Wejście na Machu Picchu marzy się chyba każdemu podróżnikowi, a Peru to miejsce, które ma przecież do zaoferowania o wiele, wiele więcej niż tylko Inka Trail i samo miasto Inków.
Podczas wakacji w Peru zobaczysz krajobraz Andów z ośnieżonymi szczytami i przepastnymi dolinami, wulkany przy Arequipa, dżunglę nad Amazonką, Kanion Colca czy jezioro Titicaca. No i jeszcze te lamy i alpaki, które możesz pogłaskać niemal na każdym kroku – wycieczka do Peru Cię nie rozczaruje!

Kiedy jechać w podróż do Peru?

Najlepszy okres na wyjazd do Peru ze względu na pogodę to maj – październik, jest to wysoki sezon z największą liczbą turystów. Listopad i kwiecień to początek i końcówka pory deszczowej – w tym okresie taniej i przyjeżdża zdecydowanie mniej turystów, a pogoda nie jest zła.

Jaki planować budżet na podróż po Peru?

Za nocleg/jedzenie/przejazdy lokalne w Peru możesz liczyć łącznie $50 za osobę za dzień w wersji oszczędnej.
Inca Trail – to koszt $600 – $800 na osobę lub samo wejście na Machu Picchu $70
Lot nad Nazca będzie kosztować $214
Loty wewnętrzne w Peru kosztują $50 – $120 w zależności od tego, jakie miejsca wybierzesz.
Titicaca – wycieczka jednodniowa ok $20, z noclegiem ok. $50, z dwoma noclegami – $80 – $100.

Walutą w Peru jest peruwiańskie peso, ale dolary amerykańskie też są w szerokim użyciu, choć kurs może być niekorzystny

Czy taka wycieczka do Peru jest dla mnie?

Wyjazd do Peru jest dla osób aktywnych – spędzisz wiele dni na długich spacerach lub trekkingu, zarówno po górach, jak i po dżungli.
Pamiętaj, że będziesz wysoko nad poziomem morza – choroba wysokościowa nie jest w rzadkością w Cuzco!
Peru jest także idealne dla pasjonatów archeologii i miłośników dawnych kultur oraz dla miłośników przyrody – widoki są tu oszałamiające!

Peru, solnisko pod Arequipa i widok na góry

Wycieczka do Peru – zwiedzanie Limy – 2 dni

Twoja podróż po Ameryce Południowej i Peru zacznie się w Limie i tu spędzisz pierwsze 2 lub 3 dni. Stolica Peru jest ciekawym miastem, nie zabraknie tu miejsc wartych uwagi zarówno w dzień, jak i w nocy.

Co robić w Limie?

 • Zwiedzanie kolonialnego Starego Miasta – zobacz koniecznie plac Plaza de Mayo, Katedrę czy hiszpański Klasztor św Franciszka oraz Pałac Prezydencki.
 • Museo Larco – świetne muzeum otoczone ładnym ogrodem z ciekawą kolekcją artefaktów z ery prekolumbijskiej
 • Huaca Pucllana – inkaskie ruiny w centrum miasta.
 • Wieczorny pokaz fotanna w Parque de la Reserva.
 • Dzielnica Barrcando – spacer po artystycznej dzielnicy Limy.
 • Relaks w dzielnicy Miraflores – tu tętni życie nocne!

Będąc w Limie spróbuj lokalnej kuchni i zjedz ulubione dania Peruwiańczyków – ceviche oraz zupę z krewetek – Chupe de Camarones

Przelot nad Nazca – 1 dzień

Nazca w Peru, geoglif z lotu ptaka

W Nazca możesz zobaczyć słynne geoglify w kształcie roślin, zwierząt i kształtów geometrycznych, wyryte w glebie pustyni pomiędzy rokiem 300 p.n.e. a 900 n.e.
Geoglify z Nazca ogląda się z wysokości – jeśli Twój budżet na to pozwala, to wybierz lot awionetką nad ruinami. Druga opcja to wieża widokowa oddalona paręnaście kilometrów od miasteczka Nazca.
Z Limy do Nazca możesz pojechać autobusem – nocnym albo dziennym – jazda trwa siedem godzin. Funkcjonuje też autobus typu hop-on hop-off – jeśli wybierzesz tę opcję, to po drodze możesz zatrzymać się na postój w oazie Huacachina.

Arequipa i Kanion Colca – 3 dni

widok na ściany kanionu Colca w Peru

Do Arequipy, zwanej Białym Miastem, możesz dolecieć albo dojechać autobusem.
Samą Arequipę warto zwiedzić, zobacz koniecznie Klasztor Santa Catalina który bardziej przypomina małe, śliczne miasteczko niż klasztor, przejdź się przez Stare Miasto i pojedź do punktu widokowego Yanahuara, skąd jest świetny widok na wulkan i całe miasteczko.
Głównym powód, dla którego turyści tu przyjeżdżają to jednak kanion rzeki Colca, którego ściany wznoszą się z lewej strony na ponad 3200 m nad poziom rzeki, zaś z prawej – na 4200 m.
Zobaczysz także punkt widokowy Cruz del Condor – niesamowity widok na kanion oraz krążące nad nim kondory.
Wycieczka i trekking do kanionu zwykle trwa dwa dni, chociaż możesz spędzić w okolicy więcej czasu.

Cuzco i Święta Dolina Inków -4 – 5 dni

Przelot do Cuzco – miasta dawnego państwa Inków i zwiedzanie indiańskich zabytków. W samym mieście warto spędzić 2 do 3 dni, kolejne 2 lub 3 dni spędź w Świętej Dolinie – możesz wypożyczyć samochód i już z lotniska pojechać samochodem albo jeździć lokalną komunikacją – busiki i collectivos działają całkiem nieźle w Świętej Dolinie, chociaż przemieszczanie się zajmie Ci więcej czasu.

Cusco w Peru położone jest na wysokości 3399 m n.p.m – zaplanuj sobie czas na aklimatyzację do wysokości.

Zwiedzanie Cuzco

 • San Pedro Market;
 • Plaza de Armas mieszczący się na miejscu inkaskiego centrum miasta;
 • Katedra;
 • Iglesia La Merced;
 • Iglesia y Monasterio de Santa Catalina;
 • Koricancha – inkaska świątynia Słońca;
 • Plaza de San Francisco – świetne miejsca na kawę;
 • Sacsayhuamán – inkaskie mury oraz ruiny świątyni;
 • Cuzco ma bardzo dobre muzea, jak będzie chwila czasu to warto odwiedzić np. muzeum sztuki przedkolumbijskiej czy muzeum tekstyliów tradycyjnych i tkactwa;
 • Planetarium, o 18. jest prezentacja po angielsku, podczas której jest wyjaśnione między innymi jak Inkowie postrzegali świat i niebo.

Wycieczka na Tęczową Gorę – Rainbow Mountain

Widok na Tęczową Górę w Peru i chłopaka w peruwiańskim kapeluszu

Tęczowa góra Vinicunca – Rainbow Mountain – ostatnio robi furorę. Jeszcze kilka lat temu nikt o niej nie słyszał, bo leżała pod warstwą śniegu i lodu, więc niesamowite kolory nie były widoczne.
Wycieczka z Cusco zajmie Ci cały dzień, wyjazd jest nad ranem, bo to jednak dość daleko – 3 godziny jazdy. Wejście i zejście to około 6 godzin.

Zwiedzanie Świętej Doliny

Święta Dolina Inków, inaczej dolina rzeki Urubamba była niegdyś centrum cywilizacji Inków. Możesz tu podziwiać tarasy rolnicze, solniska oraz fantastyczne stanowiska archeologiczne. Odległości między miasteczkami nie są duże, łatwo jest się tu przemieszczać.
W Świętej Dolinie zobacz koniecznie tarasy rolnicze w Moray i solnisko Salinas de Maras, Park Archeologiczny Ollantaytambo oraz ruiny w Pisac, dające dobry wgląd w królestwo Inków.

Machu Picchu i Szlak Inków 3 – 4 dni

widok na inkaskie miasto Machu Picchu, na pierwszym planie lama

Machu Picchu, najlepiej zachowane miasto dawnego imperium Inków, możesz zobaczyć na kilka sposobów.
Najpopularniejszy jest szlak górski Inka Trail – trasa na 3 – 4 dni, ale są też opcje krótsze i dłuższe, w zależności od Twojej kondycji oraz upodobań do trekkingu. Klasyczny Inka Trail w sezonie trzeba rezerwować z bardzo dużym wyprzedzeniem. Trasy nie można pokonać samemu.
Jeśli nie chcesz lub nie możesz pokonać Inka Trail, to możesz pojechać z Cuzco czy Ollantaytambo pociągiem do Agua Calientes i tam albo wejść pieszo albo podjechać autobusem pod Machu Picchu – w takiej opcji cała wycieczka zajmie Ci jeden dzień. Pamiętaj, że wstęp do Machu Picchu lepiej zarezerwować z wyprzedzeniem. Bilet jest na konkretny dzień i godzinę ze względu na ograniczenia liczby zwiedzających.

Tambopata National Park i Amazonia

Z Cuzco poleć lub pojedź autobusem do peruwiańskiej Amazonii i spędź kilka dni wśród zieleni dżungli. Będzie to dobry odpoczynek po inkaskich ruinach.

Chcąc jechać na amazońskie wybrzeże w Peru możesz wybrać Tambopata National Park.  Dobry dojazd z Cuzco, a na miejscu będzie między innymi wycieczka po Amazonce, rejs tratwą po jeziorze Tres Chimbadas, spacery po dżungli i obserwowanie papug jedzących glinę na skałach o wschodzie słońca.

Jeśli Twój budżet na to pozwoli, to zamiast Tambopata możesz wybrać Iquitos położone na skraju dżungli i tam spędzić więcej czasu, ok 3 – 4 dni i udać się na rejs po Amazonce i do dżungli.
Samo Iquitos jest brzydkie, jedzie się tylko na wycieczkę do dżungli i lepiej jest zaaranżować ją z wyprzedzeniem.

Peruwiańskie Jezioro Titicaca i Puno 2 dni

Z Cuzco poleć albo pojedź autobusem do Puno, bazy wypadowej na jezioro Titicaca – największe wysokogórskie jezioro na ziemi, leżące na granicy Peru z Boliwią.

Titicaca jest znane przede wszystkim z pływających wysp, na których mieszkają lokalne społeczności.
Niestety jest to już bardzo skomercjalizowany region.

Możesz wybrać wyspę Taquile – jest to najbardziej tradycyjna wyspa, nie ma ruchu kołowego, część kobiet zna tylko język Quechua, mężczyźni rozmawiają po angielsku. Możesz też pojechać na cały dzień na pobliską wyspę Uros.

W Puno możesz wykupić wycieczkę po wyspach albo popłynąć wcześnie rano lokalną łodzią i spać na homestay’u u rodzin na wyspach, ale na to trzeba liczyć co najmniej trzy dni w Puno.

Z Puno poleć z powrotem do Limy albo, jeśli planujesz podróż do Boliwii, przekrocz granicą peruwiańsko-boliwijską.

Wakacje w Peru – Paracas i Huacachina 2 – 3 dni

Wyspy Ballestas, na pierwszym planie foki, dalej ptaki wodne

Z Limy złap poranny autobus do Paracas, nadmorskiej miejscowości – ze świetnym rezerwatem – można tu pojechać na wycieczkę quadem albo rowerami po parku narodowym, oraz zwiedzić Paracas – całkiem ładne miasteczko.
Następnego rana zobacz Islas Ballestas „Małe Galapagos”, położone u wybrzeża Peru. Rejs łodzią do Wysp Ballestas trwa dwie godziny. Zobaczysz między innymi lwy morskie, pelikany czy pingwiny.

Po rejsie pojedź autobusem do Huacachina – oazy na pustyni gdzie można zrobić sobie krótki wypad na wydmy.
Z Huacachina wróć do Limy, skąd możesz wrócić do Polski lub kontynuować podróż jadąc do Boliwii, zobaczyć Salar de Uyuni.

Jeśli wybierasz się do Peru i chciałbyś, żebyśmy pomogli Ci w przygotowaniu wyjazdu, to skontaktuj się z nami – Twoje wakacje w Peru zaprojektujemy zgodnie z Twoimi oczekiwaniami!

Wybierasz się do Peru?

Zobacz naszą ofertę!
Martyna Jankowska

Author Martyna Jankowska

More posts by Martyna Jankowska