Turcja – Informacje podstawowe
Stolica: Ankara
Język: turecki
Religia: islam
Waluta: lira turecka (TRY) (przelicznik)
Turcja oczami turysty to przepiękne plaże i wysokie góry, oszałamiający Stambuł i relikty dawnej cywilizacji. To także fenomenalna kuchnia, przepiękne meczety i małe, lokalne bazary oraz bajkowe skały Kapadocji.
To w Turcji znajduje się góra Ararat, na której według Bibli spoczęła Arka Noego.
To tu mają swoje źródła Tygrys i Eufrat, dzięki którym rozkwitła cywilizacja starożytnej Mezopotamii.
Na terenach dzisiejszej Turcji mieściła się Troja, miasto opisane w Iliadzie Homera. To stąd pochodziła słynna Helena Trojańska. Sam Homer zresztą ponoć pochodził z Antalii, podobnie jak mityczny król Midas czy historyk Herodot.
Położenie na styku Europy i Azji od wieków stawiało Turcję w korzystnej geopolitycznej lokalizacji. Obecnie Turcja pełni coraz większą rolę wśród państw Bliskiego Wschodu.
Klimat w Turcji
Turcja znajduje się w strefie klimatu podzwrotnikowego morskiego na wybrzeżu oraz podzwrotnikowego kontynentalnego we wnętrzu kraju. Obszary nadbrzeżne południa i zachodu znajdują się pod wpływem klimatu podzwrotnikowego o jego śródziemnomorskiej odmianie. Na północnym wybrzeżu Turcji panuje lokalny klimat czarnomorski, który posiada więcej cech klimatu umiarkowanego niż podzwrotnikowego.
Kiedy jechać do Turcji?
Nad Morze Śródziemne oraz Egejskie najlepiej jest jechać od maja do października. Temperatura nie spada poniżej 25 stopni. Nad Morze Czarne najlepiej jest jechać w okresie czerwiec – wrzesień.
Wiosną oraz jesienią w Turcji jest ciepło i słonecznie i to jest dobry okres na aktywny wypoczynek i zwiedzanie.
Co zachwyca i gdzie jechać w Turcji
Stambuł to miasto położone na styku dwóch kontynentów i dwóch cywilizacji, europejskiej i bliskowschodniej. Europa i Azja są połączone przez Most Bosforski.
Stambuł był stolicą trzech wielkich imperiów: rzymskiego, bizantyjskiego i otomańskiego
Można w nim podziwiać pozostałości greckich oraz rzymskich pałaców oraz jeden z najpiękniejszych na świecie meczetów – Błękitny Meczet z charakterystycznymi sześcioma minaretami.
Są tu też bizantyjskie katedry i wspaniałe kościoły, jak Hagia Sofia, która w swojej historii pełniła funkcję prawosławnej cerkwi, muzułmańskiego meczetu, greckiej katedry Konstantynopola oraz katedry rzymsko-katolickiej. Obecnie Hagia Sofia jest muzeum.
Będąc w Turcji można wybierać spośród pobytu nad jednym z czterech mórz: Czarnym, Egejskim, Marmara lub Śródziemnym. Wśród turystów najpopularniejsze są Morze Egejskie oraz Śródziemne, nazywane razem Turecką Riwierą.
Warto udać się do Kapadocji, zachwycającej bajkowym, księżycowym krajobrazem utworzonym przez wulkaniczne tufowe formacje skalne. Na przestrzeni wieków w tufach wykuto domy, kościoły i pałace, które można podziwiać do dzisiaj. Kapadocję można zwiedzać pieszo lub rowerem, oraz podziwiać niesamowite formy skalne z powietrza, z gondoli balonu.
Planujesz jechać do Turcji? Jeśli się z nami skontaktujesz zaplanujemy dla Ciebie wyjazd do Turcji na miarę Twoich potrzeb.
Szacowany koszt dojazdu do Turcji
Lot w obie strony z Warszawy do Stambułu kosztuje około 700 PLN.
Średnie ceny wybranych produktów w Turcji
Restauracje
Posiłek w niedrogiej restauracji: 15,00 TL
Posiłek dla 2. osób w restauracji:
Zestaw w McDonalds lub podobnej:
Sklepy
Mleko (1L):
Woda (1,5L): 1,16 TL
Wino (butelka): 30,00 TL
Lokalne piwo (0,5L): 5,52 TL
Paczka papierosów: 10,00 TL
Transport
Bilet na 1 przejazd (lokalny transport): 2,25 TL
Taxi - opłata wejściowa: 3,10 TL
Taxi - opłata za 1km jazdy: 2,70 TL
Benzyna (1L): 4,53 TL
Opłaty
Minuta rozmowy, prepaid: 0,49 TL
Czynsz, opłaty:
Internet:
Ubrania i buty
Para spodni Levis 501:
Sukienka w sklepie sieciowym (H&M, Zara itp.): 79,62 TL
Para sportowych butów Nike:
Para męskich skórzanych butów:
Wynajem mieszkania
1-pokojowe mieszkanie w centrum: 830,66 TL
1-pokojowe mieszkanie poza centrum: 491,92 TL
3-pokojowe mieszkanie w centrum: 1 322,55 TL
3-pokojowe mieszkanie poza centrum: 788,29 TL
Wynagrodzenia i finanse
Średnia miesięczna pensja (NETTO):
Kredyt mieszkaniowy - Marża (w %, rocznie):
Źródło: numbeo.com
Ciekawostki kulinarne
Najpopularniejszym na świecie tureckim daniem jest kebab. Warto wiedzieć, że w Turcji słowo „kebab” odnosi się do wielu bardzo różnych mięsnych dań. Kebab może oznaczać nie tylko mięso z rożna lub grillowane podłużne kotlety z mięsa mielonego, ale też zapiekankę czy gęstą zupę.
Dodatkiem do mięsa lub dań warzywnych jest zwykle ryż, często z przyprawami i warzywami, lub drobna kasza bulgur.
Do picia podaje się mocną, słodką herbatę z miętą i przyprawami, oraz aryan – rodzaj słonego mlecznego napoju.
Zagrożenia i problemy w Turcji
Turcy są bardzo przyjaźnie nastawieni do turystów, a Turcja jest uważana za bezpieczny kraj. Zdarzają się przypadki kradzieży oraz próby oszukiwania turystów, ale zwykłe środki ostrożności wystarczą w zupełności.
Należy pamiętać, że Turcja pozostaje w konflikcie z Kurdami. W lecie 2012 roku, między innymi ze względu na sytuację w Syrii konflikt zintensyfikował się i doszło do ataków terrorystycznych w prowincji Hakkari oraz zamachów bombowych w mieście Gazantiep.
Turcja jest krajem świeckim, jednak Turcy jako muzułmanie mogą brać udział w zamieszkach anty-zachodnich podobnie jak mieszkańcy innych krajów muzułmańskich, dlatego przed wyjazdem dobrze jest sprawdzić, czy MSZ nie ostrzega przed wyjazdem do Turcji lub konkretnego jej regionu w danym okresie.
Wizy do Turcji
Wizę turecką w cenie 5 euro lub 20 USD kupuje się na granicy. Wiza jest wielokrotnego wjazdu, na jej podstawie w Turcji można przebywać 90 dni w okresie 180 dniowym.
Szczepienia
- WZW A
- WZW B
- Tężec
- Błonica
- Dur brzuszny
Należy pamiętać, że szczepienia powinno się wykonać najpóźniej ok 4 tygodni przed planowanym wyjazdem.
Więcej informacji znajdziesz tutaj.