Wyspy Owcze – kraina hobbitów

Wyspy Owcze – Informacje podstawowe

Stolica: Torshavn
Język: farerski
Religia: luteranizm
Waluta: korona duńska (KR) (przelicznik)

Wyspy Owcze, terytorium zależne Danii, umiejscowione na Atlantyku w połowie drogi między Norwegią a Islandią jest jednym z najmniej znanych ale też najpiękniejszych zakątków Europy. Nie sposób uniknąć skojarzeń z tolkienowskim Shire’m.
Wyspy, często spowite chmurami lub deszczem nie są typowym miejscem turystycznym, i też na tym polega ich urok. Piękna, niezniszczona przyroda, małe, malownicze wioski, owce i miliony ptaków – Wyspy Owcze zachwycą tych, którzy będą zdeterminowani, by się tam dostać.
Świetnym pomysłem jest połączenie wyjazdu na Wyspy Owcze z samochodową wyprawą na Islandię – prom Norrona płynący na Islandię zatrzymuje się Torshavn i można spędzić tam 3 dni czekając na dalszy rejs.

Klimat Wysp Owczych

Klimat Wysp Owczych jest morski subarktyczny, złagodzony przez prąd północnoatlantycki. Latem średnia temperatura nie przekracza 12 – 14 stopni, zimą rzadko spada poniżej 3 – 4 stopni. Przez 260 dni w roku można zaobserwować opady, ale zwykle nie pada przez cały dzień. Pogoda jest bardzo zmienna.

Kiedy jechać na Wyspy Owcze

Na Wyspy Owcze najlepiej jechać latem, ze względu na dzień polarny – słońce w czerwcu niemal nie zachodzi, a jeszcze w lipcu i sierpniu dni są bardzo długie. Opady nie zależą od pory roku i należy się z nimi liczyć. Jesienią, zimą i wiosną archipelag też można zwiedzać, ale należy liczyć się z nieco niższymi temperaturami oraz przede wszystkim – z bardzo krótkim dniem.

Zwiedzanie Wysp Owczych

[box] Na zwiedzanie Wysp Owczych warto poświęcić około tygodnia, aby zobaczyć najciekawsze miejsca i zwiedzić sporą część archipelagu. Zdecydowanie najlepiej poruszać się tu samochodem – własnym lub wypożyczonym. Między poszczególnymi wyspami są tunele lub przeprawy promowe, więc przemieszczanie się nie jest problemem.

  • Mykines – wyspa najczęściej odwiedzana przez turystów, bez dróg, z jedną wioską. Znana przede wszystkim z olbrzymich kolonii morskich ptaków, w tym maskonurów. Na Mykines porusza się pieszo, wyspa jest świetna dla miłośników trekkingu.
  • Miasta – Torshavn i Klaksvik – miasta położone nad oceanem. W Torshavn – stolicy jest ciekawa starówka, fort niegdyś chroniący wyspy, parlament oraz jedyne na wyspach centrum handlowe. Warto spędzić tu dzień lub dwa. Klasksvik – drugie co do wielkości miast, jest przepięknie położone nad wodą, między górami. Widoki są zniewalające z każdego miejsca. Dodatkowo jest to świetna baza wypadowa na wyspę Bordoy, na której jest położone, oraz na pobliskie wyspy Kunoy czy Fugloy z przepięknymi wioskami położonymi wśród gór.
  • Klify Vestamny na wyspie Streymoy – rejs łodzią w pogodny dzień dostarczy niezapomnianych wrażeń dzięki olbrzymim klifom, górującym nad oceanem, zamieszkanym przed tysiące ptaków.
  • Cechą Wysp Owczych jest, że gdzie się nie pojedzie, krajobraz będzie zachwycał – zielone góry, porośnięte trawą, którą podjadają owce, widok na ocean o niesamowicie nasyconym kolorze, trasy wśród wzgórz, brak wielkich miast i betonowych budowli – miłośnicy przyrody nie będą tu rozczarowani.

    Maskonury na klifie

    Maskonury na klifie

[/box]

Ciekawostki kulinarne

Na Wyspach Owczych nie da się uprawiać niczego, oprócz ziemniaków, stąd kuchnia jest oparta na rybach i baraninie. Typowy farerski obiad to suszona ryba podawana z tłuszczem wieloryba i suszone mięso wieloryba z ziemniakami. Popularna jest też gotowana głowa owcy oraz skerpikjøt, wysuszone, nadgniłe owcze mięso.

Gotowana owcza głowa

Gotowana owcza głowa

Szacowany koszt dojazdu na Wyspy Owcze

Dojazd na Farery nie jest tani – lot kosztuje około 1500 – 2000 zł w dwie strony, przy wczesnej rezerwacji. Lata tam tylko jedna, lokalna linia lotnicza, stąd wysokie ceny.

Średnie ceny na Wyspach OWczych dla wybranych produktów.

Waluta:

Restauracje

Posiłek w niedrogiej restauracji: 120,00 kr

Posiłek dla 2. osób w restauracji:

Zestaw w McDonalds lub podobnej:

Sklepy

Mleko (1L):

Woda (1,5L): 30,00 kr

Wino (butelka): 120,00 kr

Lokalne piwo (0,5L): 20,00 kr

Paczka papierosów: 60,00 kr

Transport

Bilet na 1 przejazd (lokalny transport): 50,00 kr

Taxi - opłata wejściowa: 90,00 kr

Taxi - opłata za 1km jazdy: 10,00 kr

Benzyna (1L): 10,50 kr

Opłaty

Minuta rozmowy, prepaid: 5,00 kr

Czynsz, opłaty:

Internet:

Ubrania i buty

Para spodni Levis 501:

Sukienka w sklepie sieciowym (H&M, Zara itp.): 866,67 kr

Para sportowych butów Nike:

Para męskich skórzanych butów:

Wynajem mieszkania

1-pokojowe mieszkanie w centrum: 7 833,33 kr

1-pokojowe mieszkanie poza centrum: 6 333,33 kr

3-pokojowe mieszkanie w centrum: 11 000,00 kr

3-pokojowe mieszkanie poza centrum: 8 833,33 kr

Wynagrodzenia i finanse

Średnia miesięczna pensja (NETTO):

Kredyt mieszkaniowy - Marża (w %, rocznie):

Źródło: numbeo.com

Zagrożenia na Wyspach Owczych

Wyspy Owcze są bardzo bezpieczne – mieszkańcy nie zamykają swoich domów. Głównym zagrożeniem jest zderzenie z owcą.
Starsze drogi prowadzące przez granie są wąskie i jeśli jest ślisko i mgliście (czyli często) mogą być niebezpieczne.

Wiza na Wyspy Owcze.

Wiza nie jest konieczna na pobyt do 90 dni, ale należy pamiętać o paszporcie – Farery nie należą do Uni Europejskiej.

Planujesz podróż na Wyspy Owcze? Przygotujemy ją dla Ciebie zgodnie z Twoimi wymaganiami i preferencjami.

Martyna Jankowska

Author Martyna Jankowska

More posts by Martyna Jankowska