Zastanawiasz się, co zobaczyć na Wschodnim Wybrzeżu USA? Niezależnie od tego, czy planujesz relaksacyjne wakacje rodzinnych, czy ekscytującą przygodę, na pewno znajdziesz coś dla siebie podczas wycieczki na Wschodnie Wybrzeże.
Od zgiełku Nowego Jorku i Waszyngtonu, po oszałamiające plaże Florydy, podróż na Wschodnie Wybrzeże USA daje niesamowite możliwości odkrywania, zabawy i zwiedzania.
Będzie to niesamowite doświadczenie zarówno, jeśli wybierzesz podróż drogami Wschodniego Wybrzeża Stanów Zjednoczonych, jak i jeśli zdecydujesz się na transfer samolotem na Florydę podczas swojej podróży po Wschodnim Wybrzeżu USA
Trasa Atlantycka to trasa po śladach brytyjskich kolonizatorów – pierwsi osadnicy musieli opanować poruszanie się po zatoczkach, ujarzmić rzeki wypływające z Appalachów i nauczyć się żyć w rytmie pływów. Miasta – porty powstawały w ujściach rzek oraz wzdłuż wybrzeża – niemal każde duże miasto wschodniego wybrzeża powstało przy wodzie, więc nasza trasa też rzadko będzie oddalać się od wody.
Zabierzemy Cię od Nowego Jorku przez Filadelfię – kolebkę amerykańskiej niepodległości – oraz Baltimore, dawne miasteczko rybackie i dalej na południe USA aż do granic Florydy.
Podczas dalszej podróży przez Wschodnie Wybrzeże USA zobaczysz piękne trasy Virginii oraz plantacje i pola tabaki rolniczej Karoliny Północnej. Wzdłuż wybrzeża pojedziesz przez Karolinę Południową i Georgię z postojami w klimatycznych miasteczkach oraz na pół zapomnianych, sennych miejscowościach.
Odwiedzisz St Augustine – najstarszą europejską osadę w kontynentalnej części Ameryki, przez jeziora Orlando i parki tematyczne takie jak Disney World, Magic Kingdom i Universal Studios.
Na półwyspie Floryda zobaczysz plażowe miasteczka Clearwater i Naples, wilgotny park Everglades aż do słonecznego Miami i otoczonego oceanem Florida Keys.
Niezależnie od tego, czy Twoje idealne wakacje na Wschodnim Wybrzeżu Stanów Zjednoczonych obejmują wylegiwanie się przy basenie czy odkrywanie szlaków przyrodniczych, znajdziesz to na Florydzie.

Kiedy jechać na Wschodnie Wybrzeże USA?

Optymalnym okresem na wyjazd na Wschodnie Wybrzeże Stanów Zjednoczonych jest wiosna (marzec – maj). Wczesną jesienią od września do października na Florydzie jest pora deszczowa i są spore opady. Latem jest bardzo gorąco i są tłumy turystów – Amerykanie podróżują głównie w okresie letnich wakacji.
Jeśli Floryda jest dla Ciebie punktem kluczowym Twojego wyjazdu na Wschodnie Wybrzeże USA, to można także jechać zimą, kiedy nie pada i jest przyjemna temperatura.

Budżet na podróż po Wschodnim Wybrzeżu USA

Podczas planowania budżetu na podróż ważne jest, aby pamiętać, że ceny w USA mogą się znacznie różnić w zależności od miasta i stanu, który odwiedzasz.

Średnio na dzień pobytu na Wschodnim Wybrzeżu USA na osobę na jedzenie, picie i zwiedzanie dobrze jest liczyć od ok. $60-$80.
Zwiedzając USA samochodem najoptymalniej dla budżetu jest zatrzymywać się w motelach, które dodatkowo oferują darmowe parkingi. Standard amerykańskich moteli nie jest bardzo wysoki, ale zazwyczaj jest czysto i wygodnie.

Cena przydrożnego amerykańskiego motelu zaczyna się od około $80 – 120 zw szczycie sezonu w zależności od lokalizacji (cena za pokój 4 osobowy), droższe, lepsze hotele to kwota od ok. $130 – $180 wzwyż.
Wynajem samochodu w USA to kwota od ok. $60 – $80 za auto za dobę.

Podczas tworzenia budżetu na podróż do USA, upewnij się, że jesteś przygotowany na niespodziewane koszty, dodając do swoich obliczeń niewielką kwotę buforową.

Pamiętaj także, że koszty leczenia w USA są bardzo wysokie – niezbędne jest dobre ubezpieczenie podróżne NNW, i KL gdzie minimalne koszty leczenia to ok 100 000 eur.

Czy podróż po Wschodnim Wybrzeżu USA jest dla mnie?

Zwiedzanie atrakcji Wschodniego Wybrzeża USA jest fantastyczne dla miłośników wielkich miast, zgiełku i tłumów, fanów podróży samochodem oraz przede wszystkim miłośników wody – pływania, plażowania czy podziwiania z okna samochodu bezmiaru Atlantyku.
Znajdzie się też chwila na oddech w mniejszych miejscowościach, spacery przez nadmorskie parki, mierzeje i łąki jeśli preferujesz taki sposób spędzania czasu.
Wyjazd do USA na Wschodnie Wybrzeże będzie dobry zarówno dla grupy przyjaciół jak i dla rodziny z dziećmi, chociaż w przypadku wycieczki z dziećmi warto jest ustalić trasę tak, aby nie spędzać zbyt dużo czasu w samochodzie.
Jeśli chcesz zobaczyć także Boston i wodospad Niagara, to dobrze będzie mieć dodatkowe 4 – 5 dni na tę podróż.
Nowy Jork widok na Manhattan i Central Park z góry

Zwiedzanie Nowego Jorku 3 – 4 dni

Swoją podróż po Wschodnim Wybrzeżu Stanów Zjednoczonych zaczniesz w Nowym Jorku i na zwiedzanie Big Apple zejdą Ci pierwsze 3 – 4 dni po przyjeździe.
Główne atrakcje  Nowego Jorku to oczywiście Empire State Building i Manhattan, American Museum of Natural History i Bronx Zoo, do tego Statua Wolności i spacer po ciekawszych dzielnicach – Brooklyn, Harlem, The High Line, Governor Island, czy Chelsea Market. W zależności od tego, ile masz czasu na wyjazd, w Nowym Jorku możesz spędzić nawet tydzień – wtedy będzie więcej czasu na nietypowe muzea, galerie sztuki i zgubienie się w mniej znanych dzielnicach miasta.
Nowy Jork to także nieporównywalna z niczym panorama, a do tego – łyżwy, łyżworolki, rowery, Broadway i dziesiątki innych teatrów, 15 000 restauracji i drinki wśród chmur – każdy znajdzie tu coś dla siebie, ale lepiej mieć gruby portfel 🙂

Najważniejsze miejsca do odwiedzenia w Nowym Jorku:

  • Central Park – latem przyjdź na koncert pod gołym niebem lub wypożycz łódkę albo pooglądaj biegających Nowojorczyków. Zimą możesz pojeździć na łyżwach. Teren jest olbrzymi ale na szczęście niedaleko są wypożyczalnie rowerów – świetny sposób na zwiedzanie Central Parku. Bethesda Fountain to punkt spotkań a z kolei z niezliczonej ilości filmów na pewno kojarzysz The Mall – słynny deptak.
  • Chrystler Building z 1930 – budynek w stylu Art Deco ze słynną iglicą, niegdyś najwyższy budynek na świecie, do dziś symbol Nowego Jorku
  • Greenwich Village – centrum życia nocnego, miejsce, gdzie spotkasz artystów i muzyków ale też nowojorskich oryginałów i miłośników zakupów.
  • SoHo i Tribeca – to tu mieszczą się galerie sztuki ale też świetne sklepy, restauracje i kawiarnie.
  • MoMA lub Guggenheim w fantastycznym budynku Franka Lloyda Wrighta – oba mają genialną kolekcję dzieł sztuki
  • Lubisz teatr, muzykę klasyczną, operę? Masz z czego wybierać – Nowy Jork to nie tylko Broadway ale też Lincoln Center na Upper West Side gdzie mieszczą się New York City Opera, New Yotk City Ballet, American Ballet Theater i słynna MET – Metropolitan Opera.
  • Zobacz słynne nowojorskie mosty oraz najsłynniejsze drapacze chmur Ameryki.

Zwiedzanie Waszyngtonu 2 dni

Z Nowego Jorku przejazd pociągiem na krótki wypad do Waszyngtonu – stolicy Stanów Zjednoczonych.
Dwa dni wystarczą na główne atrakcje miasta, pamiętaj, że przy rezerwacji z odpowiednim wyprzedzeniem Biały Dom czy Budynek Kongresu możesz zwiedzić z przewodnikiem!
Poza National Mall i pomikiem Jerzego Waszyngtona w Waszyngtonie warto poświęcić dłuższą chwilę na bezpłatne muzea oraz US Botanic Garden, National Air and Space Museum czy cmentarz w Arlington. No i oczywiście śniadanie lub lunch na DuPont Circle.
Weź ze sobą dobre buty, bo odległości są spore – Waszyngton został zaprojektowany tak, by dorównywać Paryżowi czy Londynowi – wynajęty przez Jerzego Waszyngtona francuski architekt Pierre Charles L’Enfant miał stworzyć „miasto wielkich dystansów” i chociaż ten plan został zrealizowany tylko częściowo, to trasa do pokonania i tak jest długa.

Po drodze do Waszyngtonu możesz zatrzymać się w Filadelfii – Kolebce Stanów Zjednoczonych. Zobaczysz m.in. słynny Dzwon Wolności w Independence Hall, gdzie podpisano deklarację niepodległości i Konstytucję USA.

Wycieczka wzdłuż Wschodniego Wybrzeża Atlantyku na Florydę – 7 dni

Z Waszyngtonu zaczniemy naszą trasę samochodem przez Wschodnie Wybrzeże Stanów Zjednoczonych na Florydę, aż do Miami, o długości ok. 1400 – 1500 mil. Poniżej zobaczysz  orientacyjną mapkę:

Przemierzając Wschodnie Wybrzeże Stanów Zjednoczonych przejedziesz przez Maryland, Karolinę Północną i Południową oraz Georgię aż dotrzesz do Florydy.
Po drodze możesz zwiedzić parki narodowe w Murrets Inlet i okolicach Manteo, Norfolk – największą bazę marynarki wojennej na świecie, urocze, kolonialne miasteczka Charlston i Savannah oraz dawne plantacje.
Twoja podróż przez Wschodnie Wybrzeże Stanów Zjednoczonych będzie wiodła przez Outer Banks. Mówi się, że wyłaniają się z Atlantyku niby głowa olbrzymiego wieloryba. Na Przylądku Hatteras, Bodie i fantastycznej wyspie Ocracoke znajdziesz 190 km plaż i unikalny dla tego miejsca, poprzecinany latarniami morskimi krajobraz bagien, plaż, wysepek i półwyspów.
Trasa wzdłuż Atlantyku to nie tylko słynne miejsca i znane plaże ale przede wszystkim wioski i małe miasteczka, gdzie życie toczy się swoim rytmem i możesz zobaczyć prawdziwą, lokalną Amerykę.

Wschodnie Wybrzeże USA -Outer Banks i Manteo 2 – 3 dni

widok na domki nad morzem, Outer Banks

Pierwszy odcinek trasy po Wschodnim Wybrzeżu USA prowadzi z Waszyngtonu i wiedzie do Norfolk i pobliskiej Virginia Beach. Z Waszyngtonu to niecałe cztery godziny jazdy samochodem.
W mieście znajduje się największa baza marynarki wojennej na świecie i większość atrakcji ma związek właśnie z marynarką USA, ale jeśli tematyka wojskowa Cię nie interesuje, to możesz zrelaksować się na Virginia Beach i wyruszyć w kierunku Outer Banks.

Następnie przejazd przez wyspę Chincoteague – są tu jedne z najpiękniejszych plaż w okolicy, warto zrobić sobie długi postój i piknik.
Chincoteague National Wildlife Refuge to piękna plaża a dodatkowo można zobaczyć sporo ptaków, w tym orły, dzikie konie.
Na plaży są miejsca na grilla oraz kilka restauracji z owocami morza.

Następny przystanek to Manteo – możesz spędzić dzień mokradłach – jest tu Alligator River National Wildlife Refuge – przepiękny, niezatłoczony rezerwat i świetnie zrobione Visitors Center. Możesz przejechać park samochodem, udać się na spacer albo popłynąć łodzią z rangersami.

Dalsza trasa wzdłuż Wschodniego Wybrzeża Stanów Zjednoczonych prowadzii Cię przez Outer Banks – nie jest to najszybsza droga, ale tutejsze tereny są unikalne. Na Outer Banks znajdziesz 190 km plaż, głównie na wyspach Hatteras i Ocracoke oraz na nabrzeżach Core i Shackleford. Większość przybrzeżnych wysp leży do 16 km od brzegu, ale Outer Banks są wyjątkiem – w wielu miejscach do 48 km wody oddziela wyspę Hatteras od lądu. Znajdziesz tu szerokie plaże, wydmy porośnięte trzciną i trawą morską, jagody i bagienną roślinność. Krajobraz jest urozmaicony latarniami morskimi, które wskazywały drogę statkom, a obecnie często pełnią funkcją atrakcji turystycznej.

Będąc w Outer Banks warto zrobić sobie wycieczkę promem na Cape Lookout – płynie się 40 – 45 minut z nabrzeża, na miejscu jest latarnia morska (warto, fantastyczny widok – godziny otwarcia) i przepiękne plaże oraz dzikie konie banker ponies – pozostałe tu jeszcze po Hiszpanach.

Świetną opcją na Ocracoke jest kajakowanie przez Pamlico Sound oraz sieć kanałów – idealna czynność dla miłośników oglądania ptaków i zwierząt. Kajaki bez problemu można wypożyczyć na miejscu, a firma Kitty Hawk Kites oferuje zwiedzanie przyrodnicze Outer Banks z przewodnikiem.

Niegdyś Outer Banks były ulubioną kryjówką piratów – łatwo się było ukryć, a dla statków były to niebezpieczne tereny i wiele z nich rozbiło się na mieliznach. Tu właśnie działał słynny Blackbeard – Czarnobrody. Można podjeść do Springer’s Point (krótki szlak spacerowy, po drodze jest też latarnia morska, nie można do niej wejść, ale i tak widoki są piękne) gdzie jest najstarsze drzewo na wyspie, ponoć było to ulubione miejsce piratów. Znajdziesz tu stary cmentarz oraz Teach’s hole, miejsce, gdzie Blackbeard został zabity.

Murrells Islet i Myrtle Beach 1 dzień

Jesteśmy w połowie wyjazdu wzdłuż Wschodniego Wybrzeżą USA – czas na relaks i kontakt z naturą, a ponieważ trasa wiedzie wzdłuż wybrzeża, to odpocznij na plaży! Szczególnie Myrtle Beach jest słynna z pięknego piasku, ale piękna jest też pobliska Huntington. Warto wiedzieć, że Myrtle Beach to trzeci najpopularniejszy resort w USA, więc nie ma co liczyć na ciszę i spokój, za to nocnych klubów, restauracji, barów, kawiarni i sklepów tu nie zabraknie, a jeśli lubisz nieco adrenaliny, to spróbuj tutejszego roller coastera.
Kolejny przystanek po drodze na Florydę to Murrells Island– przejdź się przez Marshwalk – świetne zrobiona, kilometrowa trasa spacerowa nabrzeżem, po drodze bardzo wiele restauracji z owocami morza. Zobaczysz tu bardzo dużo ptaków i sporo łodzi rybackich.
Na miejscu łatwy, 2-milowy Sandpiper Pond Nature Trail przez las, bardzo ładne plaże i punkty widokowe oraz świetne punkty do obserwacji ptaków.

Savannah i Charlston 2 dni

wycieczkowiec na rzece w Savannah, Georgia

Kolejne przystanki na trasie wzdłuż Wschodniego Wybrzeża Stanów Zjednoczonych – Savannah i Charlston to dwa śliczne, kolonialne miasta pełne historii z zabytkowymi starówkami. Są tu też dawne plantacje np. McLeod Plantation oraz forty – Old Fort Jackson oraz Fort Pulaski National Monument.

W Charlston poza starówką zobacz Historic Charleston City Market – zadaszony rynek z XVIII/XIX wieku, który obecnie funkcjonuje jako rynek i centrum kultury, oraz Old Slave Mart – obecnie muzeum – najdłużej działający dom aukcyjny niewolników – 30 – 40% afrykańskich niewolników przyjeżdżających do USA przechodziło przez Charlston.

Warto też odwiedzić McLeod Plantation – zabytki z XIX-wieku, z czasów niewolnictwa; plantacja bawełny, można zobaczyć dawne budynki mieszkalne i tereny upraw oraz poznać realia życia XIX-wiecznej plantacji.
Z kolei Charleston Tea Plantation to jedyna działająca w USA plantacja herbaty na dużą skalę.

Port Savannah, pierwsze miasto Georgii, Amerykanom kojarzy się przede wszystkim ze starymi, omszałymi dębami ocieniającymi brukowane uliczki i niewielkie pastelowe kamienice
Savannah Historic District, który można objechać konną dorożką, to najciekawsze dla turystów miejsce, słynne z pięknej architektury. Jeśli masz więcej czasu, zobacz też Bonaventure Cemetery, cmentarz dla najwybitniejszych obywateli miasta założony na terenie dawnej plantacji.
Kilka kilometrów od Savannah leży wioska rybacka Thunderbolt, gdzie są też hodowle krewetek. Jeśli pojedziesz nieco dalej nadmorską US 80 to dotrzesz na wysepki Sikdaway i Tybee – idealne miejsce na owoce morza z widokiem na ocean.

St Augustine i Jacksonville

Wjeżdżając na Florydę, po drodze do Orlando zatrzymaj się na postój w St Augustine – warto zobaczyć Park Archeologiczny Fountain of Youth tuż przy St Augustine, najstarszej osadzie w kontynentalnej części USA, oraz w okolicy Jacksonville, gdzie warto zobaczyć Little Talbot Island State Park i zwiedzić Kingslay Plantation. Zarówno tutaj, jak i na okolicznych plantacjach niewolnicy uprawiali bawełnę, kukurydzę, ziemniaki, cytrusy czy trzcinę cukrową.

Podróż przez Florydę 3 – 7 dni

start rakiety na Cape Canaveral

Pobyt na Florydzie zwykle dzielimy na dwie lub trzy części – jedną w okolicach Miami Beach, drugą w okolicach Orlando i Przylądka Canaveral, a trzecią, jeśli będzie czas – na zachodnim wybrzeżu Florydy.

Zwiedzanie Orlando 1 – 2 dni

Orlando jest miejscem idealnym przede wszystkim dla rodzin z dziećmi – możesz spędzić niemal dowolną ilość dni w parkach rozrywki – Universal Studios, Disneylandzie, Epcot Sea World.
Dla starszych polecamy Kennedy’s Spacer Center – może akurat trafisz na start rakiety!
A jeśli to nie dla Ciebie – to może zakupy w outletach? W końcu wyjazd do USA nie jest kompletny bez zakupów!

Zwiedzanie Key Largo 2 – 3 dni

Jadąc przez Florydę z Orlando na południe nadłóż nieco drogi i przejedź wzdłuż Zatoki Meksykańskiej na południe Florydy – koniecznie zatrzymaj się na krótki postój na plaży w Clearwater, przejedź Sunshine Skyway z ST Petersburga do Sarasoty i dalej na południe do Naples. Znajdziesz tu miasta-resorty ale też mniejsze miejscowości i piękne plaże.

Nocleg spędź w Naples i po krótkim (lub dłuższym) zwiedzaniu pojedź w kierunku  Key West przez Bagna i łąki parku narodowego Everglades – po przywitaj się z krokodylami i jadowitymi wężami, popłyń na wycieczkę kajakiem albo airboatem a następnie jedź d do najdalej na południe wysuniętej części stanów Southern Most Point – przez Key West – sama trasa z oceanem po obu stronach jest przepiękna, choć długa

Jeśli chcesz odpocząć, spędź kilka dni w Key Largo lub okolicy – to idealne miejsce na nurkowanie, snorkelling, wycieczki po okolicznych wysepkach – np. całodzienna wycieczka katamaranem do Dry Tortugas National Park – XIX-wieczny fort na wodzie.

Zwiedzanie Miami 3 dni

widok na Miami Beach - wieżowce, most i wodę

Podczas trasy przez Florydę, po odpoczynku na plaży na Key West zakończ podróż wzdłuż Wschodniego Wybrzeża USA w Miami.

Miami to symbol bogactwa, luksusu i doskonałego wypoczynku. Miami to kołyszące się palmy, pastelowe kolory, drinki z różowym flamingiem i urocze balkoniki w stylu Art Deco.
Po dojeździe do Miami oddaj samochód – nie przyda się w korkach, a ceny parkingów są bardzo wysokie.
Przejdź pieszo South Beach ze słynnymi willami i hotelami w stylu Art Deco, odzwiedź Downtown i zjedz obiad w Little Havana albo Little Haiti. Coconut Grove ze słynnym Coco Walk dla fanów zakupów to tętniąca życiem dzielnica z eklektyczną zabudową i masą zieleni, Coral Gables urzeka śródziemnomorską architekturą i fantastycznym Biltmore Hotel oraz Wynwood Walls z muralami.
Jeśli jeszcze brakuje Ci plaż to warto pojechać mostem na Key Biscane – tu uprawia się sporty, windsurfing czy skutery wodne czekają na Ciebie. Jeśli masz dość tłumów, to pojedź do Cape Florida Lighthouse, na samym końcu Key Biscane.
Po zwiedzaniu i relaksie w Miami – czas na wylot do Polski.

Wybierasz się do USA?

Zobacz naszą ofertę!
Martyna Jankowska

Author Martyna Jankowska

More posts by Martyna Jankowska