Śnią Ci się wakacje w Oceanii? Rajskie plaże, ocean z oszałamiająco błękitną wodą, szumiące palmy i idealna pogoda…
Wyjazd do Oceanii to dla wielu jedno z największych podróżniczych marzeń i choć nie jest łatwo się tu dostać, to widoki, plaże ale też możliwość niesamowitych przygód i poznania fantastycznych osób rekompensują trudy podróży.

Kiedy jechać do Oceanii?

Pora sucha w Oceanii to kwiecień – październik i wtedy najlepiej planować podróż.
Podróż do Oceanii możesz połączyć z Singapurem, Japonią czy Nową Zelandią ze względu na bezpośrednie loty.
Możesz polecieć do Oceanii też w porze deszczowej, ale jeśli planujesz nurkowanie lub wakacje na plaży, to ryzykujesz pochmurne niebo i nieco mętną wodę.

Jaki planować budżet na podróż po Oceanii?

Budżet na wakacje w Oceanii nie będzie mały – same przeloty to kilka tysięcy złotych, noclegi a przede wszystkim wycieczki na miejscu nie należą do tanich. Dobrze orientacyjnie liczyć $150 – $200 na osobę na dzień.

Czy wyjazd do Oceanii jest dla mnie?

W Oceanii odnajdzie się niemal każdy miłośnik wysokich temperatur, natomiast jeśli chodzi o wybór wyspy, to już kwestia Twoich preferencji – czy interesują Cię plaże i chcesz wypocząć w luksusowym resorcie po roku plaży, czy wolisz naturę – trekking, dżunglę lub wulkany, a może island hopping czy długi rejs wśród małych wysepek. Znajdzie się tu coś dla osób, które chcą poznać inną, tak odmienną od naszej kulturę , rodzin z dziećmi i miłośników sportów ekstremalnych.

kokos przecięty na pół, tropikalne kwiaty

Zobacz, jak zwiedzić Samoa, Fidżi i Tonga w trzy tygodnie. Pomiędzy tymi wyspami są regularne, bezpośrednie loty więc w 2 – 3 tygodnie możesz odwiedzić trzy wyspiarskie Państwa.
Podróż do Oceanii możesz połączyć z Nową Zelandią, Japonią lub Koreą czy Singapurem ze względu na wygodne połączenia lotnicze.

Wyjazd na Fidżi – 7 dni

Fidżi jest idealnym miejscem na relaks, plażowanie, nurkowanie – możesz spędzić tu tydzień rewelacyjnego, wakacyjnego odpoczynku, a potem polecieć na nieco dalsze wyspy Oceanii, gdzie pójdziesz na trekking po dżungli, wejdziesz na wulkan i poznasz lokalną kulturę.
Archipelag wysp Fidżi to ponad 300 wysp i wysepek, ale jeśli masz około tygodnia na wakacje, to zostań na głównej wyspie – Viti Levu, gdzie są też dwa główne lotniska. Na Viti Levu możesz spędzić 2 – 4 dni, a potem, jeśli Twój budżet na to pozwoli, popłyń na 3 – 4 dniowy rejs po okolicznych wyspach i wysepkach, w tym Mamanuca oraz Yasawa Islands, gdzie znajdziesz puste plaże, małe wioseczki, niesamowitą przyrodę oraz jedne z najlepszych miejsc do nurkowania i snorkellingu na świecie.
Viti Levu nie jest duża, więc możesz mieć nocleg w jednym miejscu i jeździć samochodem na wycieczki.

Zwiedzanie Fidżi – Wyspa Viti Levu

 • Dolina Sigatoka – rzeka Sigatoka meandruje z centrum Viti Levu aż do Wybrzeża Koralowego – Coral Coast – przez urodzajną, zieloną dolinę. Popłyń na wycieczkę łodzią rzeką, podziwiając plantacje trzciny cukrowej i warzyw, małe wioski i świetne widoki.
 • Wioska Navala – najbardziej charakterystyczna wioska Fidżi, z tradycyjną architekturą, które nie zachowała się już niemal nigdzie. Sam dojazd do wioski położonej wysoko na wyżynach Nausori jest przygodą.
 • Wyżyny Namosi – wodospady, kanion i świetna trasa raftingowa.
 • Wycieczka na snorkelling – rozważ archipelag Yasawa, wyspę – resort Denarau, lub nurkowanie z żarłaczami
 • Colo-i-Suva Forest Reserve – tętniący życiem las deszczowy z niesamowitą fauną i florą oraz wieloma wodospadami, połączonymi naturalnymi basenami
 • Wspinaczka na górę Tomanivi – uśpiony wulkan – piękna, choć trudna, trasa trekkingowa.

Zwiedzanie Fidżi – Wyspy Mamanuca i Yasawa

widok na porśnięte dżungla wyspy Yasawa, Fidżi

Mamanuca i Yasawa to dwie grupy w dużej mierze niezamieszkanych wysp wulkanicznych oraz koralowych, leżących bardzo blisko Nadi. Z Nadi możesz udać się tam na jednodniową wycieczkę łodzią, ale lepszą opcją jest 2 – 4 dniowy rejs i island hopping.

Zwiedzanie Fidżi – Wyspa Vanua Levu

Vanua Levu to druga pod względem wielkości wyspa archipelagu, możesz tu się dostać samolotem z Nadi.
Na wyspie są dwa miasta, ale reszta terenu to małe wioski, plantacje kopry i trzciny cukrowej, lasy tropikalne i gdzie niegdzie – wakacyjne ośrodki dla tych, którzy preferują wakacje z dala od zgiełku.

Zwiedzanie Fidżi – Wyspa Taveuni

Jeśli kochasz naturę i lubisz nurkować, to Taveuni jest wyspą dla Ciebie – bywa nazywana Wyspą – Ogrodem – ponad 80% jej powierzchni stanowi Bouma National Heritage Park z oszałamiającą, tropikalną przyrodą, a u wybrzeży wyspy jest morski rezerwat i idealne miejsca do nurkowania.
Taveuniu leży blisko Vanua Levi, więc nie jest się tu trudno dostać.

Wyjazd na Samoa

Samoa, palma pochylająca się w stronę wody

Samoa to dwie główne wyspy – Upolu i Savaii, położone bardzo blisko siebie. Pomiędzy wyspami kursuje prom, a przeprawa trwa ok. 75 minut.
Podczas podróży po Samoa dobrze jest wynająć samochód – ułatwi to przejazd do większości miejsc, bo inne opcje są dość ograniczone, szczególnie, jeśli nie masz dużo czasu.
Nie zdziw się także, jeśli niemal na każdym kroku będziesz musiał płacić za wstęp – tutaj ziemia należy do wiosek i to one narzucają swoje prawa.
Tutaj, tak samo jak w Tonga, będziesz spał w Fale – nadmorskich chatach krytych strzechą. W sporej części przypadków pełne wyżywienie jest wliczone w opłatę za noc.

Atrakcje Samoa – zwiedzanie wyspy Upolu 2 – 3 dni

żółw w płytkiej wodzie, Samoa

Po przylocie do Apia wynajmij samochód – wyspa nie jest duża, najłatwiej się ją zwiedza autem, a dodatkowo bardzo dobre miejsca noclegowe znajdują się 1 -2 godziny jazdy od Apia

 • Dzień w Apia – po przylocie możesz poświęcić dzień na zwiedzanie Stolicy Samoa – zobacz lokalne rynki i ciekawe, choć komercyjne Cultural Centre pokazujące samoańską kulturę
 • Odwiedź Black Sand Beach, na którą dojedziesz tylko autam z napędem na 4 koła
 • Przejedź samochodem przez wyspę, aż do wysepki Namu’a, gdzie możesz też zatrzymać się na noc w chacie krytej trzciną. Po drodze przez Upolu koniecznie zobacz Wodospady Sopo’aga oraz To Sua Ocean Trench – rów oceaniczny. – możesz zabrać ze sobą rzeczy na piknik i zjeść obiad w przerwie od pływania.
  Tuż obok jest piękna plaża Fagaoneone oraz pola lawy ze skalnymi jeziorkami i blowholes.
  Możesz odwiedzić także plażę Vavau Beach, świetną do pływania, ale też do surfingu
 • Pojedź na przylądek Mulinu niedaleko Apia – to najdalej na zachód wysunięty punkt Samoa oraz zobacz skalne jezioro Fafa O Sauai’i, jedno z najświętszych miejsc Samoa

Samoa – zwiedzanie wyspy Savaii 3 – 4 dni

 • Saleaula Lava Fields – lawa z erupcji wulkanu z 1905 roku; możesz zobaczyć zalany lawą kościółek;
 • Przejdź przez Falealupo Canopy Walk – spacer wysoko w koronach drzew lasu deszczowego;
 • Zobacz podziemne korytarze z lawy – Paia Dwarfs Cave oraz Peapea Cave;
 • Na Savaii również przejedź przez wyspę samochodem, zobaczysz małe wioski, gdzie nic się nie dzieje, plantacje kokosów i trzciny, wiejskie szkoły i niesamowitą, poszarpaną, wulkaniczną linię brzegową. Możesz poświęcić dwa dni na spokojną trasę dookoła Savaii.
 • Zrelaksuj się na plażach niedaleko wioski Manase – najpiękniejszych na Samoa

Wyjazd do Tonga – 7 dni

Tonga jest dużo mniej rozwinięte, niż sąsiednie kraje, co oznacza, że komunikacja i przemieszczanie się też jest trudniejsze.
Jeśli masz tydzień na Tonga, to zostań na głównej wyspie – Tongatapu, gdzie jest stolica – stolica – Nuku’alofa. Możesz zrobić sobie wycieczki na pobliskie Fafa i Pangiomotu. Transfer na Vava’u zajmie dużo czasu i kosztuje sporo, więc mając około tygodnia na Tonga zostań w Tongatapu.
W Tonga również dobrą opcją na zwiedzanie jest wypożyczenie samochodu.

Atrakcje w Tonga – wyspa Tongatapu

 • Zobacz Ha’amonga ‘a Maui – megalityczny trylit – olbrzymia, kamienna brama;
 • Popłyń z Humbakami między lipcem a październikiem;
 • Spędź wieczór w Nukualofa – lokalne bary i restauracje są całkiem niezłe!
 • Zobacz Trójgłowe drzewo kokosowe;
 • Tsunami Rock – wielka skała koralowa w centrum wyspy, pamiątka po tsunami z XIX wieku;
 • Zobacz latające lisy (rudawki) niedaleko wioski Kolovai;
 • Popłyń na snorkelling albo nurkowanie!
 • Zobacz Blowhole Mapu ‘a Vaea;
 • Wizyta w szkole Tupou College;
 • Popatrz, jak świnie łowią ryby!
 • Surfuj w oceanie przy plaży Ha’atafu.

Wyspa ‘Eua

Tonga jest dużo mniej rozwinięte, niż sąsiednie kraje, co oznacza, że komunikacja i przemieszczanie się też jest trudniejsze.
Jeśli masz tydzień na Tonga, to zostań na głównej wyspie – Tongatapu, gdzie jest stolica – stolica – Nuku’alofa. Możesz zrobić sobie wycieczki na pobliskie Fafa i Pangiomotu. Transfer na Vava’u zajmie dużo czasu i kosztuje sporo, więc mając około tygodnia na Tonga zostań w Tongatapu.
W Tonga również dobrą opcją na zwiedzanie jest wypożyczenie samochodu.

Atrakcje na ‚Eua:

 • Wycieczka do parku narodowego i na interior wyspy, dobrą opcją są wycieczki 4WD;
 • Nurkowanie w Cathedral Cave;
 • Całodzienny trekking lub niedługi, lekki spacer w ‘Eua National Park;
 • Lubisz łowić ryby – popłyń na połów z lokalnymi rybakami, tu mozesz złowić naprawdę wielką sztukę!
 • Wspinaczka na skałkach przy Fangatave Beach.

Wyspa Ha’apai

Jeśli chcesz mieć ciszę, spokój i wyspę niemal tylko dla siebie, to wybierz Ha’apai- z grupy 62 wysepek 45 jest niezamieszkałych. Ha’apai jest słabo rozwinięta, ale znajdziesz tu sporo pensjonatów i resortów przy lagunach i plażach z białym piaskiem. Tu mogą być Twoje idylliczne wakacje.

Wyspa Vava’u

Interesują Cię sporty wodne? Przyjedź na Vava’u – tu są świetne wycieczki na nurkowanie, snorkelling, ryby czy pływanie z wielorybami.

Powrót z Oceanii

Samoa, strome skały wyrastające z wody

Z Tonga możesz wrócić do Europy przez Australię lub Nową Zelandię – są bezpośrednie loty, albo wrócić do Fiji i polecieć na przykład przez Singapur lub Japonię.
Planując podróż do Oceanii co najmniej 3 dni poświęć na transport, dobrze też będzie zaplanować 2 – 3 dni na zwiedzanie Singapuru czy Tokio, żeby nie spędzić za dużo czasu na raz na przemieszczanie się.

Jeśli wybierasz się do Oceanii i chciałbyś, żebyśmy pomogli Ci w przygotowaniu wyjazdu, to skontaktuj się z nami – Twoje egzotyczne wakacje zaprojektujemy zgodnie z Twoimi oczekiwaniami!

Wybierasz się do Australii i Oceanii?

Zobacz naszą ofertę!
Martyna Jankowska

Author Martyna Jankowska

More posts by Martyna Jankowska