Mając dwa do trzech tygodni na podróż po Wschodnim Wybrzeżu Stanów Zjednoczonych możesz podzielić wyjazd na dwa etapy. Najpierw zwiedź Nowy Jork oraz Waszyngton i udaj się na zachód do Niagary, a nawet dalej – do Chicago, a po oddaniu samochodu w Chiacgo poleć do Miami i spędź tam około tygodnia. Druga opcja, jeśli jesteś fanem pokonywania długich dystansów autem i masz co najmniej trzy tygodnie czasu, to przejazd samochodem z Chicago na południe, przez Indianę, Tennessee, Kentucky i Georgię aż do słonecznej Florydy. Poniżej znajdziesz zarys podróży – skontaktuj się z nami, abyśmy pomogli Ci przygotować podróż, która spełni Twoje oczekiwania.

Kiedy jechać do USA?

Podróżowanie samochodem po USA najlepiej jest planować na wiosnę (marzec – maj) lub jesień (sierpień – listopad). Latem jest bardzo gorąco i są tłumy turystów – Amerykanie podróżują głównie w okresie letnich wakacji.
Florydę lepiej omijać od maja do pażdziernika – jest wilgotno, strasznie gorąco i często pada. Zima jest dużo lepszym okresem na przyjazd do tej części Stanów.

Jaki planować budżet na podróż po USA?

Planując budżet na pobyt w USA na dzień na osobę na jedzenie, napoje i zwiedzanie przeznacz ok. $50
W trasie najkorzystniej finansowo będzie zatrzymywać się w motelach, które dodatkowo mają darmowe parkingi. Standard nie jest bardzo wysoki ale jest czysto i wygodnie. Cena zaczyna się od około $70 – 100 za przydrożny motel w szczycie sezonu w zależności od lokalizacji (cena za pokój 4 osobowy), droższe, lepsze hotele to kwota od ok. $100 – $150.
Wynajem samochodu to kwota ok. $40 – $60 za auto za dobę

Czy trasa przez Wschodnie Wybrzeże USA jest dla mnie?

Trasa z Nowego Jorku przez Chicago na Florydę jest idealna dla miłośników wielkich miast, zgiełku i aktywnego zwiedzania, ale też plażowania, relaksu, i oczywiście zakupów oraz parków rozrywki. Amerykańskimi autostradami świetnie jeździ się samochodem, więc nie jest to mocno męcząca trasa.
Na tym wyjeździe nie tylko poznasz największe z amerykańskich miast – Nowy Jork i Chicago, ale też będziesz mógł wybrać jedną lub kilka z genialnych plaż Florydy i odwiedzić tyle różnych parków rozrywki w Orlando, ile tylko zapragniesz!
Wyjazd do USA będzie dobry zarówno dla grupy przyjaciół jak i dla rodziny z dziećmi, chociaż w przypadku wycieczki z dziećmi warto jest ustalić trasę tak, aby nie spędzać zbyt dużo czasu w samochodzie. Szczególnie w okolicy Florydy atrakcji dla dzieci nie zabraknie.
Jeśli jedziesz z nastolatkami, to możesz pokazać im amerykańskie uniwersytety w Bostonie i okolicy.

Nowy Jork widok na Manhattan i Central Park z góry

Zwiedzanie Nowego Jorku 3 – 4 dni

Swoją podróż zaczniesz w Nowym Jorku i na zwiedzanie Big Apple zejdą Ci pierwsze 3 – 4 dni po przyjeździe.
Główne atrakcje to oczywiście Empire State Building i Manhattan z Times Square, Muzeum Historii Naturalnej i Bronx Zoo, miejsce, gdzie stało World Trade Center przed 11 Września, do tego Statua Wolności i spacer po ciekawszych dzielnicach – Brooklyn, Harlem, The High Line, Governor Island, czy Chelsea Market. W zależności od tego, ile masz czasu na wyjazd, w Nowym Jorku możesz spędzić nawet tydzień – wtedy będzie więcej czasu na nietypowe muzea, galerie sztuki i zgubienie się w mniej znanych dzielnicach miasta.
Nowy Jork to także nieporównywalna z niczym panorama, a do tego – łyżwy, łyżworolki, rowery, Broadway i dziesiątki innych teatrów, 15 000 restauracji i drinki wśród chmur – każdy znajdzie tu coś dla siebie, ale lepiej mieć gruby portfel 🙂
Najważniejsze miejsca w NYC:

  • Central Park – latem przyjdź na koncert pod gołym niebem lub wypożycz łódkę albo pooglądaj biegających Nowojorczyków. Zimą możesz pojeździć na łyżwach. Teren jest olbrzymi ale na szczęście niedaleko są wypożyczalnie rowerów – świetny sposób na zwiedzanie Central Parku. Bethesda Fountain to punkt spotkań a z kolei z niezliczonej ilości filmów na pewno kojarzysz The Mall – słynny deptak.
  • Chrystler Building z 1930 – budynek w stylu Art Deco ze słynną iglicą, niegdyś najwyższy budynek na świecie, do dziś symbol Nowego Jorku
  • Greenwich Village – centrum życia nocnego, miejsce, gdzie spotkasz artystów i muzyków ale też nowojorskich oryginałów i miłośników zakupów.
  • SoHo i Tribeca – to tu mieszczą się galerie sztuki ale też świetne sklepy, restauracje i kawiarnie.
  • MoMA lub Guggenheim w fantastycznym budynku Franka Lloyda Wrighta – oba mają genialną kolekcję dzieł sztuki
  • Lubisz teatr, muzykę klasyczną, operę? Masz z czego wybierać – Nowy Jork to nie tylko Broadway ale też Lincoln Center na Upper West Side gdzie mieszczą się New York City Opera, New Yotk City Ballet, American Ballet Theater i słynna MET – Metropolitan Opera.

Trasa z Nowego Jorku do Chicago – 10 dni

Twoja trasa z Nowego Jorku do Chicago może wyglądać jak na poniższej mapce, przez Boston, Cape Cod, Niagarę i Detroit i zająć około 10 dni razem ze zwiedzaniem.
Jeśli chcesz pokonać krótszą trasę, to z Niagary wróć do Nowego Jorku przez Waszyngton. Po drodze ze stolicy możesz odwiedzić także Filadelfię, gdzie podpisano amerykańską Deklarację Niepodległości.

Jeśli natomiast planujesz jechać na Florydę wzdłuż Wschodniego Wybrzeża USA, poczytaj, jaka trasa jest najlepsza.

Boston i Nowa Anglia 2 – 3 dni

Jeśli masz ponad dwa tygodnie na wyjazd do Stanów, to warto kilka dni poświęcić na trasę przez Cape Cod – zwiedzanie miasteczek, plażowanie i spacer po lasach, jest tam również genialna trasa rowerowa dla miłośników dwóch kółek. Koniecznie odwiedź też Boston (1 – 2 dni), po drodze przejeżdżając przez Plymouth i zwiedzając drugie miejsca w USA gdzie w XVII w pojawili się osadnicy – „Pielgrzymi” z Mayflowera.
Oprócz repliki żaglowca jest tam też „żywe muzeum” pokazujące osadnictwo w XVII wieku i kilka innych ciekawych atrakcji.
Jeśli będziesz chciał złapać oddech, to zatrzymaj się w nadmorskim miasteczku – Providence lub Newport.
To rozszerzenie trasy jest idealne, jeśli podróżujesz z nastolatkami i chcesz im pokazać amerykańskie uczelnie – po drodze można zwiedzić kampusy w Yale oraz MIT w Bostonie.

Niagara 2 dni

widok na góry na Wodospad Niagara

Dojazd z Nowego Jorku lub Bostonu do Niagary na granicy USA i Kanady zajmie co najmniej jeden dzień, przy bezpośredniej trasie w okolicach wodospadów będziesz wieczorem. Po drodze polecimy Ci kilka niewielkich, ładnych miejscowości idealnych na postój
W Niagara warto spędzić więcej niż jeden dzień – może to być na przykład popołudnie w dniu przyjazdu oraz cały następny dzień. Warto zwiedzić wodospady także od strony kanadyjskiej, ale trzeba pamiętać, że bezwizowy wjazd do Kanady odbywa się tylko na podstawie paszportu biometrycznego.
Po stronie kanadyjskiej warto wykupić warto wykupić Adventure Pass i odwiedzić wszystkie 4 atrakcje, czyli:
Journey behind the falls. MAID of the MIST, Niagara’s Fury i White Water Walk. Od strony kanadyjskiej możesz także podjechać na punkt widokowy, gdzie zobaczysz panoramę wodospadów. Całość zajmie akurat jeden dzień.

Z Niagary możesz przejechać z powrotem do Nowego Jorku, przez Waszyngton, albo pojechać na południe w kierunku Detroit i Chicago, aby następnie skierować się w stronę Florydy.

Zwiedzanie Detroit 1 – 2 dni

Detroit jest nie tylko świetnym przystankiem między Niagarą a Chicago, ale też ciekawym celem podróży samo w sobie.
Detroit, najpierw kwitnące miasto przemysłowe, potem symbol bankructwa i kryzysu, możesz zwiedzić na bardzo wielu poziomach. Corktown to historyczna dzielnica ze najstarszą zabudową w Detroit, z wielkim, historycznmy dworzec Michigan Central Station, obecnie opuszczonym;
W Downton znajdziesz Renaissance Centre – jeden z ciekawszych budynków miasta; 7 połączonych wieżowców w Downtown; m.in. siedziba GM oraz najwyższy budynek w Detroit: Detroit Marriott at the Renaissance Center – 221 metrów
Greektown z kolei – jak wskazuje nazwa, dzielnica założona przez greckich imigrantów to idealne miejsce na wieczór – są tu świetne restauracje i bary ale też dawna wiktoriańska zabudowa (mieści się przy Monroe Avenue pomiędzy ulicami Brush i St. Antoine). Świetne jedzenie jest również w dziś nieco zapuszczonym Mexican Town z małymi, kolorowymi domkami i muralami – Detroit jest słynne ze sztuki ulicznej.
Możesz takżw udać się w podróż śladami dawnej świetności miasta i zobaczyć niegdyś wspaniałe, a obecnie popadające w ruinę miejsca takie jak Grande Ballroom – legendarna rockowa sala koncertowa, wybudowana w latach 20. jako jazzowa sala taneczna czy opuszczony St. Agnes Church and School – neogotycki kościół i szkoła dla dziewcząt z 1924 roku, obecnie niszczejąca, już zakupiona przez inwestora, czy Michigan Theatre – to nie do końca ruina, ale parking w opuszczonym teatrze; zanim powstał tu teatr to w 1892 r. mieścił się tu pierwszy warsztat Forda
Jest też Southwestern High School – szkoła opuszczona w 2012 roku – nie ma pieniędzy ani na jej wznowienie, ani wyburzenie i wiele innych takich miejsc.
Detroit, jako miasto Forda na pewno Cię też zaciekawi jeśli interesujesz się motoryzacją- są tu Greenfield Village i Henry Ford Museum of American Innovation oraz Henry Ford Experience a także
Motown Museum i Ford Piquette Avenue Plant – miejsce, gdzie powstał pierwszy Ford Model T obecnie muzeum starych samochodów w budynku dawnej pierwszej fabryki Forda.

Zwiedzanie Chicago – 3 dni

waterfront w centrum Chicago nad rzeką

Chicago, tętniąca życiem metropolia nad jeziorem Michigan w stanie Illinois to trzecie co do wielkości miasto USA. Jeden z głównych węzłów komunikacyjnych, główny zespół portowy Wielkich Jezior oraz największy węzeł kolejowy na półkuli zachodniej, gdzie w ciągu doby jest odprawiane około 1500 pociągów.
Niegdyś każda droga prowadziła do Rzymu, dziś w USA wszystkie pociągi prowadzą do Chicago. To także największe na świecie skupisko Polonii – miasto, w którym ćwierć miliona ludzi mówi na co dzień po polsku. Główne atrakcje miasta to The Loop – historyczne centrum miasta, Sears Tower i the Magnificent Mile – Mekka miłośników zakupów.

Przejazd samochodem z Chicago na Florydę 5 – 7 dni

Jeśli masz dodatkowy tydzień na podróż po Stanach Zjednoczonych, to możesz pokusić się o przejazd na Florydę przez Centrum USA
Najciekawsza trasa prowadzi przez Indianapolis, Indiana, potem Louisville, Kentucky.
Nawet jeśli nie jesteś fanem muzyki country to następny przystanek na trasie – miasteczko Nashville – jest warte odwiedzenia – samo miasto jest śliczne i położone w pięknej, górskiej okolicy.
Dalsza droga wiedzie przez Memphis nad rzeką Mississippi, słynnego ze swojego barbecue, i oczywiście Elvisa – możesz zwiedzić Sun Studio, gdzie Presley zaczynał swoją karierę. Dzień w Memphis zakończ na Beale Street, uznawanej za miejsce narodzin bluesa.
Jako ciekawostkę możesz zwiedzić Graceland – rezydencja Elvisa oraz jego grób, a także jego kolekcja samochodów i samolotów.
Część trasy z Nashville do Memphis można pokonać przez Natchez Trace Parkway – świetną trasę widokową.

Jadąc z Memhpis dalej na południe pokonasz fragment Great River Road Louisiana, z dawnymi plantacjami, na których pracowali niewolnicy, usadowionymi u brzegów Mississippi. Wiele plantacji pełni obecnie funkcję swoistych skansenów, można je zwiedzać, ale można także zatrzymać się na obiad a nawet na noc. Przez plantacje dojedziesz Nowego Orleanu
Nowy Orlean to jedno z najbardziej fascynujących amerykańskich miast i jeśli tylko czas pozwoli, to warto pojechać tam na 3 dni przed całodzienną drogą na Florydę.

Zwiedzanie Florydy 3 – 7 dni

plaża i molo w Key West, Floryda

Pobyt na Florydzie zwykle dzielimy na dwie lub trzy części – jedną w okolicach Miami Beach, drugą w okolicach Orlando i Cape Canaveral, a trzecią, jeśli będzie czas – na zachodnim wybrzeżu Florydy.

Zwiedzanie Orlando 1 – 2 dni

Orlando jest miejscem idealnym przede wszystkim dla rodzin z dziećmi – możesz spędzić niemal dowolną ilość dni w parkach rozrywki – Universal Studios, Disney World, Epcot Sea World.
Dla starszych polecamy Kennedy’s Spacer Center – może akurat trafisz na start rakiety!
A jeśli to nie dla Ciebie – to może zakupy w outletach? W końcu wyjazd do USA nie jest kompletny bez zakupów!

Key West i Key Largo 2 – 3 dni

Jadąc z Orlando na południe nadłóż nieco drogi i przejedź wzdłuż Zatoki Meksykańskiej na południe Florydy – koniecznie zatrzymaj się na krótki postój na plaży w Clearwater, przejedź Sunshine Skyway z ST Petersburga do Sarasoty i dalej na południe do Naples. Znajdziesz tu miasta-resorty ale też mniejsze miejscowości i piękne plaże.

Nocleg spędź w Naples i po krótkim (lub dłuższym) zwiedzaniu pojedź w kierunku Key West przez bagna i łąki parku narodowego Everglades – przywitaj się z krokodylami i jadowitymi wężami, popłyń na wycieczkę kajakiem albo airboatem a następnie przejedź na Southern Most Point przez Key West – sama trasa z oceanem po obu stronach jest przepiękna, choć długa

Jeśli chcesz odpocząć, spędź kilka dni w Key Largo lub okolicy, gdzie będziesz mógł wypocząć na plaży – to idealne miejsce na nurkowanie, snorkelling, wycieczki po okolicznych wysepkach – np. całodzienna wycieczka katamaranem do Dry Tortugas National Park – XIX-wieczny fort na wodzie.

Miami 3 dni

widok na Miami Beach - wieżowce, most i wodę

Po odpoczynku na plaży na Key West zakończ podróż w Miami.

Miami to symbol bogactwa, luksusu i doskonałego wypoczynku. Miami to kołyszące się palmy, pastelowe kolory, drinki z różowym flamingiem i urocze balkoniki w stylu Art Deco.
Po dojeździe do Miami oddaj samochód – nie przyda się w korkach, a ceny parkingów są bardzo wysokie.
Przejdź pieszo South Beach ze słynnymi willami i hotelami w stylu Art Deco, odzwiedź Downtown i zjedz obiad w Little Havana albo Little Haiti. Coconut Grove ze słynnym Coco Walk dla fanów zakupów to tętniąca życiem dzielnica z eklektyczną zabudową i masą zieleni, Coral Gables urzeka śródziemnomorską architekturą i fantastycznym Biltmore Hotel oraz Wynwood Walls z muralami.
Jeśli jeszcze brakuje Ci plaż to warto pojechać mostem na Key Biscane – tu uprawia się sporty, windsurfing czy skutery wodne czekają na Ciebie. Jeśli masz dość tłumów, to pojedź do Cape Florida Lighthouse, na samym końcu Key Biscane.
Po zwiedzaniu i relaksie w Miami – czas na wylot do Polski.

Wybierasz się do USA?

Zobacz naszą ofertę!
Martyna Jankowska

Author Martyna Jankowska

More posts by Martyna Jankowska