Zastanawiasz się, dokąd udać się w zagraniczną podróż z dzieckiem? Z racji swojej pracy Architektki Podróży wielokrotnie przygotowywałam dla rodzin plany bardzo wielu podróży z dziećmi, a także wyjazdów z niemowlakami. Okazuje się, że na udane wakacje z dzieckiem możesz udać się w naprawdę bardzo wiele miejsc! Poniżej znajdziesz krótkie opisy podróży, jakie opracowywałam dla rodzin z młodszymi dziećmi. Wracali zadowoleni, więc polecam z czystym sumieniem zarówno destynacje, jak i swoje usługi. 🙂
Zainspiruj się!

Podróż z niemowlakiem do Japonii

Podróż do Japonii z półrocznym niemowlakiem była jednym z moich pierwszych wyzwań zawodowych.

W części japońskich miast zwiedzanie z wózkiem nie jest łatwe, szczególnie w Kioto blisko świątyń brakuje chodników jest sporo chodzenia pod górkę i z górki i spacerówka po prostu się nie sprawdza. Tutaj dobrym rozwiązaniem jest nosidło – dziecku było wygodnie i nie trzeba było się zastanawiać, ile schodów jest na trasie.

Wyjazd do Japonii tej rodziny był bardzo aktywny, mimo podróży z tak małym dzieckiem – nosidło sprawdziło się dobrze i byli w stanie naprawdę wiele zobaczyć podczas dwóch tygodni w Japonii.

Przygotowałam też podróż do Japonii z nieco starszym dzieckiem, ok. 3 lat i tutaj na prośbę rodziców w trakcie wyjazdu był kilkudniowy odpoczynek na plażach półwyspu Izu, gdzie nie trzeba się było dużo przemieszczać i można było odpocząć. O ile większość moich klientów preferuje odpoczynek na koniec wyjazdu, tak tutaj najlepiej sprawdził się jednak relaks w trakcie, też po to, żeby dziecko nie było zmęczone.

Planując podróż z dzieckiem, nie tylko do Japonii, czasem warto wziąć pod uwagę, że zwiedzanie z dziećmi niekoniecznie może zajmować więcej czasu, ale mniej.

Dzieci są mniej cierpliwe, i zabytek, który dorosły będzie oglądać 30 min, dziecko przebiegnie w 5 i zaraz się znudzi, więc tu zawsze warto mieć plan awaryjny i przede wszystkim zróżnicowany plan zwiedzania, żeby dzieci nie były znudzone kolejną świątynią.

Akurat Japonia – kraina mangi – ma mnóstwo do zaoferowania dla dzieci i młodzieży w dowolnym wieku, więc tu nie ma problemu z zaplanowaniem atrakcyjnego pobytu.

Właśnie po podróży po Japonii z nastolatką i kilkuletnią córką dostałam feedback, że wszystko wyszło świetnie, zwiedzanie bardzo płynnie i zobaczyły więcej miejsc, niż było to początkowo planowane 🙂

Podróż z czwórką dzieci do Stanów Zjednoczonych

dzieci w Wielkimi Kanionie Kolorado

Stany Zjednoczone to jedna z ulubionych destynacji moich klientów i wielu z nich wybiera się w podróż do USA z dziećmi.

Przygotowywałam tam trasy dla rodzin zarówno z jednym, jak i z kilkorgiem dzieci (otrzymałam też najlepszy feedback w życiu, od mamy czwórki – Pani Martyno, wszystko fantastycznie, ale czemu Pani nie powiedziała najważniejszego?? – żeby dzieci zostawić w domu!! 🙂 ).

Najpopularniejsze trasy to parki narodowe Zachodniego Wybrzeża, oraz Floryda i wschodnie wybrzeże

Trasa przez Florydę jest świetnym pomysłem nawet z bardzo małymi dziećmi, w tamte rejony wysyłałam rodziny także z 2 – 3 latkami, natomiast Zachodnie Wybrzeże USA jest świetną opcją na wyjazd ze starszymi dziećmi i nastolatkami.

Na Florydzie i w okolicy łatwo jest wytyczyć trasę, gdzie można zatrzymać się w każdym miejscu na 2 -3 noce i nie ma potrzeby ciągłego przepakowywania się.

Zachodnie Wybrzeże USA w wielu miejscach wymaga codziennych przejazdów, dystanse są dłuższe, jest też dużo więcej chodzenia po ciekawych miejscach czy szlaki niekoniecznie będące w zasięgu cztero- lub pięciolatka.

Na obu wybrzeżach są parki rozrywki, często, choć nie zawsze, będące obowiązkowym punktem wyjazdu, poza tym komunikacja po angielsku i kontakt z żywym językiem zawsze jest plusem.

Australia kamperem  – z maluszkiem z Sydney do Brisbane

dzieci z kangurem w Australii

Wyjazd do Australii z dziećmi jest doskonałą opcją dla miłośników kamperów – łatwiej jest pokonywać z dziećmi duże dystanse, jeśli możesz w każdej chwili zatrzymać się na przerwę i zrobić jedzenie, a toaleta jest dostępna cały czas. Australijskie kampingi są piękne, wygodne i dobrze zlokalizowane, więc taki wyjazd jest bardzo dobrym pomysłem.

Warto tylko rozważyć, czy tak długa podróż samolotem będzie na pewno akceptowalna dla Twojego dziecka, no i oczywiście jest kwestia finansów – Australia to jeden z najdroższych krajów na wakacje.

Australia zachwyca dzieci przed wszystkim przyrodą i zwierzętami – kangury są niemal na każdym kroku, jest bardzo dużo parków czy rezerwatów, gdzie można wejść w bezpośrednią interakcję z lokalną fauną oraz podziwiać egzotyczną florę. Poza tym jest mnóstwo plaż, świetne możliwości snorkellingu i uprawiania sportów wodnych oraz rewelacyjne parki narodowe. Miłośnikom parków narodowych bardzo polecam Kakadu na północy wyspy, w połączeniu np. z nurkowaniem czy snorkellingiem w Cairns.

Dojazd zajmuje mnóstwo czasu (chociaż możesz zrobić sobie np. dwudniową przerwę w Kuala Lumpur czy Singapurze, jeśli masz więcej czasu), ale już na miejscu doskonale odnajdą się dzieci niemal w każdym wieku.

Dobrze będzie tylko unikać australijskiego lata, żeby nie było zbyt gorąco i żeby nie trafić na pożary buszu, częste w ostatnich latach ze względu na zmiany klimatu.

Wyjazd z małym dzieckiem do Kanady

dziecko nad jeziorem w Kanadzie

Wyjazd do Kanady, na południe – okolice Toronto i Wyspy Księcia Edwarda to dobry pomysł na wakacje szkolne. Nie jest aż tak gorąco, dystanse w tej części Kanady nie są długie, a atrakcji nie zabraknie – od Niagary, przez wielkie miasta – Toronto i Montreal – aż po przyrodę i plaże Wyspy Księcia Edwarda i Cape Breton. Lato jest też okresem, kiedy można zobaczyć wieloryby a także sporo dowiedzieć się ich trybie życia i lokalnym ekosystemie.

Miłośnicy Ani z Zielonego Wzgórza mogą odwiedzić Avonlea i tamtejsze muzeum, a z kolei fani trekkingu odnajdą się na górzystym wybrzeżu Cape Breton. Na Wyspie Księcia Edwarda możesz spędzić kilka dni na pięknych plażach, jeśli masz ochotę na odpoczynek.

Podróż z dwulatką na Sri Lankę

dziewczynka i słoń

Wyjazd na Sri Lankę jest bardzo dobrą opcją dla rodzin z dziećmi, tu zdażyło mi kilkukrotnie się planować wyjazdy z dziećmi poniżej trzeciego roku życia.

Jest egzotycznie, mnóstwo zwierząt, w tym żółwie i małpki, masa świeżych owoców, piękne plaże, oraz miasteczka, parki narodowe czy plantacje herbaty które zachwycą rodziców.

W dwa tygodnie na Sri Lance Ty i Twoja rodzina możecie zobaczyć bardzo zróżnicowane miejsca, miasteczko Kandy i dawne świątynie centrum kraju, centralne regiony porośnięte lasami i plantacjami herbaty oraz park narodowy Yala i plaże na półudniu, np. w Mirissie, koło świetnego, kolonialnego miasteczka Galle.

Poruszanie się po Sri Lance z rodziną jest proste, bo bardzo popularną formą jest wynajem auta z kierowcą, który pełni jednocześnie funkcję przewodnika i bardzo pomaga w całym przebiegu wyjazdu. Ceny auta z kierowcą nie są jeszcze póki co zaporowe, bo Sri Lanka to jeden z tańszych krajów Azji.

Podróżowanie z dziećmi, także małymi, jest możliwe niemal w każde miejsce na ziemi, pod warunkiem oczywiście, że jest tam bezpiecznie.

Jadąc na wakacje z dziećmi pamiętaj, że to Twoja podróż i Ty najlepiej znasz swoją rodzinę, więc nie ma co kierować się wskazówkami i obawami osób z bliższego i dalszego otoczenia. Ty wiesz, czy dana trasa jest dobra i czy Twoje dziecko będzie się dobrze bawić oraz czy lepiej jechać za granicę, czy jednak zostać nad polskim morzem.

Kluczowe jest żeby być elastycznym i nie nastawiać się na zobaczenie wszystkiego, co jest ciekawe w danym miejscu, tylko danie sobie i swojej rodzinie czasu na oddech.

Udanego wyjazdu!

Wybierasz się w podróż z dziećmi?

Zobacz naszą ofertę
Martyna Jankowska

Author Martyna Jankowska

More posts by Martyna Jankowska