Podróż przez północną i wschodnią Australię zaczniesz w Darwin,stolicy Terytorium Północnego, gdzie zobaczysz Kakadu – jeden z najpiękniejszych parków narodowych Australii. Z Darwin proponujemy przelot do Cairns i kilka dni na rafie koralowej a następnie odpoczynek w unikalnym ekosystemie Wielkiej Wyspy Piaszczystej. Po około dwóch tygodniach wrócisz z Brisbane do Polski albo będziesz kontynuować podróż w stronę Sydney przez kontynent.

Kiedy jechać do Australii?

Kiedy jechać do Australii?
Optymalne miesiące na zwiedzanie Kakadu National Park to maj – październik, pora sucha. Od listopada do kwietnia część miejsc jest zamknięta ze względu na duże opady.

Wielka Wyspa Piaszczysta jest idealna wiosną, ewentualnie jesienią – lepiej unikać lata ze względu na temperatury.

Jaki planować budżet na podróż do Australii?

Jaki planować budżet do Australii?
Bardzo orientacyjnie można założyć poniższe kwoty:
Nocleg: od $100 USD za dobę,
Jedzenie: od $50/doba na osobę,
transport na miejscu (loty lokalne, taksówki itp.): ok. $700 na pobyt a zwiedzanie i atrakcje to koszt średnio 80-90 USD na dobę – przy nurkowaniu oraz wypożyczeniu auta 4WD ta kwota może być nawet wyższa.

Czy wycieczka po Północnej Australii jest dla mnie?

Wyjazd na północ i wschód Australii jest dla miłośników natury – dżungli, trekkingu i sportów wodnych, w tym nurkowania, dla fanów przejażdżek autem terenowym i mocnych wrażeń. To będzie aktywne zwiedzanie Australii, raczej niż poznawać miasta zobaczysz unikalne australijskie ekosystemy i niesamowitą przyrodę.

Austrakia, kopce termitów w okolicy Darwin

Podróż do Australii Północnej

Zwiedzanie Darwin – stolicy Terytorium Północnego – 2 dni

Swoją podróż do Australii południowej i wschodniej rozpoczniesz w Darwin, stolicy stanu Terytorium Północne, gdzie spędzisz pierwsze 1 – 2 dni, żeby nieco się zaaklimatyzować. Następnie przejazd do fascynującego Parku Narodowego Kakadu.

Atrakcje w Darwin

 • Aboriginal Cruise – rejs rzeką Adelaide – dowiesz się sporo o kulturze Aborygenów do których należą te tereny.
 • Wycieczka do Krokodyli – Crocodylus Par zobaczysz tu kilka gatunków krokodyli.
 • Spacer przez Waterfront i Wave Lagoon – wodny park rozrywki.
 • Przejazd do East Point Reserve i Dudley Point – świetny punkt widokowy.
 • Relaks na plaży Mindill – jest piękny zachód Słońca, warto tam być też ok. 18.
  Jest tam także niezły nocny rynek – Mindill Beach Night Market.
 • Jeśli bardzo potrzebujesz odpocząć, pojedź do Howard Spring Nature Park . Znajdziesz tam baseny, sztuczne wodospady, żółwie i miejsca na piknik.

Wyjazd do Parku Narodowego Kakadu – 3 dni

malowidła naskalne w Parku Narodowym Kakadu, Australia

Park Narodowy Kakadu to największy park narodowy Australii, o powierzchni 20 000 km2. Ponad połowa tego terenu należy do Aborygenów, którzy mieszkali tu na długo przez przybyciem Europejczyków. W Kakadu znajdziesz malowidła skalne z których najstarsze liczą 20 000 lat, ale znajdziesz tu także dowód „pierwszego kontaktu” z Europą – w Nanguluwurr są malowidła przedstawiające żaglowce.
W Kakadu znajdziesz ponad 280 gatunków ptaków i niesamowicie zróżnicowany ekosystem – od lasów namorzynowych na wybrzeżu przez tropikalny las deszczowy, przez billabongs – starorzecza aż po zalesione równiny na południu.
Żyje około 10 000 aligatorów, a kolejną atrakcją są termitiery o wysokości do 6 m  ale – o dziwo – nie znajdziesz tu kangurów 🙂
Kakadu to też genialne wodospady, formacje skalne, szlaki spacerowe, wycieczki łodzią i podglądanie ptaków. Możesz pójść na wędrówkę z rangersami albo poznać dawny tryb życia Aborygenów.

Zwiedzanie Parku Narodowego Kakadu w Australii

Propozycja na krótki, trzydniowy pobyt w Kakadu, ale w zależności od tego, co Cię najbardziej interesuje, Twój pobyt możemy zaplanować zupełnie inaczej.

Dzień pierwszy po przyjeździe:

 • Nourlangie (Burrungkuy) rock art site – wykute w skale schronienia oraz malowidła, trasa ma 1,5 km, ale na miejscu można spędzić 2 godziny
 • Bushwalk Anbangbang Billabong – wieczorami można zobaczyć wallabies, ten bushwalk jest oddalony o kilometr od parkingu Nourlangie i zajmie Ci około godziny.
 • Zachód słońca na Nawurlandja Lookout –spacer 30 min w obie strony.

Dzień drugi w Kakadu:

 • Gungarre Walk – 3,6 km, – bardzo dużo ptaków i lokalna roślinność; około półtorej godziny.
 • Bardedjilidji walk 2,5 km – formacje z piaskowca, strumień gdzie można się kąpać, mokradła.
 • Guluyambi Cultural Boat Cruise – dużo informacji o plemionach Aborygenów koegzystujących na terenie parku, i a pewno zobaczysz krokodyle.
 • Ubirr – jedna z głównych atrakcji parku, malowidła Aborygenów sprzed 20 000 lat. Na miejscu jest kilometrowa trasa spacerowa.
 • Zachód słońca na punkcie widokowym Nadab Lookout, spacer z Ubirr Rock

Dzień trzeci w Kakadu:

Przejazd do Pine Creek a po drodze zwiedzanie:

 • Waradjan Cultural Center – założone przez Aborygenów, świetne źródło informacji o regionie i lokalnej kulturze;
 • Wodospady Gunlom Falls – piękny wodospad z plażą;
 • Maguk Gorge – piękny kanion, ostatnie 12 km jest drogą szutrową. Da się dojechać normalnym autem, ale lepiej, żeby miało wysokie zawieszenie.

Nocleg w Pine Creek.

Wycieczka do Parku Narodowego Litchfield – 1 dzień

W drodze powrotnej do Darwin spędź kilka godzin na wycieczce do parku narodowego Litchfield – – znajdziesz tu fenomenalne moskitiery oraz oraz wodospady.

 • Termitery Magnetic i Katedra– na miejscu jest duży parking, centrum informacyjne, toalety, są też przygotowane ścieżki tak, że do termitier można podejść bardzo blisko.
 • Przejazd do Florence Falls i spacer przez busz do wodospadów, tuż przy parkingu jest punkt widokowy, ale można iść dalej pętlą Shady Creek Falls. Jest też miejsce do pływania.
 • Krótki przystanek w Buley Rockhole – naturalny basen, nie za głęboki, w buszu.
 • Tolmer Falls – platforma widokowa nad wodospadami oraz łatwy Tolmer Falls Walk – 45 min z parkingu.
 • Wangi Falls – w wodospadzie można pływać, jest kilka tras spacerowych, między innymi 3-km pętla z parkingu. Na miejscu jest sklepik, miejsce na piknik i grilla – tam może być postój na przekąski.

Nocleg w Darwin.

Cairns i Wielka Rafa Koralowa 3 – 5 dni

Australia, niebieski koralowiec na Wielkiej Rafie

Z Darwin poleć do Cairns zobaczyć Wielką Rafę Koralową.
Podwodny świat zamieszkuje 1,500 gatunków ryb, 4,000 gatunków mięczaków 400 rodzajów koralowców.

Samo miasto nie jest ciekawe, lepiej zatrzymać się w okolicznych miejscowościach, jeśli chodzi o nurkowanie, to trudno o lepsze miejsce na świecie. Nocleg możesz mieć w luksusowym ośrodku, namiocie na plaży lub na niemal bezludnej wyspie albo na jachcie – zależy to tylko od tego, na co masz ochotę.

Jeśli Twój budżet na to pozwoli, to najlepiej popłynąć na 3 – 4 dniową wycieczkę nurkową statkiem.
Jeśli zdecydujesz sie na jednodniowe wycieczki na rafę to wystarczą Ci 2 dni, ale jeśli będziesz nurkować, to należy zachować 24 godzinny odstęp miedzy nurkowaniem a lotem.

Cairns oferuje przede wszystkim rewelacyjne warunki do oglądania rafy koralowej.
Są dwie opcje: Outer Great Barrier Reef – dopłynięcie zajmuje 90 min, ale zdecydowanie warto, oraz Green Island tour – bliższe wyspy. Warto zrobić oba, ale jeśli wybierzesz jeden, to zdecyduj się Outer Great Barrier Reef. Możesz zrobić tu kurs nurkowy, stacjonarny lub podczas kilkudniowego rejsu, ale możesz po prostu popłynąć na wycieczkę z instruktorem nurkowania – w takim wypadku nie trzeba mieć żadnego doświadczenia.

Jeśli nie chcesz nurkować, wybierz pływanie z rurką, a jeśli w ogóle nie chcesz się zamoczyć, to możesz popłynąć na wycieczkę pontonem lub łodzią ze szklanym dnem albo częściowo zanurzoną „łodzią podwodną”.

Poza rafą koralową Cairns i okolice oferują również inne atrakcje:

 • Spacer Esplanade Boardwalk – 3 km promendada kończąca się przy lagunie, po drodze informacje dot. historii Cairns, Aborgenów i lokalnej flory i fauny. Idealne miejsce na wieczorny spacer.
  Do 23 przy Esplanadzie działają rynki nocne – sporo rękodzieła, pamiątek i jedzenia.
 • Kuranda Scenic Railway – zabytkowa kolejka przez dżunglę, jedzie się 2 godziny w jedną stronę.
  Po przyjedzie zwiedzanie Barron Gorge National Park ze świetnymi wodospadami Barron Falls – można dojść pieszo – 6 km ze stacji, trasa jest oznaczona, na miejscu są trzy punkty widokowe,
 • Bushwalking w Mount Whitfield Conservation Park i Blue Arrow Trail – 3,5 godziny, szlak na górę Mt Lumley Hill
 • Wieczorem warto zajrzeć do Cairns Esplanade Lagoon pool, gdzie w morskiej wodzie wypełniającej sztuczną lagunę można spędzić cały dzień.

Wielka Wyspa Piaszczysta – Fraser Island 3 – 4 dni

Po nurkowaniu czas na kolejną przygodę i kolejny unikalny australijski ekosystem Wielkiej Wyspy Piaszczystej. Tutaj będzie potrzebny samochód z napędem na 4 koła, który odbierzesz po przylocie do Brisbane.

Przejazd na Wielką Wyspę Piaszczystą – Fraser Island – zajmie Ci większą część dnia – dystans z Brisbane to 190 kilometrów, wieczorem wsiądziesz na prom na wyspę. Fraser Island jest największą na świecie wyspą piaskową, ma 120 km długości i do 25 km szerokości.

Znajdziesz tu las deszczowy, niesamowicie błękitne jeziora i formacje z piasku o 72 różnych odcieniach oraz „plażową autostradę” – Seventy-Five Mile Beach – którą możesz pokonać samochodem 4WD.

Wielka Wyspa Piaszczysta jest także słynna z humbaków, które możesz tu zobaczyć przez większą część roku.
Olbrzymie, długie, białe plaże są otoczone kolorowymi klifami, jest tu ponad 100 słodkowodnych jezior, niektóre przejrzyste, inne błękitne lub w kolorze herbaty, otoczone białym piaskiem.
Pradawne lasy tropikalne rosną w piasku wzdłuż strumieni – to jedyne miejsce na świecie, gdzie wysokie lasy deszczowe wyrastają z wydm na wysokości 200 metrów.

widok na szeroką, białą plażę Wielkiej Wyspy Piaszczystej w Australii

Zwiedzanie Fraser Island

Poza plażowaniem i odpoczynkiem – znajdziesz tu ośrodki, gdzie nie jest możliwy dojazd inaczej, niż 4 WD i gdzie znajdziesz niesamowitą ciszę i spokój – poświęć dwa – trzy dni na poznanie wyspy.

Przejazd do Eli Creek oraz 75 mile Beach, po drodze zobaczysz wrak Maheno.Możesz przejechać całą trasę aż do Indian Head – wówczas będzie to wycieczka na cały dzień. Trasa prowadzi wzdłuż oceanu i jest uznawaną za jedną z najpiękniejszych na świecie.
Jeśli dojedziesz aż do Indian Head na końcu plaży to będziesz mieć rewelacyjny widok na wyspę i ocean, może nawet zobaczysz rekiny.
Jeszcze dalej znajdziesz Champagne Pools – naturalne jaccuzzi – baseny między skałami, gdzie można bezpiecznie pływać.

Następnego dnia zaplanuj przejazd przez jeziora – trasa ma tylko 80 km, ale to 4 godziny samej jazdy Southern i Central Lakes Scenic Drive.
Po drodze zobaczysz Lake Wabby – małe turkusowe jeziorko przy wydmie Hammerstone Sandblow – kiedyś zostanie zasypane. W przeciwieństwie do innych jezior na wyspie tu żyją ryby.
Dalej dojedziesz do jeziora McKenzie – głównej atrakcji wyspy.
Lake Birrabeen – niektórzy mówią, że równie piękne jak McKenzie, ale zdecydowanie mniej zatłoczone.
Kolejna postoje to Central Station Rainforest – wystawa dotycząc lokalnej flory i fauny oraz rozwoju wyspy, trasa prowadzi wokół Wanggoolba Creek – potok ma tak przejrzystą wodę, że wydaje się, że jej nie ma – i przez las deszczowy. Na koniec zobaczysz Lake Boomanjin

Wracając do Brisbane popłyń Manta Ray Barge do Ipskip Point, aby po dordze zwiedzić Rainbow Beach – plażę z piaskiem i klifami w kilkudziesięciu kolorach (4WD), oraz przejechać przez Great Sandy National Park – Cooloola Recreation Area. Trasa na 4WD prowadzi wzdłuż wybrzeża.

Zwiedzanie Brisbane 2 dni

Australia, nabrzeże i baseny w Brisbane

Ostatnie dwa dni przed wylotem możesz spędzić w Brisbane, ale jeśli jeszcze brakuje Ci relaksu, to może to być także któraś z pobliskich plażowych miejscowości.

Brisbane, jedno z największych australijskich miast, to kolonialna architektura, subtropikalne ogrody i lasy oraz wieżowce wyrastające wokół rzeki Brisbane. Dobrze jest przepłynąć się promem po rzece, przepływając pod wielkim mostem Story Bridge. Na zatoce Moreton Bay, u wejścia do Brisbane, jest rozsianych 365 wysepek – po jednej na każdy dzień roku.

Atrakcje w Brisbane

 • Spacer po śródmieściu Brisbane – zobaczysz historyczny ratusz oraz wjazd na jego wieżę widokową, dawne Ministerstwo Skarbu (the Treasury) w stylu włoskiego renesansu, gdzie dziś znajduje się kasyno, a także Parlament – w dni, kiedy nie obrad można wziąć udział w darmowym zwiedzaniu. Jeśli akurat odbywają się obrady – można wejść do budynku i obejrzeć je z galerii.
  Niedaleko znajduje się jeden z najstarszych budynków w Brisbane – ukończony przez skazańców w 1829 roku Commissariant Stores Building. W środku jest muzeum poświęcone kolonialnej historii Austaralii oraz skazańcom.
 • Wieczór można spędzić w słynnej eleganckiej dzielnicy West End.
 • Wieczorem zajrzyj do Fortidue Valley: dzielnicy znanej z klubów, barów i restauracji, jest tam też aleja dla pieszych Brunswick Street pełna sklepów oraz słynne centrum handlowe Chinatown – warto zobaczyć sam budynek, a w środku jest też sporo barów i restauracji; w całej dzielnicy jest dużo murali i sztuki ulicznej.
 • South Bank – na południowym brzegu znajduje się przede wszystkim Queensland Cultural Center. W jego skład wchodzą Queensland Art Gallery (wstęp wolny) z kolekcją dzieł sztuki autorstwa europejskich i australijskich twórców, oraz Queensland Museum z eksponatami prezentującymi historię stanu Queensland oraz ziemi, na której leży. Na tyłach muzeum jest świetne Sciencentre z interaktywnymi eksponatami oraz możliwością samodzielnego doświadczania działania poszczególnych urządzeń i przeprowadzania eksperymentów.
 • Wejście na punkt widokowy na górze Coot-tha i zwiedzanie pobliskiego rezerwatu – można przeznaczyć na to cały dzień.
  W rezerwacie buszu, w którym znajduje się góra, jest też największe w Australii planetarium. Wewnątrz budynku zwanego Cosmic Skydome jest obserwatorium i odbywają się prezentacje – trzeba wziąć w nich udział, aby wejść do planetarium.
  Z Planetarium znajduje się w ogrodzie botanicznym, w którym jest zaprezentowana flora z różnych stron świata – warto go również zwiedzić.
  Niedaleko punktu obserwacyjnego na szczycie góry znajduje się też wodospad oraz mierzący sobie 1,5 km szlak sztuki aborygeńskiej, na którym na ośmiu stanowiskach są przedstawione dzieła aborygeńskich artystów. W okolicy są restauracje i kawiarnie.
 • Lone Pine Koala Sanctuary to jedno z najlepszych zoo na świecie. Żyje tam ponad 130 koala, które można przytulać, a wiele zwierząt można karmić. Warto spojrzeć na grafik na stronie.
  Zoo jest domem dla przedstawicieli większości australijskiej natywnej fauny.

Z Brisbane wylecieć do Polski, ale możesz także kontynuować podróż do Sydney i zobaczyć m.in. Góry Błękitne, Harbour Bridge oraz słynną operę w Sydney.

Jeśli z Sydney chciałbyś pojechać na południe, przez Great Ocean Rock do Melbourne, to opis takie go wyjazdu znajdziesz >>tutaj<<.Kolejną opcją

Kolejną opcją na poznanie atrakcji Australii jest lot do Alice Springs i zobaczenie Uluru, Kata Tjuta i malowniczej Ayers Rock.
Możesz także polecieć w podróż do Tasmanii a nawet do Nowej Zelandii, gdzie kręcono Władcę Pierścieni.
Jeśli wybierasz się do Australii i chciałbyś, żebyśmy pomogli Ci w przygotowaniu wyjazdu, to skontaktuj się z nami – Twoje wakacje zaprojektujemy zgodnie z Twoimi oczekiwaniami!

Jeśli wybierasz się do Australii i chciałbyś, żebyśmy pomogli Ci w przygotowaniu wyjazdu, to skontaktuj się z nami – Twoje wakacje zaprojektujemy zgodnie z Twoimi oczekiwaniami!

Wybierasz się do Australii?

Zobacz naszą ofertę!
Martyna Jankowska

Author Martyna Jankowska

More posts by Martyna Jankowska