Podróże kamperem z małymi dziećmi stają się coraz bardziej popularne, ponieważ coraz więcej rodzin chce wspólnie odkrywać świat, a kamper zdecydowanie to ułatwia
My odbyliśmy wiele podróży własnym kamperem z naszymi synami – zarówno jak byli kilkumiesięcznymi niemowlakami – pierwsze, krótkie wyjazdy były z dwumiesięcznymi maluszkami – jak i starszymi dziećmi.
Jednym z pierwszych słów naszego syna było „amper” i piszczał z zachwytu, jak tylko pojazd turystyczny pojawiał się przed garażem.
Zresztą nie tylko on – na krajowe podróże na łono natury często zabieramy też kota, który jak tylko widzi kampera to od razu wskakuje i lokuje się na przednim fotelu.
Podróżowanie za granicę kamperem może być niezwykle satysfakcjonujące i dostarczyć wspomnień, które przetrwają całe życie. Może jednak być również stresujące, jeśli nie zaplanujesz wszystkiego odpowiednio wcześniej. Aby upewnić się, że Twoja podróż przebiega gładko i że masz wszystko, czego potrzebujesz dla swojego malucha, podajemy kilka wskazówek do podróży kamperem małym dzieckiem.
Gdzie jechać na wakacje kamperem z małym dzieckiem
Zalety podróżowania kamperem z dzieckiem
- Dla mnie oczywistą zaletą podczas podróży kamperem jest wolność – jadę tam gdzie, chcę, w swoim tempie, i mogę zatrzymać się tam gdzie mam ochotę (lub gdzie chcą dzieci) 😉
Zatrzymać się możesz na każdym parkingu – nie jesteśmy w żaden sposób ograniczeni czasowo ani miejscowo – nie ma potrzeby spieszenia się.
Co prawda na niektórych kempingach potrzebna jest rezerwacja – warto to sprawdzić przed przyjazdem, zwłaszcza w lipcu i sierpniu, ale zwykle w okolicy znajdą się inne miejsca na postój. - Druga bezcenna zaleta kamperowania: na wyprawę kamperem można spakować naprawdę dużo rzeczy – auta turystyczne mają mnóstwo schowków i szafek, gdzie zmieścisz ubranie na każdą pogodę, zabawki i zapas jedzenia. Co więcej, jadąc kamperem nie musimy tego rozpakowywać za każdym razem, jak stajesz na kempingu.
- Na wyposażeniu kampera jest niewielka lodówka, więc zawsze możesz mieć zapas mleka, jogurtów czy podstawowe produkty na obiad. Kuchenka gazowa, a czasem nawet piekarnik, umożliwią Ci przyrządzenie posiłku.
- Łazienka jest dostępna w każdej chwili, wystarczy zatrzymać się na poboczu.
Zrzut nieczystości i brudnej wody jest bardzo łatwy i możliwy na większości kampingów. -
W części mieszkalnej można grać w gry, jeść posiłki czy rozmawiać – w końcu kamper to nasz dom na kółkach!
- Koszty podróży kamperem są niższe, niż przy zatrzymywaniu się hotelach – co prawda sam koszt wypożyczenia pojazdu jest wysoki, ale już noclegi oraz wyżywienie wychodzą zdecydowanie taniej, niż przy klasycznej podróży z hotelami.
Wypożyczenie kampera dla Twojej rodziny
Wielkość kampera jest również ważna; chcesz się upewnić, że jest wystarczająco pojemny dla Twojej rodziny, ale nie tak duży, że trudno jest nim manewrować lub zaparkować.
Co zabrać w podróż kamperem z dzieckiem
Bezpieczeństwo na wakacjach kamperem z dzieckiem
Kamper to jednak duże auto – upewnij się, że poradzisz sobie z manewrowaniem, parkowaniem i jeżdżeniem wąskimi drogami.
Wjazd i parkowanie w centrum dużych miast może być trudny – miejsc parkingowych jest mało i są wąskie, manewrowanie nie jest łatwe. Jeśli Twój wyjazd ma koncentrować się na zwiedzaniu metropolii, to kamper może nie być najlepszym rozwiązaniem.
Pamiętaj o dobrym ubezpieczeniu – stłuczka może okazać się kosztowna. Większość wypożyczalni oferuje redukcję wkładu własnego i warto z takiej opcji skorzystać.
Dla nas frajda podczas rodzinnych wakacji kamperem jest niesamowita, szczególnie, jeśli lubisz przede wszystkim przyrodę i pobyt na łonie natury!
Jeśli wybierasz się w podróż kamperem i i chciałbyś, żebyśmy pomogli Ci w przygotowaniu wyjazdu, to skontaktuj się z nami – Twoje wakacje zaprojektujemy zgodnie z Twoimi oczekiwaniami!
Pingback: 10 Porad dla podróżujących z małym dzieckiem – Twoja podróż, nasz projekt | Architekci Podróży()