Singapur – miasto ogrodów

Singapur – Informacje podstawowe

Stolica: Singapur
Język: angielski, malajski, chiński, tamilski
Religia: buddyzm, chrześcijaństwo, islam, taoizm, hinduizm
Waluta: dolar singapurski (SGD) (przelicznik)

Singapur, państwo-miasto na półwyspie malajskim, jest niepodległym krajem od 1819 roku. W przeciwieństwie do zdecydowanej większości azjatyckich miast Singapur jest czysty, uporządkowany i dobrze zarządzany. Miasto, znane z jednego z największych portów morskich na świecie, oraz pięknego lotniska szczyci się także nowoczesnymi drapaczami chmur i świetną infrastrukturą. Singapur jest rajem dla miłośników dobrego jedzenia, mody i zakupów, ale także natury. Mimo że lasów nie pozostało tu wiele, to ogrodów jest bardzo dużo – władze Singapuru mają ambicję, żeby nie był on „miastem ogrodów” ale „miastem w ogrodzie”

Klimat Singapuru

Klimat Singapuru jest równikowy wilgotny, z temperaturą nie spadającą poniżej 20 stopni. Opady są równomiernie rozłożone w ciągu całego roku, teoretycznie ciut chłodniej (o 1-2 stopnie) i nieco bardziej wilgotno jest od listopada do lutego, ale w praktyce różnica nie jest duża.

Kiedy jechać do Singapuru

Sezon w Singapurze trwa cały rok i pogoda jest świetna również przez cały rok. Ze względu na wiele grup etnicznych żyjących w mieście niemal ciągle odbywają się tam jakieś święta i festiwale.

Atrakcje Singapuru

Singapur to wysokie wieżowce i wąskie, typowo azjatyckie uliczki. Dzielnice biznesowe, chińskie, arabskie i indyjskie. Stragany i wielkie centra handlowe. Parki rozrywki i ogrody. Małe stragany z lokalnym jedzeniem i nowoczesne restauracje.
[box]

 • Gardens by the BayPark w centrum miasta przy rezerwuarze Marina, rozciągający się na 101 ha. Park jest jednym z elementów strategii władz Singapuru, aby przestał on być „miastem ogrodów” i stał się „miastem w ogrodzie”.
  Pierwsza część projektu została otwarta dla gości w 2005 roku, w 2011 roku otworzono Bay East Graden, niesamowicie nowoczesny ogród, którego projekt jest zainspirowany wyglądem orchidei, a w 2012 – Bay South Garden, w którym jest między innymi wielka szklarnia z kwiatami z rejonów śródziemnomorskich i subtropikalnych – Flower Dome. Mieszczą się tam też wertykalne ogrody w kształcie 25 – 50 metrowych drzew – Supertree Grove.
 • Gardens by the Bay - Supertree Grove

  Gardens by the Bay – Supertree Grove

 • Chinatown, dzielnica zamieszkana głównie przez Chińczyków, stanowiących największą grupę etniczną w Singapurze, gdzie znajduje się także najważniejsza świątynia dla tamilskich hinduistów – Sri Mariamman oraz meczety indyjski i arabski.
  Architekturę Chinatown ciężka przypisać jakiemuś stylowi, większość sklepów stanowi kombinacją barokowej i wiktoriańskiej architektury w pastelowych kolorach. Wiele domów ma naleciałości włoskie i śródziemnomorskie dzięki chińskim imigrantom zaznajomionym z portugalską architekturą w Goa czy Makau.
  W Chinatown mieści się słynny Night Market gdzie na czterech ulicach: Pagoda Street, Trengganu Street, gdzie są stragany z jedzeniem, Sago Street i Smith Street znajduje się ponad 200 sklepów w starych domach. Można tam kupić absolutnie wszystko: pamiątki, antyki, odzież, maski operowe, biżuterię i dużo, dużo więcej.
  Będąc w Chinatown trzeba też pójść na food street na Smith Street, czynnej od 17 do 22, ze stołami wystawianymi wieczorem na ulicę, gdzie tradycyjne jedzenie je się w świetle czerwonych latarni. Da się tu dostać najtańsze, i być może najlepsze, jedzenie w Singapurze
 • Southern Ridges – 9-kilometrowa trasa, na którą składa się 8 szlaków łączących parki południowego Singapuru – najstarszy w mieście Mount Faber Park, Telok Blanagh Hill Park, HortPark, Kent Ridge Park i Labrador Nature Reserve.
  Po drodze można zobaczyć lokalną faunę, a widoki na miasto, wybrzeże i wyspy są jednymi z najlepszych w Singapurze. Imponujące mosty, kładki, i platformy widokowe, w tym najciekawszy falisty most Henderson Waves o długości 274 metrów łączący Mount Faber Park z Telok Blanagh Hill Park, umożliwiają pieszym przekroczenie ruchliwych autostrad znajdujących się pod nimi. Henderson Waves, 36 metrów nad Henderson Road, jest najwyższym mostem dla pieszych w Singapurze. Żebrowana konstrukcja przypomina gąsienicę wykutą ze stali i drewna. Od 19 do 2 w nocy most jest podświetlony.
  Kilka części trasy jest zawieszone w powietrzu, dając niepowtarzalny widok na zieloną dżunglę i ultranowoczesne budynki w tle.
  Jednym z najciekawszych elementów trasy jest Forest Walk o długości 1,3 km. Zaczyna się zaraz za Alexandra Arch, mostem nad Alexandra Road, łączącym HortPark z Telok Blanagh Hill Park. Metalowy pasaż jest na wysokości 18 metrów, na równi z czubkami drzew.
 • Southern Ridges - Henderson Wave

  Southern Ridges – Henderson Wave

 • Sentosa Marine Park – Akwarium w resorcie Sentosa jest największe na świecie i jest domem dla ponad 100 000 przedstawicieli 800 gatunków ryb i zwierząt morskich, m.in. olbrzymich płaszczek – mant i ponad 200 rekinów. Obiekt jest podzielonych na 10 stref i 49 różnych środowisk.
  Akwarium nie jest wolne od kontrowersji, które dotyczyły przede wszystkim 25 delfinów butelkonosych, złapanych u wybrzeży Wysp Salomona, a następnie trzymanych na Filipinach w złych warunkach, co wywołało duże protesty obrońców praw zwierząt w październiku 2012 roku. Podczas lotniczego transportu do Akwarium jeden z delfinów zdechł.
 • Asian Civilisation Museum – pionierskie muzeum w regionie, pokazujące kulturę i cywilizację narodów pan-azjatyckich, ze szczególnym naciskiem na kraje, które wywarł największy wpływ na rozwój Singapuru i grup etnicznych, które go zamieszkują, czyli Chin, kraje Azji Południowej, Południowo-wschodniej i Zachodniej.
[/box]

Ciekawostki kulinarne

Mało jest miejsc na świecie, gdzie jedzenie jest tak celebrowane, jak w Singapurze. Kuchnia, w odróżnieniu od polityki i pogody, jest głównym tematem rozmów, a jedzenie ulubionym sposobem spędzania wolnego czasu.
Jedno z najbardziej charakterystycznych dań w mieście lwa jest frog porridge czyli „żabia owsianka”. Żabie udka ze skórą gotuje się w aromatycznym wywarze mięsnym z ryżem, cebulą i papryką.

Typowe singapurskie 'food center'

Typowe singapurskie ‚food center’

Szacowany koszt dojazdu do Singapuru

Orientacyjna cena przelotu z Warszawy do Singapuru to ok. 3000 zł.

Średnie ceny w Singapurze dla wybranych produktów

Waluta:

Restauracje

Posiłek w niedrogiej restauracji: 10,27 S$

Posiłek dla 2. osób w restauracji:

Zestaw w McDonalds lub podobnej:

Sklepy

Mleko (1L):

Woda (1,5L): 1,59 S$

Wino (butelka): 30,00 S$

Lokalne piwo (0,5L): 5,77 S$

Paczka papierosów: 13,00 S$

Transport

Bilet na 1 przejazd (lokalny transport): 1,80 S$

Taxi - opłata wejściowa: 3,50 S$

Taxi - opłata za 1km jazdy: 0,55 S$

Benzyna (1L): 2,13 S$

Opłaty

Minuta rozmowy, prepaid: 0,18 S$

Czynsz, opłaty:

Internet:

Ubrania i buty

Para spodni Levis 501:

Sukienka w sklepie sieciowym (H&M, Zara itp.): 61,00 S$

Para sportowych butów Nike:

Para męskich skórzanych butów:

Wynajem mieszkania

1-pokojowe mieszkanie w centrum: 3 115,33 S$

1-pokojowe mieszkanie poza centrum: 1 983,64 S$

3-pokojowe mieszkanie w centrum: 6 102,50 S$

3-pokojowe mieszkanie poza centrum: 3 478,43 S$

Wynagrodzenia i finanse

Średnia miesięczna pensja (NETTO):

Kredyt mieszkaniowy - Marża (w %, rocznie):

Źródło: numbeo.com

Zagrożenia w Singapurze

Singapur zalicza się do najbezpieczniejszych miast na świecie.
Bardzo surowe kary, łącznie z karą śmierci, grożą za wwiezienie narkotyków – Singapur jest jednym z tych miejsc na świecie, gdzie bezwarunkowo należy powstrzymać się od kontaktu ze wszelkimi nielegalnymi substancjami.
Bardzo wysokie kary grożą za śmiecenie, spożywanie jedzenie w niedozwolonych miejscach (np. w metrze) itp. Należy zwracać uwagę na znaki z zakazami i stosować się do nich.
Za przekroczenie dozwolonego czasu pobytu w Singapurze grozi chłosta.

Wiza do Singapuru

Obywatele polscy zwolnieni są z obowiązku posiadania wizy do Singapuru przy pobycie do 90 dni. Należy posiadać bilet „wyjazdowy”.

Szczepienia

Przed wyjazdem do Singapuru zalecane są szczepienia na następujące choroby:

 • WZW B
 • WZW A
 • Tężec
 • Błonica
 • Dur brzuszny

Należy pamiętać, że szczepienia powinno się wykonać najpóźniej ok. 4 tygodni przed planowanym wyjazdem.

Więcej informacji znajdziesz w naszym artykule o szczepieniach przed podróżą.

Planujesz podróż do Singapuru? Przygotujemy ją dla Ciebie zgodnie z Twoimi wymaganiami i preferencjami.
Życzymy udanego wyjazdu do Singapuru!

Martyna Jankowska

Author Martyna Jankowska

More posts by Martyna Jankowska