Przejazd przez parki narodowe amerykańskiej północy to jedna z najlepszych tras, jakie można sobie wymarzyć w USA – The Ultimate Roadtrip. Nie jest to krótka droga, dobrze mieć minimum trzy tygodnie, bo odległości są niebotyczne, ale widoki też są niezapomniane.
Yellowstone, Grand Teton i Glacier National Park leżą niemal dosłownie na końcu świata, więc dostać się tam nie jest łatwo, ale parki te olśniewają pięknem przyrody i bogactwem zwierzyny, a przy tym każdy z nich wyróżnia się czymś innym. Yellowstone pyszni się gejzerami, Grand Teton to fantastyczne pasmo górskie Teton Range, a Glacier to spektakularne górskie przełęcze. Trasa pomiędzy parkami to olbrzymie przestrzenie Wielkich Równin, dawne tereny łowieckie Indian.
Jeśli czas pozwoli, to pojedziesz dalej, w kierunku Olympic Peninsula i Seattle aby zakończyć podróż w kosmopolitycznym San Francisco.
Jeśli masz mniej czasu albo nie chcesz dużo jeździć, to możesz zrezygnować z przjazdu do San Francisco i wrócić do Denver.

Kiedy jechać do USA?

Roadtrip po USA najlepiej jest planować na wiosnęj (marzec – maj) lub jesień (sierpień – listopad). Latem jest bardzo gorąco i są tłumy turystów – Amerykanie podróżują głównie w okresie letnich wakacji. Osoby planujące trekking w Yellowstone, Glacier National Park czy Górach Skalistych powinny wziąć pod uwagę, że wiosna przychodzi późno, zima zaczyna się szybko.
W przypadku Yellowstone warto pamiętać, że na wiosnę część miejsc i szlaków jest jeszcze niedostępna ze względu na zalegający śnieg, a w Glacier temperatury są bardzo niskie. Z drugiej strony, te parki latem są niesamowicie zatłoczone a ceny rosną bardzo mocno, więc mimo wszystko warto rozważyć wyjazd poza głównym sezonem.

Jaki planować budżet na podróż po USA?

Na dzień na osobę na jedzenie, picie i zwiedzanie dobrze jest liczyć średnio ok. $50
W trasie najkorzystniej finansowo będzie zatrzymywać się w motelach, które dodatkowo mają darmowe parkingi. Standard nie jest bardzo wysoki ale jest czysto i wygodnie. Cena zaczyna się od około $70 – 100 za przydrożny motel w szczycie sezonu w zależności od lokalizacji (cena za pokój 4 osobowy), droższe, lepsze hotele to kwota od ok. $100 – $150.
Wynajem samochodu to kwota ok. $40 – $60 za auto za dobę

Czy ten wyjazd do USA jest dla mnie?

Dla miłośników przyrody, parków narodowych, gór, skał, skałek, przełęczy, wielkich przestrzeni i bulgoczących gejzerów.
Jeśli zdecydujesz się na przejazd przez Montanę, to będą czekać na Ciebie olbrzymie, puste przestrzenie a dla równowagi możesz odwiedzić dwa wielkie miasta – Seattle i San Francisco.
Na tę trasę dobrze jest poświęcić około 3 tygodni.
Wyjazd do USA będzie dobry zarówno dla grupy przyjaciół jak i dla rodziny z dziećmi, chociaż w przypadku wycieczki z dziećmi warto jest ustalić trasę tak, aby nie spędzać zbyt dużo czasu w samochodzie.

Trasa z San Francisco do Denver

Twoja trasa z Denver po San Francisco przez Północne Stany Zjednoczone może wyglądać jak na poniższej mapce:

Przylot do Denver jest świetną opcją ze względu na bardzo dobre połączenia lotnicze oraz możliwość odwiedzenia Gór Skalistych, ale jeśli wolisz wylądować bliżej Yellowstone, to zacznij podróż w Salt Lake City.

Denver i Rockies – 2 dni

Po przylocie do Denver pozwól sobie na 1 – 2 dni aklimatyzacji w Mile – High City. Koniecznie zobacz budynek Kapitolu z czasów Gorączki Złota, z kopułą pokrytą 7 kg 28-karatowych złotych płatków.
W Denver znajdziesz też muzeum i grób Buffalo Billa, symbolu Dzikiego Zachodu z połowy XIX wieku, kiedy poszukiwacze złota zjeżdżali tu po broń, alkohol i kobiety, a kasyna nigdy się nie zamykały.
Dzisiejsze Denver to jednak przede wszystkim baza wypadowa w słynne Rockies – Góry Skaliste, oddalone od miasta o zaledwie godzinę drogi. Możesz pojechać na jednodniową wycieczkę samochodem trasą widokową, albo udać się na krótszy lub dłuższy trekking przed wyruszeniem dalej, do Grand Teton.

Grand Teton – 2 dni

Mówi się, że jeśli Góry Skaliste są koroną stanów Zjednoczonych, to pasmo Teton jest jej klejnotem.
Wyłaniające się zza horyzontu, ośnieżone, niesamowicie piękne, z poszarpanymi szczytami góry Teton hipnotyzują kiedy zbliżasz się do nich pędząc szeroką autostradą.
Grand Teton było krainą rangerów, osadników, często wyrzutków społeczeństwa, osiedlających się tu w poszukiwaniu pracy na ranczach. Wciąż hoduje się tu bydło, ale turystyka przeważa – zimą Amerykanie ściągają do Grand Teton na narty, latem na wędrówki po górach, rejsy po jeziorze Jackson, rafting, jazdę konną i podziwianie niesamowitych krajobrazów. Widoki można podziwiać nie tylko ze szlaku ale również z okien samochodu, jadąc zjawiskową, 42-milową Scenic Loop Drive – trasą u podnóża gór.
Na krótkie trasy trekkingowe, przejazd samochodem przez park oraz rejs po jeziorze przeznacz około dwóch dni.

Yellowstone – 3 dni

Park Yellowstone to pierwszy park narodowy na świecie, dla wielu najważniejszy i najpiękniejszy. Pierwotny krajobraz, stworzony przez ogień i wodę został określony jako „największa koncentracja cudów natury na ziemi”, a jego formacje skalne, gejzery, kształty skał i kolory wody zachwycają tysiące odwiedzających. Yellowstone to obszar aktywny geotermicznie, z 10 000 gejzerów, gorących źródeł, wulkanów błotnych, fumaroli i wodospadów, a poza tym zachwycający kanionami, klifami i kataraktami.
Indianie polowali tu przez pokolenia, obecnie jest jedno z ostatnich siedlisk niedźwiedzi Grizzly. Typowym wyposażeniem turysty jest spray odstraszający niedźwiedzie 🙂
Yellowstone to 2 miliony akrów powierzchni, ale tylko 480 kilometrów dróg, więc nic nie stoi na przeszkodzie, aby przejechać je wszystkie. Grand Loop Road to główna trasa, przy której leżą najbardziej znane miejsca – od Yellowstone Lake i Wielkiego Kanionu Yellowstone aż do Mammoth Hot Springs i najbardziej znanego gejzera – Old Faithful.
Przeznacz około trzech dni na eksplorację parku, więcej, jeśli interesują Cię dłuższe szlaki trekkingowe.
Park Yellowstone jest pełen turystów w sezonie letnim, należy pamiętać o rezerwacjach z dużym wyprzedzeniem i niestety nie ma co liczyć na ciszę i spokój.
Dojazd z Grand Teton zajmie Ci niewiele czasu, a trasa będzie fantastyczna, w zasadzie nie wyjeżdżasz z terenów parku narodowego. Noclegi w samym parku trzeba rezerwować z bardzo dużym wyprzedzeniem a ceny są wyśrubowane, ale można też spać w miasteczkach na wjeździe do Yellowstone.

Houston – dawne miasto wydobywaczy ropy to dziś czwarte największe miasto USA jest słynne przede wszystkim z Centrum Lotów Kosmicznych i słynnego „Houston, czy mnie słyszysz?” Będąc w Houston koniecznie odwiedź Johnson Space Center ulokowane 40 km od centrum miasta – zobaczysz między innymi Mission Control Center i replikę promu kosmicznego, używaną w celach szkoleniowych.

Glacier National Park 3 dni

Trasa z Parku Yellowstone do Glacier National Park prowadzi przez Wielkie Równiny, dawne tereny łowieckie Indian; można tu poczuć pustkę i olbrzymie przestrzenie Montany. Dojazd zajmie Ci jeden dzień.
W ciągu dnia możesz eksplorować park samochodem – najsłynniejsza jest niesamowita trasa Going to The Sun Road – 80 kilometrów fenomenalnej, górskiej trasy przecinającej park, otwartej jedynie od połowy czerwca do połowy września.
Glacier National Park daje możliwość wycieczki konnej – od dwóch godzin do całego dnia, są trasy dla początkujących i zaawansowanych, jest też nieograniczona ilość szlaków spacerowych i trekkingowych, ze słynnym Hanging Garden Trail na czele. Popularne są rejsy po jeziorze McDonald i oczywiście podziwianie przyrody.
Nocą koniecznie spójrz w gwiazdy – widać je tu przepięknie, nie ma dużego zanieczyszczenia światłem.
Jesienią łososie przybywają na tarło do MCDonald Creek, co z kolei przyciąga setki orłów, za którymi ciągną obserwatorzy ptaków.

Seattle 1 – 2 dni

Zapraszamy na krótki postój w cywilizacji po górach Kolorado i Wyoming oraz bezdrożach Montany!
Seattle jest uznawane za jedno z najlepszych do życia miast w Stanach, i nic dziwnego: piękna przyroda, fenomenalne plaże w zasięgu ręki, bogate życie kulturalne, praca zapewniona przez wielkie koncerny jak Boeing i Microsoft a przy tym wielokulturowość i otwartość – Seattle jest przyjazne i tętniące życiem, przyciąga zarówno mieszkańców jak i turystów.
Jeśli trafisz tu latem, to jadąc w dół do San Francisco zatrzymaj się na plażach – są tego warte.

Trasa przez Waszyngton i Oregon 2 – 3 dni

Tereny nieco mniej popularne wśród zagranicznych turystów – a szkoda – trasa US 101, w Kalifornii przechodząca w Highway 1, oferuje spektakularne widoki na wybrzeże – tutaj dużo bardziej dzikie i poszarpane niż u południowego sąsiada, z rolniczym krajobrazem od strony lądu. Cześć US 101 należąca do Oregonu nazywa się Pacific Coast Scenic Highway to nie tylko fantastyczny krajobraz, ale też bogata faunę – częstym widokiem są tu łosie i orły.
Do Kalifornii wjedziesz przez Napa Valley i Wine Country – słynny kalifornijski region winiarski – warto umówić się na zwiedzanie winnic oraz degustację wina – część winiarni oferuje noclegi, są też dedykowane wycieczki.

San Francisco 3 dni

San Francisco to jedno z najciekawszych, a jednocześnie najdroższych i najbardziej zatłoczonych amerykańskich miast.
Na zwiedzanie zaplanuj 3 – 4 dni – w tym czasie przejdziesz pieszo lub przejedzie słynnymi tramwajami całe miasto – od Union Square – centrum zakupowe – przez wciąż lokalne, najstarsze Chinatown w USA, North Beach – dawną dzielnicę bitników – dziś centrum życia nocnego. Tam, gdzie kończy się North Beach zaczyna się Telegraph Hill, oferujące spektakularne widoki na zatokę – San Francisco Bay. Jeśli wsiądziesz w cable car linii Powell- Hyde to obejrzysz ekskluzywne apartamenty dzielnicy Russian Hill oraz Nob Hill, i przejedziesz Lombard Street – najsłynniejszą ulicę miasta.
Centrum Biznesowe San Francisco – Financial District – szczyci się trzema imponującymi budynkami
– Embarcadero Building, Bank of America Building którego wierzchołek często tonie we wszechobecnej w San Francisco mgle oraz najwyższą, 48-piętrową Transamerica Pyramid.
Przejdź się po nieco dalszych dzielnicach – Haight & Ashbury, gdzie narodziła się kultura hippisów, Mission District czy Castro pełną tęczowych flag i par tej samej płci. Nie można też zapomnieć o wycieczce przez Golden Gate Bridge oraz na Lands End ze skalistą, poszarpaną wiatrem linią brzegową, oraz o Golden Gate Park z jego terenami rekreacyjnymi.

W San Francisco kończy się jedna z najciekawszych tras po USA, nie pozostaje nic innego, tylko ruszyć w drogę.

Wybierasz się do USA?

Zobacz naszą ofertę!
Martyna Jankowska

Author Martyna Jankowska

More posts by Martyna Jankowska