Północna Kanada – porośnięte lasami i pachnące fiedlerowską żywicą Góry Skaliste prowincji Alberta i Kolumbia Brytyjska oraz Jukon na granicy z Alaską to jedne z najpiękniejszych miejsc na ziemi. Raj dla miłośników parków narodowych, wysokich gór i trekkingu. Przyroda zapiera dech w piersiach, oprócz ośnieżonych szczytów zobaczysz lodowce, wodospady i doliny, ale też gorące źródła i niesamowicie bogatą faunę. Może nawet spotkasz niedźwiedzia grizzly!
Na takie wyjazd do Kanady warto przeznaczyć trzy tygodnie, ale jeśli masz mniej czasu, to możesz wybrać tylko jeden region.
Kiedy podróżować do Kanady?
Na północ Kanady najlepiej jechać latem, od czerwca do września. Najładniej jest w lipcu i sierpniu, ale wtedy jest też najbardziej tłoczno.
Jaki planować budżet na wyjazd do Kanady?
Północ to jeden z najdroższych regionów Kanady, ceny, szczególnie noclegów, zarówno w Górach Skalistych jak i w Jukonie są wyższe niż w okolicach Toronto.
Twój budżet na standardowy dzień na osobę (bez kosztów biletu lotniczego) to od 150 – 200 CAD (550 do 650 zł) przy wygodnym, ale dość oszczędnym podróżowaniu z wynajmem samochodu, wyżywieniem, dobrym ale prostym noclegiem i wstępami do głównych atrakcji.
Jedną z opcji jest wynajęcie kampera – co prawda sam samochód jest droższy niż zwykłe auto, ale zaoszczędzisz na noclegach i będziesz mieć możliwość gotowania.
Wiza na wjazd do Kanady w celu turystycznym nie jest wymagana, ale jadąc na wakacje w Kanadzie musisz wypełnić formularz elektroniczny ETA, ważny 6 miesięcy. Koszt to 7 dolarów kanadyjskich. Paszport musi być ważny do końca pobytu w Kanadzie
Czy taka podróż do Kanady jest dla mnie?
Wyjazd do północnej Kanady jest dla miłośników śniegu i zimna ale przede wszystkim – wysokich gór, ośnieżonych szczytów i długich wędrówek. To będą bardzo aktywne wakacje, oprócz chodzenia możesz też jeździć na rowerze, pływać kajakiem czy wybrać się na rafting.
Trasę przez Północną Kanadę podzieliliśmy na dwie części – najpierw spędzisz nieco ponad tydzień w Górach Skalistych, jadąc z Calgary przez niesamowitą Icefields Parkaway, a potem polecisz do Whitehorse i w Jukonie spędzisz kolejne jeden lub dwa tygodnie. Część dni będzie jeździć po 5 – 6 godzin dziennie, ale będzie sporo dni, kiedy nie będziesz zmieniać lokalizacji.
Wyjazd do Kanady – Góry Skaliste
Trasa przez kanadyjskie Góry Skaliste ma ponad 800 kilometrów, nie jest to pętla – wrócisz tą samą drogą, ale nic się nie martw – nie znudzisz się widokami, które będą Ci towarzyszyć.
Podróż możesz zacząć w Calgary, ale także Edmonton lub nawet Vancouver, jeśli masz więcej czasu.
Twoja trasa z Calgary przez Canmore, Banff i Jasper z powrotem Calgary może wyglądać jak na poniższej mapce:
Pierwszego dnia dojedziesz w okolice Banff przez Kanaskis Country – trasa ma 125 km, ale może zająć Ci cały dzień – po drodze nie zabraknie miejsc na postoje. Zatrzymaj się w Cave and Basin National Historic Site z gorącymi źródłami, albo nad jeziorem Minewaka 24 km od Banff – możesz wybrać rejs po jeziorze lub po prostu spacer wzdłuż jego brzegu.
Podróżowanie przez Park Narodowy Banff
W okolicach Banff wybierz się na spacer przed dalszą trasą, aby uniknąć pobytu w zatłoczonym mieście.
Dobre opcje to niedługi, godzinny Bow Falls Trail oraz 10 kilometrowa trasa na Sulphur Mountain ze spektakularnym widokiem na Bow Valley. Na górę można także wjechać gondolą.
Jeśli interesują Cię lodowce, to możesz wybrać się na zorganizowaną wycieczkę na lodowiec z lokalnym biurem podróży.
Przejazd Icefields Parkway do Jasper
Nie ma co się spieszyć jadąc przez Icefields Parkway – poświęć na trasę dwa dni, żeby po drodze zwiedzać jeziora, lodowce i punkty widokowe krainy lodu.
Icefields Parkway (Highway 93 north) to jedna z najpiękniejszych dróg świata, prowadząca przez Park Narodowy Gór Skalistych, o długości 232 km, oferuje niezapomniane widoki oraz wiele miejsc, w których warto się zatrzymać.
Główne punkty Icefields Parkway:
- Crowfoot Glacier – lodowiec zlokalizowany w Banff National Park, 32 km na północny wschód od Lake Louise. Lodowiec jest dobrze widoczny z autostrady.
- Bow Summit i Peyto Lake – szczyt oraz jezioro lodowcowe, do którego łatwo dojechać z autostrady. Jezioro jest 188 km od Jasper w kierunku Banff, prowadzi do niego zjazd z autostrady gdzie jest też parking. Jezioro wyróżnia się bardzo intensywnym, turkusowym kolorem wody.
- Mistaya Canyon – kanion wyrzeźbiony przez rzekę Mistaya, tuż przy zjeździe z autostrady. Przy kanionie jest duży, dobrze oznaczony parking oraz 0,5 km szlak prowadzący do rzeki.
- Saskatchewan River Crossing – skrzyżowanie Icefield Parkway z David Thompson Highway; jedyne miejsce między Lake Louise i Jasper ze stacją benzynową, restauracją i sklepem.
- Parker Ridge – 5km szlak z różnicą wzniesień 5 km; bardzo zatłoczony w ciągu dnia, więc warto być tam wcześnie rano. Świetny widok na lodowiec Saskatchewan.
- Columbia Icefield (Athabasca Glacier) – pole lodowcowe z ośmioma głównymi lodowcami, w tym najsłynniejszym – lodowcem Athabasca o długości 6 km. Jest to najczęściej odwiedzany i najłatwiej dostępny lodowiec w Ameryce Północnej, ale bez specjalistycznego sprzętu nie jest zalecane wchodzenie na niego ze względu na zdradliwe szczeliny. W Icefield Interpretive Centre można kupić bilety na lodowiec – autobusy dowożą turystów na jego skraj, skąd w specjalnych pojazdach rozpoczyna się zwiedzanie. Można wybrać się także na nieco mniej komercyjny spacer po lodowcu.
- Athabasca Falls – niski (23 m) wodospad 30 km na południe od Jasper, znany za to z olbrzymich mas wody, które przez niego przepływają.
Nie ma co się spieszyć jadąc przez Icefields Parkway – poświęć na trasę dwa dni, żeby po drodze zwiedzać jeziora, lodowce i punkty widokowe.
Icefields Parkway (Highway 93 north) to jedna z najpiękniejszych dróg świata, prowadząca przez Park Narodowy Gór Skalistych, o długości 232 km, oferuje niezapomniane widoki oraz wiele miejsc, w których warto się zatrzymać.
Główne punkty Icefields Parkway:
- Crowfoot Glacier – lodowiec zlokalizowany w Banff National Park, 32 km na północny wschód od Lake Louise. Lodowiec jest dobrze widoczny z autostrady.
- Bow Summit i Peyto Lake – szczyt oraz jezioro lodowcowe, do któego łatwo dojechać z autostrady. Jezioro jest 188 km od Jasper w kierunku Banff, prowadzi do niego zjazd z autostrady gdzie jest też parking. Jezioro wyróżnia się bardzo intensywnym, turkusowym kolorem wody.
- Mistaya Canyon – kanion wyrzeźbiony przez rzekę Mistaya, tuż przy zjeździe z autostrady. Przy kanionie jest duży, dobrze oznaczony parking oraz 0,5 km szlak prowadzący do rzeki.
- Saskatchewan River Crossing – skrzyżowanie Icefield Parkway z David Thompson Highway; jedyne miejsce między Lake Louise i Jasper ze stacją benzynową, restauracją i sklepem.
- Parker Ridge – 5km szlak z różnicą wzniesień 5 km; bardzo zatłoczony w ciągu dnia, więc warto być tam wcześnie rano. Swietny widok na lodowiec Saskatchewan; parking jest na 114 km od na południe od Jasper
- Columbia Icefield (Athabasca Glacier) – pole lodowcowe z ośmioma głównymi lodowcami, w tym najsłynniejszym – lodowcem Athabasca o długości 6 km. Jest to najczęściej odwiedzany i najłatwiej dostępny lodowiec w Ameryce Płn, ale bez specjalistycznego sprzętu nie jest zalecane wchodzenie na niego ze względu na zdradliwe szczeliny. W Icefield Interpretive Centre można kupić bilety na lodowiec – autobusy dowożą turystów na jego skraj, skąd w specjalnych pojazdach rozpoczyna się zwiedzanie. Można wybrać się także na nieco mniej komercyjny spacer po lodowcu.
- Athabasca Falls – niski (23 m) wodospad 30 km na południe od Jasper, znany za to z olbrzymich mas wody, które przez niego przepływają.
Zwiedzanie Parku Narodowego Jasper
Na terenie Jasper National Park zachwycą Cię lodowce, góry, gorące źródła i wodospady. Możesz spotkać tu łosie, niedźwiedzie grizzly, pumy płowe, wilki, karibu, wiele gatunków saren, kojoty, bobry czy rosomaki.
Zwiedzanie okolic Jasper
- Trekking po parku narodowym Jasper – znajdziesz tu kilkadziesiąt tras różnej długości, o różnym poziomie zaawansowania, od dwugodzinnych po kilkudniowe.
- Maligne Lake, oddalone 44 km od Jasper Town, znane z niesamowitego koloru wody, oraz otaczających je gór i lodowców. Na jeziorze jest maleńka Spirit Island – najsłynniejszy widok kanadyjskich Rockies. Można wybrać się na 90-min rejs dookoła wyspy.
- Jasper Tramway – gondolka 10 min od Jasper Town, na wysokości 2,277 n.p.m.
- Miette hot springs – gorące źródła pod gołym niebem; woda o temp. 40 st C z widokiem na dolinę Fiddle. 61 km na północny wschód od Jasper.
- 46 kilometrowa wycieczka przepiękną trasą prowadzącą przez Maligne Canyon aż do Maligne Lake, jednego z najpiękniejszych jezior w parku. Po drodze można odwiedzić Patricia Lake i Jasper Lake.
Lake Louise 3 dni
Z Jasper powoli zaczniesz wracać w kierunku Calgary – przejazd do Lake Louise z Jasper zajmie Ci około 4 godzin.
Miasteczko, jak nazwa wskazuje, leży nad jeziorem Louise, do którego spływa pobliski lodowiec Victoria.
Zwiedzanie Lake Louise
- Trekking: spod hotelu Chateau Lake Louise prowadzi kilka pieszych tras turystycznych: np. do zabytkowego Tea House położonej nad brzegiem Lake Agnes (2099 m. npm; 7 km, różnica wzniesień 390, poziom trudności: łatwa)
- Emerald Lake w Yoho Valley – przepiękne jezioro zdecydowanie mniej zatłoczone niż Lake Louise, gdzie można odpocząć od tłumów. Jezioro leży 40 km od Lake Louise. Dookoła jeziora prowadzi szlak spacerowy, którego kawałek warto pokonać.
- Emerald Lake i Yoho Valley – Natural Bridge nad Kicking Horse River I Takakkaw Falls – 254 m. wodospad w Yoho National Park zasilany przez lodowiec Daly; duże ilości wody przepływają przez niego także latem.
- Jazda konna: okolice Lake Louise są świetne do konnej jazdy i bez problemu można zorgnizować sobie całodniową wycieczkę
- Kajaki – jezioro i lodowiec warto zobaczyć także z poziomu wody!
Powrót do Calgary i przelot do Jukonu
Powrót z Lake Louise do Calgary to mniej więcej dwie godziny jazdy.
W Calgary kończy się pierwsza część wyjazdu, czas przemieścić się na daleką północ, do Jukonu!
Polecisz z Calgary do Whitehorse, gdzie również wypożyczysz samochód i eksplorując Jukon przejedziesz trochę ponad 1000 kilometrów.
Orientacyjna mapa przejazdu przez Jukon:
Whitehorse 3 dni
Whitehorse to stolica stanu Jukon, zamieszkana przez 24 000 ludzi.
To tutaj przecinają się dwie główne drogi Yukonu – Alaska Highway i Klondike Highway, przez co miasto jest głównym węzłem komunikacyjnym regionu.
Zwiedzanie Whitehorse i okolic
- Spacer na Waterfront – warto przejść się do White Pass & Yukon Route Station a następnie trolejbusem Waterfront Trolley przejechać się do Shipyards Park
- Miles Canyon – kanion 24 kilometry od miasta, zdecydowanie wart wycieczki oraz rejsu łodzią między bazaltowymi ścianami. Wart uwagi jest także wiszący most nad kanionem, zbudowany w 1922 r. i nazwany imieniem Robert Lowe Bridge. Jeśli będziesz mieć ochotę na spacer – zdecydowanie warto przejść się jednym z okolicznych szlaków spacerowych.
- SS Klondike National Historic Site oraz Millenium Trail – 5 km pętlę spacerową na około Klondike z bardzo ładnymi widokami.
- Jeśli lubisz zwierzęta, możesz spędzić dzień lub pół dnia w towarzystwie psów husky!
Klondike Highway i Carmacks 1 – 2 dni
Trasa z Whitehorse do Carmacks ma 177 km i zajmie Ci ok. 2,5 godziny.
Po drodze podjedź do Five Finger Recreation Site ze świetnym widokiem na bystrzyny na rzece. Jeśli lubisz adrenalinę, zejdź w dół do rzeki dość stromą trasą.
W samym Carmacks jeśli będziesz mieć dodatkowy dzień, to warto udać się na trekking – jest tu sporo tras,
najpopulajniejsze to: Ridge Walk o długości 5,3 km, prosta trasa z widokiem na Nordenskiold River, Miller’s Ridge – również 5km, trasa na dwie gdziny czy trasa do Coal Mine Lake.
Jeśli jestem fanem kajaków lub raftingu, to również możesz poświęcić dzień w Cormacks na sporty wodne.
Zwiedzanie Dawson 3 – 4 dni
Przejazd do Dawson przez Stewart Crossing zajmie Ci około 5 godzin plus zwiedzanie.
Dawson, którego ludność liczy nieco więcej niż 1300 mieszkańców jest co roku odwiedzane przez 60 000 turystów. Miasteczko powstało, kiedy w jego okolicach, nad rzeką Klondike w sierpniu 1896 roku rozpoczęła się Gorączka Złota, co spowodowało wzrost liczby ludności miasta do 40 tys. Kiedy w roku 1899 gorączka złota się skończyła liczba ludności zmalała do 8000.
Dzisiejsze Dawson, mimo że nie duże, jest bardzo atrakcyjne dla turystów i warto spędzić w nim trochę czasu, po prostu przechodząc się po wąskich uliczkach, szczególnie tych prowadzących w górę, gdzie nie będzie tłumów turystów.
Będąc w Dawson odwiedź Jack London Interpretive Center na First Street a wieczorem przejdź się zobaczyć rekonstrukcję saloonu z końca XIX wieku – Diamond Tooth Gertie’s Gambling Hall na rogu Queen Street i 4th Avenue.
Możesz także popłynąć na popołudniowy rejs Yukonem na Klondike Spirit.
Wycieczki z Dawson:
- Klondike National Historic Sites – park jest czynny codziennie od 8. do 18;
- Wycieczka do Tombstone Territorial Park – do parku jest 112 km przez Klondike Hwy i Dempster Highway. Trasa prowadzi obok Yukonu oraz góry Tombstone, za którą zaczyna się już arktyczny krajobraz.
Na miejscu jest informacja – Interpretive Center – oferująca spacery oraz wykłady na temat parku; w okolicy są świetne i mało wymagające szlaki spacerowe. - Wycieczka śladami poszukiwaczy złota – Goldbottom Tours – 3,5 godzinna wycieczka po kopalni złota 15 km od Dawson. Znalezione złoto należy do znalazcy 🙂
- Top of the World Highway na Alaskę
Droga prowadząca z Dawson na Alaskę, otwarta w 955 roku i czynna tylko latem, o długości 127 km. Część drogi prowadzi szczytami wzgórz, z widokiem na doliny – stąd jej nazwa. Aby dostać się na prom na drugą stronę Jukonu, gdzie zaczyna się droga, trzeba czasem poczekać w długiej kolejce – warto wybrać się wcześnie rano lub dzień wcześniej dowiedzieć się, jak wygląda sytuacja. Po drodze, jadąc wśród wrzosowisk z widokiem na góry i doliny, miniesz m.in. Clinton Creek – nieczynne górnicze miasto z kopalnią azbestu, i Forty Mile, 97 km od Dawson – jedno z najstarszych miasteczek w Jukonie, założone przez poszukiwaczy złota w 1886 roku.
Powrót do Whitehorse – 2 dni
Z Whitehorse przez Minto wrócisz Dawson
Droga z Dawson do Minto o długości 300 km, która zajmie Ci około 5 godzin, prowadzi przez Klondike Highway i jest usiana pamiątkami po poszukiwaczach złota.
Następnego dnia z Minto dojedziesz do Whitehorse, skąd wrócisz do Calgary, gdzie zakończysz swoją podróż.
Jeśli wybierasz się do Kanady i chciałbyś, żebyśmy pomogli Ci w przygotowaniu wyjazdu, to skontaktuj się z nami – Twoje kanadyjskie wakacje zaprojektujemy zgodnie z Twoimi oczekiwaniami!
Jeśli chcesz pojechać na południe Kanady, zobaczyć Wodospad Niagara w Ontario, odwiedzić Toronto, Ottawę, Quebec i Montreal oraz odpocząć na Wyspie Księcia Edwarda, to sprawdź ten wpis.