Wietnam – Informacje podstawowe
Stolica: Hanoi
Język: wietnamski
Religia: 81% społeczeństwa deklaruje ateizm, co ma związek z komunistyczną ideologią; tradycyjnie większość społeczeństwa wyznaje buddyzm.
Waluta: dong (VND) (przelicznik). Dolary amerykańskie są również w powszechnym użyciu.
W Wietnamie od setek lat mieszały się wpływy indyjskie na południu, chińskie na północy, rdzenna kultura wietnamska w centrum, a wszystko to zostało okraszone kolonialną francuską kulturą.
Wietnam kojarzy się głównie z wojną z Amerykanami w latach 60. XX wieku, jednak nie jest to jedyna wojna w najnowszej historii tego kraju. Po zakończeniu II Wojny Światowej w Wietnamie wybuchła wojna antyfrancuska, która trwała do 1954 roku. Po jej zakończeniu do Wietnamu weszły wojska amerykańskie, jako że USA nie zgodziły się na podział Wietnamu na Północ i Południe, Komunizm i Demokrację. Wojna trwała aż do upadku Sajgonu w 1975, kiedy to cały kraj znalazł się pod kontrolą komunistycznej Północy.
Przez pierwsze lata Wietnam izolował się na scenie międzynarodowej, również gospodarczo. Od 1986 roku rząd zaczął wprowadzać reformy mające na celu ułatwienie integracji z gospodarką światową. Od 2000 roku Wietnam należy do najszybciej rozwijających się krajów na świecie.
Klimat Wietnamu
Klimat Wietnamu jest tropikalny i subtropikalny, jednak ze względu na rozciągnięcie geograficzne różnie się znacznie w poszczególnych regionach.
Na południu jest gorąco i sucho od marca do czerwca, deszczowo od czerwca do listopada oraz sucho i ciepło od grudnia do lutego.
W centrum pogoda jest zróżnicowana, ale od września do lutego wieje monsun przynoszący ulewne deszcze. Lato jest gorące i suche.
Na północy są cztery pory roku, z zimą dość chłodną – temperatury mogą spaść poniżej 15°C, gorącym i wilgotnym latem oraz przyjemną wiosną i jesienią.
Kiedy jechać do Wietnamu?
W zależności od regionu, Wietnam można zwiedzać cały rok. Najpierw należy sprawdzić, czy w danej części kraju nie szaleje akurat monsun, który na południu i w centrum kraju może utrudnić zwiedzanie.
Warto rozważyć wyjazd do Wietnamu tak, aby wziąć udział w święcie Tet – nowym roku według kalendarza księżycowego. Odbywa się ono co roku w innym terminie, między końcem stycznia a marcem. Należy zwrócić jednak uwagę na fakt,że większość Wietnamczyków podróżuje wtedy na prowincję do rodzin, co sprawia, że część sklepów i restauracji jest zamknięta.
Bezpośrednio przed Tet drogi są zakorkowane i komunikacja może być utrudniona. Z drugiej strony, można podziwiać przygotowania do festiwalu, a nawet wziąć w nim udział.
Jeśli planuje się wyjazd do Wietnamu podczas Tet, dobrze jest tak zaplanować pobyt, aby parę dni przed i po przebywać w jednej lokalizacji i nie planować przemieszczania się, które może być utrudnione.
Jak spędzać czas w Wietnamie
Południe Wietnamu, gdzie znajdują się najlepsze tereny do uprawy ryżu, zachwyca tarasowymi polami ryżowymi, plantacjami kokosów i owoców tropikalnych. Delta Mekongu daleko na południu to tropikalna dżungla poprzecinana tysiącami kanałów po których pływają małe łodzie. Największa metropolia Wietnamu – Miasto Ho Chi Minha, niegdyś nazywane Sajgonem jest najlepszą bazą wypadową do Delty. Miasto tętni życiem, a nowoczesne centra handlowe i wieżowce wyrastają jak grzyby po deszczu.
W okolicy Miasta Ho Chi Minha można zobaczyć tunele Cu Chi – drążone pod ziemią szlaki, którymi przemieszczali się żołnierze Północy podczas wojny, atakując znienacka Amerykanów. Tunele są wąskie, bardzo niskie i wilgotne – nieprawdopodobne wydaje się, że ludzie żyli w nich tygodniami.
Nie można zapomnieć o cesarskim mieście Hue, skąd niegdyś rządzili konfucjańscy władcy południowego Wietnamu. Ich dawna siedziba, Cytadela, jest dzisiaj na liście Światowego Dziedzictwa UNESCO.
Hanoi jest również idealnym miejscem dla miłośników światowego dziedzictwa kulturalnego, zarówno jeśli chodzi o dawne zabytki, jak i najnowszą historię – tą związaną z wojną oraz z komunistycznymi rządami w Wietnamie.
Warto odwiedzić Zatokę Halong z 3000 wapiennych wysepek wyrastających z Zatoki Tonkińskiej, wybraną na jeden z „Siedmiu Nowych Cudów Natury”.
Godna polecenia jest też znajdująca się w centrum kraju jaskinia Phong Nha, choć jest dość mocno zatłoczona ze względu na olbrzymi ilości turystów wietnamskich i zagranicznych.
Jeśli to wszystko to za mało – pozostają góry w prowincji Sa Pa i przepiękne, piaszczyste plaże pokrywające znaczną część wybrzeża.
Planujesz wyjazd do Wietnamu? Zaplanujemy go dla Ciebie!
Ciekawostki kulinarne
Kuchnia wietnamska jest bardzo zróżnicowana w zależności od regionu, i przesiąknięta wpływami innych kuchni narodowych. Bardzo wiele dań jest jednak doprawionym sosem rybnym – najbardziej charakterystyczną wietnamską przyprawą.
Narodowym daniem Wietnamu jest pho, wywar mięsny z makaronem ryżowym, kiełkami i świeżymi ziołami. Pho jest typowym „szybkim daniem”. które można zamówić i zjeść na przy straganie w drodze do pracy.
Szacowany koszt dojazdu do Wietnamu
Lot w obie strony z Warszawy do Hanoi kosztuje około 3000 PLN.
Średnie ceny w Wietnamie dla wybranych produktów
Restauracje
Posiłek w niedrogiej restauracji: 40 000,00 ₫
Posiłek dla 2. osób w restauracji:
Zestaw w McDonalds lub podobnej:
Sklepy
Mleko (1L):
Woda (1,5L): 10 666,67 ₫
Wino (butelka): 275 000,00 ₫
Lokalne piwo (0,5L): 16 875,00 ₫
Paczka papierosów: 21 500,00 ₫
Transport
Bilet na 1 przejazd (lokalny transport): 6 000,00 ₫
Taxi - opłata wejściowa: 12 500,00 ₫
Taxi - opłata za 1km jazdy: 15 000,00 ₫
Benzyna (1L): 18 883,24 ₫
Opłaty
Minuta rozmowy, prepaid: 1 692,45 ₫
Czynsz, opłaty:
Internet:
Ubrania i buty
Para spodni Levis 501:
Sukienka w sklepie sieciowym (H&M, Zara itp.): 888 888,89 ₫
Para sportowych butów Nike:
Para męskich skórzanych butów:
Wynajem mieszkania
1-pokojowe mieszkanie w centrum: 10 456 791,67 ₫
1-pokojowe mieszkanie poza centrum: 6 363 753,33 ₫
3-pokojowe mieszkanie w centrum: 21 464 285,71 ₫
3-pokojowe mieszkanie poza centrum: 14 285 714,29 ₫
Wynagrodzenia i finanse
Średnia miesięczna pensja (NETTO):
Kredyt mieszkaniowy - Marża (w %, rocznie):
Źródło: numbeo.com
Zagrożenia w Wietnami
W Wietnamie należy zwracać uwagę przede wszystkim na drobne kradzieże. Nie należy zostawiać swoich rzeczy bez opieki. Szczególnie należy zwracać na to uwagę na plaży. Zostawienie rzeczy w hotelu również może nie być w pełni bezpieczne – dobrze jest wynająć zamykaną szafkę lub sejf.
W dużych miastach sporo złodziei porusza się na motorach, kradnąc torebki turystom w czasie jazdy.
Kolejnym zagrożeniem są naciągacze – szczególnie w przypadku cen hoteli należy z góry ustalić oraz zapisać, ile kosztuje dany pokój i czy cena dotyczy klimatyzacji. Wiele restauracji ma oddzielne ceny w menu angielskim i wietnamskim, więc dobrze jest korzystać z wietnamskiego przy użyciu słowniczka. Przy korzystaniu z transportu lokalnego oraz robieniu zakupów targowanie się jest niezbędne, dobrze też mieć pojęcie o orientacyjnej cenie usługi lub produktu.
Ruch uliczny w Wietnamie jest przerażający dla większości turystów, a przejście przez ulicę stanowi nie lada wyzwanie i wymaga praktyki. Należy pamiętać o szczególnej ostrożności.
Wiza do Wietnamu
Planując wyjazd do Wietnamu należy wyrobić wizę w konsuacie albo wykupić promesę wizową i otrzymać wizę on arrival na lotnisku. Bez wizy albo promesy nie ma możliwości dostania się do Wietnamu.
Ceny wiz do Wietnamu zmieniają się dość często, oto orientacyjny koszt:
- wiza 14-dniowa na 1 wjazd – ok. 180 zł
- wiza 30-dniowa na 1 wjazd – ok. 200 zł
- wiza 3-miesięczna, wjazd wielokrotny – ok. 400 zł
Szczepienia
Przed wyjazdem do Wietnamu zalecane są szczepienia na następujące choroby:
- WZW A
- WZW B
- Tężec
- Błonica
- Dur brzuszny
Należy pamiętać, że szczepienia powinno się wykonać najpóźniej ok 4 tygodni przed planowanym wyjazdem.
Więcej informacji znajdziesz tutaj.
Życzymy udanego wyjazdu do Wietnamu!