Karaibski klimat, niesamowicie przyjaźni ludzie, piękna przyroda, stare samochody i cudowna muzyka.
A to wszystko w niewielkim, wyspiarskim państwie, po którym łatwo jest podróżować.
Gorącą atmosferę Karaibów czuć tu na każdym kroku, zarówno chodząc po starej Hawanie, jak opalając się na jednej z rajskich plaż.
Nie brakuje tu atrakcji dla miłośników jazdy konnej, długich wędrówek czy osób, które lubią poznawać obce kultury i prowadzić długie rozmowy z mieszkańcami.

Kiedy jechać na Kubę?

Wyjazd na Kubę można zaplanować na dowolny miesiąc, ale pora sucha trwa od listopada do kwietnia (warto wziąć pod uwagę, że okolicach stycznia temperatura może spaść poniżej 20 stopni).
Deszcz w porze mokrej pada regularnie, ale nie tak, żeby wakacje nie były udane. Warto pamiętać, że wrzesień i październik to okres huraganów, i tego czasu lepiej unikać.

Jaki planować budżet na podróż na Kubę?

Kuba jest dość drogim krajem – oprócz biletu należy liczyć ok $100 za dzień za osobę jako minimalną stawkę, zakładając noclegi w casa particular (kubańskie rodzinne pensjonaty) i przejazdy autobusami a nie wynajętym samochodem.

Czy wyjazd na Kubę jest dla mnie?

Kuba jest idealna zarówno dla par, rodzin z dziećmi jaki dla osób podróżujących samotnie.
Jest bezpiecznie, pogoda jest rewelacyjna, do tego nie brakuje kolonialnych zabytków, pięknych krajobrazów i oczywiście wszechobecnej kubańskiej muzyki.
Warto pamiętać, że na Kubę można dolecieć bezpośrednio lotem czarterowym a ostatnio również przez USA.

Hawana 3 – 4 dni

Stolica Kuby – Hawana – jest porywającym miastem o żywiołowej atmosferze, wartym tego, żeby zatrzymać się w nim na kilka dni i po prostu spokojnie pochodzić po jego zakątkach, wypić nie jeden rum wieczorem a kawę w ciągu, zatańczyć salsę i zapalić cygaro z widokiem na Malecon.

Atrakcje Hawany

 • Habana Vieja – stare miasto – Budynek Kapitolu, replika amerykańskiego. Warto przejść na jego teren ulicą Paseo de Marti uliczką z ładną, starą zabudową oddzielająca Habana Viejo od Centro Habana. Przy samym Kapitolu są dwa ciekawe budynki – Centro Gallego i Teatr Hawany.
 • Spacer do Museo de la Revolucion i zwiedzanie – warto, pokazuje kubański punkt widzenia.  Ciekawa eklektyczna fasada architektów Maruri z Kubu i Belga Jeana Beleu.
 • Plaza de Armas,
 • Callejón de Hammel – dzielnica afrokubańska, pełna murali, galerii i restauracyjek
 • Plaza de la Revolución – socrealizm w czystej postaci.
 • Cmentarz Colon
 • Twierdza Castillo de la Real Fuerza oraz fortyfikacje miejskie
 • El Malecon: 8 km esplanada wzdłuż wybrzeża, od Habana Vieja do Vedado – hawańskie CBD
 • Wieczorem warto udać się do Fabrica de Arte Cubana – przestrzeni z galeriami, klubami i jedzeniem, gdzie regularnie odbywają się też koncerty. Muzyki na żywo można posłuchać w bardzo wielu zakątkach miasta.

Vinales 2 -3 dni

Vinales to miejscowość 4 godziny z Hawany autobusem, 3 samochodem, słynna z plantacji, kawy, tytoniu i fabryk cygar, gdzie można można też zobaczyć małe warsztaty. Przepiękne krajobrazy – słońce, pola i góry w tle – często okolicę eksploruje się konno (nie trzeba mieć wcześniejszego doświadczenia w jeździe konnej) lub pieszo.
Samo Vinales, mimo że turystyczne, jest urocze, jego okolice są świetnym miejscem na zobaczenie, jak wygląda kubańska prowincja.

Atrakcje Vinales

 • Zorganizowana wycieczka konno do Valle de Viñales, po drodze zobaczysz plantacje kawy i tytoniu, jezioro, i punkt widokowy.
  Doświadczenie w jeździe konnej nie jest szczególnie niezbędne, za to widoki są genialne.
  Alternatywa to wycieczka jeepem albo szlaki piesze.
 • Ogród botaniczny Jardin Botanico de Viñales
 • Murales de la Prehistoria – współczesne murale dla turystów na skalnej ścianie (namalowane na rozkaz Castro).
 • Jaskinia La Cueva del Indio – jaskinia, gdzie mieszkali dawni Indianie, popularna, ale nie jest wyjątkowo pasjonująca.

Cienfuegos

Kubański farmer

Jadąc z Vinales do Trinidad można po drodze zatrzymać się na zwiedzanie i ewentualny nocleg w Cienfuegos – prześliczne miasteczko z imponującym fortem, który miał chronić miasto przed piratami oraz Laguna de la Cura – nabrzeżem rybackim z małymi, kolorowymi łódkami i łodziami-domami rybaków.
Niedaleko miasteczka leży Laguna de Guanaroc – miejsce z olbrzymią farmą krewetek, przyciągająca ptactwo. Jest tam kolonia ok. 200 flamingów, pelikany, kaczki i inne ptaki.

Trinidad – 3 dni

Trinidad to jedno z najbardziej znanynch i najpiękniejszych miast na Kubie i świetne miejsce, żeby poznać kubańską przeszłość i zobaczyć, jak dziś wygląda tam życie.
Główne zabytki na historycznej starówce to Museo Romantico i Museo Historico, dwa odnowione domy z początków XIX wieku, Muzeum architektury kolonialnej, Museo Nacional de la Lucha contra Bandido oraz kościół. Atmosfera jest świetna, jak w typowym małym miasteczku na Karaibach, a plaże są jednymi z najpiękniejszych w kraju.

Będąc w Trinidad warto pojechać do wodospadów Salto del Caburní – do atrakcji zalicza się kąpiel w lagunie i spacer przez lunch deszczowy z przewodnikiem lub konne wycieczka.

Dobrą opcją jest też wycieczka do Parque el Cuban 3,5 km szlak przez las do wodospadu Javira (ok. godziny) oraz farma z restauracją.

 Spiritus Sancti

Małe miasteczko, gdzie jest tam relatywnie mało turystów, więc chociażby z tego powodu warto tam spędzić dzień – to taki Trinidad z dużo mniejszą ilością turystów – można lepiej zobaczyć, jak wygląda życie na kubańskiej prowincji.
Dobre miejsce na jednodniową wycieczkę z Trinidadu.

Atrakcje w Spiritus Sancti:

 • Puente Yayabo – XIX wieczny most
 • Parque Serafín Sánchez – centralny skwer
 • Iglesia Parroquial Mayor del Espiritu Santo
 • Plaza Honorato – mały skwer, dawne miejsce egzekucji, obecnie ryneczek.
 • Casa de la Guayabera (San Miguel 60) – to stąd pochodzą specyficzne koszule noszone m.n przez Che czy Fidela

Santiago de Cuba 3 dni

Kubańskie cygaro

Drugie największe miasto i kulturalna stolica Kuby ze świetną atmosferą i szalenie przyjaznymi ludźmi – mimo że dojazd tu zajmie trochę czasu (przelot jest optymalny, ale świetną opcją jest wynajęcie samochodu i 2 – 3 dniowy przejazd przez mniej znane zakątki Kuby), to zarówno samo miasto z małymi uliczkami oraz okolica – przepiękne plaże i góry są warte spędzenia tu kilku dni.
Pierwszego dnia warto przejść się przez główne atrakcje miasta – Plaza Dolores, Parque Céspedes, Museo Bacardí dodatkowo Cuartel Moncada and Cementerio de Santa Ifigenia.
Idealne miejsce dla miłośników kubańskiej muzyki – Casa de la Trova to znane na całym świecie miejsce występów muzyków, chociażby z Buena Vista Social Club.

Baracoa 3 dni

Baracoa – najstarsze miasto na Kubie, wg niektórych najpiękniejsze, leżące w otoczeniu niesamowitej przyrody jest oddalone od Santo Domingo o około 4 godziny jazdy.

W Baracoa również jest lotnisko, więc jeśli chcesz zwiedzić wschód Kuby, to możesz przylecieć do Santo Domingo a wylecieć z Baracoa.

 Atrakcje Baracoa

 • Spacer po starówce lub
 • Relaks na plaży La Maguana
 • Rzeka Toa – rejs cayuca – tratwą, niegdyś używaną przez Indian, piękne widoki po drodze.
 • Góra El Yunque – niewymagający trekking, cudna przyroda – orchidee, paprocie, palmy – rezerwat z listy UNESCO

Plażowanie – Varadero – 3 dni

Plaże Varadero są piękne i są relatywnie niedaleko od Hawany, ale warto wziąć pod uwagę, że miejsce jest popularne wśród turystów i można się tam spodziewać sporych tłumów. Poza tym, jest to nadmorski resort, który zdecydowanie nie pokazuje realiów życia na Kubie – jest to miejsce założone przez kubański rząd w celu ściągnięcia zagranicznych turystów. Niemal wszystkich transkacji dokonuje się tam w dolarach amerykańskich, więc Kubańczyków nie ma tam wielu.

Zaletą Varadero jest dobre skomunikowanie z Hawaną i Trinidadem oraz ciekawe miejsca w okolicy.
Jeden dzień warto spędzić na zwiedzaniu okolicznych atrakcji, m.in. dzieciom na pewno spodoba się delfinarium (cena: CUC 65), chociaż obiekt ma mieszane opinie, jeśli chodzi o warunki dla zwierząt.

Będąc w Varadero nie można przegapić wycieczki do Cuevas de Bellamar – fantastycznie i dobrze przygotowane jaskinie, jedna z głównych atrakcji Kuby, bardzo atrakcyjne także dla dzieci.

W samym Varadero również jest ciekawa jaskinia – Ambrosio (dużo uroczych nietoperzy i malowidła na ścianach; są przewodnicy mówiący po angielsku).
Po zwiedzeniu jaskinie warto też pójść do pobliskiego. Rezerwatu Varahicacos, w którym jest szlak przez dżunglę, którego pokonanie zajmuje około godzinę. Świetna roślinność, małe jaskinie po drodze.

Wybierasz się na Kubę?

Zobacz naszą ofertę!
Martyna Jankowska

Author Martyna Jankowska

More posts by Martyna Jankowska