Trasa przez Zachodnie Wybrzeże Ameryki to przejazd przez najsłynniejsze parki narodowe – Wielki Kanion, Yosemite, Kanion Antylopy – ale też te mniej znane jak Escalante, Arches czy Canyonlands – fantastyczne formacje skalne i pustynne krajobrazy.
Przejedziesz też przez winnice Kalifornii oraz słynną Highway 1 wzdłuż oceanu przez Big Sur aż do Los Angeles, gdzie na koniec spędzisz kilka dni na plaży.
Trasa przez Zachodnie Wybrzeże nie jest krótka, dobrze mieć minimum trzy tygodnie, bo odległości są duże, ale miejsca, które zobaczysz, są warte tego czasu.
Kiedy jechać na Zachodnie Wybrzeże USA?
Trasę samochodem po Zachodnim Wybrzeżu USA najlepiej jest planować na wiosnę – (marzec – maj) lub jesień (sierpień – listopad). Latem jest bardzo gorąco i są tłumy turystów – Amerykanie podróżują głównie w okresie letnich wakacji oraz coraz częstsze są pożary lasów wzdłuż wybrzeża Kalifornii.
Warto pamiętać, że trasa przez Yosemite – Tioga Road – jest otwarta mniej więcej od czerwca do października – w zimnych miesiącach nie da się jej przejechać, chociaż oczywiście sam park Yosemite można zwiedzać. Z drugiej strony, szczególnie ostatnio, latem przejazd przez Death Valley jest niemożliwy ze względu na zbyt wysokie temperatury.
Jaki planować budżet na podróż po USA?
Podczas planowania budżetu na podróż po Zachodnim Wybrzeżu USA, ważne jest, aby pamiętać, że ceny w USA mogą się znacznie różnić w zależności od miasta i stanu, który odwiedzasz.
Średnio na dzień pobytu na Zachodnim Wybrzeżu USA na osobę na jedzenie, picie i zwiedzanie dobrze jest liczyć od ok. $60-$80.
Zwiedzając Zachodnie Wybrzeże USA samochodem najoptymalniej dla budżetu jest zatrzymywać się w motelach, które dodatkowo oferują darmowe parkingi. Standard amerykańskich moteli nie jest bardzo wysoki, ale zazwyczaj jest czysto i wygodnie.
Cena przydrożnego amerykańskiego motelu zaczyna się od około $80 – 120 zw szczycie sezonu w zależności od lokalizacji (cena za pokój 4 osobowy), droższe, lepsze hotele to kwota od ok. $130 – $180 wzwyż.
Wynajem samochodu w USA to kwota od ok. $60 – $80 za auto za dobę.
Podczas tworzenia budżetu na podróż do USA, upewnij się, że jesteś przygotowany na niespodziewane koszty, dodając do swoich obliczeń niewielką kwotę buforową
Czy wyjazd na Zachodnie Wybrzeże USA jest dla mnie?
Trasa przez Zachodnie Stany Zjednoczone jest świetna dla miłośników przyrody, pustyni, parków narodowych, formacji skalnych oraz trekkingu ale także dobrego wina i plaży.
Miłośnicy metropolii też znajdą tu coś dla siebie – Los Angeles i San Francisco.
Na tę trasę dobrze jest poświęcić około 3 tygodni.
Wyjazd na Zachodnie Wybrzeże USA będzie dobry zarówno dla grupy przyjaciół jak i dla rodziny z dziećmi, chociaż w przypadku wycieczki z dziećmi warto jest ustalić trasę tak, aby nie spędzać zbyt dużo czasu w samochodzie.
Trasa przez Zachodnie Wybrzeże USA
Twoja trasa przez Zachodnie Wybrzeże USA, w zależności od tego, ile masz czasu i co Cię interesuje może wyglądać jak na poniższej mapce.
Start w San Francisco lub Los Angeles – pętlę zaczniesz w dowolnym z tych miast, ale jeśli na koniec chcesz spędzić czas na plaży, to lepiej wylecieć z Los Angeles.
Zwiedzanie Los Angeles 1 – 2 dni
Trasę po Zachodnim Wybrzeżu zacznij w Los Angeles – mieście marzeń, błyskotliwych karier i rozwianych złudzeń. Los Angeles, które powstało w 1871 roku, długi czas było małą, nic nie znaczącą osadą, i nikt by nie przypuszczał, że to suche, strasznie gorące miejsce kiedyś stanie się jednym z najsłynniejszych miast świata i stolicą światowej kinematografii.
Los Angeles nie jest zachwycającym miastem dla turystów, lepiej nie spędzać tu zbyt wiele czasu, ale warto zobaczyć kilka głównych punktów:
- Universal Studios – park rozrywki połączony ze studio filmowym – tu spędzisz cały dzień, ale pamiętaj, że tłumy są olbrzymie
- Griffith Park i Obserwatorium – nocą zobaczysz prawdziwe gwiazdy a przy okazji – widok na całe miasto
- Rode Drive – jedno z najbardziej ekskluzywnych miejsc na zakupy
- Hollywood i słynna Aleja Gwiazd
- LA Live – olbrzymi kompleks rozrywkowy obok Staples Center i Nokia Theater, pełen klubów, restauracji w Downtown
- Lubisz muzea? Tu znajdziesz świetne Hollywood Museum poświęcone historii kina, GRAMMY Museum pokazujące współczesną muzykę i przede wszystkim Getty Center z olbrzymią kolekcją dzieł sztuki.
Wielki Kanion, Kanion Antylopy i Monument Valley 4 – 5 dni
Tu zaczyna się Twoja pustynna przygoda – przez następny ponad tydzień codziennie będziesz zachwycać się różnorodnością kształtów i kolorów skał, głównie z piaskowca, które utworzyły pustynny krajobraz Arizony, Utah i Kolorado.
Z Los Angeles pojedź w kierunku Wielkiego Kanionu – trasa jest długa, zajmie Ci cały dzień. Po drodze możesz pojechać fragmentem dawnej Route 66 – możesz też zatrzymać się na noc w jednym z historycznych miasteczek na trasie – albo przejechać przez Park Narodowy Joshua Tree.
Na zwiedzanie Wielkiego Kanionu poświęć cały dzień – od wschodu do zachodu słońca.
Jeśli Twój budżet na to pozwala, to warto polecieć nad Kanionem helikopterem.
Aby dotrzeć do punktów widokowych możesz poruszać się częściowo swoim samochodem, częściowo parkowymi shuttle busami, a nawet rowerem, jeśli będziesz na wiosnę lub jesień – latem jest raczej za gorąco na rower.
Jedne z najlepszych punktów widokowych oraz trasa piesza wzdłuż krawędzi kanionu są przy 11-kilometrowej Hermit Rest Route i tam możesz się udać po odwiedzeniu Visitors Center.
Trasę zakończ na Desert View Drive – 40 mil jazdy, zajmie Ci 2 -3 godzin i po zachodzie słońca wyjedziesz z parku po drodze do Page – Twojego następnego przystanka.
Page i Kanion Antylopy – 2 dni
Jeśli jesteś zmęczony podróżą, to w Page możesz zaplanować dzień przerwy i pojechać nad pobliskie Lake Powell.
Na miejscu, przy marinie, jest plaża oraz można wypożyczyć łódź lub kajak i popływać po jeziorze, albo po prostu się zrelaksować – widoki są przepiękne. Ciekawostka: na jeziorze są houseboaty, można na parę dni zamieszkać na wodzie.
Rano lub wieczorem odwiedź Horseshoe Bend nad rzeką Colorado, oddalone o 5 minut drogi od miasta. Przy punkcie widokowym spędzisz około godziny.
Główna atrakcja Page to oczywiście Kanion Antylopy, a w zasadzie dwa kaniony – Górny i Dolny. Dostać się tam można tylko z licencjonowanym operatorem a miejsce kończą się szybko, więc trzeba zaplanować wyjazd z dużym wyprzedzeniem.
Najlepsza godzina na zwiedzenie kanionu to środek dnia – wtedy światło słoneczne wpada między skały tworząc niezapomniany widok.
Zwiedzanie Monument Valley – 1 dzień
Krajobraz Monument Valley, odległej o dwie godziny jazdy od Page, jest bardzo łatwo rozpoznawalny szczególnie dla miłośników westernów – bardzo wiele filmów o Dzikim Zachodzie było tu kręconych. Zanim jednak do Monument Valley dotarli filmowcy Hollywood, tereny te, a przede wszystkim tutejsze formacje skalne, miały duże znaczenie religijne dla Indian. Góra zwana Rain God Mesa była miejscem pochówków oraz modlitwy o deszcz, inne miejsca również miały duże znaczenie w folklorze Indian Navajo.
Obecnie cały park narodowy Monument Valley znajduje się na terenie rezerwatu Indian Navajo, i to oni są odpowiedzialni za wycieczki po swoim terenie.
Pewnie będziesz w Monument Valley tylko kilka godzin, więc najlepiej będzie pokonać 17-milową pętlę Valley Drive – droga jest otwarta do 20:30. Sam przejazd zajmuje ok. 40 min plus przystanki na podziwianie widoków w zależności od pozostałego czasu; droga jest szutrowa – do pokonania zwykłym samochodem, jednak należy zachować ostrożność.
Zwiedzanie Mesa Verde – 2 dni
Po drodze do Mesa Verde możesz zrobić mały objazd przez Goosenecks State Park; z parkingu prowadzi szlak trekkingowy w dół kanionu, który zajmuje ok. 3 godzin; jeśli nie masz tyle czasu, to podjedź tylko na punkt widokowy przy Mexican Hut.
Jeśli wypożyczysz samochód z wysokim zawieszeniem, to będąc w Mexican Hut możesz zajechać także do Valley of the Gods i przejechać 17 mil szutrową trasą – sceneria jest podobna do Monument Valley, ale zupełnie odludna – trasa dookoła formacji skalnych z piaskowca prowadzi pomiędzy drogami US-163 Scenic, Mexican Hat, Valley of the Gods Road, a drogą US-261.
Do Mesa Verde dojedziesz wieczorem, więc zwiedzanie zostaw sobie na następny dzień.
W Mesa Verde największą atrakcję są oczywiście puebla- osiedla indiańskie wykute w ścianie kanionu między VI a XIV wiekiem.
Budynki mieszkalne – cliff dwellings – są ułożone tarasowo, a między nimi są budowle o znaczeniu religijnym
Obowiązkowe zwiedzanie z przewodnikiem, można wybrać. np. dwugodzinną wycieczkę.
Arches I Dead Horse Point – 1 dzień
Z Mesa Verde do Arches dojedziesz w trzy godziny, a zwiedzanie Arches National Park zajmie około pół dnia. W parku jest ponad 2000 skalnych łuków zwanych oknami, do tego setki balansujących skał czy ostańców w kształcie smukłych wież.
Przejedź przez Park Avenue z widokiem na Balanced Rock i Windows Section, potem skieruj się do Devils Garden i zrób sobie krótki spacer do Landscape Arch. Na koniec dnia zostaw sobie drogę do Delicate Arch – słynna trasa zajmie Ci do dwóch godzin.
Kolejny punkt programu to pobliski Dead Horse Point na płaskowyżu o wysokości 1800 m npm. oraz przejazd Scenic Highway i spacer do punktu widokowego. Całość zajmie ok. 2 godzin, ale nawet jeśli zrobi się wieczór, to nie martw się – park jest czynny do 22:00. Można przyjechać przed zachodem słońca z jedzeniem i zostać do wieczora, czekając na gwiazdy.
Kaniony Bryce i Zion – 2 dni
Kanion Bryce wbrew swojej nazwie nie jest kanionem – nie płynie tam żadna rzeka. Bryce słynny jest ze swoich Hoodoos – nieregularnych, skalnych kolumn – tu jest ich największe skupisko na ziemi – oraz z łuków i okien skalnych. Bryce, leżący na płaskowyżu jest też idealny do obserwacji gwiazd – odbywają się tu specjalne spacery astronomiczne.
Zarówno w Bryce jak i Zion sam przejazd przez park i najważniejsze punkty widokowe zajmie po jednym dniu, jeśli chcesz udać się na dłuższą wędrówkę i oddalić od innych turystów lub po drodze do Bryce odwiedzić mniej znane miejsca – park Escalante i Boulder, to potrzebny będzie dodatkowy czas.
Kolejny punkt programu to pobliski Dead Horse Point na płaskowyżu o wysokości 1800 m npm. oraz przejazd Scenic Highway i spacer do punktu widokowego. Całość zajmie ok. 2 godzin, ale nawet jeśli zrobi się wieczór, to nie martw się – park jest czynny do 22:00. Można przyjechać przed zachodem słońca z jedzeniem i zostać do wieczora, czekając na gwiazdy.
Park Narodowy Zion
Zion Canyon Scenic Drive to droga widokowa prowadząca przez park od wiosny jest niedostępna dla samochodów prywatnych. Można zaparkować w Springdale (Zion Canyon Visitor Center mapka) 2 km od parku, i stamtąd pojechać darmowym shuttle busem.
Trasa ma 54 mile, pokonanie jej zajmuje około 1.5 godziny, do tego dolicz postoje i trasy spacerowe przy poszczególnych punktach widokowych przy przystankach shuttle busa.
Przejazd do Las Vegas
Z Zion jest już tylko niedługa, niespełna trzygodzinna trasa do Las Vegas, gdzie możesz zatrzymać się na jedną lub dwie noce.
Co roku kilkanaście milionów turystów odwiedza Las Vegas w poszukiwaniu szczęścia, wydając tu ok. pięciu miliardów dolarów. A pomysleć, że hazard został tu zalegalizowany dopiero w 1931 roku, a jeszcze po Drugiej Wojnie Światowej Vegas było sennym miasteczkiem na środku pustyni.
Obecne miasto dzieli się na dwie części: The Strip z niemal absurdalnymi, nowoczesnymi hotelami, i Downtown, nieco spokojniejsze, oryginalne Vegas. Ponoć tu masz lepsze szanse na wygraną, ale i tak nie są one zbyt duże 🙂
Po nocy w kasynie możesz pojechać nad słynną Tamę Hoovera – na zwiedzanie lub piknik w okolicy – albo jechać dalej, w kierunku Death Valley.
Przejazd przez Death Valley – 1 dzień
Dolina Śmierci to najniższej położony, najgorętszy i najsuchszy park narodowy USA, położony pod poziomem morza.
Latem jest niesamowicie gorąco i park może być zamknięty – warto to sprawdzić przed wyjazdem. W klimatyzowanym samochodzie nie powinno być źle, natomiast próby spacerów skończą się bardzo szybko.
Jeśli będziesz tu jesienią lub wiosną, to możesz pokusić się o spacery po wyznaczonych trasach.
Koniecznie zatrzymaj się przy punktach widokowych Furnace Creek Visitor Center, Badwater Basin – to słone jezioro, najniższej położone miejsce w Ameryce Północnej; Devils Golf Course – solnisko pokryte kilkunastocentymetrowymi bryłami mieszaniny ziemi i halitu, oraz Zabriskie Point – widok na ciekawe formacje skalne, tzw. Badlands.
Tu wyjeżdżamy z pustyni i żegnamy się z piaskowcem – wracamy na dużo zieleńsze tereny.
Park Narodowy Yosemite 1 – 2 dni
Yosemite to nie tylko dolina, ale też potężne granitowe góry, lodowce, odludne High Sierra i 2300 kilometrów kwadratowych dzikiej przestrzeni. Wizytówką Parku Yosemite są jego wodospady, ale znajdziesz tu też głębokie doliny, łąki pełne kwiatów, pradawne sekwoje i niesamowite trasy widokowe.
Na zwiedzanie Yosemite poświęć jeden dzień – wówczas to będzie przejazd przez park i główne punkty widokowe oraz krótkie szlaki spacerowe – przede wszystkim wspomniane wodospady – lub kilka dni – możliwości trekkingu są nieograniczone, a możesz także wybrać rafting czy jazdę konną.
Zwiedzanie San Francisco – 3 dni
San Francisco to jedno z najciekawszych, a jednocześnie najdroższych i najbardziej zatłoczonych amerykańskich miast.
Na zwiedzanie zaplanuj 3 – 4 dni – w tym czasie przejdziesz pieszo lub przejedzie słynnymi tramwajami całe miasto – od Union Square – centrum zakupowe – przez wciąż lokalne, najstarsze Chinatown w USA, North Beach – dawną dzielnicę bitników – dziś centrum życia nocnego. Tam, gdzie kończy się North Beach zaczyna się Telegraph Hill, oferujące spektakularne widoki na zatokę – San Francisco Bay. Jeśli wsiądziesz w cable car linii Powell- Hyde to obejrzysz ekskluzywne apartamenty dzielnicy Russian Hill oraz Nob Hill i przejedziesz Lombard Street – najsłynniejszą ulicę miasta.
Centrum Biznesowe San Francisco – Financial District – szczyci się trzema imponującymi budynkami
– Embarcadero Building, Bank of America Building, którego wierzchołek często tonie we wszechobecnej w San Francisco mgle oraz najwyższą, 48-piętrową Transamerica Pyramid.
Przejdź się po nieco dalszych dzielnicach – Haight & Ashbury, gdzie narodziła się kultura hippisów, Mission District czy Castro pełną tęczowych flag i par tej samej płci. Nie można też zapomnieć o wycieczce przez Golden Gate Bridge oraz na Lands End ze skalistą, poszarpaną wiatrem linią brzegową, oraz o Golden Gate Park z jego terenami rekreacyjnymi.
Trasa z San Francisco do Los Angeles 2 – 3 dni
Trasa z San Francisco do Los Angeles ma 611 km – jeśli wybierzesz najszybszą trasę Interstate 5, to dojedziesz do celu w 6 godzin.
Czy warto? Zdecydowanie nie. W ten sposób ominiesz jedne z najpiękniejszych miejsc Kalifornii – Big Sur oraz Hearst Castle.
Wyjeżdżając z San Francisco możesz odwiedzić słynne garaże w Dolinie Krzemowej.
Nie spiesz się i wybierz Highway 1 meandrującą wzdłuż wybrzeża, przejedź przez Carmel by the Sea oraz Monterey, urocze, nadmorskie miasteczka z pięknymi plażami, i kieruj się dalej na północ przez Big Sur. Wybrzeże robi niesamowite wrażenie, pojedziesz wąską drogą pełną zakrętów z oceanem po jednej stronie i skałami po drugiej – jedzie się wolno, nie tylko ze względu na warunki drogowe, ale głównie na piękno trasy – ciężko jest nie zwalniać i nie stawać na punktach widokowych mając przez sobą taki krajobraz.
Po przejechaniu przez Big Sur dojedziesz do Pismo Beach – to również dobre miejsce na nocleg a nawet na 2 – 3 dni na plażach, a pogoda będzie lepsza niż w północnej Kalifornii. W okolicach Pismo są tereny winiarskie, jest też możliwość wycieczki z degustacją po winiarniach, a nawet noclegu w winnicy.
Na zakończenie wróć do Los Angeles, skąd wylecisz w podróż powrotną.