Ameryka jest jednym z najlepszym miejsc na świecie na roadtrip – wycieczkę, podczas której obserwujesz świat zza okna samochodu, pokonując dziennie setki kilometrów po idealnie równej drodze, wzdłuż zniewalających widoków i niesamowitej przyrody, mijając po drodze wielkie metropolie i małe, uśpione miasteczka.
Jest pięć głównych tras, którymi można objechać kraj wzdłuż i wszech – Trasa Atlantycka wzdłuż Wschodniego Wybrzeża, Północna, Centralna i Południowa, oraz Trasa Pacyficzna, wzdłuż Zachodniego Wybrzeża – wiodąca z San Diego pod granicą z Meksykiem do Seattle niedaleko Kanady.

Trasa Pacyficzna – wzdłuż Zachodniego Wybrzeża USA

Historyczna amerykańska trasa US 101, która niegdyś rozciągała się od San Diego przez Oregon i Waszyngton aż do granicy kanadyjskiej, a potem częściowo stała się dzisiejszą California Highway 1, może pochwalić się historią porównywalną z najsłynniejszą z amerykańskich dróg – Route 66.
Do 1909 roku trasa wzdłuż wybrzeża Pacyfiku była wąską, pełną wybojów drogą gruntową na której ciągnięte przez konie wozy i pierwsze samochody rywalizowały o kawałek wolnej przestrzeni. Później zbudowano nową drogę z betonową nawierzchnią, która biegnie z San Diego na północ wzdłuż oceanu. Nowa droga przyczyniła się do powstania nowego zjawiska – „kultury samochodowej” – car culture, której uosobieniem jest słoneczna Kalifornia, gdzie wzdłuż autostrad wyrastały stacje benzynowe, motele, warsztaty, knajpy i myjnie.
Na początku XX wieku szlakiem wzdłuż Pacyfiku podążały gwiazdy filmowe poszukujące nieskażonych plaż i miłośnicy alkoholu, uciekający przed prohibicją do meksykańskiej Tijuany. W 1925 roku droga oficjalnie uzyskała nazwę US 101, a po wojnie czteropasmowa autostrada zmieniła nazwę na Drogę Międzystanową numer 5 – (Interstate-5).

Dzisiaj Autostrada Wybrzeża Pacyfiku jest interesującą kombinacją dawnej US – 101, California Highway 1 i I-5, zachwycająca bogatą przyrodą, historycznymi miejscami i jednymi z najbardziej znanych miast na świecie. do dzisiaj można znaleźć ślady i atmosferę dawnej Ameryki – małe miasta i miasteczka z ery wiktoriańskiej, winiarnie, gigantyczne sekwoje i romantyczne plaże nie zmieniły się wcale tak bardzo, jak można by przypuszczać.

Decydując się na podróż wzdłuż Pacific Route można wyjechać z San Diego, eleganckiego, tłocznego portowego miasta o bogatej historii i dojechać do Los Angeles. Jadąc wzdłuż wybrzeża warto zatrzymać się na którejś z najpiękniejszych plaż Kalifornii, aby leżeć na słońcu lub pływać na desce. Po drodze mija się słynną Laguna Beach – miejsce, które upodobały sobie gwiazdy Hollywood. Z Los Angeles jedzie się na północ do San Francisco, legendarnym odcinkiem US 101, po drodze mijając najsłynniejsze miejsca wybrzeża Kalifornii – ekstrawagancki Hearst Castle i region Big Sur, znany z zapierających dech w piersiach widoków, które tworzą góry, schodzące do oceanu, często pokryte mgłą. Ponad 600 km trasę można pokonać w sześć godzin, ale dużo lepiej to rozłożyć na dwa dni, aby w pełni docenić widoki.
Z San Francisco trasa wiedzie do Oregonu. Droga o długości 584 km powadzi przez plaże, winnice i sekwojowe lasy z drzewami tak olbrzymimi, że można przez nie przejechać. Z Oregonu wiedzie ostatni odcinek trasy – do stanu Waszyngton, wzdłuż lasów zamieszkanych przez jelenie, orły i łosie, po drodze mijając piaszczyste wydmy, plaże i latarnie morskie, aż w końcu dojeżdża się do największego miasta Waszyngtonu – Seattle, tętniącego życiem miasta, gdzie swoją siedzibę mają Microsoft i Boeing, ludzie są przyjaźni a życie kulturalne bogate. Do tego dochodzi przepiękna sceneria – nic dziwnego, że Seattle jest uważane za najbardziej przyjazne mieszkańcom miasto w USA.

 

Wybrzeże Pacyfiku, mimo częstych skojarzeń z przeludnionymi przedmieściami pełnymi wielkich supermarketów, w dalszym ciągu pozostaje w dużej mierze dzikim, otwartym i pięknym regionem, gdzie można prowadzić godzinami i podziwiać widoki, które ma się tylko dla siebie. Od pięknych plaży Południowej Kalifornii aż do gęstych, zielonych lasów Waszyngtonu mija się najróżniejsze krajobrazy – od lasów deszczowych strefy umiarkowanej do terenów pustynnych, zamieszkanych przez rzadkie zwierzęta – lwy morskie, kondory i wieloryby.
Po drodze mija się tętniące życiem miasta – Los Angeles i San Diego na południu, San Francisco w centrum i Seattle na północy. Do tego dochodzą większe i mniejsze miasteczka, porty i resorty wakacyjne. Spać można w luksusowych hotelach, starych latarniach morskich, backpackerskich hostelach, motelach dla zmotoryzowanych i B&B w starych farmach.

Przeczytaj również szczegółowy plan wyjazdu po Zachodnim Wybrzeżu USA!

Jeśli jesteś miłośnikiem czterech lub dwóch kółek i zastanawiasz się nad planem na wakacje – nie zastanawiaj się więcej. USA jest idealnym miejscem na podróż samochodem, niezależnie od tego, czy jesteś fanem samotnej, wielogodzinnej jazdy, krajobrazów, historii czy poznawania ludzi.
Kupuj bilet, wypożycz samochód i jedź wzdłuż lub wszerz Stanów Zjednoczonych.

Planujesz roadtrip po USA? Skontaktuj się z nami! Zaoszczędzimy Ci duużo pracy! Zobacz, jak możemy Ci pomóc!

Martyna Jankowska

Author Martyna Jankowska

More posts by Martyna Jankowska
  • Michał

    Drodzy Architekci mam pytanie: powiedzcie coś więcej na temat opłat za drogi. Czy zawsze są bramki z możliwością opłaty gotówką? Z tego co wiem to na niektórych drogach tylko urządzenia typu paytool. Z czym Wy się spotkaliście na trasie 🙂

  • Warsztat Podróży

    Pół żartem i pół serio o podróży do Stanów
    https://warsztatpodrozy.com/2018/05/24/podroz-po-usa/