Trasę przez centralne stany zaczniesz w fascynującym San Francisco, następnie, przed trasą na północ odwiedzisz South Lake Tahoe z rewelacyjną trasą dookoła jeziora a potem przejedziesz bezdroża Nevady oraz Montany, by kilka dni spędzić w Yellowstone, najstarszym i najbardziej znanym amerykańskim parku narodowym.
Dalsza trasa przez centrum USA poprowadzi Cię przez Bandlands i Black Hills, dawne tereny Indian, oraz tereny dawnego Dzikiego Zachodu i olbrzymie prerie Dakoty.
Na koniec czeka Cię Minneapolis i Wielkie Jeziora, zanim zakończysz podróż w Chicago.
Nie jest to krótka droga, tu dobrze mieć minimum trzy tygodnie, bo odległości są duże, ale miejsca, które zobaczysz, są warte tego czasu.

Kiedy jechać do USA?

Trasę samochodem po centralnych stanach USA najlepiej jest planować na wiosnę – (marzec – maj) lub jesień (sierpień – listopad). Latem jest bardzo gorąco i są tłumy turystów – Amerykanie podróżują głównie w okresie letnich wakacji. Warto jednak wziąć pod uwagę, że w części miejsc na północy może być zimno, a Yellowstone jest częściowo zamknięte wczesną wiosną i jesienią.
Jeśli lubisz wysokie temperatury albo chcesz spać pod namiotem w niektórych miejscach, to lepiej wybrać się do Centrum USA latem.

Jaki planować budżet na podróż po USA?

Na dzień na osobę na jedzenie, picie i zwiedzanie przeznacz ok. $50
W trasie najkorzystniej finansowo będzie zatrzymywać się w motelach, które dodatkowo mają darmowe parkingi. Standard nie jest bardzo wysoki ale jest czysto i wygodnie. Cena zaczyna się od około $70 – 100 za przydrożny motel w szczycie sezonu w zależności od lokalizacji (cena za pokój 2-4 osobowy), droższe, lepsze hotele to kwota od ok. $100 – $150.
Wynajem samochodu to kwota ok. $40 – $60 za auto za dobę.

Czy ta trasa po USA jest dla mnie?

Trasa przez Centralne Stany jest doskonała dla miłośników przyrody, pustyni, parków narodowych, formacji skalnych oraz trekkingu a niekoniecznie plaży i relaksu, chociaż można będzie spędzić kilka dni nad jeziorem.
Trasa przebiega przez dawne tereny i obecne rezerwaty rdzennej ludności USA, więc jeśli interesuje Cię historia Indian, to znajdziesz tu wiele ciekawych miejsc.
San Francisco i Chicago to jedne z najciekawszych amerykańskich miast, więc jeśli lubisz metropolie, tu też znajdziesz coś dla siebie.
Na tę trasę dobrze jest poświęcić około 3 tygodni.

Trasa przez Centralne Stany Zjednoczone

Twoja trasa z San Francisco do Chicago, przez centrum i północ USA może wyglądać jak na poniższej mapie.
Na tę podróż zaplanuj co najmniej trzy tygodnie – droga jest długa, ale zobaczysz zarówno jedne z najbardziej spektakularnych miejsc w Stanach, jak Park Narodowy Yellowstone, jak i mniej znane, a też piękne miejsca jak Badlands, prerie i dawne tereny łowieckie Indian.
Podróż zaczniesz w San Francisco nad Pacyfikiem, a zakończysz w Chicago nad jeziorem Michigan – zobaczysz dwa zupełnie różne miasta, które powstały dzięki bliskości wody, ale podczas pozostałej trasy woda nie będzie Ci towarzyszyć szczególnie często.

San Francisco – 3 dni

San Francisco to jedno z najciekawszych, a jednocześnie najdroższych i najbardziej zatłoczonych amerykańskich miast.
Na zwiedzanie zaplanuj 3 – 4 dni – w tym czasie przejdziesz pieszo lub przejedziesz słynnymi tramwajami całe miasto – od Union Square – centrum zakupowe – przez wciąż lokalne, najstarsze Chinatown w USA, North Beach – dawną dzielnicę bitników – dziś centrum życia nocnego. Tam, gdzie kończy się North Beach zaczyna się Telegraph Hill, oferujące spektakularne widoki na zatokę – San Francisco Bay. Jeśli wsiądziesz w cable car linii Powell- Hyde to obejrzysz ekskluzywne apartamenty dzielnicy Russian Hill oraz Nob Hill, i przejedziesz Lombard Street – najsłynniejszą ulicę miasta.
Centrum Biznesowe San Francisco – Financial District – szczyci się trzema imponującymi budynkami
– Embarcadero Building, Bank of America Building którego wierzchołek często tonie we wszechobecnej w San Francisco mgle oraz najwyższą, 48-piętrową Transamerica Pyramid.
Przejdź się po nieco dalszych dzielnicach – Haight & Ashbury, gdzie narodziła się kultura hippisów, Mission District czy Castro pełną tęczowych flag i par tej samej płci. Nie można też zapomnieć o wycieczce przez Golden Gate Bridge oraz na Lands End ze skalistą, poszarpaną wiatrem linią brzegową, oraz o Golden Gate Park z jego terenami rekreacyjnymi.

South Lake Tahoe 2 dni

adąc do South Lake Tahoe przejedź przez Napa Valley – kalifornijskie Wine Country – możesz umówić się na zwiedzanie winnicy i degustację, albo po prostu przejechać przez winiarskie tereny.

Trasa do South Lake Tahoe jest spektakularna, z Napa zajmie Ci ok. trzech godzin i ze względu na widoki warto pokonać ją w ciągu dnia, póki jest jasno.

Tahoe to największe alpejskie jezioro w Ameryce Północnej, jest wielkie, głębokie,niesamowicie błękitne i czyste, otoczone majestatycznymi górami Sierra Nevada.
Od października do kwietnia możesz tu szusować na nartach, wiosną podziwiać budzącą się przyrodę, latem leżeć na plaży lub pędzić na rowerze, pływać w jeziorze i kajakować – słońca nie zabraknie, świeci tu przez 300 dni w roku.

Będąc w South Lake Tahoe udaj się na przejażdżkę samochodem dookoła jeziora: trasa jest piękna, a po drodze masz sporo możliwości postoju na plażowanie, relaks czy piknik. Najładniejsza plaża nad jeziorem i świetne widoki jest w Incline Village.

Yellowstone 3 dni

Dojazd do Yellowstone zajmie Ci dwa dni przez bezdroża oraz miasta-kasyna Nevady. Drugiego dnia odwiedzisz wodospady Shoshone i park narodowy Craters of the Moon zanim dotrzesz na nocleg do West Yellowstone.

Park Yellowstone to co prawda 2 miliony akrów powierzchni, ale tylko 480 kilometrów dróg, więc możesz przejechać z zachodu na wschód w jeden dzień
Grand Loop Road to główna trasa, przy której leżą najbardziej znane miejsca – od Yellowstone Lake i Wielkiego Kanionu Yellowstone aż do Mammoth Hot Springs i najbardziej znanego gejzera – Old Faithful.
Jeśli czasu będziesz mieć więcej, to zostań w Parku Yellowstone trzy dni lub więcej, jeśli interesują Cię dłuższe szlaki trekkingowe.

Park Yellowstone to pierwszy park narodowy na świecie, dla wielu najważniejszy i najpiękniejszy. Pierwotny krajobraz, stworzony przez ogień i wodę, został określony jako „największa koncentracja cudów natury na ziemi”, a jego formacje skalne, gejzery, kształty skał i kolory wody zdumiewają tysiące odwiedzających. Yellowstone to obszar aktywny geotermicznie, z 10 000 gejzerów, gorących źródeł, wulkanów błotnych, fumaroli i wodospadów, a poza tym zachwycający kanionami, klifami i kataraktami.
Indianie polowali tu przez pokolenia, obecnie jest jedno z ostatnich siedlisk niedźwiedzi Grizzly. Typowym wyposażeniem turysty jest tutaj spray odstraszający niedźwiedzie 🙂

Jeśli będziesz w Yellowstone latem, to pamiętaj o rezerwacjach z dużym wyprzedzeniem – tłumy są tu nieprzebrane.

Black Hills National Forest i góra Rushmore oraz Badlands National Park – około 6 dni

W kolejnym tygodniu podróży przez Centrum USA Twoja droga będzie wiodła przez Dziki Zachód – miejsca związane z tragiczną historią amerykańskich Indian, ale też przez krainę Buffalo Billa, Calamity Jane czy Wild Billa Hickoka.
Wyoming, potocznie nazywane „Wyo”to Kraj Kowbojów – „The Cowboy State” – stanowym sportem tutaj jest nie football czy baseball, ale rodeo, a niebo wydaje się większe niż gdziekolwiek indziej, stąd Wyoming i sąsiednia Montana bywają nazywane „Big Sky”.

W Wyoming leży część Black Hills National Forest – przejedź genialną Needles Loop Road, zbudowaną, aby dojechać do granitowych, strzelistych formacji Needles – Igieł, oraz pójdź na spacer dookoła Sylvan Lake.
Trasa meandruje w górę, momentami przez tunele wykute w granicie tak wąsko, że trzeba trąbić aby uprzedzić kierowców jadących z drugiej strony.

Niedaleko Blach Hills jest dawna kopalnia złota Homestake Gold Mine, z której wydobywano najwięcej złota na całej zachodniej półkuli, zaś przy pobliskim miasteczku Sundance zobaczysz Devils Tower – niemal 400 metrową skałę magmową, przez Indian zwaną „Górą Niedźwiedzia” lub „Niedźwiedzią Jamą”, rozsławioną przez film Bliskie Spotkania Trzeciego Stopnia.

Przed dojazdem do Góry Rushmore przejedziesz przez Badlands National Park – zaraz po wschodzie słońca warto przejechać przez Custer Wildlife Loop Road, 18 mil – o poranku można tu spotkać bizony.
Badlands nazwano kiedyś „wygasłym piekłem”, ale w ich powstaniu ogień nie odegrał roli – skalne formacje zostały ukształtowane przez wodę i watr, i mimo nazwy można tu odnaleźć uderzające piękno krajobrazu.

Zwiedzanie Góry Rushmore zajmie Ci kilka godzin, odwiedzisz Lincoln Borglum Visitor Center gdzie możesz obejrzeć 14 min film o powstaniu rzeźb oraz przejdziesz się Presidential Trail pokonując 422 schody w górę, aby obejrzeć rzeźby z bliska. Na nocleg powróć do Rapid Hills.

Rano przejedź koniecznie 31-milową Badlands Loop Road, przy której leży 15 punktów widokowych.

Dalej Twoja trasa w stronę Sioux Falls poprowadzi przez rezerwat Indian Pine Ridge – jest to biedna, zaniedbana część USA – preria z rozsianymi gdzieniegdzie przyczepami i osiedlami Indian.

W Wyoming leży część Black Hills National Forest – przejedź genialną Needles Loop Road, zbudowaną, aby dojechać do granitowych, strzelistych formacji Needles – Igieł, oraz pójdź na spacer dookoła Sylvan Lake.
Trasa meandruje w górę, momentami przez tunele wykute w granicie tak wąsko, że trzeba trąbić aby uprzedzić kierowców jadących z drugiej strony.

Niedaleko Blach Hills jest dawna kopalnia złota Homestake Gold Mine, z której wydobywano najwięcej złota na całej zachodniej półkuli, zaś przy pobliskim miasteczku Sundance zobaczysz Devils Tower – niemal 400 metrową skałę magmową, przez Indian zwaną „Górą Niedźwiedzia” lub „Niedźwiedzią Jamą”, rozsławioną przez film Bliskie Spotkania Trzeciego Stopnia.

Chicago 3 dni

Powoli zbliżasz się do końca podróży przez Centralne Stany – wjeżdżasz do Minnesoty, krainy 10 000 jezior – nazwa Minnesota pochodzi z języka Siuksów i oznacza „woda w kolorze nieba”. Jeśli będziesz mieć czas, to poświęć kilka dni na eksplorację terenu i zwiedzanie Minneapolis, jeśli już czas Cię będzie naglił, to pojedź prosto do Chicago – Miasta Wiatru.

Chicago powstało na styku Środkowozachodniej (Midwestern) prerii, rzeki Chicago i jeziora Michigan. Kiedy w 1840 roku zbudowano kanał łączący Wielkie Jeziora z siecią rzeczną Mississippi, a chwilę potem powstała kolej żelazna – Chicago rozrosło się w mgnieniu oka.
W 1871 miasto pochłonął ogień, rozpoczynając nową erę dla miasta i pole do popisu dla słynnych architektów zaczynając od Williama LeBaron Jenny a kończąc na Franku Lloydzie Wright.

Z XIX-wiecznego Chicago nie zachowało się wiele, ale jeśli przejdziesz się przez Praire Avenue District, to znajdziesz sporo starych, pięknie odnowionych budynków.
Życie Chicago toczy się wzdłuż wybrzeża – 47 kilometrów plaż, parków i muzeów, do których zalicza się świetne Field Museum, Oceanarium oraz Art Institute of Chicago.
Chicago jest miastem sztuki – kolekcja malarstwa jest imponująca, a samo miasto wydaje się wielką galerią rzeźby – na placach i w parkach znajdziesz dzieła Caldera, Picassa, Miro czy Dubuffeta.
Do Chicago, a raczej jego mrocznych, zadymionych klubów bluesowych ciągnęli muzycy i piosenkarze – tu powstał Electric Blues.

Na zwiedzanie miasta poświęć około dwóch dni, koniecznie zobacz Chicago z poziomu wody, jest sporo rejsów z nabrzeża. Dla fanów architektury są świetne wycieczki, a jeśli lubisz rozrywkę, to spędź dzień eksplorując the Magnificent Mile – centrum miasta i Mekka dla miłośników zakupów.

W Chicago kończymy podróż przez Centralne Stany, czas na powrót do domu lub dalszą drogę w stronę Nowego Jorku!

Wybierasz się do USA?

Zobacz naszą ofertę!
Martyna Jankowska

Author Martyna Jankowska

More posts by Martyna Jankowska