Przejazd przez parki narodowe Północnych Stanów Zjednoczonych to jedna z najlepszych tras, jakie można sobie wymarzyć w USA – The Ultimate Roadtrip. Nie jest to krótka droga, dobrze mieć minimum trzy tygodnie, bo odległości są niebotyczne, ale widoki też są niezapomniane.
Yellowstone, Grand Teton i Glacier National Park leżą niemal dosłownie na końcu świata, więc dostać się tam nie jest łatwo, ale parki te olśniewają pięknem przyrody i bogactwem zwierzyny, a przy tym każdy z nich wyróżnia się czymś innym. Yellowstone pyszni się gejzerami, Grand Teton to fantastyczne pasmo górskie Teton Range, a Glacier to spektakularne górskie przełęcze. Trasa pomiędzy parkami to olbrzymie przestrzenie Wielkich Równin, dawne tereny łowieckie Indian.
Jeśli czas pozwoli, to pojedziesz dalej, w kierunku Olympic Peninsula i Seattle aby zakończyć podróż w kosmopolitycznym San Francisco.
Jeśli masz mniej czasu albo nie chcesz dużo jeździć, to możesz zrezygnować z przejazdu do San Francisco i wrócić do Denver.

Kiedy jechać do Północnych Stanów USA?

Roadtrip po USA najlepiej jest planować na wiosnęj (marzec – maj) lub jesień (sierpień – listopad). Latem jest bardzo gorąco i są tłumy turystów – Amerykanie podróżują głównie w okresie letnich wakacji. Osoby planujące trekking w Yellowstone, Glacier National Park czy Górach Skalistych powinny wziąć pod uwagę, że wiosna przychodzi późno, zima zaczyna się szybko.
W przypadku Yellowstone warto pamiętać, że na wiosnę część miejsc i szlaków jest jeszcze niedostępna ze względu na zalegający śnieg, a w Glacier temperatury są bardzo niskie. Z drugiej strony, te parki latem są niesamowicie zatłoczone a ceny rosną bardzo mocno, więc mimo wszystko warto rozważyć wyjazd poza głównym sezonem.

Jaki planować budżet na podróż po USA?

Podczas planowania budżetu na podróż po Północnych Stanach USA, ważne jest, aby pamiętać, że ceny w USA mogą się znacznie różnić w zależności od miasta i stanu, który odwiedzasz.

Średnio na dzień pobytu w północnych stanach USA na osobę na jedzenie, picie i zwiedzanie dobrze jest liczyć od ok. $60-$80.
Zwiedzając północ USA samochodem najoptymalniej dla budżetu jest zatrzymywać się w motelach, które dodatkowo oferują darmowe parkingi. Standard amerykańskich moteli nie jest bardzo wysoki, ale zazwyczaj jest czysto i wygodnie.

Cena przydrożnego amerykańskiego motelu zaczyna się od około $80 – 120 zw szczycie sezonu w zależności od lokalizacji (cena za pokój 4 osobowy), droższe, lepsze hotele to kwota od ok. $130 – $180 wzwyż.
Wynajem samochodu w USA to kwota od ok. $60 – $80 za auto za dobę.

Podczas tworzenia budżetu na podróż do USA, upewnij się, że jesteś przygotowany na niespodziewane koszty, dodając do swoich obliczeń niewielką kwotę buforową

Czy wyjazd na północ USA jest dla mnie?

Dla miłośników przyrody, parków narodowych, gór, skał, skałek, przełęczy, wielkich przestrzeni i bulgoczących gejzerów.
Jeśli zdecydujesz się na przejazd przez Montanę, to będą czekać na Ciebie olbrzymie, puste przestrzenie a dla równowagi możesz odwiedzić dwa wielkie miasta – Seattle i San Francisco.
Na tę trasę dobrze jest poświęcić około 3 tygodni.
Wyjazd do USA będzie dobry zarówno dla grupy przyjaciół jak i dla rodziny z dziećmi, chociaż w przypadku wycieczki z dziećmi warto jest ustalić trasę tak, aby nie spędzać zbyt dużo czasu w samochodzie.

Trasa z San Francisco do Denver

Twoja trasa z Denver po San Francisco przez Północne Stany Zjednoczone może wyglądać jak na poniższej mapce:

Przylot do Denver jest świetną opcją ze względu na bardzo dobre połączenia lotnicze oraz możliwość odwiedzenia Gór Skalistych, ale jeśli wolisz wylądować bliżej Yellowstone, to zacznij podróż w Salt Lake City.

Zwiedzanie Denver i Rockies – Gór Skalistych – 2 dni

panorama Denver, w tle Góry Skaliste Colorado

Po przylocie do Denver pozwól sobie na 1 – 2 dni aklimatyzacji w Mile – High City. Koniecznie zobacz budynek Kapitolu z czasów Gorączki Złota, z kopułą pokrytą 7 kg 28-karatowych złotych płatków.
W Denver znajdziesz też muzeum i grób Buffalo Billa, symbolu Dzikiego Zachodu z połowy XIX wieku, kiedy poszukiwacze złota zjeżdżali tu po broń, alkohol i kobiety, a kasyna nigdy się nie zamykały.
Dzisiejsze Denver to jednak przede wszystkim baza wypadowa w słynne Rockies – Góry Skaliste, oddalone od miasta o zaledwie godzinę drogi. Możesz pojechać na jednodniową wycieczkę samochodem trasą widokową, albo udać się na krótszy lub dłuższy trekking przed wyruszeniem dalej, do Grand Teton.

Grand Teton – 2 dni

konie na pastwisku w Wyoming, w tle Grand Teton

Mówi się, że jeśli Góry Skaliste są koroną stanów Zjednoczonych, to pasmo Teton jest jej klejnotem.
Wyłaniające się zza horyzontu, ośnieżone, niesamowicie piękne, z poszarpanymi szczytami góry Teton hipnotyzują kiedy zbliżasz się do nich pędząc szeroką autostradą.
Grand Teton było krainą rangerów, osadników, często wyrzutków społeczeństwa, osiedlających się tu w poszukiwaniu pracy na ranczach. Wciąż hoduje się tu bydło, ale turystyka przeważa – zimą Amerykanie ściągają do Grand Teton na narty, latem na wędrówki po górach, rejsy po jeziorze Jackson, rafting, jazdę konną i podziwianie niesamowitych krajobrazów. Widoki można podziwiać nie tylko ze szlaku ale również z okien samochodu, jadąc zjawiskową, 42-milową Scenic Loop Drive – trasą u podnóża gór.
Na krótkie trasy trekkingowe, przejazd samochodem przez park oraz rejs po jeziorze przeznacz około dwóch dni.

Zwiedzanie Yellowstone – 3 dni

USA - Yellowstone zimą - zamarzniete jezioro i ośnieżone góry

Park Yellowstone to pierwszy park narodowy na świecie, dla wielu najważniejszy i najpiękniejszy. Pierwotny krajobraz, stworzony przez ogień i wodę został określony jako „największa koncentracja cudów natury na ziemi”, a jego formacje skalne, gejzery, kształty skał i kolory wody zachwycają tysiące odwiedzających. Yellowstone to obszar aktywny geotermicznie, z 10 000 gejzerów, gorących źródeł, wulkanów błotnych, fumaroli i wodospadów, a poza tym zachwycający kanionami, klifami i kataraktami.
Indianie polowali tu przez pokolenia, obecnie jest jedno z ostatnich siedlisk niedźwiedzi Grizzly. Typowym wyposażeniem turysty jest spray odstraszający niedźwiedzie 🙂
Yellowstone to 2 miliony akrów powierzchni, ale tylko 480 kilometrów dróg, więc nic nie stoi na przeszkodzie, aby przejechać je wszystkie. Grand Loop Road to główna trasa, przy której leżą najbardziej znane miejsca – od Yellowstone Lake i Wielkiego Kanionu Yellowstone aż do Mammoth Hot Springs i najbardziej znanego gejzera – Old Faithful.
Przeznacz około trzech dni na eksplorację parku, więcej, jeśli interesują Cię dłuższe szlaki trekkingowe.
Park Yellowstone jest pełen turystów w sezonie letnim, należy pamiętać o rezerwacjach z dużym wyprzedzeniem i niestety nie ma co liczyć na ciszę i spokój.
Dojazd z Grand Teton zajmie Ci niewiele czasu, a trasa będzie fantastyczna, w zasadzie nie wyjeżdżasz z terenów parku narodowego. Noclegi w samym parku trzeba rezerwować z bardzo dużym wyprzedzeniem a ceny są wyśrubowane, ale można też spać w miasteczkach na wjeździe do Yellowstone.

Zwiedzanie Glacier National Park – 3 dni

USA, lodowce i jezioro Mc Donald w Parku Narodowym Lodowców

Trasa z Parku Yellowstone do Glacier National Park prowadzi przez Wielkie Równiny, dawne tereny łowieckie Indian; można tu poczuć pustkę i olbrzymie przestrzenie Montany. Dojazd zajmie Ci jeden dzień.
W ciągu dnia możesz eksplorować park samochodem – najsłynniejsza jest niesamowita trasa Going to The Sun Road – 80 kilometrów fenomenalnej, górskiej trasy przecinającej park, otwartej jedynie od połowy czerwca do połowy września.
Glacier National Park daje możliwość wycieczki konnej – od dwóch godzin do całego dnia, są trasy dla początkujących i zaawansowanych, jest też nieograniczona ilość szlaków spacerowych i trekkingowych, ze słynnym Hanging Garden Trail na czele. Popularne są rejsy po jeziorze McDonald i oczywiście podziwianie przyrody.
Nocą koniecznie spójrz w gwiazdy – widać je tu przepięknie, nie ma dużego zanieczyszczenia światłem.
Jesienią łososie przybywają na tarło do MCDonald Creek, co z kolei przyciąga setki orłów, za którymi ciągną obserwatorzy ptaków.

Zwiedzanie Seattle 1 – 2 dni

Zapraszamy na krótki postój w cywilizacji po górach Kolorado i Wyoming oraz bezdrożach Montany!
Seattle jest uznawane za jedno z najlepszych do życia miast w Stanach, i nic dziwnego: piękna przyroda, fenomenalne plaże w zasięgu ręki, bogate życie kulturalne, praca zapewniona przez wielkie koncerny jak Boeing i Microsoft a przy tym wielokulturowość i otwartość – Seattle jest przyjazne i tętniące życiem, przyciąga zarówno mieszkańców jak i turystów.
Jeśli trafisz tu latem, to jadąc w dół do San Francisco zatrzymaj się na plażach – są tego warte.

Trasa przez Waszyngton i Oregon 2 – 3 dni

łąka i ocean z wyspą w Oregonie

Stany Waszyngton i Oregon to tereny nieco mniej popularne wśród zagranicznych turystów – a szkoda – trasa US 101, w Kalifornii przechodząca w Highway 1, oferuje spektakularne widoki na wybrzeże – tutaj dużo bardziej dzikie i poszarpane niż u południowego sąsiada, z rolniczym krajobrazem od strony lądu. Cześć US 101 należąca do Oregonu nazywa się Pacific Coast Scenic Highway to nie tylko fantastyczny krajobraz, ale też bogata faunę – częstym widokiem są tu łosie i orły.
Do Kalifornii wjedziesz przez Napa Valley i Wine Country – słynny kalifornijski region winiarski – warto umówić się na zwiedzanie winnic oraz degustację wina – część winiarni oferuje noclegi, są też dedykowane wycieczki.

Zwiedzanie San Francisco 3 dni

Most Golden Gate w San Francisco o zachodzie słońca

San Francisco to jedno z najciekawszych, a jednocześnie najdroższych i najbardziej zatłoczonych amerykańskich miast.
Na zwiedzanie zaplanuj 3 – 4 dni – w tym czasie przejdziesz pieszo lub przejedzie słynnymi tramwajami całe miasto – od Union Square – centrum zakupowe – przez wciąż lokalne, najstarsze Chinatown w USA, North Beach – dawną dzielnicę bitników – dziś centrum życia nocnego. Tam, gdzie kończy się North Beach zaczyna się Telegraph Hill, oferujące spektakularne widoki na zatokę – San Francisco Bay. Jeśli wsiądziesz w cable car linii Powell- Hyde to obejrzysz ekskluzywne apartamenty dzielnicy Russian Hill oraz Nob Hill, i przejedziesz Lombard Street – najsłynniejszą ulicę miasta.
Centrum Biznesowe San Francisco – Financial District – szczyci się trzema imponującymi budynkami
– Embarcadero Building, Bank of America Building którego wierzchołek często tonie we wszechobecnej w San Francisco mgle oraz najwyższą, 48-piętrową Transamerica Pyramid.
Przejdź się po nieco dalszych dzielnicach – Haight & Ashbury, gdzie narodziła się kultura hippisów, Mission District czy Castro pełną tęczowych flag i par tej samej płci. Nie można też zapomnieć o wycieczce przez Golden Gate Bridge oraz na Lands End ze skalistą, poszarpaną wiatrem linią brzegową, oraz o Golden Gate Park z jego terenami rekreacyjnymi.

W San Francisco kończy się jedna z najciekawszych tras po USA, nie pozostaje nic innego, tylko ruszyć w drogę.

Wybierasz się do USA?

Zobacz naszą ofertę!
Martyna Jankowska

Author Martyna Jankowska

More posts by Martyna Jankowska