Podróże kamperem z małymi dziećmi stają się coraz bardziej popularne, ponieważ coraz więcej rodzin chce wspólnie odkrywać świat, a kamper zdecydowanie to ułatwia

My odbyliśmy wiele podróży własnym kamperem z naszymi synami – zarówno jak byli kilkumiesięcznymi niemowlakami – pierwsze, krótkie wyjazdy były z dwumiesięcznymi maluszkami – jak i starszymi dziećmi.
Jednym z pierwszych słów naszego syna było „amper” i piszczał z zachwytu, jak tylko pojazd turystyczny pojawiał się przed garażem.
Zresztą nie tylko on – na krajowe podróże na łono natury często zabieramy też kota, który jak tylko widzi kampera to od razu wskakuje i lokuje się na przednim fotelu.

Podróżowanie za granicę kamperem może być niezwykle satysfakcjonujące i dostarczyć wspomnień, które przetrwają całe życie. Może jednak być również stresujące, jeśli nie zaplanujesz wszystkiego odpowiednio wcześniej. Aby upewnić się, że Twoja podróż przebiega gładko i że masz wszystko, czego potrzebujesz dla swojego malucha, podajemy kilka wskazówek do podróży kamperem małym dzieckiem.

Gdzie jechać na wakacje kamperem z małym dzieckiem

Wakacje kamperem z kilkuletnim, rocznym dzieckiem lub niemowlakiem mogą być ekscytującym i satysfakcjonującym doświadczeniem. Kamper daje wolność, możesz zatrzymać się tam gdzie, chcesz. Wiele parków narodowych, zarówno w Polsce jak i zagranicą oferuje miejsca postojowe dla kamperów, co ułatwia rozbicie obozu i wspólne podziwianie przyrody. Możecie również poznać lokalne atrakcje i zabytki, a także wędrować i bawić się w parku. Inne świetne miejsca to plaże, jeziora czy okolice rzek, a nawet miasta, szczególnie te niewielkie. Planując podróż kamperem warto jednak wziąć pod uwagę, że wjazdy, szczególnie do dużych miast, są skomplikowane ze względu na duży ruch i brak większych miejsc do parkowania, a nawet ze względu na ograniczenia wjazdu dla diesli.

kamper w trasie wśród pół

Jeśli masz tylko krótki czas dostępny na podróż, to też możesz go w pełni wykorzystać – zwłaszcza gdy podróżujesz z małym dzieckiem!
My często jeździmy naszym kamperem po prostu na kilka dni nad jezioro – jest to idealna rozrywka dla maluchów. Mając więcej czasu podróżujemy po różnych regionach Polski. W ciągu tygodniowych wakacji kamperem przejechaliśmy już zdecydowaną większość Polski.
Kilkukrotnie byliśmy też na wyjazdach zagranicznych z dziećmi na 2 – 3 tygodnie. Jest to dużo wygodniejsza forma podróży niż lot samolotem czy jazda samochodem i rozpakowywanie się w każdym nowym miejscu.
Podczas mojej pracy zawodowej pomagałam rodzinom zaplanować wakacje w kamperze, między innymi na Islandii, w Norwegii czy Australii. Jeżeli planujesz zagraniczne wakacje kamperem, skontaktuj się ze mną.

Zalety podróżowania kamperem z dzieckiem

 • Dla mnie oczywistą zaletą podczas podróży kamperem jest wolność – jadę tam gdzie, chcę, w swoim tempie, i mogę zatrzymać się tam gdzie mam ochotę (lub gdzie chcą dzieci) 😉
  Zatrzymać się możesz na każdym parkingu – nie jesteśmy w żaden sposób ograniczeni czasowo ani miejscowo – nie ma potrzeby spieszenia się.
  Co prawda na niektórych kempingach potrzebna jest rezerwacja – warto to sprawdzić przed przyjazdem, zwłaszcza w lipcu i sierpniu, ale zwykle w okolicy znajdą się inne miejsca na postój.
 • Druga bezcenna zaleta kamperowania: na wyprawę kamperem można spakować naprawdę dużo rzeczy – auta turystyczne mają mnóstwo schowków i szafek, gdzie zmieścisz ubranie na każdą pogodę, zabawki i zapas jedzenia. Co więcej, jadąc kamperem nie musimy tego rozpakowywać za każdym razem, jak stajesz na kempingu.
 • Na wyposażeniu kampera jest niewielka lodówka, więc zawsze możesz mieć zapas mleka, jogurtów czy podstawowe produkty na obiad. Kuchenka gazowa, a czasem nawet piekarnik, umożliwią Ci przyrządzenie posiłku.
 • Łazienka jest dostępna w każdej chwili, wystarczy zatrzymać się na poboczu.
  Zrzut nieczystości i brudnej wody jest bardzo łatwy i możliwy na większości kampingów.
 • W części mieszkalnej można grać w gry, jeść posiłki czy rozmawiać – w końcu kamper to nasz dom na kółkach!
 • Koszty podróży kamperem są niższe, niż przy zatrzymywaniu się hotelach – co prawda sam koszt wypożyczenia pojazdu jest wysoki, ale już noclegi oraz wyżywienie wychodzą zdecydowanie taniej, niż przy klasycznej podróży z hotelami.

Wypożyczenie kampera dla Twojej rodziny

Jeśli chodzi o wybór i wynajem kampera na podróż z dzieckiem, należy wziąć pod uwagę kilka ważnych czynników. Bezpieczeństwo jest kluczowe, więc upewnij się, że wybrany kamper jest dobrze utrzymany i ma wszystkie niezbędne zabezpieczenia. Szukaj takich rzeczy jak czujniki dymu, gaśnice, trzypunktowe pasy bezpieczeństwa i Isofix, jeśli w pojeździe będzie jeździć dziecko.
Wielkość kampera jest również ważna; chcesz się upewnić, że jest wystarczająco pojemny dla Twojej rodziny, ale nie tak duży, że trudno jest nim manewrować lub zaparkować.
Przestrzeń do spania też musi odpowiadać ilości osób, ale wypożyczalnie oferują auta w których będzie wygodnie jeździć od 2 do 6 osób.
kampery z łóżkiem piętrowym– rodzice śpią na dużym łóżku nad szoferką, a dzieci na piętrowym łóżku z tyłu pojazdu – szczególnie przy starszych dzieciach to świetne rozwiązanie.
Przy wypożyczaniu kampera zwróć uwagę, jakie wyposażenie jest w cenie podstawowej – często za naczynia, pościel czy dodatkowe akcesoria trzeba dopłacać.
Kampery są wyposażone w ogrzewanie, zazwyczaj gazowe – napełnienie czy wymiana butli na stacji benzynowej nie jest skomplikowana, więc w chłodniejsze noce bez problemu można kampera ogrzać. Zbiornik wody jest na tyle pojemny, że możecie przez 2 – 3 dni brać prysznic w kamperze i nie ma potrzeby korzystania z kempingowych prysznicy.

kamper na postoju, kobieta na leżaku przed wejściem

Co zabrać w podróż kamperem z dzieckiem

O czym pamiętać podczas wyjazdu kamperem z dzieckiem?
Należy zabrać ze sobą kilka niezbędnych przedmiotów. Przede wszystkim upewnij się, że masz niezbędne wyposażenie bezpieczeństwa, takie jak fotelik samochodowy jeśli Twoje dziecko jest jeszcze małe.
Aby zapewnić rozrywkę, weź przybory do majsterkowania, kolorowanki, kredki, flamastry, papier czy tablet do rysowania – to świetne sposoby na zajęcie dzieci podczas podróży. Przekąski są również niezbędne podczas podróży z dziećmi, więc pamiętaj o zaopatrzeniu się w niepsujące się produkty, takie jak chrupki, orzechy czy suszone owoce. Nie zapomnij o zabawkach, które mogą być używane zarówno w domu, jak i na zewnątrz! Wreszcie, żadna podróż kamperem z dziećmi nie będzie kompletna bez książek, które zapewnią im rozrywkę po zmroku. Inną opcją jest zabranie tabletu wypełnionego filmami edukacyjnymi i aplikacjami, które pomogą umilić czas podczas podróży.
U nas fantastycznie sprawdzają się klocki lego, które co prawda robią trochę bałaganu, ale zapewniają rozrywkę na długie godziny.
Weź też piłki, paletki do badmingtona, samolociki, wiaderka, łopatki i wszelki inny sprzęt do zabawy na dworze.
Warto zabrać rowery – to zwiększy Waszą mobilność i uatrakcyjni podróż. Większość kamperów ma bagażnik rowerowy z tyłu pojazdu a większe modele mają dedykowane miejsce w bagażniku, gdzie rower się zmieści.
Pamiętaj o apteczce i podstawowych lekach: weź coś na chorobę lokomocyjną, leki przeciwgorączkowe oraz na żołądek – lepiej dmuchać na zimne i przygotować się na każdą ewentualność.
 Dzięki starannemu planowaniu, podróżowanie kamperem z dzieckiem może być przyjemnym doświadczeniem dla wszystkich zainteresowanych! Główne zagrożenie jest takie, że po powrocie będziecie regularnie słyszeć pytanie: „a kieeedy znów pojedziemy kamperkiem??” 😉

Bezpieczeństwo na wakacjach kamperem z dzieckiem

O czym pamiętać jadąc na kamperowanie z dzieckiem?
Pamiętaj, że podczas jazdy dziecko mysi być wpięte w fotelik, tyłem lub przodem do kierunku jazdy, a dorośli muszą być przypięci pasami do foteli lub tylnej kanapy – nie ma możliwości chodzenia w kamperze w czasie jazdy.
Pamiętaj, żeby starannie zaplanować czas jazdy – kamper jeździe wolniej, niż zwykły samochód, a dzieci są niecierpliwe.

Kamper to jednak duże auto – upewnij się, że poradzisz sobie z manewrowaniem, parkowaniem i jeżdżeniem wąskimi drogami.
Wjazd i parkowanie w centrum dużych miast może być trudny – miejsc parkingowych jest mało i są wąskie, manewrowanie nie jest łatwe. Jeśli Twój wyjazd ma koncentrować się na zwiedzaniu metropolii, to kamper może nie być najlepszym rozwiązaniem.

Pamiętaj o dobrym ubezpieczeniu – stłuczka może okazać się kosztowna. Większość wypożyczalni oferuje redukcję wkładu własnego i warto z takiej opcji skorzystać.

Dla nas frajda podczas rodzinnych wakacji kamperem jest niesamowita, szczególnie, jeśli lubisz przede wszystkim przyrodę i pobyt na łonie natury!

Jeśli wybierasz się w podróż kamperem i i chciałbyś, żebyśmy pomogli Ci w przygotowaniu wyjazdu, to skontaktuj się z nami Twoje  wakacje zaprojektujemy zgodnie z Twoimi oczekiwaniami!

Martyna Jankowska

Author Martyna Jankowska

More posts by Martyna Jankowska