Podczas podróży na Kubę poczujesz karaibski klimat, poznasz niesamowicie przyjaznych ludzi, piękną przyrodę, stare samochody i cudowną muzykę.
A to wszystko w niewielkim, wyspiarskim państwie, po którym łatwo jest podróżować.
Gorącą atmosferę Karaibów czuć tu na każdym kroku, zarówno chodząc po starej Hawanie, jak opalając się na jednej z rajskich plaż podczas wycieczki na Kubę.
Nie brakuje tu atrakcji dla miłośników jazdy konnej, długich wędrówek czy osób, które lubią poznawać obce kultury i prowadzić długie rozmowy z mieszkańcami.

Kiedy jechać na Kubę?

Wyjazd na Kubę można zaplanować na dowolny miesiąc, ale pora sucha trwa od listopada do kwietnia (warto wziąć pod uwagę, że okolicach stycznia temperatura może spaść poniżej 20 stopni) – wtedy pogoda na Kubie jest najlepsza.
Deszcz w porze deszczowej pada regularnie, ale nie tak, żeby wakacje nie były udane. Warto pamiętać, że wrzesień i październik to okres huraganów, i tego czasu lepiej unikać.

Jaki planować budżet na podróż na Kubę?

Kuba jest dość drogim krajem – oprócz biletu należy liczyć ok $100 za dzień za osobę jako minimalną stawkę, zakładając noclegi w casa particular (kubańskie rodzinne pensjonaty) i przejazdy autobusami a nie wynajętym samochodem.

Państwowe hotele na Kubie są dość fatalne, więc lepiej ich unikać.

Chcąc spędzić wakacje na Kubie oprócz paszportu potrzebujesz wizy – jest to tzw. karta turysty – tarjeta de turista – którą uzyskasz w ambasadzie lub u pośrednika wizowego.
Od 2021 roku walutą jest peso kubańskie (CUP) – CUC przestało funkcjonować z początkiem 2021 r.

Czy wycieczka na Kubę jest dla mnie?

Podróż po Kubie jest idealna zarówno dla par, rodzin z dziećmi jaki dla osób podróżujących samotnie.
Jest bezpiecznie, pogoda jest rewelacyjna, do tego nie brakuje kolonialnych zabytków, pięknych krajobrazów i oczywiście wszechobecnej kubańskiej muzyki, której można słuchać popijając cuba libre na plaży z białym piaskiem.
Warto pamiętać, że na Kubę można dolecieć bezpośrednio lotem czarterowym a ostatnio również przez USA.

Kuba, centrum Hawany i stare auta

Podróż na Kubę – zwiedzanie Hawany

Stolica Kuby – Hawana – jest porywającym miastem o żywiołowej atmosferze. Warto zatrzymać się w nim na kilka dni i po prostu spokojnie pochodzić po jego zakątkach. Wieczorem można wypić niejedną szklaneczkę rumu czy drinka i niejedną kawę w ciągu dnia, zatańczyć salsę i zapalić cygaro z widokiem na Malecon.

Atrakcje Hawany

 • Habana Vieja – stare miasto – Budynek Kapitolu, replika amerykańskiego. Warto przejść na jego teren ulicą Paseo de Marti uliczką z ładną, starą zabudową oddzielająca Habana Viejo od Centro Habana. Przy samym Kapitolu są dwa ciekawe budynki – Centro Gallego i Teatr Hawany.
 • Muzeum Rumu
 • Spacer do Museo de la Revolucion i zwiedzanie – warto, pokazuje kubański punkt widzenia.  Ciekawa eklektyczna fasada architektów Maruri z Kubu i Belga Jeana Beleu.
 • Plaza de Armas,
 • Callejón de Hammel – dzielnica afrokubańska, pełna murali, galerii i restauracyjek
 • Plaza de la Revolución – socrealizm w czystej postaci.
 • Cmentarz Colon
 • Twierdza Castillo de la Real Fuerza oraz fortyfikacje miejskie
 • El Malecon: 8 km esplanada wzdłuż wybrzeża, od Habana Vieja do Vedado – hawańskie CBD
 • Wieczorem warto udać się do Fabrica de Arte Cubana – przestrzeni z galeriami, klubami i jedzeniem, gdzie regularnie odbywają się też koncerty. Muzyki na żywo można posłuchać w bardzo wielu zakątkach miasta.

Zwiedzanie Vinales 2 -3 dni

widok na plantacje i góry okolic Vinales

Vinales to miejscowość 4 godziny z Hawany autobusem, 3 samochodem, słynna z plantacji tytoniu, kawy i fabryk cygar, gdzie można można też zobaczyć małe warsztaty. Przepiękne krajobrazy – słońce, pola i góry w tle – często okolicę eksploruje się konno (nie trzeba mieć wcześniejszego doświadczenia w jeździe konnej) lub pieszo.
Samo Vinales, mimo że turystyczne, jest urocze, jego okolice są świetnym miejscem na zobaczenie, jak wygląda kubańska prowincja.

Atrakcje Vinales

 • Zorganizowana wycieczka konno do Valle de Viñales, po drodze zobaczysz plantacje kawy i tytoniu, jezioro, i punkt widokowy. To tutaj produkuje się słynne, kubańskie cygara.
  Doświadczenie w jeździe konnej nie jest szczególnie niezbędne, za to widoki są genialne.
  Alternatywa to wycieczka jeepem albo szlaki piesze.
 • Ogród botaniczny Jardin Botanico de Viñales
 • Mural de la Prehistoria – współczesne murale dla turystów na skalnej ścianie (namalowane na rozkaz Fidela Castro).
 • Jaskinia La Cueva del Indio – jaskinia, gdzie mieszkali dawni Indianie, popularna, ale nie jest wyjątkowo pasjonująca.

Zwiedzanie Cienfuegos

Kubański farmer z wozem zaprzęgniętym w woły

Jadąc z Vinales do Trinidad można po drodze zatrzymać się na zwiedzanie i ewentualny nocleg w Cienfuegos – prześliczne miasteczko z imponującym fortem, który miał chronić miasto przed piratami oraz Laguna de la Cura – nabrzeżem rybackim z małymi, kolorowymi łódkami i łodziami-domami rybaków.
Niedaleko miasteczka leży Laguna de Guanaroc – miejsce z olbrzymią farmą krewetek, przyciągająca ptactwo. Jest tam kolonia ok. 200 flamingów, pelikany, kaczki i inne ptaki.

Kolonialny Trinidad – 3 dni

Kuba, widok na Trinidad

Trinidad to jedno z najbardziej znanynch i najpiękniejszych miast na Kubie i świetne miejsce, żeby poznać kubańską przeszłość i zobaczyć, jak dziś wygląda tam życie.
Główne zabytki na historycznej starówce to Museo Romantico i Museo Historico, dwa odnowione domy z początków XIX wieku, Muzeum architektury kolonialnej, Museo Nacional de la Lucha contra Bandido oraz kościół. Atmosfera jest świetna, jak w typowym małym miasteczku na Karaibach, a plaże są jednymi z najpiękniejszych w kraju.

Będąc w Trinidad warto pojechać do wodospadów Salto del Caburní – do atrakcji zalicza się kąpiel w lagunie i spacer przez lunch deszczowy z przewodnikiem lub konne wycieczka.

Dobrą opcją jest też wycieczka do Parque el Cuban 3,5 km szlak przez las do wodospadu Javira (ok. godziny) oraz farma z restauracją.

 Spiritus Sancti

Małe miasteczko, gdzie jest tam relatywnie mało turystów, więc chociażby z tego powodu warto tam spędzić dzień – to taki Trinidad z dużo mniejszą ilością turystów – można lepiej zobaczyć, jak wygląda życie na kubańskiej prowincji.
Dobre miejsce na jednodniową wycieczkę z Trinidadu.

Atrakcje w Spiritus Sancti:

 • Puente Yayabo – XIX wieczny most
 • Parque Serafín Sánchez – centralny skwer
 • Iglesia Parroquial Mayor del Espiritu Santo
 • Plaza Honorato – mały skwer, dawne miejsce egzekucji, obecnie ryneczek.
 • Casa de la Guayabera (San Miguel 60) – to stąd pochodzą specyficzne koszule noszone m.n przez Che czy Fidela

Wycieczka do Santiago de Cuba 3 dni

starsza kobieta paląca kubańskie cygaro

Drugie największe miasto i kulturalna stolica Kuby ze świetną atmosferą i szalenie przyjaznymi ludźmi – mimo że dojazd tu zajmie trochę czasu (przelot jest optymalny, ale świetną opcją jest wynajęcie samochodu i 2 – 3 dniowy przejazd przez mniej znane zakątki Kuby), to zarówno samo miasto z małymi uliczkami oraz okolica – przepiękne plaże i góry są warte spędzenia tu kilku dni.
Pierwszego dnia warto przejść się przez główne atrakcje miasta – Plaza Dolores, Parque Céspedes, Museo Bacardí dodatkowo Cuartel Moncada and Cementerio de Santa Ifigenia.
Idealne miejsce dla miłośników kubańskiej muzyki – Casa de la Trova to znane na całym świecie miejsce występów muzyków, chociażby z Buena Vista Social Club.

Wyjazd do Baracoa 3 dni

Baracoa – najstarsze miasto na Kubie, wg niektórych najpiękniejsze, leżące w otoczeniu niesamowitej przyrody jest oddalone od Santo Domingo o około 4 godziny jazdy.

W Baracoa również jest lotnisko, więc jeśli chcesz zwiedzić wschód Kuby, to możesz przylecieć do Santo Domingo a wylecieć z Baracoa.

 Atrakcje Baracoa

 • Spacer po starówce lub
 • Relaks na plaży La Maguana
 • Rzeka Toa – rejs cayuca – tratwą, niegdyś używaną przez Indian, piękne widoki po drodze.
 • Góra El Yunque – niewymagający trekking, cudna przyroda – orchidee, paprocie, palmy – rezerwat z listy UNESCO

Plażowanie: Cayo Santa Maria lub Varadero

Plaże Varadero są piękne i są relatywnie niedaleko od Hawany, ale warto wziąć pod uwagę, że miejsce jest popularne wśród turystów i można się tam spodziewać sporych tłumów. Poza tym, jest to nadmorski resort, który zdecydowanie nie pokazuje realiów życia na Kubie – jest to miejsce założone przez kubański rząd w celu ściągnięcia zagranicznych turystów. Niemal wszystkich transakcji dokonuje się tam w dolarach amerykańskich, więc Kubańczyków nie ma tam wielu.

Zaletą Varadero jest dobre skomunikowanie z Hawaną i Trinidadem oraz ciekawe miejsca w okolicy.
Jeden dzień warto spędzić na zwiedzaniu okolicznych atrakcji a resztę czasu poświęcić na wypoczynek.

Będąc w Varadero nie można przegapić wycieczki do Cuevas de Bellamar – fantastycznie i dobrze przygotowane jaskinie, jedna z głównych atrakcji Kuby, bardzo atrakcyjne także dla dzieci.

W samym Varadero również jest ciekawa jaskinia – Ambrosio (dużo uroczych nietoperzy i malowidła na ścianach; są przewodnicy mówiący po angielsku).
Po zwiedzeniu jaskinie warto też pójść do pobliskiego. Rezerwatu Varahicacos, w którym jest szlak przez dżunglę, którego pokonanie zajmuje około godzinę. Świetna roślinność, małe jaskinie po drodze.

Poza Varadero możesz wybrać inne plaże – np. na wyspach Cayo Coco czy Cayo Santa Maria. Są tam zarówno resorty all inclusive, bardzo popularne na Kubie, jak i mniejsze hotele i pensjonaty.

Wybierasz się na Kubę?

Zobacz naszą ofertę!
Martyna Jankowska

Author Martyna Jankowska

More posts by Martyna Jankowska