Wyjazd do Peru – wśród lam i zapomnianych świątyń

By 14/01/2013Peru

Peru – Informacje podstawowe

Stolica: Lima
Język: hiszpański
Religia: chrześcijaństwo
Waluta: nuevo sol (PEN) (przelicznik)

Od pokrytych śniegiem Andów, przez dawne tereny Inków aż po dżungle nad Amazonką – krajobraz Peru jest niczym przygotowany na potrzeby filmu przygodowego. Wulkany, lodowce, pustynie, pozostałości dawnych cywilizacji – Peru zachwyca na każdym kroku. Przyroda jest nieprawdopodobnie bogata, mieszkają tu delfiny, lwy morskie, jaguary, alpaki i świnki morskie, 4000 gatunków motyli i 1/3 z występujących na świecie gatunków ptaków.
Tak na prawdę wystarczy wiedzieć, że to w Peru znajduje się Macchu Picchu, aby chcieć pojechać do tego kraju.

Klimat Peru

Klimat w Peru różni się w zależności od regionu – na terenie kraju występuje 28 z 32 światowych stref klimatycznych. Na takie zróżnicowanie duży wpływ mają Andy oraz zimny prąd Humboldta. Generalnie na wybrzeżu klimat jest subtropikalny z małą ilością opadów, w Andach – chłodny z deszczowym latem i suchą zimą, a na wschodnich nizinach – równikowy.

Kiedy jechać do Peru

Peru można odwiedzać cały rok, ale od grudnia do marca w górach jest mokro i wilgotno – lepiej pojechać między czerwcem a wrześniem, kiedy jest chłodno i sucho, chociaż wtedy wypada też szczyt sezonu turystycznego. To najlepszy okres na pokonanie Inca Trail.

Atrakcje Peru

Nie ma co ukrywać – do Peru jedzie się po to, aby zobaczyć Machu Picchu i pokonać szlak Inków, jednak ten kraj ma dużo więcej do zaoferowania niż tylko region Cuzco. Jeśli ktoś ma więcej czasu, może w Peru zarówno chodzić po lodowcach jak i po piaskowych wydmach, surfować, żeglować po jeziorze Titicaca jak i pływać łodzią po Amazonce.
[box]

  • Machu Picchu – XV-wieczne miasto Inków położone na wysokości 2400 m. n.p.m. rozpala wyobraźnię podróżników od 1911, kiedy za sprawą amerykańskiego historyka przykuło uwagę opinii publicznej. Mimo, że Machu Picchu leży zaledwie 80 km od Cusco – stolicy Inków, to Hiszpanie nigdy go nie znaleźli, a w konsekwencji – nie zniszczyli.

    Do Machu Picchu prowadzi Inca Trail – jedna z najsłynniejszych tras trekkingowych na świecie – liczący 43 km 4-dniowy szlak przez góry i tropikalną dżunglę, wśród inkaskich ruin i tuneli, gdzie pośród skał można spotkać lamy i alpaki.

  • Machu Picchu

    Machu Picchu

  • Jezioro Titicaca – szafirowa tafla jeziora na granicy Peru i Boliwii obrosła w legendy. Nic dziwnego – położone na wysokości 3800 m. n.p.m. jezioro, długie na 230 km, z łańcuchami zaśnieżonych Kordylierów w tle wygląda jak wyjęte z bajki. Na jeziorze są nie tylko piękne, naturalne wyspy, ale też sztuczne „pływające wyspy” rdzennej ludności Uros – „tratwy” zrobione z trzciny, na których mieszczą się całe wioski. Niegdyś budowano je aby bronić się przed atakami wrogów, a tradycja pozostała do dzisiaj.
  • "Pływająca wioska" na jeziorze Titicaca

    „Pływająca wioska” na jeziorze Titicaca

  • Arequipa, kolonialne „białe miasto” leży w regionie zaśnieżonych wulkanów, wysoko położonych pustyń, słonych jezior i gorących źródeł – niezależnie, jaki sposób aktywnego spędzania czasu preferujesz – wspinaczkę, trekking, czy rafting, Arequipa jest świetną bazą wypadową. Stąd wyrusza się w drogę do Cuzco, Titicaca i Colca, ale samo miasto i jego okolice są warte bliższego poznania.
  • Arequipa - wulkan El Misti

    Arequipa – wulkan El Misti

  • Rio Amazonas. Lasy deszczowe Amazonii pokrywają 60% powierzchni kraju, na której żyje 5% ludności Peru, i są najbardziej biologicznie zróżnicowanym terenem na Ziemi – wiele gatunków roślin i zwierząt wciąż czeka tu na odkrycie. Jedynie Brazylia ma więcej amazońskich lasów deszczowych.
    W peruwiańskie dorzecze Amazonki można dostać się z Iquitos i Puerto Maldonado, gdzie można dolecieć z Cuzco.
  • Kanion Colca jest dwa razy głębszy niż Wielki Kanion w USA. Lokalna ludność andyjskiej doliny rzeki Colca kultywuje tradycję tarasowych pól wywodzącą się jeszcze z czasów przed-inkaskich, a po drodze napotyka się barwne andyjskie miasteczka o hiszpańskich korzeniach. Kanion, poza nieprawdopodobnymi widokami słynny także dzięki olbrzymim andyjskim kondorom, unoszącym się na prądach powietrznych w oczekiwaniu na ofiarę. Można tu uprawiać trekking lub rafting, jeździć rowerem wzdłuż ścian kanionu albo relaksować się po męczącym dniu w gorących źródłach czy oglądać dawne indiańskie cmentarze.
  • Dolina Colca

    Dolina Colca

[/box]

Ciekawostki kulinarne

Kuchnia peruwiańska uchodzi na najlepszą w regionie i jest świetną kombinacją kuchni lokalnej ludności oraz imigrantów, dzięki czemu krzyżuje się tu wiele smaków. W zależności od regionu i lokalnego klimatu kuchnia znacznie się różni.
W Andach często je się mięso alpaki i świnek morskich, a na terenie dżungli – piranie, żółwie i kajmany, choć polowanie na dwa ostatnie gatunki jest zakazane.
Popularnym w całym kraju daniem są empanadas – rodzaj pieczonych pierogów z kurczakiem, wołowiną lub serem.

Peruwiańska kukurydza

Peruwiańska kukurydza

Szacowany koszt dojazdu do Peru

Orientacyjna cena przelotu z Warszawy do Limy to ok. 3700 zł.

Średnie ceny w Peru dla wybranych produktów

Waluta:

Restauracje

Posiłek w niedrogiej restauracji: 13,00 S/,

Posiłek dla 2. osób w restauracji:

Zestaw w McDonalds lub podobnej:

Sklepy

Mleko (1L):

Woda (1,5L): 2,58 S/,

Wino (butelka): 25,00 S/,

Lokalne piwo (0,5L): 3,95 S/,

Paczka papierosów: 8,00 S/,

Transport

Bilet na 1 przejazd (lokalny transport): 1,50 S/,

Taxi - opłata wejściowa: 5,00 S/,

Taxi - opłata za 1km jazdy: 5,00 S/,

Benzyna (1L): 3,55 S/,

Opłaty

Minuta rozmowy, prepaid: 0,42 S/,

Czynsz, opłaty:

Internet:

Ubrania i buty

Para spodni Levis 501:

Sukienka w sklepie sieciowym (H&M, Zara itp.): 132,50 S/,

Para sportowych butów Nike:

Para męskich skórzanych butów:

Wynajem mieszkania

1-pokojowe mieszkanie w centrum: 1 719,17 S/,

1-pokojowe mieszkanie poza centrum: 1 078,10 S/,

3-pokojowe mieszkanie w centrum: 3 268,87 S/,

3-pokojowe mieszkanie poza centrum: 2 051,93 S/,

Wynagrodzenia i finanse

Średnia miesięczna pensja (NETTO):

Kredyt mieszkaniowy - Marża (w %, rocznie):

Źródło: numbeo.com

Zagrożenia w Peru

Przeważająca większość turystów nie doświadcza w Peru żadnych problemów, ale jest kilka rzeczy, na które warto zwrócić uwagę.
Przestępczość w Peru jest bardzo wysoka i należy zachować dużą ostrożność podczas podróży.

Należy mieć paszport zawsze przy sobie, najlepiej w saszetce zawieszonej na szyi albo przy pasku na brzuchu – kradzieże paszportów, szczególnie w międzymiastowych autobusach, zdarzają się często. Nie należy obnosić się z drogimi rzeczami.
Problemem są fałszywi tour-operatorzy oraz kierowcy taksówek, szczególnie na lotniskach i stacjach autobusowych. Najlepiej korzystać tylko z taksówek korporacyjnych – na stronie lotniska w Limie można znaleźć wykaz. Na dworacach autobusowych też można znaleźć zarejestrowane taksówki, można też zamówić taksówkę w hotelu albo poradzić się w recepcji, zarówno co do firmy, jak i ceny.

Nie należy poruszać się samotnie po zmroku w odludnych miejscach – szczególnie w przypadku kobiet.

Dużym problemem są wypadki autobusowe – lepiej zdecydować się na droższego, renomowanego przewoźnika i nie decydować się na nocne trasy, szczególnie w górach.

Wiza do Peru

Obywatele polscy udający się do Peru w celach turystycznych są zwolnieni z obowiązku wizowego przy pobycie na okres do 180 dni pod warunkiem okazania przy odprawie celnej ważnego paszportu i biletu powrotnego.

Szczepienia

Przed wyjazdem do Peru zalecane są szczepienia na następujące choroby:

  • WZW B
  • WZW A
  • Tężec
  • Błonica
  • Dur brzuszny

Należy pamiętać, że szczepienia powinno się wykonać najpóźniej ok. 4 tygodni przed planowanym wyjazdem.

Więcej informacji znajdziesz w naszym artykule o szczepieniach przed podróżą.

Planujesz podróż do Peru? Przygotujemy ją dla Ciebie zgodnie z Twoimi wymaganiami i preferencjami.
Życzymy udanego wyjazdu do Peru!

Martyna Jankowska

Author Martyna Jankowska

More posts by Martyna Jankowska
  • Sebastian

    Witam. Proszę o informacje w jakiej walucie podane są powyższe ceny artykółow?

    • Witam. Ceny są w USD, dzięki za zwrócenie uwagi. Jutro pojawią się informacje o walucie i źródle (numbeo.com). Pozdrawiam!

    • @disqus_cJQ4MNfBIK:disqus Dodałem walutę i źródło – mam nadzieję, że teraz jest czytelnie 🙂

  • holaperu

    polecam stronę o podróżowaniu po Peru na własna rękę http://www.holaperu.pl Do Limy przylecieliśmy z jedynie ogólnym pomysłem na to, co chcemy zobaczyć i jak chcemy tam dotrzeć. Dlatego od samego początku do samego końca nasz plan ulegał wielu zmianom. Ogólnie rzecz biorąc, chcieliśmy zatoczyć w Peru koło – dotrzeć do Cusco w linii prostej, a potem, zgodnie z ruchem wskazówek zegara, zjechać w dół mapy i wzdłuż wybrzeża wrócić do stolicy. Pierwszym zaskoczeniem okazał się brak możliwości przejechania z Limy do Cusco jadąc wprost na wschód przez góry. Żadna ze znalezionych przez nas firm transportowych nie oferuje takiego połączenia ze względu na częste zasypywanie się drogi. Dowiedzieliśmy się, że właściwie jest tylko jedna dobra i bezpieczna trasa prowadząca do Cusco – wielkie półkole prowadzące na południe (Pisco), wschód (Arequipa), północ (Puno) – w sumie 2700 km, 35 godzin jazdy autobusem. Tak ostatecznie przebiegała droga naszej podróży