Tajlandia – kraina tysiąca papryczek chilli

Tajlandia – Informacje podstawowe

Stolica: Bangkok
Język: tajski
Religia: buddyzm
Waluta: baht (THB) (przelicznik)

Tajlandia, przepięknie położona w południowo-wschodniej Azji, oferuje rajskie plaże idealne do uprawiania sportów wodnych, piękne góry i tętniące życiem miasta, pełne zarówno młodych backpackersów jak i rodzin podróżujących z dziećmi. Tajlandia jest też świetnym miejscem na pierwszy wyjazd poza Europę.

Tajlandia jest krajem głęboko religijnym, gdzie kler buddyjski jest bardzo szanowany, a świątynie, zarówno stare jak i nowe są widoczne na każdym kroku.
Głową państwa jest król, za którego krytykę można trafić do więzienia, więc wdawanie się w dyskusje polityczne jest niewskazane 😉

Ceny w Tajlandii w porównaniu z Europą są dość niskie, co połączeniu ze świetnym klimatem czyni Tajlandię bardzo atrakcyjnym miejscem dla turystów pragnących wypoczynku w hamaku z widokiem na lazurowe morze.

Klimat Tajlandii

Większa część Tajlandii jest pod wpływem klimatu zwrotnikowego monsunowego, a część obejmująca Półwysep Malajski pod wpływem klimatu równikowego.

Kiedy jechać do Tajlandii?

Do Tajlandii można podróżować cały rok, ale zdecydowanie najgorszym miesiącem jest paździenik, kiedy nad krajem szaleją tajfuny i ulewne deszcze. Najlepszy okres na wyjazd do Tajlandii to listopad – luty.

Przed wyjazdem należy sprawdzić, jaki w danym miesiącu jest klimat w wybranym regionie, bo klimat Tajlandii, ze względu na położenie geograficzne kraju jest mocno zróżnicowany.

Co zachwyca w Tajlandii?

Tajlandia jest krajem idealnym zarówno do plażowania, jak i do aktywnego wypoczynku, szczególnie do uprawiania sportów wodnych oraz trekkingu. To w połączeniu z bogactwem kulturowym, niesamowitymi świątyniami, starożytnymi miastami, oraz typowo azjatycką zabudową tętniącego życiem, nowoczesnego Bangkoku czyni Tajlandię miejscem bardzo interesującym.

W Bangkoku można zobaczyć niesamowitą mieszankę kulturową – jest tu dzielnica chińska, japońska, dużo Hindusów oraz wiele osób z Zachodu, nie tylko turystów, ale też stałych mieszkańców Tajlandii.

Wąskie, rzecze kanały po których pływają stare łodzie przecina pięciopasmowa, ciągle zakorkowana droga przelotowa. Małe stragany wyrastają pod olbrzymimi centrami handlowymi, a nowoczesne biurowce sąsiadują z dzielnicami czerwonych latarni i podejrzanymi lokalami, do których zapraszają osoby niezidentyfikowanej płci.

Planujesz jechać do Tajlandii? Przygotujemy dla Ciebie wyjazd do Tajlandii na miarę Twoich potrzeb.

Szacowany koszt dojazdu

Lot w obie strony z Warszawy do Bangkoku kosztuje około 2500 PLN.

Średnie ceny w Tajlandii dla wybranych produktów

Waluta:

Restauracje

Posiłek w niedrogiej restauracji: 60,00 ฿

Posiłek dla 2. osób w restauracji:

Zestaw w McDonalds lub podobnej:

Sklepy

Mleko (1L):

Woda (1,5L): 16,33 ฿

Wino (butelka): 600,00 ฿

Lokalne piwo (0,5L): 54,96 ฿

Paczka papierosów: 95,00 ฿

Transport

Bilet na 1 przejazd (lokalny transport): 30,00 ฿

Taxi - opłata wejściowa: 35,00 ฿

Taxi - opłata za 1km jazdy: 7,00 ฿

Benzyna (1L): 28,87 ฿

Opłaty

Minuta rozmowy, prepaid: 1,81 ฿

Czynsz, opłaty:

Internet:

Ubrania i buty

Para spodni Levis 501:

Sukienka w sklepie sieciowym (H&M, Zara itp.): 1 537,62 ฿

Para sportowych butów Nike:

Para męskich skórzanych butów:

Wynajem mieszkania

1-pokojowe mieszkanie w centrum: 20 263,16 ฿

1-pokojowe mieszkanie poza centrum: 8 609,76 ฿

3-pokojowe mieszkanie w centrum: 64 606,06 ฿

3-pokojowe mieszkanie poza centrum: 24 877,93 ฿

Wynagrodzenia i finanse

Średnia miesięczna pensja (NETTO):

Kredyt mieszkaniowy - Marża (w %, rocznie):

Źródło: numbeo.com

Ciekawostki kulinarne

Podczas wyjazdu do Tajlandii koniecznie trzeba spróbować lokalnego jedzenia ze straganów, które w Bangkoku są rozstawione na każdym rogu ulicy. Można na nich kupić zarówno mięso, jak i zupy, makarony, naleśniki, smażone owoce morza a także napoje. Najpopularniejsza jest słodka, mocna kawa z mlekiem, nierzadko serwowana w woreczku ze słomką, oraz mrożona zielona herbata z dużą ilością mleka, często z dodatkiem tapioki.
Tajskie potrawy są pikantne, często doprawione mleczkiem kokosowym. Bardzo popularne są mięsne curry w gęstych sosach podawane z ryżem oraz owoce morza.
Kuchnia tajska oferuje wiele owoców, między innymi zielone kokosy, których zawartość się wypija, i śmierdzące duriany, których nie wolno wnosić do środków transportu ze względu na zapach.

Zagrożenia i problemy w Tajlandii

W Tajlandii, szczególnie w Bangkoku oraz podczas Full Moon Party na wyspie Ko Phanghan zdarzają się przypadki odurzenia cudzoziemców narkotykami, kradzieże oraz napady na tle seksualnym. Należy zwrócić uwagę na względy bezpieczeństwa oraz nie oddalanie się od znajomych podczas imprezowania.
Jeśli zachowuje się ostrożność i zdrowy rozsądek, rzadko zdarzają się problemy.

Na porządku dziennym są próby oszukania turystów aby skłonić ich do zapłacenia wyższej opłaty za taksówki i tuk tuki, oraz namowy do zakupu biżuterii (niekoniecznie prawdziwej) czy odzieży po znacznie zawyżonych cenach oraz korzystania z usług nieprawdziwych agencji turystycznych. Nie należy wierzyć osobom bardzo chętnie garnącym się do pomocy na ulicach – mogą to być kieszonkowcy lub naciągacze.

Wiza do Tajlandii

Wiza do Tajlandii na pobyt do 30 dni przy przekraczaniu granicy drogą lotniczą i 15 dni przy przekraczaniu granicy lądowej nie jest wymagana.

Szczepienia

Przed wyjazdem do Tajlandii zalecane są szczepienia na następujące choroby:

  • WZW A
  • WZW B
  • Tężec
  • Błonica

Należy pamiętać, że szczepienia powinno się wykonać najpóźniej ok 4 tygodni przed planowanym wyjazdem.

Więcej informacji znajdziesz tutaj.

Życzymy udanego wyjazdu do Tajlandii!

Martyna Jankowska

Author Martyna Jankowska

More posts by Martyna Jankowska
  • K.

    Nie mogę zgodzić się ze zdaniem że „W Bangkoku można zobaczyć niesamowitą mieszankę kulturową”. Nie jest ona aż tak niesamowita, mimo wszystko olbrzymia większość to Tajowie. Najbardziej pomieszane kulturowo miejsca na świecie to Nowy Jork, Toronto, Miami czy Sydney. Bangkok to świetne miasto ale pod tym względem nie jest na pewno „niesamowite”. Pozdrawiam.