Sri Lanka to przepiękne plaże, ruiny dawnych cywilizacji, parki narodowe po których wałęsają się stada słoni, ciągnące się kilometrami plantacje cejlońskiej herbaty – a do tego świetne jedzenie, przyjaźni ludzie i niskie ceny. Czego chcieć więcej?

Kiedy jechać na Sri Lankę?

Termin wyjazdu na Sri Lankę najlepiej planować w zależności od regionu, który chce się zobaczyć.
Południe i centrum opisane w tym artykule najlepiej zwiedzać od grudnia do marca. Wtedy też ceny są najwyższe a turystów najwięcej. W kwietniu i wrześniu pogoda w całym kraju jest dość dobra, a turystów zdecydowanie mniej.

Jaki planować budżet na podróż na Sri Lankę?

Sri Lanka jest jednym z tańszych krajów Azji – Twoja dzienna stawka może zacząć się od $35 – $60.
Wynajem auta z kierowcą to koszt $40 – $70 za dobę i dobrze będzie mieć taki samochód na kilka dni.
Na jedzenie wydasz $10 – $20 dziennie, dobry pensjonat lub hotel będzie Cię kosztował $30 – $40 za dwie osoby.
Dodatkowo policz $10 – $20 dziennie na zwiedzanie.

Czy wyjazd na Sri Lankę jest dla mnie?

Wyjazd na Sri Lankę jest idealny dla miłośników egzotyki i upałów, nie bojących się wilgoci i odrobiny deszczu. Zarówno plażowicze, jak i miłośnicy przyrody i dzikich zwierząt się tu odnajdą.
Sri Lanka jest świetnym miejscem dla rodzin z dziećmi – jest tu pięknie, kolorowo, i przyjaźnie, można spotkać dużo zwierząt. Zazwyczaj podróżuje się wynajętym autem z kierowcą – przewodnikiem, co jest idealne na podróż z dziećmi.

14 dni na Sri Lance to dobra ilość czasu na zobaczenia głównych atrakcji na południu kraju. Z Colombo pojedź pociągiem do centrum wyspy, do Kandy, gdzie spędzisz około czterech dni, by dalej pojechać samochodem przez lasy i wzgórza płaskowyżu Hortona oraz plantacje herbaty w Nuwara Eliya. Dalej Twoja trasa może prowadzić do parku narodowego Yala, gdzie pojedziesz na poranne i wieczorne safari, by zakończyć wakacje na Sri Lance na południowych plażach.

Kandy i Złoty Trójkąt 4 – 5 dni

Podróż po Sri Lance możesz zacząć w Kandy, gdzie dojedziesz pociągiem z Colombo – obecna stolica nie jest warta zwiedzania, prosto z lotniska pojedź do Kandy.
Kandy to dawna stolica Sri Lanki, i ostatnia stolica niegdysiejszego syngaleskiego królestwa. Obecna kulturalna stolica kraju jest znana przede wszystkim ze Świątyni Zęba Buddy – Sri Dalada Maligawe, gdzie w XVI wiecznym budynku przechowywany jest najważniejszy na Sri Lance przedmiot, a mianowicie święta relikwia – ząb Buddy (chociaż kolejka do obejrzenia relikwii może być ponad siły nie-buddystów)

Zwiedzanie Kandy

 • The Temple of the Tooth – jedna z najświętszych świątyń Sri Lanki z relikwią – jak nazwa wskazuje – w postaci zęba Buddy.
 • Muzeum buddyzmu na Temple Square tuż obok Świątyni Zęba, mieści się w tym samym kompleksie. Jeśli chcecie poznać historię buddyzmu to miejsce jest idealne.
 • Kandyan Art Association – 5 min od świątyni Zęba (No. 72, Sangaraja Mawatha) sklep dotowany przez rząd o, o ponad 170 letniej tradycji. Jest to jednocześnie showroom, outlet, warsztat i muzeum – warto tam zajść przy okazji zwiedzania i pooglądać lankijską sztukę.
 • Pałac Królewski na tyłach świątyni, gdzie mieszkali ostatni władcy Cejlonu przed Brytyjczykami.
  Na tyłach świątyni jest także las Udawattekele Sanctuary – rezerwat na zboczach góry za świątynią Udawattekele; można zobaczyć olbrzymie liany, ale jeśli jest wilgotno, to lepiej uważać na pijawki. Najpopularniejsza jest romantyczna trasa wzdłuż dawnego królewskiego stawu.
 • Popołudniowy spacer dookoła jeziora; tereny są bardzo ładne, znad jeziora widać wzgózza, starą zabudowę Kandy oraz świątynie, a także lokalną faunę i florę.
 • Rejs łodzią po jeziorze i oglądanie zabytków z łodzi; łódź bez problemu można wynająć na nabrzeżu.
 • Spacer na punkt widokowy Rajapihilla Mawatha.
 • Brytyjski cmentarz wojskowy w Kandy – tuż przy świątyni. Niewielki, ale bardzo interesujący. Jest tam też małe muzeum do którego warto wejść.
 • Popołudnie: pokaz tańca nad jeziorem. Tańce zaczynają się o 17:00 i trwają godzinę, można je obejrzeć w wielu miejscach. Najpopularniejsze miejsce to Kandyan Art Association & Cultural Centre, ale warto być wcześniej, jest tam straszny tłum (Sangharaja Mawatha, na północnym brzegu jeziora).

Zakupy w Kandy – Kandy jest słynne z rękodzieła oraz batików. Warto też będzie kupić trochę ubrań na resztę pobytu. Po przyjeździe można po prostu udać się na rynek. Aby kupić oryginalne rękodzieło w Kandy należy udać się do Państwowego sklepu Laksala nad jeziorem. Podobno jest to rękodzieło wykonane tradycyjnymi metodami, w przeciwieństwie do większości rzeczy, jakie można kupić na ulicach.

Wycieczka do Pinnawala

44 km od Kandy znajduje się sierociniec dla słoni Pinnawala. Sierociniec ma stwarzać warunki najbardziej zbliżone do naturalnych dla obecnie ponad 80 słoni, które znajdują się na terenie wielkości ok. 25 hektarów.
Większość z nich jest zdrowa i po osiągnięciu dorosłości zostaje sprzedana lub przekazana do hodowli. Całe stado chodzące jeden koło drugiego robi wrażenie. Za dodatkową opłatą można nakarmić z butelki małego słonika lub dać zwierzętom owoce prosto do paszczy. Dwa razy dziennie odbywa się też kąpiel – o 10 i o 14:00. Na kąpiel całe stado przechodzi wzdłuż straganów nad rzeką, a turyści mogą zasiąść w jednej z wielu restauracji, z których świetnie widać kąpiące się zwierzęta.
Obok jest też fabryka papieru z odchodów słoni znajdująca się zaraz na początku uliczki prowadzącej nad rzekę.
Na całość spokojnie możesz poświęcić trzy godziny, ale pamiętaj, że teren jest nasłoneczniony i trudno o cień – należy wziąć czapki a najlepiej lekkie bluzki z długi rękawem.

W drodze powrotnej zajrzyj do Royal Botanical Garden w Peradeniya – to najlepszy ogród botaniczny Sri Lanki. Główne atrakcje to olbrzymi banyan, orchidee i nietoperze. Po drodze warto przejechać przez teren uniwersytetu University of Peradeniya, największego w kraju. Ogród jest wielki i piękny, spokojnie można tam spędzić cały dzień i się nie znudzić.
2 km od ogrodu botanicznego jest New Ranweli Spice Garden. Ogród jest malutki, ale można poznać typowe lankijskie zioła i przyprawy

Złoty Trójkąt 2 – 3 dni

Kolejny etap wycieczki po Sri Lance to Złoty Trójkąt – starodawne miasta i forty w centrum kraju, znajdujące się na liście dziedzictwa UNESCO: Sigiriya, Anuradhapura i Pollonaruwa. Są niedaleko od siebie, dlatego spać można w jednym miejscu i codziennie dojeżdżać do innego starożytnego miasta.
Pierwszego dnia pojedź przez Dambulla, gdzie zobaczysz jaskinie z malowidłami i setkami posągów buddy;
aż do skalnej fortecy w Sigiriya, którą zwiedzisz tego samego dnia. Na nocleg zatrzymaj się w Sigiriya.

Drugiego dnia pojedzieszdo Pollonaruwa. Po drodze może da się zobaczyć dzikie słonie nad Minneriya Wewa.
Zwiedzanie Pollonaruwa zajmie Ci ok. 3 – 5 godzin.
Główne miejsca Pałac królewski Nissanka Malla, kompleks świątyń Alahana Pirivena czy Świątynia Lankatilaka Gedige
oraz Gal Vihara.

Nuwara Eliya i Horton Plains – Kraina Cejlońskiej herbaty: 2 – 3 dni

Z Kandy pojedź samochodem w kierunku południowym, do plantacji herbacianych Nuwara Eliya. Najlepiej udać się tam po drodze do Galle lub do Yala National Park.

To właśnie stamtąd pochodzi najsłynniejsza cejlońska herbata. Nuwara Eliya jest jednym z najważniejszych o ile nie najważniejszym miejscem na Sri Lance, w którym uprawia się herbatę. Górski klimat sprzyja także uprawom warzyw i owoców, które lubili angielscy mieszkańcy miasta, m.in. truskawek, pora.
Pedro Estate to jedna z bardziej znanych plantacji w okolicy Nuwara Eliya, założona w 1885 roku. Produkuje herbatę Lover’s Leap, sprzedawaną do wielkich odbiorców, takich jak Tetley, a nie pod marką własną, chociaż w fabryce herbaty można ją kupić.
Proces produkcyjny odbywa się wieczorem, kiedy jest trochę chłodniej, ale fabrykę można zwiedzać przez większość dnia. Filiżanka herbaty wliczona w cenę. Żeby wejść do środka, należy ubrać fartuszek i czapkę, nie można robić zdjęć.

Niedaleko jest wodospad zwany Lover’s Leap oraz jeziorko – warto poprosić kierowcę, by Was tam zabrał.

Po noclegu w Nuwara Eliya udasz się do Parku Narodowego Horton Plains, będącego mieszanką górskich lasów oraz rozległych równin. Na terenie parku znajduje się przepaść o głębokości 870 metrów, która nie jest ogrodzona żadnymi zabezpieczeniami i robi ogromne wrażenie. Obszar parku objęty jest ochroną i rozciąga się na wysokości aż 2524 m n.p.m. Tereny są mgliste i deszczowe, zupełnie inne niż reszta kraju. Warto chociaż przejechać wzdłuż granic parku aby obejrzeć go z okien samochodu, zatrzymując się na punktach widokowych przy drodze. Wjazd do parku jest 32 km od Nuwara Eliya. Przez Horton Plains nie da się przejechać samochodem – jest tam tylko szlak spacerowy. Wizyta w parku i zrobienie całej pętli zajmie ok 4 godzin, najlepiej będzie więc wyjechać bardzo wcześnie.

Park Narodowy Yala 2 dni

Park Narodowy Yala to drugi co do wielkości park Sri Lanki, jeden z niewielu parków narodowych które można zwiedzać.

Park jest położony w klimatycznej strefie suchej, z typową roślinnością półpustynną (sawanna z kolczastymi krzewami) – większe skupiska drzew można spotkać tylko nad rzeką. Największa ilość opadów przypada w czasie trwania monsunu, pomiędzy listopadem a styczniem.
Główną atrakcją parku są słonie indyjskie, ale żyją one w dużym rozproszeniu więc nie ma gwarancji zobaczenia ich. Największa szansa na to jest tuż przed zachodem słońca, kiedy opuszczają zarośla, poszukując wody i kąpiąc się w rzece.
W parku żyją też lamparty, ale ich populacja w parku jest niewielka i ciężko je spotkać.
Do częściej spotykanych ssaków w parku należą dwa gatunki jeleni, dziki, małpy i szakale, czasem da się zobaczyć niedźwiedzia wargacza, żywiącego się termitami.
Gady są reprezentowane przez dwa gatunki krokodyli, jeden polujący w wodach stojących, drugi w rzekach. Żyje tu też waran bengalski, którego długość może dojść do dwóch metrów.

Głównym punktem wypadowym do zwiedzania parku jest miejscowość Tissamaharama oddalona o 19 km od głównego wejścia do parku Palatupana. Pojazdy przystosowane do safari wraz z przewodnikami (trackers) można wynająć przy wejściu, przy tzw. Resthouse. Safari jeepem na cały dzień to koszt $130, a na pół dnia (4h) – $80 – $100. Zacznij o 6 rano – wtedy jest największa szansa zobaczenia lampartów.

Najlepsza pora do zwiedzania są miesiące od grudnia do maja. Od początku sierpnia do połowy października park jest zamknięty.

Plażowanie: Galle lub Mirissa 3 – 4 dni

Z Yala pojedź w okolice Galle, gdzie ostatnie dni pobytu na Sri Lance spędzisz na plaży. W zależności od miesiąca warto także pojechać na wycieczkę z oglądaniem wielorybów w miejscowości Mirissa.

Galle, dawny fort holenderski, do dziś znany jest ze swoich fortyfikacji.

O zachodzie słońca, kiedy nie jest już tak gorąco, udaj się na spacer wzdłuż murów. Przechadzka nie zajmie więcej niż dwie godziny, wliczając liczne postoje.
Stara Brama do fortu została zbudowana przez Holendrów (Verenigde Oostindische Compagnie – Dutch East India Company) w 1669, ale główna brama, na północnej ścianie, została zbudowana przez Brytyjczyków w 1873 roku, aby rozładować ruch do miasta. Ta część murów jest najsilniej ufortyfikowana, gdyż Portugalczycy utworzyli tu fosę, którą następnie Holendrzy rozbudowywali, stawiając trzy bastiony: Słońca, Księżyca i Gwiazd.

Na Triton Bastion niegdyś mieścił się młyn, pompujący morską wodę, którą następnie pryskano ulice, aby kurz nie unosił się nad ziemią. Tam jest najlepszy widok na zachód Słońca.
Bastionów jest bardzo wiele, ale warto zwrócić uwagę na Point Utrecht Bastion, niedaleko dawnej prochowni, zwieńczony 18-metrową latarnią morską, zbudowaną w 1938 roku.

W jednym z najstarszych budynków mieście się obecnie Historical Mansion Museum – interesujące, bardzo zagracone miejsce, bardziej sklep z pamiątkami niż muzeum, ale warto się ta udać na chwilę (Layn Baan Stree).

Góra Rumasalla – góra niedaleko fortu, można na nią wjechać tuk tukiem lub samochodem. Rozpościera się z niej piękny widok na ocean i port, jest też mała plaża na skraju dżungli (Jungle Beach), gdzie można się zrelaksować. Do plaży idzie się częściowo przez las – fantastyczny spacer, bardzo polecane. Na szczycie jest statua Hanumana – hinduistycznego bóstwa o postaci małpy, oraz biała japońska Pagoda Pokoju

Sinharaja Forest Reserve
W okolicy Galle jest fenomenalny Sinharaja Forest Reserve – górzysty las deszczowy, niezniszczony przez człowieka. Jest to ostatni las deszczowy na Cejlonie zachowany w pierwotnym stanie. Park nie jest duży, ale bogactwo flory i fauny jest olbrzymie. Roślinność jest tam bardzo gęsta, więc nie jest łatwo wypatrzyć zwierzęta, ale za to flora nie zawiedzie.
Dojazd z Galle zajmie około 2 godzin, więc możesz także zostać na noc w Sinraja.
Dojeżdża się do miasteczka Rathnapury, skąd można się udać na spacer leśną ścieżką biegnącą przez rozległą dżunglę o niecodziennym bogactwie roślinności. Warto pojechać tam bardzo wcześnie, aby być jak najszybciej – przed największym upałem i przed tłumami turystów.

Bliżej Galle jest nieco mniejszy las tropikalny – Kanneliya Forest, z małymi jaskiniami. Tam również można zrobić sobie albo całodzienną wycieczkę, albp zostać na noc.
Jezioro Koggala
Pół godziny drogi samochodem od Galle jest jezioro Koggala, z wyspami, do których można popłynąć łodzią m.in. Cinamon Island, gdzie, jak nazwa wskazuje, rośnie cynamon. Wyspy są porośnięte lasami namorzynowymi, a w lagunach mieszkają ptaki i krewetki 🙂

Warto odwiedzić The Handunugoda plantation & Tea centre – wizyta na plantacji i w przetwórni herbaty, cynamonu i kauczuku. Przepiękna lokalizacja, naprawdę warto tam zajrzeć.

W mieście Koggala jest też mała wylęgarnia żółwi – można się dowiedzieć o ochronie żółwi oraz zobaczyć świeżo wyklute żółwie przed wypuszczeniem ich do oceanu.

Wybierasz się na Sri Lankę?

Zobacz naszą ofertę!
Martyna Jankowska

Author Martyna Jankowska

More posts by Martyna Jankowska