Tanie loty – wyszukiwanie i rezerwacja

Podróżować jak najtaniej chciałby każdy. Należy jednak wziąć pod uwagę, że dla linii lotniczych koszt przewozu jednego pasażera wcale nie jest niski. Dla przykładu, aby dla pokrycia wydatków przewoźnika na krótkiej trasie w Europie bilet musi kosztować około 200 złotych. Jeśli linie lotnicze oferują wszystkie bilety w bardzo niskich cenach, to jest spora szansa, że prędzej czy później powtórzy się sytuacja z OLT Express.

Tanie linie lotnicze typu WizzAir czy Ryan Air oferują bilety „first minute” w bardzo przystępnych cenach, i to jest coś, co warto rozważyć, jeśli wyjazd planuje się z wyprzedzeniem. Przy zakupie biletu na tanie linie należy jednak brać pod uwagę, że tanie linie lotnicze nie oferują usługi typu transfer, czyli nie ponoszą odpowiedzialności za spóźnienie się pasażera na kolejny lot, jeśli na pierwszym odcinku podróży wystąpi opóźnienie. Podobnie, jeśli samolot z jakichś przyczyn nie może wylądować na lotnisku docelowym, regulamin tanich linii lotniczych dopuszcza lądowanie na dowolnym lotnisku w kraju docelowym, bez konieczności dowiezienia pasażera do pierwotnego lotniska docelowego.

Tanie linie pobierają również dodatkowe opłaty za bagaż pokładowy, który najlepiej jest wykupić przy kupnie biletu – opłaty za wykup bagażu na lotnisku są zwykle dużo wyższe. Zdaża się również opłata za odprawę na lotnisku – bezpłatna jest tylko odprawa online. Opłaty są pobierane również za płatność kartami kredytowymi – należy zobaczyć, jaką kartą jest najkorzystniej płacić u danego przewoźnika.

W przypadku zakupu biletu na tanie linie lotnicze koniecznie należy dokładnie przeczytać regulamin danego przewoźnika.

Jeśli dokonujemy rezerwacji połączeń lotniczych zwykle najkorzystniej jest kupować bilety za pośrednictwem portali internetowych typu Fru.pl czy Skyscanner. Mimo, że są to firmy pośredniczące, zwykle oferują lepsze ceny na dany lot niż bezpośredni przewoźnik, chociaż warto również sprawdzić strony przewoźników żeby się upewnić, czy nie ma na nich jakiejś promocji. Dotyczy to sytuacji, jeśli całą podróż obsługuje jeden przewoźnik.

Promocyjne bilety lotnicze można czasem znaleźć na portalach typu Fly4free lub Moje przeloty, chociaż nawet jeśli pojawiają się bilety w bardzo promocyjnych cenach, trzeba mieć dużo szczęścia, bo ich pula jest zwykle mała.

Czasami w systemie rezerwacyjnym zdarzają się „dziury”, co umożliwia kupno biletów bo bardzo niskich cenach. Można szukać takich okazji śledząc fora internetowe dotyczące latania.

Tak naprawdę najtaniej da się polecieć, jeśli nie ma się sztywnych ograniczeń co do daty wylotu – wtedy to my dopasowujemy się do najtańszego lotu, a nie w drugą stronę.

Życzymy wysokich lotów!

 

 

 

Martyna Jankowska

Author Martyna Jankowska

More posts by Martyna Jankowska