USA – Kraj XXL – Wielkie Równiny, Wielki Kanion, Wielkie Jeziora…

By 09/10/2012USA

USA – Informacje podstawowe

Stolica: Waszygton
Język: angielski
Religia: chrześcijaństwo
Waluta: dolar amerykański (USD) (przelicznik)

USA są krajem stworzonym dla miłośników podróży samochodem – sieć autostrad obejmuje 77 tysięcy km, i przebiega przez jedne z najpiękniejszych miejsc na świecie. Samochodem można w kilkanaście dni przejechać od San Francisco na Zachodnim Wybrzeżu do Nowego Jorku na Wschodzie, mijając po drodze taki cuda natury oraz niesamowite dzieła człowieka jak Park Narodowy Yosemite, Dolinę Śmierci i Las Vegas, Wielki Kanion, ruiny azteckich miast w okolicach Santa Fe, Park Narodowy Mesa Verde w Kolorado z pueblami zbudowanymi w ścianie kanionu, fort w Alamo, Nashville i Apallachy no i oczywiście stolicę – Waszyngton.

USA to też kraj, w którym mieszczą się jedne z najjaśniejszych miast na kuli ziemskiej – bezsenne Las Vegas, słoneczne Los Angeles, Nowy Jork który więzi w sieci imprez i zakupów, czy historyczny Boston – to tylko kilka przykładów.

Klimat w USA

Klimat kontynentalnej części Stanów Zjednoczonych jest w większości umiarkowany, na Hawajach i Florydzie występuje klimat tropikalny, Alaska jest pod wpływem klimatu arktycznego, na Wielkich Wyżynach na zachód od rzeki Missisipi klimat jest półsuchy, a na południowym zachodzie – suchy.

Kiedy jechać do USA?

Ze względu na zróżnicowanie klimatyczne zawsze należy sprawdzić przed rozpoczęciem planowania wyjazdu do USA jaka będzie pogoda w danym regionie w planowanym terminie.

Typowym okresem wakacyjnym jest lat, ale zaczyna się w różnych miesiącach zależnie od regionu, i również zależnie od regionu może być bardzo deszczowe lub suche i zbyt gorące.

Gdzie warto pojechać w USA?

USA to przede wszystkim niesamowita przyroda i olbrzymie przestrzenie. Godzinami można jechać autostradą pustynnymi drogami, gdzie temperatura jest tak wysoka, że nikt nawet nie wysiada z klimatyzowanego auta.
Parki Narodowe, takie jak Yosemite z jego czerwonymi skałami i siarkowymi źródłami, Park Narodowy Wielkiego Kanionu w Kolorado, z jego czerwonymi skałami i niesamowitą rzeźbą czy Yellowstone z żółtymi skałami i przebogatą fauną należą do najpiękniejszych na świecie.

Na drugim końcu spektrum są wspomniane wyżej amerykańskie metropolie, jednak wyjazd do USA powinien uwzględniać kontakt nie tylko z tamtejszą cywilizacją, ale też przede wszystkim przyrodą.

Jeśli chcesz jechać do USA, skontaktuj się z nami, zaplanujemy dla Ciebie wyjazd do Stanów Zjednoczonych na miarę Twoich potrzeb.

Szacowany koszt dojazdu

Lot w obie strony z Warszawy do Nowego Jorku kosztuje około 2000 PLN.

Średnie ceny wybranych produktów w USA

Waluta:

Restauracje

Posiłek w niedrogiej restauracji: 15,00 $

Posiłek dla 2. osób w restauracji:

Zestaw w McDonalds lub podobnej:

Sklepy

Mleko (1L):

Woda (1,5L): 2,01 $

Wino (butelka): 15,00 $

Lokalne piwo (0,5L): 1,00 $

Paczka papierosów: 9,00 $

Transport

Bilet na 1 przejazd (lokalny transport): 3,00 $

Taxi - opłata wejściowa: 3,25 $

Taxi - opłata za 1km jazdy: 2,49 $

Benzyna (1L): 0,65 $

Opłaty

Minuta rozmowy, prepaid: 0,12 $

Czynsz, opłaty:

Internet:

Ubrania i buty

Para spodni Levis 501:

Sukienka w sklepie sieciowym (H&M, Zara itp.): 41,76 $

Para sportowych butów Nike:

Para męskich skórzanych butów:

Wynajem mieszkania

1-pokojowe mieszkanie w centrum: 2 069,15 $

1-pokojowe mieszkanie poza centrum: 1 608,89 $

3-pokojowe mieszkanie w centrum: 3 908,62 $

3-pokojowe mieszkanie poza centrum: 2 738,10 $

Wynagrodzenia i finanse

Średnia miesięczna pensja (NETTO):

Kredyt mieszkaniowy - Marża (w %, rocznie):

Źródło: numbeo.com

Ciekawostki kulinarne

USA kojarzą się głównie z hamburgerami oraz restauracjami typu fast food, i faktycznie – jest to idealny kraj dla miłośników burgerów i bardzo niezdrowego jedzenia. Ale na szczęście – kuchnia amerykańska to nie tylko to imigranci ze wszystkich zakątków świata spopularyzowali w stanach kuchnię hiszpańską, kreolską, chińską czy meksykańską, które nabrały lokalnego, amerykańskiego kolorytu.
Mimo wszystko sztandarowym daniem kuchni amerykańskiej pozostaje dobre, mięsne barbecue zapijane piwem.

Zagrożenia i problemy w USA

USA jest miejscem bezpiecznym dla turystów.
Miejsca popularne wśród zwiedzających są dodatkowo chronione przez policję. Przy zachowaniu odrobiny zdrowego rozsądku z podróży do USA wróci się bezpiecznie i bez incydentów.
Największym problemem jest zwykle przechodzenie przez rozmaite kontrole mające na celu zapobieganie atakom terrorystycznym oraz działalności przestępczej :).

Wizy do USA

Uzyskanie promesy wizowej do USA jest niezbędne. Koszt promesy to 160 USD, można ją otrzymać w placówce dyplomatycznej Stanów Zjednoczonych Ameryki Północnej.
Dopiero przy przekraczaniu granicy urzędnik decyduje, czy na podstawie promesy wystawić wizę, czy też odmówić prawa wjazdu.

Szczepienia

  • WZW B
  • Tężec
  • Błonica

Należy pamiętać, że szczepienia powinno się wykonać najpóźniej ok 4 tygodni przed planowanym wyjazdem.

Więcej informacji znajdziesz tutaj.

Życzymy miłego pobytu w USA!!

Martyna Jankowska

Author Martyna Jankowska

More posts by Martyna Jankowska