warto pokonać 500 stopni na szczyt góry, na której się znajdują – zobaczysz piękny widok na okolicę.

Centrum Wietnamu – około 7 dni

Hoi An w wietnamie, dziewczyna na rowerze

Zwiedzanie Hoi An – dawny Wietnam i plaże

Z okolic Hanoi można polecieć samolotem albo nocnym pociągiem lub autobusem do miasta Danang i stamtąd w godzinę przejechać do Hoi An – jednego z najpiękniejszych miasteczek w Wietnamie, słynnego ze starej kupieckiej zabudowy, obecnie znajdującej się na liście dziedzictwa UNESCO, ale także z bardzo ładnych plaż.
Na zwiedzanie samego Starego Miasta wystarczy jeden dzień, ale atmosfera tam jest na tyle świetna, że warto zostać nieco dłużej.

Atrakcje Hoi An:

 • Spacer po starówce – można wejść do części domów kupieckich i świątyń. Starówka jest niewielka, zwiedzanie zajmie około pół dnia
 • Tra Nhieu Fishing Village – wioska rybacka niedaleko Hoi An, wczesnym rankiem jest tam targ rybny. Dobrze jest wyjechać o 05:00 (łódź z nabrzeża) – ciekawe doświadczenie, zarówno targ rybny jak i spacer przez małą, lokalną wioskę jest wart zachodu. Bywają ładne wschody słońca.
 • W mieście jest mnóstwo straganów i ulicznego jedzenia, jest to świetne miejsce na zakupy zarówno ubrań, jak i pamiątek. W Hoi An też świetne Cooking classes, idzie się na zakupy na lokalny rynek razem z organizatorem a następnie wspólnie przyrządza posiłek.
 • Marmurowa Góra – Marble Mountain – Około 30 min drogi w stronę Danang publicznym autobusem lub taksówką znajduje się 5 krasowych gór, z któryś niegdyś wydobywano marmur; obecnie na jednej z nich znajduje się kompleks świątyń buddyjskich oraz jaskiń; widok z góry jest przepiękny, świątynie też są ciekawe. Wchodzi się po dość sporej ilości schodów, ale powstała też dość absurdalnie wyglądająca winda, z której można skorzystać.
  Wokół są też 4 inne góry z mniejszymi świątyniami, gdzie nie ma turystów. Warto też przejść się po wioskach wokół gór – praktycznie wszyscy mieszkańcy są rzeźbiarzami – przy każdym domu jest warsztat, w którym powstają marmurowe rzeźby.
 • Plażowanie – całkiem ładna plaża jest kilka kilometrów od centrum Hoi An, możesz zatrzymać się przy niej na nocleg, albo dojeżdżać rowerem czy taksówką.
 • Spacer do wioski Tra Que – niedaleko plaży znajduje się wysepka Tra Que, na rozlewisku, teren rolniczy – ekologiczna uprawa, dodatkowo pola ryżowe, widoki są śliczne, można kupić warzywa i owoce uprawiane naturalnie.

Wyspy Cham 1 – 3 dni

okrągłe łodzie rybackie na wyspach Cham

Wyspy na morzu blisko Hoi An – można zrobić sobie całodniową wycieczkę katamaranem na jedną z przepięknych, w miarę popularnych plaż, ale można też zamieszkać na 2 – 3 dni u lokalnej rodziny w jednej z odizolowanych wiosek rybackich, gdzie jeszcze póki co nie ma nawet prądu przez większość dnia, nie wspominając o Internecie i dużej liczbie turystów. Pod wodą są rafy idealne do snorkellingu, można też nauczyć się łowić ryby lokalnymi metodami i zbierać przyklejone do skał małże.
Dojazd nie jest możliwy w czasie pory deszczowej.

Zwiedzanie Hue – 2 dni

Hue - wejście do wietnamskiego Zakazanego Miasta

Warto pokonać drogę z Hoi An do Hue wynajętym samochodem z kierowcą – jest bardzo ciekawa trasa przez dawną Strefę Zdemilitaryzowaną, można zobaczyć tunele, w których mieszkali ludzie Viet Congu – dużo większe wrażenie robią niż Cu Chi pod Sajgonem. Alternatywa to pociąg lub autobus.
Trasa prowadzi przez przełęcz Hai Van – jeden z piękniejszych widoków Wietnamie.

Hue to dawna stolica i siedziba cesarza. Zachował się pałac cesarski – mniejsza kopia chińskiego Zakazanego Miasta – oraz grobowce cesarskie. Grobowce w Hue warte są poświęcenia im jednego dnia – zwiedzisz dwa lub trzy, poświęć także pół dnia na Pałac Cesarski.

Zwiedzanie Hue:

 • Zwiedzanie Zakazanego Miasta, ok. 3 godzin.
 • Grobowce cesarzy Tu Duca i Khai Dinha oraz Minh Manga. Zwiedzanie każdego z grobowców zajmie po około godzinę – razem z dojazdami całą wycieczka zajmie większą część dni. Bardzo blisko grobowca Tu Duca jest amerykański bunkier z czasów wojny w Wietnamie – toczyły się tu bardzo ciężkie walki;
 • Punkt widokowy na Rzekę Perfumową i zwiedzanie ciekawej Pagody Thien Mu.

Dalat i wietnamscy Easy Riders

Dalat – dość duże kolonialne miasto nie wyróżnia się niczym szczególnym, ale już okoliczne tereny są warte zwiedzania. To tutaj są plantacje pysznej wietnamskiej kawy, a ze względu na łagodny klimat hoduje się tu także kwiaty, truskawki, azjatycki grzyby i… ziemniaki.
Warto zatrzymać się na kilka dni u wietnamskiej rodziny i pojechać na jedno-lub kilkudniową wycieczkę motocyklem z „Easy Riderem” – kierowcą i przewodnikiem.

Delta Mekongu i plaże wyspy Phu Quoc – 7 dni

Wietnam Delta Mekongu, targ wodny - sprzedaż warzyw z łodzi

Ho Chi Minh, dawny Sajgon, jest największym i najnowocześniejszym miastem Wietnamu, ale tam także wystarczą 1 – 2 dni na zwiedzanie centrum oraz na wizytę w tunelach Cu Chi.
W samej Delcie Mekongu można spędzić kolejne 2 – 3 dni, a osoby, które dalej jadą do Kambodży, mogą przekroczyć granicę właśnie w delcie.
Dojazd z Ho Chi Minh zajmuje kilka godzin autobusem – można wybrać albo zorganizowaną wycieczkę, na której w ciągu dwóch lub trzech dni zwiedzi się małe wioski, plantacje owoców, przerażające farmy rybne oraz targi na rzece, albo można samemu wynająć łódź ze sternikiem i popłynąć w nieco mniej znane miejsca.
Podczas wycieczki w ciągu dnia jest zwiedzanie i rejsy po Delcie, noce spędza się w hotelach na brzegu – wliczone w cenę wycieczki. Homestay to niekoniecznie dobra opcja (są takie oferty) – mocno skomercjalizowane i niekoniecznie czyste.

Fantastyczne kanały, malutkie miasteczka, pola ryżowe oraz rynki na wodzie – delta Mekongu jest jednym z najpiękniejszych miejsc Wietnamu. 2 dni tak naprawdę powinny wystarczyć do zobaczenia życia w delcie.
Można udać się na wycieczki kanałami, do sadów mango i cytrusów, które zajmują większość okolicznych wysepek, można popłynąć na pływający rynek Cai Be, a także na wycieczkę w głąb delty.

Rynek Cai Be jest miejscem, gdzie sprzedawcy sprzedają towary prosto z łodzi, z której „na zachętę” wystaje wędka, do której przywiązano przykładowy towar. W pobliskich miejscowościach można się zatrzymać w którymś z małych warsztatów, gdzie pracują kowale, wytwórcy bambusowych koszy i kapeluszy,
a nawet producenci trumien.

Jeśli z Wietnamu chcesz pojechać do Kambodży, to podróż po Delcie możesz zakończyć na granicy z Kambodżą, skąd dalej pojedziesz do pobliskiego Phnom Penh.

Wyspa Phu Quoc

Krótki lot na wyspę Phu Quoc z Ho Chi Minh i kilka dni spędzonych na relaksie w jednym z najpiękniejszych miejsc Wietnamu, a następnie powrót do Ho Chi Minh i przelot do Polski.

Niestety wietnamskie plaże są ostatnio bardzo skomercjalizowane i okupowane przez specyficznych turystów przyjeżdżających tam ze względu na niskie ceny i nie zawsze zachowujących się kulturalnie.
Z Phu Quoc możesz wrócić do Ho Chi Minh i polecieć do Polski albo kontynuować podróż do Kambodży.

Jeśli chcesz uniknąć wietnamskich plaż, to możesz z Ho Chi Minh polecieć nie na Phu Quoc, ale do Tajlandii, i po relaksie na tajskich plażach wrócić do Polski z Bangkoku

Jeśli wybierasz się do Wietnamu i chciałbyś, żebyśmy pomogli Ci w przygotowaniu wyjazdu, to skontaktuj się z nami – Twoje azjatyckie wakacje zaprojektujemy zgodnie z Twoimi oczekiwaniami!

Wybierasz się do Wietnamu?

Zobacz naszą ofertę!
Martyna Jankowska

Author Martyna Jankowska

More posts by Martyna Jankowska