Rezerwacja noclegów za granicą

Podczas wyjazdu też trzeba gdzieś mieszkać, i w większości przypadków będzie to hotel.
Nocleg w hotelu można zapewnić sobie na kilka sposobów:

1. Można dokonać rezerwacji przed wyjazdem za pośrednictwem portalu oferującego takie usługi, na przykład:

Booking.com
Agoda.pl

Warto sprawdzić cenę wybranego hotelu na kilku portalach, bo ceny mogą się dość znacznie różnić.
Nie każdy portal wyszczególnionia, czy dany pokój ma klimatyzację, oraz jakie jest jego wyposażenie, więc warto się upewnić, czy pokój na pewno spełnia nasze wymagania.

2. Można zarezerwować nocleg bezpośrednio przez stronę internetową hotelu, ale w ten sposób możemy zapłacić nawet 30% drożej, niż w przypadku rezerwacji przez portal, więc dobrze jest najpierw sprawdzić, która opcja jest tańsza.

3. Rezerwacja zakwaterowania przed wyjazdem naraża nas na koszty w przypadku opóźnień i niedotarcia do hotelu na czas, a także uniemożliwia zmiany planów oraz trasy podróży, dlatego, w przypadku wyjazdu objazdowego, lepiej jest dokonać rezerwacji w trakcie podróży. Dostęp do internetu nie stanowi problemu praktycznie nigdzie, należy tylko pamiętać o dokonaniu rezerwacji przed przyjazdem.

4. Zdecydowanie najtańszą metodą jest nie dokonywanie rezerwacji, ale znalezienie zakwaterowania dopiero po przyjeździe na miejsce. Ceny w przypadku rezerwacji online są zawsze zawyżone, oraz nie obejmują wszystkich hoteli znajdujących się w danym miejscu, szczególnie tych tańszych.

Można skorzystać z rekomendacji przewodnika lub portalu typu Trip Advisor, aby ustalić, które hotele mają dobrą reputację, a których lepiej unikać.

Taksówkarz zabierze nas do wybranego miejsca nawet, jeśli nie znamy dokładnej lokalizacji, a w okolicy na pewno będzie jeszcze kilka innych ośrodków oferujących miejsca noclegowe. Jeśli boimy się, że w wybranym hotelu nie będzie miejsc, można do niego zadzwonić, aby nie jechać na darmo.

Taki sposób znajdowania noclegów daje możliwość negocjacji ceny, na przykład po sezonie, w przypadku dłuższego pobytu czy przy małej ilości gości. Ponadto, można samemu przekonać się, jak wygląda pokój i czy nam pasuje widok z okna oraz poziom hałasu.

Ja praktycznie nigdy nie rezerwuję hotelu z góry, chyba że wiem, że dana miejscowość jest bardzo popularna, albo planuję dojechać do miejsca docelowego w nocy.
Wyjątkiem są metropolie – w przypadku wyjazdu do kilkumilionowego miasta dobrze mieć wybrany nocleg na pierwszą noc, a na pewno niezbędne jest sprawdzenie, w jakiej okolicy znajdują się interesujące nas obiekty, aby unikną jazdy z jednego końca miasta na drugi.

Dla zilustrowania różnic cenowych pomiędzy uprzednią rezerwacją pokoju a znalezieniem noclegu po dojeździe: ten post jest pisany z klimatyzowanego bungalowa na jednej z tajskich wysp. Dwuosobowy domek z łazienką oraz śniadaniem kosztuje mnie 35 złotych na dobę. Najtańszy pokój o podobnym standardzie, jaki mogę zarezerwować na wymienionych wyżej portalach kosztuje 90 złotych na dobę bez śniadania. Różnica jest dość znaczna, prawda?
Dostałam niską cenę, bo jest po sezonie, turystów prawie nie ma, i chciałam zostać w tym miejscu 6 dni, ale portal do rezerwacji nie uwzględnia tych czynników.
Kwota wyjściowa to było około 60 zł za noc, ale po paru minutach rozmowy okazało się, że 35 też jest akceptowalne dla właściciela.

Oczywiście, minusem jest to, że trzeba poświęcić chwilę czasu na miejscu na znalezienie odpowiedniego noclegu, a nie każdy ma na to ochotę, niemniej wydaje mi się, że lepiej przeznaczyć zaoszczędzone pieniądze na lepsze spędzenie czasu na miejscu albo na hotel wyższej klasy.

Martyna Jankowska

Author Martyna Jankowska

More posts by Martyna Jankowska