Nieograniczone przestrzenie, fantastyczne drogi, przepiękna przyroda i infrastruktura przygotowana specjalnie dla kierowców – trudno wyobrazić sobie lepszy kraj do podróżowanie samochodem lub motorem niż USA.
Ameryka zawsze była krajem dla ludzi w drodze – przed erą samochodów kolonizatorzy poruszali się wzdłuż i wszerz kraju wozami i zaprzęgami, potem nadszedł czas na pojazdy silnikowe – nie ważne jak, mieszkańcy zawsze byli w ruchu, ze wschodu na zachód lub z północy na południe.

 

Trasa Atlantycka – wzdłuż Wschodniego Wybrzeża USA

Trasa Atlantycka – Atlantic Route – prowadząca z Nowego Jorku do Florydy wzdłuż Atlantyku łączyła miasta Wschodniego Wybrzeża< od czasów kolonizatorów brytyjskich. Ujścia długich rzek płynących z Appalachów oraz atlantyckie zatoki i zatoczki w których zakładano miasta portowe umożliwiały osadnikom transport i dalszą kolonizację kontynentu.
Dzisiejsza Autostrada Międzystanowa 95 (Interstate 95) o długości niemal 2000 mil, czyli 3100 km, prowadzi wzdłuż plaż, lasów i mokradeł, niemal niezmienionych od czasów pierwszych kolonizatorów. Trasa Atlantycka z rzadka oddala się od wody – wszystkie miasta które łączy I-95 rozwinęły się dzięki bliskości rzek i oceanu. Po drodze są zarówno wielkie miasta, wypełnione kasynami Atlantic City – wschodni rywal Los Angeles, jak i romantyczne latarnie morskiej i bezludne plaże, a także miejsca historyczne – chociażby Roanoke Island, gdzie w 1585 roku założono pierwszą anglojęzyczną kolonię w Ameryce Północnej, po której nie pozostał do dzisiaj żaden ślad.

Nowy Jork, punkt startowy, z którego wyrusza się na północ, przez wielu uważany za najwspanialsze miasto Ameryki. Stamtąd podąża się cały czas na południe, po drodze mijając Filadelfię – kolebkę niepodległości amerykańskiej, i Baltimore – dawną wioskę rybacką, do dzisiaj zależną od portu i oceanu. Po drodze jest stolica USA – Waszyngton o niskiej zabudowie bez drapaczy chmur, za to ze słynnym Białym Domem i Kapitolem. Dalej można odbić trochę bardziej w głąb lądu, podziwiając przepiękne krajobrazy Virginii, a następnie przejechać Północną Karolinę, gdzie na wydmach Kitty Hawk bracia Wright jako pierwszy ludzie wzbili się w przestworza.

Trasa prowadzi na wschód, wśród pól tytoniowych do wybrzeża, i wzdłuż oceanu przez Południową Karolinę i Georgię. Po drodze można zatrzymywać się w starych miastach lub na wpół zapomnianych miasteczkach.
Wjeżdżając do Florydy, czuć coraz bardziej rosnącą temperaturę – zarówno wody, jak i powietrza. Tu, na Florydzie, mieści się najstarsza amerykańska osada – założona przez Hiszpanów St. Augustine na wybrzeżu Atlantyku, obecnie leżąca na terenie słynnego parku narodowego Fountain of Youth.
Dalej jedzie się wzdłuż jezior Orlando, wód Zatoki Meksykańskiej w Tampa i skrajem południowej Florydy przez Evergalades – park narodowy subtropikalnej flory. Na zakończenie podróży ponownie przed oczyma pojawia się Atlantyk, Miami i jego plaże, aby wreszcie dotrzeć do przepięknych wód Florida Keys.

Podróżowanie samochodem po USA to nie tylko pokonywanie kilometrów, zwiedzanie i podziwianie piękna krajobrazów. To przede wszystkim zatrzymywanie się małe motele i zajazdy, amerykańskie grille i smażone kurczaki jedzone w jednej z tysięcy budek na skraju drogi, a przede wszystkim – rozmowy z ludźmi spotkanymi w drodze, w sklepie czy w hotelu.

Jeśli jesteś miłośnikiem czterech lub dwóch kółek i zastanawiasz się nad planem na wakacje – nie zastanawiaj się więcej. Kupuj bilet, wypożycz samochód i jedź wzdłuż lub wszerz Stanów Zjednoczonych. Nie jesteś przekonany jak się za to zabrać? Pomożemy Ci! Zobacz, jak możemy Ci pomóc!

Autostrada Międzystanowa I-95

Autostrada Międzystanowa I-95

Martyna Jankowska

Author Martyna Jankowska

More posts by Martyna Jankowska