Marzy Ci się poznanie Zachodniego Wybrzeża USA, amerykańskiej przyrody i wielkich miast, ale nie masz długiego urlopu? W dwa tygodnie można przejechać wypożyczonym samochodem sporą część Zachodniego Wybrzeża, zwiedzić Wielki Kanion oraz Yosemite, a także odwiedzić Las Vegas i San Francisco. Przejedziesz przez słynne parki narodowe i zobaczysz jedne z najpiękniejszych widoków na świecie. Nie zabraknie też czasu na krótsze i dłuższe spacery.
Przejedziesz też przez winnice Kalifornii oraz słynną Highway 1 wzdłuż oceanu przez Big Sur aż do Los Angeles, gdzie na koniec spędzisz kilka dni na plaży.

Kiedy jechać na Zachodnie Wybrzeże USA?

Roadtrip po Zachodnim Wybrzeżu USA najlepiej jest planować na wiosnę (marzec – maj) lub jesień (sierpień – listopad). Latem jest bardzo gorąco i są tłumy turystów – Amerykanie podróżują głównie w okresie letnich wakacji. W ostatnich latach Dolina Śmierci bywa zamykana ze względu na zbyt duże upały.
Warto pamiętać, że od jesieni do późnej wiosny zamknięty jest przejazd Tioga Road przez Yosemite i część miejsc w parku jest niedostępna, ale do słynnych wodospadów bez problemu da się dojechać.

Jaki planować budżet na podróż po Zachodnim Wybrzeżu USA?

Planując budżet na wyjazd na podróż po USA weź pod uwagę, że ceny bardzo znacząco różnią się w zależności od lokalizacji – San Francisco będzie o kilkadziesiąt procent droższe niż małe miejscowości Nevady.

Twoja dzienna stawka na podróż po Zachodnim Wybrzeżu USA na jedzenie, picie i zwiedzanie to od ok. $60 – 80
Podczas podróży najlepiej zatrzymywać się w motelach, które oferują darmowe parkingi. Standard nie jest bardzo wysoki ale jest czysto i wygodnie. Cena zaczyna się od około $90 – 120 za przydrożny motel w szczycie sezonu w zależności od lokalizacji za pokój dla 2 lub 4 osób, droższe, lepsze hotele to kwota od ok. $100 – $150.
Wynajem samochodu to kwota ok. $60 – $80 za auto za dobę.

Planując budżet podróż samochodem po wschodnim Wybrzeżu USA załóż kwotę buforową w wysokości 10 – 20% na nieprzewidziane wydatki.

Czy wyjazd na Zachodnie Wybrzeże USA jest dla mnie?

Podróż po Zachodnim Wybrzeżu USA jest idealna dla miłośników parków narodowych, olbrzymich wolnych przestrzeni, fanów podróży samochodem. Wyjazd do USA będzie dobry zarówno dla grupy przyjaciół jak i dla rodziny z dziećmi, chociaż w przypadku wycieczki z dziećmi warto jest ustalić trasę tak, aby nie spędzać zbyt dużo czasu w samochodzie.

Wielki Kanion w Arizonie

Trasa przez Zachodnie Wybrzeże USA

Trasa, jaką pokonasz przez Zachodnie Wybrzeże Stanów Zjednoczonych, będzie podobna do trasy na poniższej mapce, ale jeśli masz poniżej dwóch tygodni, albo nie lubisz długich trasa samochodem, to zacznij podróż w San Francisco a zakończ ją w Los Angeles, gdzie odwiedzisz Beverly Hills czy zobaczysz Aleję Gwiazd.
Przejazd przez Zachodnie Wybrzeże to przede wszystkim zapierające dech w piersiach parki narodowe USA – w Yosemite czy Sequoia National Forest będzie zielono, ale Wielki Kanion czy Dolina Śmierci to już droga przez tereny pustynne z niesamowitymi formacjami skalnymi, ale warto wziąć pod uwagę, że kolejny pustynny park narodowy może już wydać się nieco nudny, szczególnie, jeśli podróżujesz z dziećmi, więc w tej opcji podróży zamiast kolejnych parków na pustyniach Utah czy Arizony proponujemy nieco bardziej zieloną Sedonę.
Dzienny czas jazdy samochodem to ok 4 – 5 godzin, zaplanujemy dni, kiedy w ogóle nie będziesz się przemieszczać między miejscowościami, ale będzie też jeden czy dwa dni kiedy za kółkiem spędzisz więcej czasu.

Podczas podróży po Zachodnim Wybrzeży USA wypożyczenie samochodu to najbardziej opłacalna i najbardziej atrakcyjna opcja.
Wynajem samochodu klasy kompakt na dobę to ok. $60 – 70 (z ubezpieczeniem), zakładając wypożyczenie i oddanie auta w tym samym miejscu.

Zwiedzanie San Francisco – 2 dni

Most Golden Gate w San Francisco o zachodzie słońca

Jeśli masz dwa tygodnie na Zachodnie Wybrzeże to na zwiedzanie San Francisco zaplanuj 2 dni – w tym czasie przejdziesz pieszo lub przejedziesz słynnymi tramwajami od Union Square przez wciąż lokalne, najstarsze Chinatown w USA, aż do North Beach – dawnej dzielnicy bitników – dziś centrum życia nocnego. Tam, gdzie kończy się North Beach zaczyna się Telegraph Hill, oferujące spektakularne widoki na zatokę – San Francisco Bay. Jeśli wsiądziesz w cable car linii Powell- Hyde to obejrzysz ekskluzywne apartamenty dzielnicy Russian Hill oraz Nob Hill, i przejedziesz Lombard Street – najsłynniejszą ulicę miasta.
Centrum Biznesowe San Francisco – Financial District – szczyci się trzema imponującymi budynkami
– Embarcadero Building, Bank of America Building którego wierzchołek często tonie we wszechobecnej w San Francisco mgle oraz najwyższą, 48-piętrową Transamerica Pyramid.

Jeśli interesują Cię nowoczesne technologie i słynne garaże, to przejedź przez Dolinę Krzemową od siedziby jednej korporacji do drugiej.

Road trip po Parkach Narodowych Zachodniego Wybrzeża

USA - pomarańczowe skały w kanionie antylopy

Zakładając przylot do San Francisco, proponujemy wypożyczenie tam samochodu na około 12 dni i skierowanie się na wschód – przejazd w stronę Las Vegas przez Yosemite National Park. Przejazd przez cały park Tioga Road przez Tioga Pass ze zwiedzaniem wodospadów oraz krótkimi trasami spacerowymi zajmie Ci cały dzień. Najbardziej znane miejsca to – Tunnel View, Bridalveil Fall, Yosemite Falls, Mariposa Grove i Glacier Point z niesamowitym zachodem słońca. Nocleg warto zaplanować w samym parku lub niedaleko wjazdu, np. w Mammoth Lakes.
Jeśli interesuje Cię dłuższy, całodzienny trekking, rafting czy jazda konna, to zostać w Yosemite dodatkowy dzień.
Następny przystanek, to Dolina Śmierci – Death Valley National Park – jedno z najgorętszych miejsc na ziemi. Jeśli będziesz tu latem, to pewnie tylko na chwilę wysiądziesz z auta przy kilku punktach widokowych, bo będzie za gorąco na jakikolwiek spacer.

Trasa przez Dolinę Śmierci kończy się w pustynnym mieście, Las Vegas. Czas na całonocną imprezę oraz zostawienie paru dolarów w kasynach! Las Vegas jest bazą wypadową na zwiedzanie Tamy Hoovera, nie brakuje tu też outletów i centrów handlowych, więc poranek przed wyjazdem też można spędzić ciekawie.

Z Las Vegas obierz kierunek na Wielki Kanion – przyjedź po południu, akurat na zachód słońca nad kanionem. Cały następny dzień spędzić w Wielkim Kanionie, zaczynając w Visitors Center – przejedź darmowymi shuttle busami lub własnym samochodem przez punkty widokowe, nie brakuje też opcji spacerowych.Jeśli Twój budżet na to pozwala, to możesz przelecieć się helikopterem nad krawędziami Kanionu.

Dalsza droga zaprowadzi Cię do miasteczka Page, gdzie odwiedzisz Kanion Antylopy i Horseshoe Bend – meander rzeki Kolorado

Jadąc z Wielkiego Kanionu do Los Angeles warto przejechać część słynnej Route 66 oraz zboczyć do Sedony, małego, klimatycznego miasteczka niedaleko Farmington, znanego z niesamowitych, czerwonych formacji skalnych lub odwiedzić park narodowy Joshua Tree.
Wizyta w Los Angeles będzie krótka ze względu, spacer przez Hollywood oraz obserwatorium w Griffith Park a także przejazd Mullholland Drive zajmą Ci cały dzień. Jeśli jesteś z dziećmi to możesz rozważyć dzień w Uniwersal Studios lub pobliskim Disneylandzie. Z Los Angeles drogą nr 1 wzdłuż oceanu, przez genialne Big Sur jedziemy w stronę San Francisco. Dodatkowy dzień można spędzić Sequoia National Park do Kings Canyon National Park do Kings Canyon. Park sekwoi jest słynny dzięki gigantycznym drzewom, w tym General Grant Tree mające 2000 lat oraz największe drzewo świata – General Sherman Tree.
Wybierając trasę przez Sequoia National Forest koniecznie przejedź przez Kings Canyon Scenic Byway o długości 80 km.
Jadąc dalej, za Big Sur na wysokości San Francisco Bay warto odbić w stronę San Jose i Doliny Krzemowej i dojechać do SF wzdłuż zatoki drogą 101.

Relaks na plażach Kalifornii

Miłośnicy plażowania i odpoczynku ale także sportów wodnych – surfingu, wake’a czy kite’a mogą rozważyć kilkudniowy relaks na jednej z kalifornijskich plaż. Miejsc do wyboru w zależności od preferencji oraz budżetu każdy znajdzie coś dla siebie. Jedne z najpopularniejszych plaż to Crystal Cove State Park, Catalina Island, i Santa Monica, poza tym warto pojechać w kierunku San Diego – w Orange County nawet jesienią dobra pogoda jest gwarantowana, albo na północ, w stronę San Francisco, do Pismo Beach lub jeszcze dalej, aż do Monterey – jest przepięknie, chociaż latem bywa mgliście.

Jeśli masz więcej niż dwa tygodnie, to spójrz na dłuższą trasę przez Zachodnie Wybrzeże.

Wybierasz się do USA?

Zobacz naszą ofertę
Martyna Jankowska

Author Martyna Jankowska

More posts by Martyna Jankowska
  • Magda

    Cześć, a z jakiej wypożyczalni samochodów korzystacie ?