Izrael to tętniący życiem Tel Awiw z plażami nad Morzem Śródziemnym i świetną architekturą, w niczym nie przypominający innych krajów regionu. Izrael to Jerozolima, której ulice wymierają podczas sobotniego szabasu, ale to także kamienista pustynia z osadami Beduinów i ich wielbłądami, arabskie miasteczka i żydowskie kibuce, kąpiele w Morzu Martwym, rzymskie ruiny, dziewczyny z karabinami, winnice, falafel i hummus, niesamowita mieszanka kultur, cywilizacji i religii. Wreszcie Izrael to święte miejsce Żydów, Arabów i chrześcijan miejsce magiczne i urzekające..

Mimo, że Izrael kojarzy się głównie z konfliktem na Bliskim Wschodzie oraz Jerozolimą jako miejscem pielgrzymek, to kraj ten ma o wiele więcej do zaoferowania, szczególnie przy obecnej stabilnej sytuacji politycznej. Mieszkańcy są przyjaźni, podróżuje się łatwo, a ilość miejsc, jakie warto zobaczyć, przyprawia o zawrót głowy 🙂

1. Podróżowanie po Izraelu

Izrael, ze względu na niewielkie odległości, bardzo dobre drogi oraz dobrze rozwiniętą sieć komunikacji publicznej jest relatywnie łatwym krajem do samodzielnego podróżowania.
Wzdłuż wybrzeża kursuje pociąg, a w centrum kraju jeżdżą autobusy głównego przewoźnika Egged oraz pomniejszych firm. Warto pamiętać, że w szabas, od piątku po południu do soboty po południu większość autobusów i pociągi nie jeżdżą. Wyjątkiem są arabscy przewoźnicy, więc planując podróż należy mieć na uwadze, że np. do Jerozolimy w szabas nie da się dojechać komunikacją publiczną.

Świetną opcją w Galilei i rejonie Morza Martwego jest wynajem samochodu – da się zobaczyć dużo więcej miejsc. Autobusem też można dojechać do większości z nich, ale wygląda to podobnie, jak jeżdżenie PKS-em po małych miejscowościach w Polsce.

2. Ile czasu spędzić w Izraelu

Na zwiedzanie Izraela można poświęcić od 5 dni nawet do trzech tygodni. Loty z Polski trwa niecałe 4 godziny, więc można nawet wyskoczyć na na przedłużony weekend do Jerozolimy, rządzącej się prawami trzech religii, oraz Tel Awiwu, który sprawia wrażenie państwa w państwie – atmosfera jest swobodna w szabat sklepy pozostają otwarte. Mając więcej czasu warto przejechać się samochodem do Galilei i poleniuchować parę dni na plażach Morza Śródziemnego lub Czerwonego.

Izrael ma bardzo wiele do zaoferowania także miłośnikom przyrody – pustynia Negev, parki narodowe – chociażby góry Karmel pod Hajfą, doliny rzeczne i szlaki trekkingowe, w tym Izraelski Szlak Narodowy – 1000 km od Morza Czerwonego do granicy z Libanem.
Jerozolima Brama Damasceńska

Poczytaj przykładowy zarys planu podróży: Izrael w 1 – 2 tygodnie

3. Bezpieczeństwo w Izraelu

Izrael sprawia wrażenie kraju na skraju wojny: wszechobecni uzbrojeni żołnierze, bardzo silne kontrole bezpieczeństwa, placówki wojskowe na niemal każdym kroku.
Mimo to, a może dzięki temu, turysta w Izraelu może czuć się bezpiecznie, i dopóki konflikt izraelsko-palestyński nie rozgorzeje na nowo, to na miejscu nie ma większych zagrożeń.

W Izraelu, szczególnie w Jerozolimie, czuć napięcie na tle religijnym – Żydzi i Arabowie, mimo, że egzystują obok siebie, mówią innymi językami, wyznają inną religię, mają inne obyczaje, dzieci chodzą do innych szkół a wielki mur oddziela tereny żydowskie od palestyńskich.
Główny spór dotyczy Jerozolimy, miasta, gdzie była żydowska Pierwsza Świątynia i miasta, z którego Mahomet wstąpił do nieba. Konflikt trwa, od kiedy powstało państwo izraelskie, i nie zanosi się na jego szybkie zakończenie.

jerozolima drut kolczasty

4. Pogoda w Izraelu

W Izraelu idealna pogoda jest wiosną i jesienią – kwiecień – maj i październik – listopad. Planując podróż latem warto pamiętać, że temperatura może przekraczać 40 stopni, i zwiedzanie w tych warunkach nie będzie przyjemne.
Zimą pogoda też jest niezła – kilkanaście stopni (na południu w Ejlacie dużo więcej) i sporo słońca, chociaż dni deszczowe nie są rzadkością. Zimą jest zdecydowanie mniej turystów i mniejsze kolejki do głównych atrakcji, więc jest to dobry czas na wyjazd, szczególnie, jeśli Twoim celem jest zwiedzanie a nie wypoczynek na plaży – nad Morzem Śródziemnym będzie za chłodno, a woda w Morzu Martwym nie będzie szczególnie ciepła.

Tel Awiw - nabrzeże

5. Plaże w Izraelu

Jeśli jesteś miłośnikiem plażowania, to Izrael Cię nie rozczaruje. Masz trzy morza do wyboru: Morze Martwe, Morze Śródziemne oraz Morze Czerwone.
Nad Morze Czerwone, do Ejlatu można pojechać o dowolnej porze roku – słońce jest tam cały czas, temperatura powietrze też jest wysoka, chociaż w lutym temperatura wody jest jak w Bałtyku latem.
Na Morze Śródziemne i Martwe lepiej jechać w okresie kwiecień – październik, kiedy temperatura wody i powietrza jest wysoka, a szanse na załamanie pogody nikłe.
O ile Morze Martwe to raczej ciekawostka na jeden dzień (chociaż jest całe miasto-resort u jego brzegów), to już nad Morzem Śródziemnym – w Tel Awiwie, okolicach Hajfy czy mniejszej miejscowości nw wybrzeżu spokojnie można spędzić plażowe wakacje.

Plaże w Izraelu - Tel Awiw

Martyna Jankowska

Author Martyna Jankowska

More posts by Martyna Jankowska
 • Abram Babilon

  „Żydów, Arabów i chrześcijan”
  błagam, poprawcie to…gramatycznie i merytorycznie

 • Kar Rix

  Ja do Izraela tylko z biurem Konsorcjum Trade and Travel. Sama bym się nie odważyła. Dla mnie to bezpieczniejsza opcja i czuję się pewniej

  • pit

   pierwszy raz samodzielnie. Rewelacja. Żadnych biur podróży. Wystarczy kupić kartę do internetu i kartę na komunikację. Nigdzie się nie musisz śpieszyć i naprawdę się odpoczywa.

 • Dominika Kosztyn

  Izrael fajne miejsce, my jedziemy w tym roku w Alpy z biurem podrózy Soltur.