Co zabrać na wakacje, czyli krótko o pakowaniu się

Jak się spakować na wakacje w teorii każdy wie, w praktyce bywają problemy, więc tu króciutko o tym co przydatne, mimo, że nie aż tak oczywiste.

Ubrania

Ubrań lepiej wziąć mało, bo są ciężkie i zajmują sporo miejsca, a w dodatku, szczególnie jeśli jedziemy do Azji, na miejscu bardzo tanio można kupić odzież dopasowaną do lokalnego klimatu. Przy pakowaniu ubrań warto wziąć pod uwagę religię i kulturę kraju docelowego: do Indii czy krajów arabskich nie warto brać obcisłych rzeczy oraz bluzek z dekoltem w przypadku kobiet, czy krótkich spodenek. Lepiej wziąć luźne przewiewne spodnie i luźniejsze bluzki. Dodatkowo taka odzież będzie chroniła przed atakami komarów oraz ostrym słońcem.

Ponadto, dobrze jest zabrać:

Szybkoschnący ręcznik
Waży mniej niż batonik czekoladowy i zajmuje tyle samo miejsca, w dodatku, ponieważ wysycha w ciągu parunastu minut, nie grozi mu stęchlizna. Obecnie większość producentów sprzętu turystycznego ma takie ręczniki w swojej ofercie, ceny zaczynają się od kilkunastu złotych.

Bieliznę outdoorową
Podszyta srebrną nitką o działalnościach antybakteryjnych, dzięki czemu nie wydziela nieprzyjemnego zapachu. Dodatkowo dobrze wydala pot na zewnątrz, a dzięki temu, że jest bezszwowa, zapewnia duży komfort noszenia.

Adapter do gniazdka
Przed wyjazdem należy sprawdzić kształt wtyczki i w przypadku różnicy kupić odpowiedni adapter. Koszt to ok 10 – 15zł. W ofercie są również adaptery z kilkoma końcówkami, które będą działać we wszystkich krajach.

Latarka
Przyda się zarówno jeśli nagle wieczorem zostanie wyłączony prąd, jak i podczas powrotu do hotelu po ciemku.

Środek na komary
Komary roznoszą choroby, a ich ukąszenia nie są zbyt przyjemne. W dodatku można je spotkać wszędzie, więc warto zabrać coś, co je skutecznie odstraszy. Część środków dostępnych w Polsce nie działa na komary ze strefy.

Komórka bez simlocka z roamingiem
Kartę SIM można kupić już na lotnisku, a do rozmów lokalnych, na przykład rezerwacji hoteli, czy komunikacji z innymi członkami wycieczki może być bardzo przydatna. Dodatkowo, można wykupić pakiet internetowy.

Ksero dokumentów oraz skan wysłany e-mailem
Na wypadek zgubienia paszportu koniecznie należy mieć skan zarówno strony z informacjami osobistymi jak i wizy do kraju,w którym się przebywa. Ksero jest potrzebne przy wypożyczaniu samochodu, motoru czy sprzętu wodnego. Zwykle firmy mają swoje kserokopiarki, ale warto mieć parę kopii w zapasie. Dobrze mieć PDF’a na smartphonie jeśli jest taka możliwość.

Okulary przeciwsłoneczne i chusta lub kapelusz na głowę

Olejek do opalania

Zatyczki do uszu oraz opaska na oczy podczas snu
Przydają się podczas długich lotów oraz nocy spędzonych w pociągu lub autobusie.

Aparat oraz mini statyw (na przykład gorilla pod)
Zajmuje mało miejsca, a przydaje się do robienia własnych zdjęć oraz zdjęć w nocy i przy dużych zbliżeniach.

Przewodnik po danym kraju/regionie
W wersji drukowanej lub PDF-ie. Szczególnie przydatny przy braku dostępu do Internetu.

Martyna Jankowska

Author Martyna Jankowska

More posts by Martyna Jankowska
 • piaczka

  a few more things I would add to your list:
  – sarong (or any large piece of material) which can serve as a:
  – skirt/ longyi
  -scarf (especially in some powerfully air-conditioned buses such as in Burma)
  -a curtain
  – a sheet/ blanket
  -to carry things in on your way to the beach
  – a head scarf
  – a sun roof
  – a towel
  -…. and the list goes on…

  -some nails (gwóżdż) to use as a clothes peg which you can nail into the wooden wall of your hut and hang some clothes from. How many times have we stayed in bungalows with NOWHERE to hang anything up in/on?

  -a piece of string to hang across your room as a clothes line to dry your washing from 🙂 which you can then use to help keep your luggage closed…

  -small gifts to give away in Third World countries, such as exercise books, pencils/pens

 • aia

  trzeba tez pamietac o dobrze zaopatrzonej apteczce, bo jak sie tego nie wezmie to na pewno cos sie zdarzy. u mnie jest zawsze w aucie i zawsze mam tam krople, tabletki na biegunkę, gorączke, jakies plastry i teraz mam tez tabletki na alergie, bo moje dzieciaki czasami cos lapia 🙁 i placza i ciezko im się podrozuje. teraz kupilam im hitaxe fast junior, bo nie trzeba polykac i szybko pomaga. nie ma co kombinowac,a one sie dobrze czuje po tym

 • Anna Bartowska

  Jak ostatnio nigdzie nie ruszam się bez plecaka worka. 🙂 Na wyjeździe jest szczególnie super, bo jest lekki, dużo się do niego mieści no i przede wszystkim super wygląda. 😉 Wiem, że można je teraz dostać w niemal każdym sklepie, ale ja swój sama uszyłam. 🙂 Satysfakcja gwarantowana, do tego trafiłam na taki fajny tutorial http://przepisnaszycie.pl/workowy-plecak-diy/. Może was zainspiruje 😉