Jedziesz do Patagonii i nie chcesz korzystać ze zorganizowanych wycieczek?
Tu znajdziesz kilka porad pomocnych w przygotowaniu swojego własnego wyjazdu do Patagonii.
Kiedy jechać do Patagonii?
Do Patagonii można jechać cały rok, ale w zależności od tego, co się chce robić, polecane są różne terminy wyjazdów. Dobrze jest pamiętać, że pory roku na półkuli południowej są odwrócone, więc patagońska zima przypada na polskie lato.
- podziwianie młodych pingwinów Magellana na Punta Tombo: listopad – marzec;
- podziwianie wielorybów z młodymi na półwyspie Valdes: połowa września do połowy grudnia;
- trekking/wspinaczka: listopad – kwiecień;
- oglądanie ptaków: grudzień – marzec;
- zwiedzanie: październik – maj;
- kajakarstwo i jazda konna: kwiecień – październik;
- fotografia: listopad – kwiecień;
- narciarstwo: czerwiec – wrzesień.
Klimat Patagonii
Klimat Patagonii najlepiej opisuje jedno słowo: nieprzewidywalny.
Najcieplejsze miesiące to grudzień – luty, najzimniejsze – czerwiec – wrzesień. Latem słońce jest na niebie do około 22.30. Klimat jest umiarkowany a typowe temperatury w kwietniu to ok. 15 stopni w dzień i 2 stopni w nocy.
Patagonia jest bardzo znana ze swoich silnych wiatrów. Słońce jest bardzo silne – należy uważać na oparzenia. Trzeba być też przygotowanym na nagłe deszcze i spadki temperatury.
Klimat różni się w zależności od miejsca i wysokości terenu – bądź co bądź Patagonia jest ponad trzy razy większa od Polski i jej teren obejmuje Andy, pampy i lodowce.
Jak dostać się do Patagonii?
Do Patagonii można dojechać zarówno z terenu Argentyny jak Chile. Z Buenos Aires do południowej Patagonii można polecieć lokalnymi liniami do El Calafate lub Ushuaia. Aby dostać się do północnej Patagonii polecany jest lot do San Carlos de Bariloche.
Z Santiago de Chile leci się do Punta Arenas w południowej Patagonii, Coihayque w centralnej Patagonii, lub Temuco albo Puerto Montt by rozpocząć podróż w północnej części regionu.
Co zabrać do Patagonii?
- dobre buty trekkingowe;
- porządną kurtkę przeciwdeszczową i windstopper. Przydadzą się też przeciwdeszczowe spodnie;
- czapkę chroniącą przed słońcem, ewentualnie okulary przeciwsłoneczne;
- odzież termoaktywną – szczególnie przydatną przy częstych i gwałtownych zmianach temperatury;
- warto rozważyć podróżowanie z namiotem, śpiworem (o dużej tolerancji niskich temperatur) i palnikiem turystycznym (naboje są dostępne w Patagonii). Palenie ognisk jest zakazane w części parków ze względu na przypadki pożarów. Własny sprzęt daje dużą niezależność i bezpieczeństwo w przypadku nieprzewidzianych sytuacji.
Wynajem samochodu w Patagonii
Podróżowanie wynajętym samochodem jest bardzo dobrym pomysłem, należy tylko pamiętać, że do wewnętrznych regionów, gdzie drogi są szutrowe, a wioski spotyka się rzadko, konieczny jest samochód z napędem na 4 koła. Stacje benzynowe są rzadko rozmieszczone (nawet co 150 km) i nie są otwarte 24h, więc należy dobrze zaplanować czasy przejazdów.
Bankomaty w Patagonii
Bankomaty nie wszędzie są dostępne, tak samo jak płatność kartą. Należy mieć ze sobą gotówkę, szczególnie w parku narodowym Torres del Paine.
Farmstay/homestay
Dobrym sposobem na poznanie lokalnego życia i kuchni jest zamieszkanie z patagońską rodziną i wzięcie udziału w ich pracach na farmie.
Wiza
Wiza nie jest wymagana ani do Chile, ani do Argentyny.
MPlanujesz wyjazd do Patagonii? Skontaktuj się z nami! Zaoszczędzimy Ci duużo pracy! Zobacz, jak możemy Ci pomóc!