Sri Lanka – Informacje podstawowe

Stolica: Colombo
Język: sinhala, tamilski
Religia: buddyzm, hinduizm
Waluta: rupia (LKR) (przelicznik)

Sri Lanka, do niedawna targana wojną domową, w której do dziś w dżunglach kryją się separatyści, została wybrana przez Lonely Planet najlepszym celem podróży na 2013 roku. Ceny tam są niskie, dojazd, m.in. przez Bangkok, dobry, klimat rewelacyjny a kuchnia świetna. Dawny Cejlon, kraj o 3000 lat historii ma bardzo bogate dziedzictwo kulturowe, w szczególności powiązane z buddyzmem.
Sri Lanka, dopiero podnosząca się ze zniszczeń, ma niesamowicie wiele do zaoferowania turystom, jednocześnie bardzo ich potrzebując. Turystyka, obok produkcji herbaty, jest dominującą gałęzią przemysłu w tym kraju.

Klimat Sri Lanki

Klimat Sri Lanki jest tropikalny, ale w wysokich górach w zimie mogą wystąpić przymrozki, chociaż nawet tam średnia temperatura nie spada poniżej 17°C. Średnia roczna temperatura to 28°C – 31°C.
Na klimat Sri Lanki mają wpływ dwa monsuny: od maja do sierpnia w południowo-zachodniej części kraju monsun Yala przynosi deszcze, a od grudnia do marca w tej części kraju jest pora sucha.
Monsun Maha wieje od października do grudnia i przynosi deszcze na południe i zachód, choć ta część kraju jest dużo bardziej sucha niż południowy zachód.

Kiedy jechać na Sri Lankę

Termin wyjazdu na Sri Lankę najlepiej planować w zależności od regionu, który chce się zobaczyć.
Na zachodnie i południowe wybrzeże, oraz na wzgórza w centrum kraju najlepiej jechać między grudniem a marcem, kiedy panuje tam pora sucha. Wtedy też ceny są najwyższe a turystów najwięcej. W kwietniu i wrześniu pogoda w całym kraju jest dość dobra, a turystów zdecydowanie mniej.
Od maja do sierpnia monsun Yala przynosi deszcz zachodniemu i południowemu wybrzeżu oraz wzgórzom, ale jest to najlepszy okres na wyjazd na północ i wschód, oraz na zwiedzanie starożytnych miast, do których monsun nie dociera.
Warto wiedzieć, że zawsze znajdzie się jakieś miejsce na wybrzeżu, gdzie plaże są suche i świecie słońce, ale pogoda na Sri Lance lubi płatać figle i czasem można doświadczyć ulewy w momencie, kiedy w teorii absolutnie nie powinno padać.

Zwiedzanie Sri Lanki

[box] Na Sri Lance coś dla siebie znajdą miłośnicy plażowania i sportów wodnych, starożytnych miast, dzikich zwierząt i świetnego jedzenia, a w dodatku wszystko to w niskich cenach.

 • Starożytne miasta Anuradhapura, Polonnaruwa i Sigiriya (Lwia Skała), znajdujące się na liście dziedzictwa UNESCO pamiątki po złotym wieku Sri Lanki. Historia Anuradhapury sięga setek lat przed Chrystusem, pozostałe miasta pochodzą z czasów średniowiecznych.
  Budda śpiący w starożytnym mieście

  Budda śpiący w starożytnym mieście

 • Zatoka Arugam – najpiękniejsze plaże i najbardziej przyjazne turystom tereny na Sri Lance znajdziesz właśnie tutaj. Zatoka od kwietnia do października oferuje idealne warunki do surfingu i wysokie fale, a od listopada do kwietnia jest tu cicho i spokojnie, zaś woda świetnie nadaje się do pływania. W okolicznych lasach są świetna warunki do obserwowania stad słoni, krokodyli i ptaków.
 • Park Narodowy Yala – co prawda Sri Lanka to Azja, nie Afryka, ale Park Yala jest świetnym miejscem na safari i podziwianie słoni, leopardów, wielu gatunków gadów i ptaków. Najlepiej wybrać się tam między grudniem a lutym.
  Dziki słoń w Parku Narodowym Yala

  Dziki słoń w Parku Narodowym Yala

 • Nuwara Eliya – położone w górskim terenie, wśród plantacji cejlońskiej herbaty miasteczko uchodzi za jedno z najpiękniejszych w kraju. Założone przez Anglików, w czasach kolonialnych uprawiających tu herbatę, leżące na wysokości 1990 m n.p.m. Nuwara Eliya pozwala na chwilę zapomnienia o upałach panujących na nizinach.
  Plantacja herbaty w Nuwara Eliya

  Plantacja herbaty w Nuwara Eliya

[/box]

Ciekawostki kulinarne

Kuchnia lankijska jest pod dużym wpływem kuchni indyjskiej, szczególnie z Kerali. Typowy posiłek to ryż i warzywa curry. Jedzenie jest bardzo pikantne i zwykle zawiera mleko kokosowe. Popularnym daniem jest kiribath – ryż na mleku, często podawany z sosem ze zgniecionej cebuli z chilli – lunu miri.

Kiribath z lunu miri

Kiribath z lunu miri

Szacowany koszt dojazdu na Sri Lankę

Orientacyjna cena przelotu z Warszawy do Colombo to ok. 3000 zł, można też dostać się tam lecąc do Indii lub Bangkoku i tam przesiąść się na tanie linie azjatyckie.

Średnie ceny na Sri Lance dla wybranych produktów w Colombo.

Waluta:

Restauracje

Posiłek w niedrogiej restauracji: 275,00 Rs

Posiłek dla 2. osób w restauracji:

Zestaw w McDonalds lub podobnej:

Sklepy

Mleko (1L):

Woda (1,5L): 99,17 Rs

Wino (butelka): 1 250,00 Rs

Lokalne piwo (0,5L): 189,64 Rs

Paczka papierosów: 722,47 Rs

Transport

Bilet na 1 przejazd (lokalny transport): 30,00 Rs

Taxi - opłata wejściowa: 50,00 Rs

Taxi - opłata za 1km jazdy: 50,00 Rs

Benzyna (1L): 123,14 Rs

Opłaty

Minuta rozmowy, prepaid: 2,40 Rs

Czynsz, opłaty:

Internet:

Ubrania i buty

Para spodni Levis 501:

Sukienka w sklepie sieciowym (H&M, Zara itp.): 5 401,55 Rs

Para sportowych butów Nike:

Para męskich skórzanych butów:

Wynajem mieszkania

1-pokojowe mieszkanie w centrum: 38 125,00 Rs

1-pokojowe mieszkanie poza centrum: 19 222,22 Rs

3-pokojowe mieszkanie w centrum: 124 936,86 Rs

3-pokojowe mieszkanie poza centrum: 59 030,93 Rs

Wynagrodzenia i finanse

Średnia miesięczna pensja (NETTO):

Kredyt mieszkaniowy - Marża (w %, rocznie):

Źródło: numbeo.com

Zagrożenia na Sri Lance

Należy pamiętać, ze wojna domowa na Sri Lance zakończyła się dopiero w 2009 roku, kiedy wojska rządowe zgniotły rebelię Tamiliskich Tygrysów walczących o niepodległość. Podczas wojny prawa człowieka, szczególnie ludności cywilnej były bardzo mocno naruszane, a ludność tamilska jest wciąż dyskryminowana i cierpi z powodu prześladowań. To nie ma wpływu na turystów, ale przed wyjazdem warto poczytać o najnowszej historii Sri Lanki.

Sri Lanka dla turystów jest relatywnie bezpieczna i wystarczą podstawowe środki ostrożności. Należy uważać na oszustów, przede wszystkim na sprzedawców kamieni szlachetnych, oraz ludzi taksówkarzy, kierowców i przygodnie spotkane osoby twierdzące, że miejsce do którego idziesz nie istnieje, jest zamknięte lub niebezpieczne.

Wiza na Sri Lankę

Wizę można otrzymać przez internetowy system wizowy Sri Lanki (30USD), a także już na lotnisku na Sri Lance – koszt 35 USD. Jest to wiza dwukrotnego wjazdu i pozwala na 30 dniowy pobyt. Paszport powinien być ważny minimum 6 miesięcy od daty wjazdu. Należy mieć przy sobie bilet powrotny lub na dalszą podróż.

Szczepienia

Przed wyjazdem na Sri Lankę zalecane są szczepienia na następujące choroby:

 • WZW B
 • WZW A
 • Tężec
 • Błonica
 • Dur brzuszny

Należy pamiętać, że szczepienia powinno się wykonać najpóźniej ok. 4 tygodni przed planowanym wyjazdem.
Więcej informacji znajdziesz w naszym artykule o szczepieniach przed podróżą.

Planujesz podróż na Sri Lankę? Przygotujemy ją dla Ciebie zgodnie z Twoimi wymaganiami i preferencjami. Zobacz, co Ci oferujemy.
Życzymy udanego wyjazdu na Sri Lankę!

Martyna Jankowska

Author Martyna Jankowska

More posts by Martyna Jankowska
 • Karola

  który region najlepiej odwiedzic w pazdzierniku na SriLance? (koniec wrzesnia, poczatek pazdziernika)

 • JOT

  Dobra wiadomośc – wszytskie podane tutaj ceny są troche zawyżone 🙂

 • WPODRÓŻY.NET.PL

  Tani – drogi, to kwestia perspektywy. Nie jest tak tanio jak np. w Tajlandii. Ceny bardziej jak w Polsce. Bardzo drogie są bilety wstępów do parków narodowych, świątyń i innych atrakcji (20-30 USD). Nie oszaleliśmy na punkcie Sri Lanki. Widzieliśmy mnóstwo fajniejszych miejsc.

  • Justyna Zduńczyk

   czy możecie napisać jakie to były miejsca? 🙂 zastanawiam się nad Sri Lanką w marcu, ale właśnie nie jestem do końca przekonana czy nie poszukać czegoś innego…

 • Ola

  Colombo nie jest stolicą Sri Lanki..