Podczas wycieczki do Włoch północnych zobaczysz winnice Val D’orci, pastelowe domki i ciepłe światło słoneczne Toskanii, lawendowe pola i kolorowe wioski na klifach Cinque Terre. Zwiedzisz jezioro Garda, Weronę oraz muzea Florencji i Wenecji. Najpiękniejsze miejsca północnych Włoch możesz zwiedzić w ciągu dwutygodniowego wyjazdu do Bella Italia.

Kiedy jechać do Toskanii i Północnych Włoch?

Północne Włochy i Toskanię najlepiej odwiedzać poza miesiącami letnimi, kiedy jest bardzo gorąco a przy tym tłoczno.
Idealny czas na wycieczkę do Włoch jest wiosną i jesienią, między kwietniem a majem, albo w okresie wrzesień – październik.

Jaki planować budżet na wakacje w Toskanii?

Planując budżet na podróż po Włoszech załóż około 100 – 150 euro na dzień na osobę przy średnim standardzie.
Posiłek na osobę to koszt 10 – 20 euro, hotele to koszt od 50 euro za noc, ale dobrym pomysłem jest zatrzymywanie się w prywatnych apartamentach – ceny są sporo niższe, a standard jest bardzo dobry.
Parkingi są bardzo drogie, dlatego w miastach lepiej unikać jazdy własnym samochodem.
Muzea i galerie to koszt 10 – 20 euro za wstęp – pamiętaj, że bilety wstępu często trzeba kupować z dużym wyprzedzeniem.

Cena noclegów w hotelach i całej wycieczki będzie różnić się także w zależności od tego, z jakim wyprzedzeniem dokonujesz rezerwacji oraz w jakim terminie chcesz jechać do Włoch.

Planując budżet na podróż dobrze jest zawsze założyć kwotę buforową na nieprzewidziane wydatki.

Widok na nabrzeże w Ligurii - kościół, stare kamienice i morze, w tle góry

Dojazd i poruszanie się po Toskanii i północnych Włoszech

Aby pojechać na wakacje na północy Włoch masz kilka opcji transportu: najszybszą jest oczywiście samolot, możesz na przykład dolecieć do Wenecji a wylecieć z Mediolanu. Na miejscu możesz poruszać się pociągami – sieć kolejowa jest świetnie rozwinięta i bez problemu dostaniesz się nawet do mniejszych miejscowości, ale warto mieć mały bagaż. Możesz także wypożyczyć samochód, ale jeśli planujesz przede wszystkim zwiedzać miasta, to będzie to mniej wygodna opcja – wjazdy do miast nie są łatwe, podobnie jak parkowanie.
Jeśli masz dużo czasu, to możesz pojechać do Włoch samochodem i na miejscu zrobić pętlę przez mniejsze miejscowości Toskanii i Ligurii – to dobra opcja, jeśli muzea i galerie Cię mniej interesują.

Północne Włochy – Wenecja i jezioro Garda

Widok na weneckie kanały

Podróż po Włoszech północnych zaczynamy w Wenecji, ale w zależności od lotów czy trasy autem możesz rozważyć przyjazd na przykład do Florencji czy Bolonii.

Na zwiedzenie Wenecji, miasta kanałów, pałacy i cichych, ustronnych placy – campi, poświęć około 2 – 4 dni, w zależności od tego, ile będzie trwać cały wyjazd.

Z Wenecji możesz udać się na wycieczkę nad największe jezioro we Włoszech – jezioro Garda, do Werony – miasto Romea i Julii z pięknym Piazza dei Signori oraz do leżącej po drodze Padwy ze średniowieczną zabudową.

Zwiedzanie Wenecji – główne zabytki

 • Piazza & Basilica di S. Marco –  wstęp wolny ale weź pod uwagę, że są duże kolejki; możesz kupić bilet fast track.
 • Pałac Dożów,
 • Rejs Gondolą. Cena za prywatny rejs to 80 euro za 40 min do godz. 19., 100 euro po 19., ale mało który gondolier akceptuje oficjalne stawki – trzeba się targować. Alternatywnie można po prostu popłynąć przez Grand Canal traghetto – wodną komunikacją miejską za 4 euro
 • Spacer na Rialto
 • Koncert w Teatro la Fenice – sama sala robi niesamowite wrażenie;
 • Scuola Grande di San Rocco – budynek bractwa św. Rocha;  freski i architektura wywierają olbrzymie wrażenie, a przy tym jest tam spokojniej niż w chociażby w Bazylice św Marka.
 • Muzeum Leonardo da Vinci,
 • Wycieczka na wysepki Murano i Burano – dojazd waterbusem, piękna zabudowa i domki rybackie na Burano.
 • Wieczór na Piazza San Marco i powrót do hotelu.

Bolonia 2 – 3 dni

Widok z góry na Stare Miasto w Bolonii

Z Wenecji w ciągu paru godzin pociągiem albo samochodem dostaniesz się do Bolonii, gdzie spędzisz dzień na jedzeniu (bolońska kuchnia jest genialna!) i na odkrywaniu uliczek i zaułków średniowiecznego miasteczka oraz poukrywanych gdzieniegdzie dawnych kanałów.

Najważniejsze miejsca Bolonii:

 • Piazza Maggiore – główny plac miasta wraz z Bazyliką św. Petroniusza – na wieży jest taras widokowy, koniecznie trzeba zobaczyć widok na miasto.
 • Archiginnasio – niegdyś główny budynek uniwersytecki, obecnie  Teatr Anatomiczny i Biblioteka.
 • Via Drapperie – jedna z najładniejszych uliczek i średniowieczna dzielnica
 • Quadrilatero – znajdziesz tu kawiarenki.i stragany a na nich kwiaty, lokalne sery czy mięso.
 • Torre Asinelli – średniowieczna wieża, najwyższy budynek w mieście – prawie 500 stromych stopni.
 • Średniowieczne kanały – część z 60 km sieci jest pod ziemią, część można zobaczyć przy via Riva Reno, gdzie jest też XIX-wieczna śluza Casalecchio di Reno

Wakacje w Toskanii – Florencja – 3 dni

widok z boku na katedrę we Florencji o zachodzie słońca
Wyjeżdżając z Bolonii wyruszysz w podróż do Toskanii.
Wakacje w Toskanii zaczniesz we Florencji, kolebcce włoskiego renesansu, gdzie narodził się Dante. To miasto, które warto przejść pieszo wzdłuż i wszerz, miasta średniowiecznych kościołów i XVI-wiecznych pałaców, miasta jednych z najlepszych na świecie muzeów, słynnego także ze świetnej, toskańskiej kuchni i wina.

Zwiedzanie Florencji – spacer po centrum

 • Duomo – Katedra Santa Maria del Fiore
 • Campanile di Giotto
 • Spacer przez stare miasto, przy Strozzi Palace, aż do Piazza della Signoria i pobliski Piazza della Republica
 • Spacer przez Lungarno – promenadę wzdłuż rzeki
 • Galeria Uffizi – ze względu na rozmiar dobrze będzie wcześniej zdecydować, co Cię interesuje najbardziej ale można też spędzić tu większą część dnia,
 • Akademia i Dawid.
 • Kościół Św. Krzyża – w podziemiach są grobowce m.in. Galileusza i Michała Anioła
 • Rynek San Lorenzo
 • Dzielnica Oltrarno na lewym brzegu Arne.
 • Spacer przez Ponte Vecchio
 • Kaplica Brancacci Chapel w Santa Maria del Carmine
 • Ogrody Boboli oraz Palazzo Pitti (jest 5 muzeów, tylko tu można spędzić cały dzień)
 • San Miniato gdzie zobaczysz jedne z najpiękniejszych widoków w mieście
 • Zachód słońca na Ponte Trinita
 • Spacer przez Piazza della Signoria i Piazza del Duomo, pięknie oświetlone po zmorku

Wycieczka do Sieny – 1 dzień

Z Florencji możesz udać się samochodem albo pociągiem do Sieny, po drodze warto zrobić sobie postój w miejscowości Cortona, Arezzo z bardzo ładną starówką, oraz w w Castiglione del Lago, uroczym miasteczku, gdzie warto urządzić sobie piknik nad jeziorem.
W samej Sienie warto spędzić kilka godzin na zwiedzaniu.
Jeśli Twój wyjazd będzie trwał około trzech tygodni, to warto zajechać do Abazzio San Galgano – przepięknego kompleksu klasztornego oddalonego o 45 minut jazdy od Sieny.
Kolejny pomysł na wycieczkę po Toskanii to miasteczka San Gimignano i Montalcino, gdzie powstaje jedno z najsłynniejszych win, jakie Toskania oferuje: brunello di montalcino. Piękny jest region Chianti, z którego pochodzi słynne wino Chianti Classico.
Toskania to region winiarski – zobaczysz łagodne krajobrazy, miasteczka na wzgórzach, odwiedzisz gospodarstwa agroturystyczne i winnice, gdzie możesz wybrać się na degustację, ale będzie też czas na relaks i plaże. Jeśli masz ochotę na pobyt nad wodą, możesz wybrać np. miejscowość Riviera della Versilia.

Spacer po mieście – główne atrakcje Sieny:

 • Piazza del Campo
 • Fonte Gaia
 • Palazzo Comunale i opcjonalnie Museo Civico.
 • Torre del Mangia – ze szczytu wieży jest świetny widok na miasto (187 m., 400 stromych schodów)
 • Na rogu placu jest słynny sklep z wyrobami z trufli – Siena Tartufi – warto zajrzeć
 • Katedra oraz krypty pod katedrą i chrzcielnica – najsłynniejszy zabytek Sieny. Wstęp do wszystkich części kompleksu kosztuje 13 euro.
 • Museo dell’Opera del Duomo – prywatne muzeum, można w nim zobaczyć m.in. oryginalne rzeźby niegdyś zdobiące fasadę katedry
 • Santa Maria Della Scala – jeden z najstarszych szpitali w Europie, liczący sobie 1000 lat, leży naprzeciwko katedry. Warto zobaczyć muzeum archeologiczne w podziemiach
 • Biblioteka Piccolomini
 • Spacer po All’Orto de’ Pecci – piękny ogród na tyłach katedry

Dolina Val d-Orcia i winnice 1 – 3 dni

widok na drogę wśród pól prowadzącą do włoskiego gospodarstwa w okolicy Val Dorci.

Jeden lub dwa dni poświęć na przejazd samochodem przez region winiarski w dolinie Val d’Orcia – być może najpiękniejszej części Toskanii, z łagodnymi wzgórzami i wysokimi cyprysami. Możesz zatrzymać się na kilka dni w toskańskiej agroturystyce i eksplorować winnice oraz miasteczka własnym lub wynajętym samochodem.

Koniecznie zobacz miejscowość Montepulciano – może to być wycieczka na 2 – 3 godziny, albo na cały dzień, w połączeniu z trekkingiem po pagórkach Val D’Orcia. Na miejscu koniecznie spróbuj lokalanego wina Vino Nobile di Montepulciano.

Najlepszym miejscem na lunch z winem jest Avignonesi.
W centrum miasta jest świetna winna piwnica Cantina Fattoria della Talosa, wybudowana na dawnych etruskich ruinach a w czasie wojny używana jako bunkier.

Zobacz także Monticchello – średniowieczną wioskę z ruinami gotyckiego zamku zwana „terrazza della Val’ Orcia” – tarasem doliny Orcia, ze względu na swoje położenie na wzgórzu. Jedzie się tam przepiękną trasą, przez winnice, gaje oliwne i cyprysowe. Ze wzgórza, na którym leży miejscowość, rozciąga się piękna panorama.

Kolejna miejscowość w regionie Val d’Orcia to Pienza – miasteczko na liście światowego dziedzictwa UNESCO. Papież Pius II z XV wieku chciał uczynić miejsce swojego urodzenia idealnym renesansowym miastem, i w pewnym sensie mu się to udało, co można podziwiać do dzisiaj.

Zatrzymaj się na chwilę w San Quirico d’Orcia – małym miasteczku  z kościołem z VIII wieku, średniowiecznymi wąskimi uliczkami oraz ogrodem różanym.
U jej stóp leży typowy toskański kościółek Madonna di Vitaleta.

Jeśli lubisz termy, odwiedź kurort Bagno Vingnoni – możesz wejść do gorących źródeł, albo zwiedzić historyczną starówkę, gdzie zamiast rynku jest basen z termalną wodą.

Piza i Lucca

małe, żółte włoskie domki na zboczu wzgórza, niżej gaje oliwne i kościółek

Po drodze do Cinque Terre zatrzymaj się na kilkugodzinny postój w Pizie oraz w Lucce.

Oprócz Krzywej Wieży zobacz także katedrę Santa Maria Assunta oraz Museo dell’Opera del Duomo – świetna wystawa a jako bonus – widok na Krzywą Wieżę z drugiego piętra.
Obiad możesz zjeść przy Plaza dei Miracoli.

Cinque Terre 2 – 3 dni

widok na kolorowe domki na zboczach skał oraz nabrzeże w Cinque Terre
Malowniczy region Cinque Terre jest zamknięty dla samochodów, przemieszczanie się jest możliwe pociągiem lub łodzią.
Alternatywa to trasy piesze, które są płatne.
Trekking – Cinque Terre jest idealnym miejscem do pieszych wędrówek.
Najsłynniejsza jest niebieska trasa pomiędzy Riomaggiore a Monterosso al Mare – cudowna wycieczka na jeden dzień.
Popularne trasy to Riomaggiore do Manarola – zajmie Ci 30-45 minut, Corniglia do Vernazza – 90-120 minut czy Vernazza do Monterosso al Mare – 90-120 minut.
Zakwaterowanie w Cinque Terre: Riomaggiore to najbardziej imprezowe miasteczko z bogatym życiem nocnym . Będziesz także mieć tu dużo chodzenia w górę i w dół.
Manarola jest nieco spokojniej, ale również trzeba sporo chodzić pod górkę.
Najspokojniej jest w Corniglia ale do centrum idzie się dość daleko pod górę.
Vernazza to najpopularniejsze i najbardziej zatłoczone ale też chyba najładniejsze miasteczko zaś Monterosso to największe miasteczek, są tu plaże i jest relatywnie płasko – to także dobre miejsca na nocleg.
Na zwiedzanie miasteczek poświęć 2 – 3 dni, w każdym z nich spędzisz kilka godzin.

Mediolan 3 dni

widok na front katedry w Mediolanie

Mediolan będzie ostatnim etapem Twojej podróży, możesz spędzić tu ostatnie trzy dni przed wyjazdem do Polski

Mediolan to miasto pełne historii, ale też nowoczesna metropolia, tętniąca życiem i zachwycająca współczesną architekturą.

Jeśli masz czas wolny, to z Mediolanu warto pojechać na wycieczkę do Bellagio nad jezioro Como. Możesz popłynąć w rejs statkiem, a nawet zatrzymać się na nocleg w okolicy z widokiem na jezioro i stamtąd ruszyć w podróż powrotną.

 • Duomo di Milano
 • Galleria Vittorio Emanuele II – fantastyczny budynek obok katedry, w środku ekskluzywne butiki i restauracje. Obok jest też kilka ulic handlowych – końcu Mediolan to Mekka miłośników mody.
 • Piazza dei Mercanti – śliczny, niewielki ryneczek.
 • Słynna La Scala, jeden z najsłynniejszych teatrów operowych świata; możesz kupić bilet z wyprzedzeniem lub polować na okazje last minute
 • Spacer przez Parco Sempione i zwiedzanie Zamku Sforzów
 • Santuario di Santa Maria della Grazie i Ostania Wieczerza – rezerwacja z dużym wyprzedzeniem.
 • Basilica San Lorenzo Maggiore i Colonne di San Lorenzo – rząd kolumn – pozostałość rzymskich budowli; przeniesione tu w IV wieku.
 • Ossuarium San Bernardino alle Ossa – jedno z bardziej makabrycznych miejsc w Mediolanie
 • Museo Nazionale della Scienza e della Tecnolgia pokazujące rozwój nauki od czasów najdawniejszych do dziś i fantastyczne modele maszyn Da Vinci;
 • Biblioteca Ambrosiana i Kodeks Atlantycki da Vinci
 • Isola – dość hipsterska dzielnica – oraz Bosco Verticale – „leśne” apartamentowce
 • Wieczorem pójdź do Navigli – dzielnicy nad kanałami, która ostatnio przeszła rewitalizację i tętni życiem. Jest tu mnóstwo restauracji i barów, piękne miejsce na wieczorny spacer.

Jeśli wybierasz się Włoch i chciałbyś, żebyśmy pomogli Ci w przygotowaniu wyjazdu, to skontaktuj się z nami – Twoje włoskie wakacje  zaprojektujemy zgodnie z Twoimi oczekiwaniami!

Wybierasz się do Włoch?

Zobacz naszą ofertę!
Martyna Jankowska

Author Martyna Jankowska

More posts by Martyna Jankowska
 • Anka Norek

  Oj tak, wakacje we Włoszech są na mojej liście must have. Kiedyś, jako dziecko byłam na wycieczce w Rzymie, ale nie wiele już pamiętam i mam wrażenie, że przez to dużo tracę. Gdy widzę wpisy jak te, zdjęcia i zachwyty ludzi nad tymi terenami to jestem przekonana, że kiedyś tam pojadę. Najlepiej na dłużej, żeby na spokojnie poznać ten niesamowity klimat. Słyszałam też, że oprócz pysznego jedzenia są tam cudowni ludzie – co dodatkowo mnie zachęca.